W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Statystyki mocy kotła Subskrybuj
2017-12-18 10:57
  olsok Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Z wyliczeń zapotrzebowania na ciepło wyszło na mój dom ok. 20kW więc zakupiliśmy Ogniwo 20 kW.
Teraz jak patrzę na statystyki to wychodzi tak jakby kocioł był przewymiarowany, bo wg statystyk max jest ok. 8kW (przy -13 st.). Zobaczymy jaką moc będę miał w statystykach poniżej -20 st.
Z drugiej strony patrząc na fizyczną częstotliwość podawania i dmuchawę sprawia wrażenie jakby czasami chodził na dużo większej mocy. No ale "wrażenie" to nie obliczenia
Jak są liczone te statystyki?
2022-12-05 22:26
  MarcinMichal Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Podbijam wątek bo mam podobne wrażenie jak olsok, że statystyki w Ogniwo ECO Plus m 20kW zaniżają moc kotła.
U mnie przeważnie średnia moc nie przekracza 5kW a nawet spada poniżej 3kW. Z obliczeń też mi wyszło, że 16kW mogłoby nie wystarczyć i także mam wrażenie, że kocioł pracuje na wiekszej mocy niż pokazują statystyki.
2022-12-05 23:28
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0

Koledzy! 
Nareszcie jakieś ciekawe pytanie na forum  Z ciekawości sprawdziłem, czy statystyki są dobrze liczone i po wnikliwych obliczeniach wyszło mi, że... są dobrze liczone


Sprawdziłem okres 7 dni w moich statystykach, który średnią moc przedstawia jako 3,7 kW.


Całkowite zużycie: 138,2 kg przy kaloryczności opału 25 MJ/kg daje 3455 MJ.
1 kWh to 3,6 MJ, więc spaliliśmy 959,7 kWh energii.
Sprawność pieca w trybie Zima zgodnie z informacją na stronie ze statystyką to 65 %, więc energia przekazana do instalacji to 623,8 kWh i tyle pokazałby licznik energii elektrycznej, gdybym ogrzewał dom farelką   
7 dni to 168 godzin, więc jak moc przekazaną 623,8 podzielimy na 168 godzin, wyjdzie nam średnio 3,7 kW. 

2022-12-06 22:11
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Moc kotła jest dobierana do temp. -20st.C.
Więc ja bym takim optymistą nie był ....
2022-12-07 17:33
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
Zgodzę się z przedmówcą. Patrząc na wykresy i statystyki udostępniane przez @osolk, to piec nie wygląda mi na przewymiarowany. Przy obecnej temperaturze w okolicach zera piec pracuje w trybie eCoal bez przechodzenia w tryb Podtrzymanie, więc w swoich zakresie mocy 5,2 - 20 kW.

Praca w trybie eCoal może sprawiać wrażenie, że piec dużo palii (dmuchawa ciągle pracuje, a piec nie przechodzi w podtrzymanie), ale to właśnie tak ma być. Sterownik stara się modulować moc do bieżącego zapotrzebowania w taki właśnie sposób, żeby spalanie było optymalne.  
2022-12-08 00:54
  MarcinMichal Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
No tak, wrażenie może być nieco mylne z powodu trybu eCoal. Może jednak problem leży także w założonej  w statystykach sprawności kotła . Te 65%  dla trybu Zima wydaje się nieco zaniżone.
Zgodnie z protokołem  651/2017 z dnia 28.07.2017 wydanym przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego dla Ogniawa EKO PLUS M 20  ... ten kocioł przy min. mocy cieplnej ( 5,2kW) uzyskał  sprawność 84,2%. Zapewne "średnio statystycznie" mozna przyjąć te 65% sprawności. Jednak gdy kocioł jest zadbany, systematycznie czyszczony i proces ma doststeczną i właściwą ilość powietrza zapewne można się zbliżyć do sprawności ok. 85%
2022-12-08 06:08
  energotop Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
Przepływy masz zapewnione takie same jak w laboratorium? Węgiel też pewnie masz wyselekcjonowany jak oni 🙄
2022-12-08 14:17
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
krzynycz napisał » 2022-12-07 17:33

Praca w trybie eCoal może sprawiać wrażenie, że piec dużo palii (dmuchawa ciągle pracuje, a piec nie przechodzi w podtrzymanie), ale to właśnie tak ma być. Sterownik stara się modulować moc do bieżącego zapotrzebowania w taki właśnie sposób, żeby spalanie było optymalne.  

Mam co do tego odmienne zdanie. Wystarczy spojrzeć kto ile wrzuca do podajnika i na jaki czas mu starcza.
Oczywiście dla tych co tylko wsypią węgiel np właścicielką jest jakaś Pani za biurka,  to ma śmigać bez ingerencji i jest ok 😉
2022-12-08 18:35
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Obliczenie oddawanej mocy przez kocioł w danej chwili jest bardzo ciężkie do obliczenia.
Jednynym parametrem będzie jak tu wyżej pisano zużycie opału i przeliczenie na kWh.
Jednak to moc wydzielona czyli tzw. brutto co nam nic nie mówi.
Żeby obliczyć tzw.netto ile z tego poszło do pokoi to już magia.
Z drugiej strony co nas to interesuje jak tylko koszty mamy przy zakupie opału ....
Traktuje te statystyki czysto wielkościowe tzn. pali mniej niż wczoraj ....
2022-12-08 19:08
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
faco napisał » 2022-12-08 14:17
krzynycz napisał » 2022-12-07 17:33

Praca w trybie eCoal może sprawiać wrażenie, że piec dużo palii (dmuchawa ciągle pracuje, a piec nie przechodzi w podtrzymanie), ale to właśnie tak ma być. Sterownik stara się modulować moc do bieżącego zapotrzebowania w taki właśnie sposób, żeby spalanie było optymalne.  

Mam co do tego odmienne zdanie. Wystarczy spojrzeć kto ile wrzuca do podajnika i na jaki czas mu starcza.
Oczywiście dla tych co tylko wsypią węgiel np właścicielką jest jakaś Pani za biurka,  to ma śmigać bez ingerencji i jest ok 😉

Chyba mamy jednak to samo zdanie. Pisząc o "wrażeniu" chodziło mi wyłącznie o to, że nie należy się sugerować pracą wentylatora. Oczywiście porównanie efektywności spalania w różnych trybach i ustawieniach robimy tyko na podstawie ilości spalonego węgla w identycznych warunkach.
2022-12-10 16:23
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
Dlatego kotły najlepiej pracują z mocą nominalną cały czas.
Wsypujesz 15kg groszku kocioł pracuje przez 4h aż do wyczerpania paliwa i gaśnie.
W tym czasi ogrzał np. 5T wody w bojlerze do 90st.C.
Następnie instalacji CWU i CO pobiera sobie z tego magazynu energi ciepło do pracy.
Idealne warunki do spalania zero problemów z podtrzymaniem minimalna ilość sadzy i popiołów.
Się teraz rozmarzyłem ....
2022-12-11 22:28
  MarcinMichal Posty: 3 Ostrzeżenie: 0

Podsumowując to co wyżej napisano ... tak dla pełnej jasności
Sterownik liczy "średnią dobową moc kotła - oznaczmy ją Pd"  na podstawie zużytego opału, którego "kaloryczność - Q" w [MJ] oraz "ilość podawanego paliwa - w" w [kg/min] pracy podajnika, określamy edytując "zakup paliwa" jako "zdarzenie w statystykach sterownika".
Dalej już sterownik automatycznie wykonuje zwykłe działanie matematyczne wyliczając "ilość zużytego opału na dobę - Od" mnożąc "dobowy czas pracy podajnika - t" [min] przez w
mamy więc:
                            Od = t x w [kg]
i liczy "wygenerowaną  przez kocioł energię w ciągu doby - Ed "
                             Ed = Od x Q / 3,6MJ/kg [kWh]
dalej sterownik także automatycznie przyjmuje dla trybu "Zima" "sprawność kotła  Sk=65% (0,65) " i liczy:
"energię spalonego węgla przechwyconą przez kocioł w ciągu doby - Edp" [kWh]:
                             Edp = Sk x Ed = 0,65 x t x w x Q / 3,6Mj/kg
i liczy średnią dobową moc kotła
                           Pd = Edp / 24h [kW]  
czyli:                  Pd = 0,65 x t x w x Q / 3,6MJ / 24h

Teraz chciałbym razem z Wami ( oczywiście jeśli to kogoś interesuje)  zastanowić się co można spieprzyć podstawiając dane  do tego wzoru, bo tak naprawdę choć liczy to sterownik, to sami je wprowadzamy do sterownika i uzyskujemy przez to  nie zawsze sensowny wynik.
Moim zdaniem jedyne pewne dane ( a właściwie stałe tego wzoru) to  przelicznik 1kWh = 3,6MJ oraz ilość godzin  na dobę  - 24. 
Użytkownicy online: emaz, lrat, szery10