W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Kamień w instalacji Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2018-01-16 10:46
  caffe23 Posty: 1244 Ostrzeżenie: 0

Tego kamienia nie ma aż tyle aby opadał jakiś osad na dno kotła. Tam jest jedna i ta sama woda od prawie pięciu lat. Jak pisałem wyżej, podczas podłączania kotła, kamienia w rurach nie widziałem.
Taka ilość którą wleje jedynie zmiękczy wodę i być może pomoże na płynne ruchy zaworu 4D – nie wiadomo.

Ocet lepiej działa w temperaturze - to wiem.
Ja do czajnika leje ocet zmieszany z wodą. Wystarczy nawet 1/3 butelki, reszta woda, tylko stawiam to na kuchence i gotuję, wtedy szybciej ten kamień się rozpuszcza.
dodane 2018-01-16 10:46
Eksperyment z dodaniem octu do instalacji CO w celu zmiękczenia wody okazał się nie do końca dobrym rozwiązaniem. Oczekiwany efekt uzyskałem, mianowicie pomogło to na płynność poruszania zaworem 4D. Nie blokuje się i chodzi (kręci) jak po maśle.
Cały czas jednak zachodzi reakcja chemiczna w instalacji. Wytwarza się gaz, który ją powiedzmy zapowietrza.
Ratują mnie odpowietrzniki na wszystkich pionach, na zasilaniu CWU no i możliwość automatycznego odpowietrzania w pompach elektronicznych Willo.
Robi się w instalacji "woda gazowana". Coś takiego jak do szklanki z wodą nalejemy odrobinę octu i wsypiemy łyżeczkę sody oczyszczanej. Nie jest to jednak tak natychmiastowa reakcja ze względu na niewielką ilość octu jak na 350 litrów całej pojemności.
Nie jest to też jakieś uciążliwe. Od czasu do czasu słychać "kichające" odpowietrzniki, można się w nocy wystraszyć  
Na kapturkach automatycznych odpowietrzników w miejscu gdzie wylatuje powietrze widać biały osad, który wydostaje się z oparami. Wszystkie grzejniki są ciepłe i nie wpływa to ujemnie na ogrzanie domu.
W sobotę 20 stycznia minie dwa tygodnie od zalania octem.
Poczekam jeszcze parę dni a być może do wiosny i wtedy wymienię wodę w instalacji na deszczówkę.
Wszystko zależy od tego, co będzie się działo, czy zatrzyma się proces reakcji chemicznej.
2018-01-29 10:58
  himeroza Posty: 233 Ostrzeżenie: 0
Hej a nie prościej zamontować sobie w domu zaraz za licznikiem wody filtry?? na cały dom ??
Możnaby sobie zamontować 3 obudowy : 1 na filtr sznurkowy drugi filtr węglowy i 3 filtr zmiękczający wode
Koszty nie są duże obudowe kupisz 10" za 25zł filtry to są groszowe sprawy.





Ja narazie jestem na etapie montażu takiego zestawu
Zastanawiam się też, nad filtrem strumieniowym w obiegu kotłowym, niestety są to drogie urządzenia
https://www.youtube.com/watch?v=tHQ6dhrHBbI&index=28&list=WL

może ktoś już to ma zamontowane?? taki filtr z magnesami ??





2018-01-29 11:49
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
miałem 3 filtry (sznurkowy, węgiel aktywny, żywica jonowymienna) i powiem szczerze że szkoda kasy.
od dwóch tygodni jestem posiadaczem takiego zmiękczacza https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx70c100-p-884.html   o pojemności złoża 70litrów. Dopiero teraz moge powiedzieć że woda jest zmiękczona

2018-01-29 13:35
  himeroza Posty: 233 Ostrzeżenie: 0
procho napisał » 2018-01-29 11:49
miałem 3 filtry (sznurkowy, węgiel aktywny, żywica jonowymienna) i powiem szczerze że szkoda kasy.
od dwóch tygodni jestem posiadaczem takiego zmiękczacza https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx70c100-p-884.html   o pojemności złoża 70litrów. Dopiero teraz moge powiedzieć że woda jest zmiękczona

Strasznie to drogie.....
2018-01-29 13:57
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
tania nie była... 
ale duża pojemność złoża w przeciwieństwie do mniejszych kompaktowych urządzeń... dzięki czemu regeneracja złoża będzie wykonywana rzadziej 
2018-01-29 15:35
  caffe23 Posty: 1244 Ostrzeżenie: 0
himeroza napisał » 2018-01-29 10:58
Hej a nie prościej zamontować sobie w domu zaraz za licznikiem wody filtry?? na cały dom ??
Możnaby sobie zamontować 3 obudowy : 1 na filtr sznurkowy drugi filtr węglowy i 3 filtr zmiękczający wode
Koszty nie są duże obudowe kupisz 10" za 25zł filtry to są groszowe sprawy.


Takie coś to myślałem zrobić w samej kuchni (osobny kranik) do gotowania wody w czajniku.
Na całą instalacje w dodatku starą to raczej nie zdaje egzaminu.
2018-01-29 15:55
  himeroza Posty: 233 Ostrzeżenie: 0
caffe23 napisał » 2018-01-29 15:35
himeroza napisał » 2018-01-29 10:58
Hej a nie prościej zamontować sobie w domu zaraz za licznikiem wody filtry?? na cały dom ??
Możnaby sobie zamontować 3 obudowy : 1 na filtr sznurkowy drugi filtr węglowy i 3 filtr zmiękczający wode
Koszty nie są duże obudowe kupisz 10" za 25zł filtry to są groszowe sprawy.


Takie coś to myślałem zrobić w samej kuchni (osobny kranik) do gotowania wody w czajniku.
Na całą instalacje w dodatku starą to raczej nie zdaje egzaminu.


Ja dopiero będe montował i sprawdze to przy myciu czarnego auta czy zacieki dalej będą czy też nie
Btw Nie polecam czarnego lakieru

Co do instalacji CO trzeba by było się jescze zastanowić nad tymi filtrami strumieniowymi z wkładami magnetycznymi
bo oprócz kamienia w instalacji jest też problem z korozją, możnaby też skusić się na zastosowanie inhibitora
sprawdzałem na allegro nie są jakoś strasznie drogie
http://allegro.pl/inhibitor-korozji-plyn-korozja-rdza-c-o-co-5l-1-50-i5625383568.html
5l za 90zł wystarczy spokojnie

Co do tych filtrów magnetycznych
https://www.afriso.pl/pl/katalog-online/afriso/1a10-filtry-i-separatory/grupy
No drogie to jest bardzo ale trzeba będzie coś takiego sobie zamontować


2018-01-29 17:02
  caffe23 Posty: 1244 Ostrzeżenie: 0
himeroza napisał » 2018-01-29 15:55
Ja dopiero będe montował i sprawdze to przy myciu czarnego auta czy zacieki dalej będą czy też nie
Btw Nie polecam czarnego lakieru

Tak się składa, że mam czarny lakier
Zawsze jak myje samochód pod domem to wycieram go do sucha. Gdybym nie wytarł to białe zacieki gwarantowane.

Tak jak pisałem wyżej, prawdopodobnie na wiosnę zaleję instalację deszczówką. Gromadzę w tej chwili 5L. bańki po wodzie z biedronki, którą używam do herbaty, kawy itd.
Ta woda też nie jest najlepsza i po kilku dniach zostawia osad w czajniku jak i w pojemniku gdzie trzymam przegotowaną wodę.
2018-01-30 08:28
  himeroza Posty: 233 Ostrzeżenie: 0
Pytanie mam jak wlać taką wode do instalacji??
2018-01-30 10:37
  caffe23 Posty: 1244 Ostrzeżenie: 0
himeroza napisał » 2018-01-30 08:28
Pytanie mam jak wlać taką wode do instalacji??


Tak jak napisał karoka65 na pierwszej stronie tego wątku, czyli przy pomocy pompy.
Na youtube można trafić na filmiki i przyuważyć jak wygląda taka pompa, którą posługują się profesjonalni hydraulicy.
Ja napełnię instalację wlewając przez naczynie wyrównawcze, które mam na strychu.
Jedyne utrudnienie jakie mnie czeka to wniesienie na strych około 350 litrów deszczówki i napełnianie przez lejek umieszczony w zbiorniku
Jest trochę zabawy.
2018-01-30 14:31
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Ja na busie mam coś takiego: http://allegro.pl/pompa-instalacje-solarne-podlogowe-klimatyzacje-i6713261752.html
Jednej pani której robiliśmy małą przeróbkę a miała zalaną instalacje glikolem właśnie takim cudem zaaplikowaliśmy glikol z powrotem do instalacji. 
Można też wypożyczyć taką pompę na dobę bo tak robiła ta pani wcześniej, skasowano ją na 200pln choć pompy potrzebowała na kilka minut ale to i tak taniej jak wylać 160L glikolu w kanał.
Super sprawa do odpowietrzania podłogówki.
2018-01-30 18:20
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
caffe23 napisał » 2018-01-30 10:37
 .........350 litrów deszczówki........... 

70 baniaków plastikowych wypiłeś- czy pojemniki opędzlowałeś z plastikami 
Myślałem że tańsza jest woda zdemineralizowana, ale piątka kosztuje 8 zeta, to się nie opłaca u ciebie (560), lepiej kupować i wypić 
A pewny jesteś że tylko 350 litrów - mierzyłeś ?
U mnie pewnie też tyle jest - jak nie więcej - stara instalacja, rury stalowe grube. W lecie będę zmieniał termostaty z zaworami na inne - bo te co mam coś już się przyciąć lubią, to z ciekawości odpiszę licznik ja będę napełniał instalację.
2018-01-30 19:13
  caffe23 Posty: 1244 Ostrzeżenie: 0

Kiedyś kupowałem tą wodę z biedronki ale nie zbierałem tych butli. Przestałem kupować jak zobaczyłem, że z tej wody również osadza się kamień tylko w wolniejszym tempie niż kranówka.
Teraz znowu kupuję właśnie z myślą o wykorzystaniu pojemników do napełnienia instalacji.
Nie potrzebuję 70 baniek. Mam w ogrodzie beczkę 200L która zbiera opady z dużego podwójnego garażu. Jeden deszczyk i beczka pełna. Jak pada cały dzień to beczka się przelewa. Część zaniosę w tych butelkach resztę zaniosę najwyżej w wiaderkach
Instalację mogę napełniać też na raty, nie muszę od razu zalać w całości.
Jak zakończę sezon grzewczy to wystarczy, że zaleję nawet połowę i już mogę odpalić kocioł aby grzać CWU.
Nie wiem ile mam wody dlatego pisałem, że około 350L
Kiedyś liczyłem po ilości żeliwnych żeberek + naczynie wyrównawcze + pojemność kotła.
Nie wiem ile jest we wszystkich rurach i w wężownicy CWU.
Teraz jak napełnię będę miał dokładny pomiar.
dodane 2018-01-30 19:13Jak zmienisz te zawory to napisz jakie zastosowałeś.
Ja mam stare zawory bez termostatów ale myślałem nad modernizacją i nie wiem jakie zastosować właśnie do starej instalacji. Na pewno o zwiększonej średnicy przepływu bo zależy mi na grawitacji.
2018-01-30 19:58
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Przyjedz do mnie to Ci  dam za darmoszkę wode DH 0
2019-05-03 13:42
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Witajcie . Pytanie za 100 pkt. Kupiłem do instalacji inhibitor korozji NOKSONN i wszędzie na necie jest napisane że 1l na 100 zładu. Natomiast na opakowaniu jest napisane 0.35 l na 1000 litrów zładu.
Różnica dosyć znaczna bo wleje albo 1.5 litra albo 50ml .  Ktoś coś pomoże?
dodane 2019-05-03 13:42
2019-05-03 15:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Do nowej, i po awarii. Ty wlej 1:100.
2019-05-05 11:37
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Lałem 1L na 100L wody w instalacji i nadal mam zalany.
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: erwinpaszek