W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Zbyt duże spalanie ekogroszku. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 7Następna stronaOstatnia strona
2017-11-22 10:58
  proknet Posty: 38 Ostrzeżenie: 0
podepnę się z innym tematem:

Jest takie ustawienie w sterowniku: Obwód CO 1 - temperatura w pomieszczeniu

                                        
                        
                                                        Programator temp. wewnętrznej                            
                                                                                                                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Temperatura wewn. niska                            
                                                                                                19,0                                                            °C                                                                                                                
                        
                                                        Temperatura wewn. normalna                            
                                                                                                23,0                                                            °C                                                                                                                
                        
                                                        Temperatura wewn. komfortowa                            
                                                                                                24,0                                                            °C                                                                                                                
                        
                                                        Histereza temp. wewn.                            
                                                                                                0,1                                                            °C                                                                                                                
                        
                                                        Czujnik temperatury                            
                                                                                                Czujnik na płycie


oraz




                                        
                        
                                                        Programator temp. wewnętrznej                            
                                                                                                                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Temperatura wewn. niska                            
                                                                                                21,0                                                            °C                                                                                                                
                        
                                                        Temperatura wewn. normalna                            
                                                                                                23,0                                                            °C                                                                                                                
                        
                                                        Temperatura wewn. komfortowa                            
                                                                                                25,0                                                            °C                                                                                                                
                        
                                                        Histereza temp. wewn.                            
                                                                                                1,0                                                            °C                                                                                                                
                        
                                                        Czujnik temperatury                            
                                                                                                Czujnik na płycie                                                                                                                                                                        


Wytłumaczy mi ktoś co tutaj się dokładnie ustawia?
W moim układzie mam obwód CO1 - centrale ogrzewanie, obwód CO2 - to podłogówka.
Nie mam żadnych czujników w pomieszczeniach - mam tylko głowice na kaloryferach Purmo - głowice Danfoss.
Do obu układów oddzielna pompa i zawór 3D ręczny.
Co ja tutaj mogę ustawić?

                                                                                                                                                                        
2017-11-22 11:55
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
proknet skoro nie posiadasz czujników , to ta opcja Cibie nie dotyczy Opcja ta dotyczy posiadaczy zamontowanych czujników temp.wew. i jednego zaworu 3 lub 4 drożnego z zamontowanym czujnikiem temp. za tym zaworem ( najlepiej z siłownikiem ) w celu osiągnięcia zadanej temp. pomieszczeń w/w programatora
PS. W przyszłości będzie możliwość obsługi dwóch , zaworów n-drożnych czyli dwóch obwodów , trwają już prace nad wprowadzeniem aktualizacji , niektórzy już na nią czekają z niecierpliwością
2017-11-22 12:30
  proknet Posty: 38 Ostrzeżenie: 0
dziękuję.
2017-11-22 14:23
  piterus1982 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Witam mam problem z zbyt dużą iloscią spalania ekogroszku około 25 kg na dobę,pale ne pełnym autoamcie retorowy- ecoal zmieniałem też na grupowe i nic nie pomogło,Dom 200 m2 docieplony 12cm styropianem ,bez podłogówki i bojlera same centralne zawór 4d elektroniczny tem pom 23C ,proszę o radę 

pozdrawiam
2017-11-23 07:52
  MajerM Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Witam. Poproszę o informację w jaki sposób u mnie można by ustawić piec aby spalał 2,5t do 4t na sezon. 
2lata temu na automacie spaliłem ponad 6t tylko na sezon zimowy (ok 6 mies). Ponad 30kg/dobę.
W zeszłym przeszedłem na spalanie grupowe i spaliłem 5t czyli jakieś 25kg/dobę (fakt że paliłem do maja więc ponad 6 miesięcy) ale to tak za dużo skoro piszecie że wy spalacie mniej. 
W tym roku testuje nowe ustawienia, widzę że trochę mniej ciągnie, ale dalej około 18-20kg/dobę.

Co zrobić żeby osiągnąć Wasze wyniki Ameno25, Marleyy?


Dom z garażem ma powierzchnię około 120m2, nie ma piwnicy, nie ma podłogówek, na parterze otwarty salon z kuchnią i klatką schodową na górę. Na piętrze 3 pokoje i łazienka (grzejnik łazienkowy chyba 600w jedyny w  domu bez termostatu). 1 pompa od pieca do całej instalacji (łącznie z bojlerem 120l).
Dom ocieplony 15 styropianem, na stryszku wata (nie wiem jaka bo zakładali poprzedni właściciele) na grzejnikach pozakładane termopary poustawiane aby w pokojach było około 23st. Moja żona lubi ciepło, a tu czasem jeszcze narzeka że za zimno w domu. 
Dodam jeszcze, że palę ekogroszkiem z Wesołej 28-30MJ, węgiel przy niewielkim nadmuchu nie spieka się, w piecu zawsze popiołek, w tym roku z okazji zmiany ustawień na większy nadmuch w popiołku pojawił się lekki żużel. 
2017-11-23 08:08
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
MajerM witam sąsiada



dodane 2017-11-23 08:03Te histerezy kotła to bym zmienił na mniejsze wartości , histereze kotła ustaw na 0,2 , a przejscie na wiekszamc na jakieś 1,5 
dodane 2017-11-23 08:05jakim opłem palisz , miał eko-groszek ? z jakiej kopalni , rzeczywiście na taki metraz spalasz około 2 ton za dużo , no chyba że ocieplenie budynku nie jest wykonane poprawnie , sam jestem budowlancem i nie raz widziałem jak wełna była "upchana" a nie położona  
dodane 2017-11-23 08:08i wyłącz to zatrzymanie pompy po dogrzaniu , masz termostaty na grzejnikach to nimi wyreguluj temp. w pomieszczeniach , jesli masz pompe z autoadap to ja ustaw wlasnie na auto , ona sobie bedzie ciagła wtedy z kotła w zaleznosci od tego jak masz otwarte termostaty
2017-11-23 08:14
  MajerM Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Witam sąsiedzie. Właśnie siedzę w Konopiskach w pracy i patrzę jak mi się wygasza piec bo brakło grochu  
Palę tak jak pisałem ekogroszkiem z Wesołej 28-30MJ.


Histerezy zmieniłem tak jak napisałeś.
Pompa chyba nie ma takiej funkcji, jest tylko pokrętło "prędkości". 

2017-11-23 08:37
  marleyy Posty: 490 Ostrzeżenie: 0
czesc,

ja bym wywalił programator temp kotła na początek i ustawił stałą temp. np 50 lub 55*C
To podbijanie do 65 sprawia ze piec goni pewnie czasem niepotrzebnie a za tym idzie wzrost zużycia. Spróbuj przez np. 2 tyg miec stałą temp i sprawdz czy zużycie nie spadnie. Tylko nie jakąś temp z kosmosu rzędu 65*C, a bardziej przyziemna

dodane 2017-11-23 08:37i histereza, o ktorej pisze Ameno na 0,2 - to dobry pomysł
2017-11-23 08:57
  MajerM Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
A co z ochroną powrotu i pieca? Gdzieś wyczytałem że piece powinny pracować w temperaturze ponad 55st. na powrocie aby nie "rdzewiały" czy coś takiego.
2017-11-23 09:09
  marleyy Posty: 490 Ostrzeżenie: 0
Każdy ma swoją wersję Ameno zapewne wie jaką min temp powrotu deklaruje producent kotła (?)

Ja pilnuję by różnica między powrotem, a zasilaniem była mniejsza niż 10*C. Tu chodzi raczej o tą różnicę, a nie określoną wartość progową. Jasne, że ta wartość progowa temp. powrotu może wynikać z kolei z minimalnej temp. pieca zalecanej przez producenta kotła.  Trzeba mieć jakiś balans w tym wszystkim - po co utrzymywać temp powrotu na poziomie 55*C?
2017-11-23 09:39
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Majer daj palnikowi węgla i wiatru i będzie dobrze. 
2017-11-23 09:55
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
piterus1982 napisał » 2017-11-22 14:23
Witam mam problem z zbyt dużą iloscią spalania ekogroszku około 25 kg na dobę,pale ne pełnym autoamcie retorowy- ecoal zmieniałem też na grupowe i nic nie pomogło,Dom 200 m2 docieplony 12cm styropianem ,bez podłogówki i bojlera same centralne zawór 4d elektroniczny tem pom 23C ,proszę o radę 

pozdrawiam



Na innym forum przeczytałem taką radę:
" to tyle, co powiedzieć,że kupiłem samochód i spala 6litrów, to dużo, mało i co mam poprawić?"
Podpisuję się pod tym...
2017-11-23 10:49
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
U mnie wygląda to tak
-CO 67*C
-powrót 63.5*C bo (pompa cwu chodzi non stop w celu ochrony powrotu)
Korzyści z tego takie że piec chodzi bardzo bardzo stabilnie, bardzo szybko dochodzi do zadanej a ja śpię spokojnie nie martwiąc się o zużycie kotła.

Przez pewien czas chroniłem powrót samym zaworem 4D ,wtedy ustawienia miałem takie:
-temperaturaCO 72*C-temperatura powrotu 55*C
Ale kiedy pojawiały się większe mrozy a ja musiałem podnieść temp CO to nie sprawdzało ponieważ już przy temp. 75*C CO włącza się alarmktóry zaczyna chłodzić kocioł poprzez załączenie pompy CWU. Do tego kiedy włączała się pompa CWU w celu zagrzania 3razy dziennie wody w boilerze do temp 38*C wykresy były mocno poszarpane i m.in powrót spadał do 45*C
Ja nie zamierzam schodzić poniżej 55*C bo po co? Co mi to da? Wydaje mi się że jeśli w ogóle używamy trybu CWU to lepiej grzać go non stop niż dogrzewać bo zużycie jest raczej dokładnie takie samo lub na prawdę minimalnie wyższe a piec chodzi dużo bardziej stabilnie. Jak tylko uda mi się jakoś zmniejszyć obieg wody w CWU/zmniejszyć wyciąg z kotła poprzez zmiane pompy na słbszą lub zdławienie obiegu CWU poprzez przykręcenie zaworu to myślę że będzie idealnie. Cel to 55*C na powrocie i mniej więcej tyle samo na CWU(może być ciężko ale będę próbował jutro przykręcić któryś zawór na obiegu CWU).

2017-11-23 11:17
  marleyy Posty: 490 Ostrzeżenie: 0
nie my chyba o dwóch różnych sprawach rozmawiamy - 75*C zadane na kotle? To jakieś kosmiczne wartości
rozumiem, że każdy dom ma swoje zapotrzebowania ale bez przesady....piszesz ze masz 40cm mur, okna trzy szybowe, 30 cm na stropie i zimą musisz mieć 75*C na piecu bo inaczej chłodno w domu?
Stary to aż kłuje w oczy

U mnie wcale nie ma potrzeby czegoś zmieniać zimą - kocioł ma zadane 50*C, czasem może podnosiłem do 52*C ale to już naprawdę przy takim mrozie, kiedy po 30sek na zewnątrz miałem sople na brodzie!
Rozumiem, że mamy różne kubatury/powierzchnie ale bez przesady


downhill napisał » 2017-11-23 10:49
U mnie wygląda to tak
-CO 67*C
-powrót 63.5*C bo (pompa cwu chodzi non stop w celu ochrony powrotu)
Korzyści z tego takie że piec chodzi bardzo bardzo stabilnie, bardzo szybko dochodzi do zadanej a ja śpię spokojnie nie martwiąc się o zużycie kotła.

Przez pewien czas chroniłem powrót samym zaworem 4D ,wtedy ustawienia miałem takie:
-temperaturaCO 72*C-temperatura powrotu 55*C
Ale kiedy pojawiały się większe mrozy a ja musiałem podnieść temp CO to nie sprawdzało ponieważ już przy temp. 75*C CO włącza się alarmktóry zaczyna chłodzić kocioł poprzez załączenie pompy CWU. Do tego kiedy włączała się pompa CWU w celu zagrzania 3razy dziennie wody w boilerze do temp 38*C wykresy były mocno poszarpane i m.in powrót spadał do 45*C
Ja nie zamierzam schodzić poniżej 55*C bo po co? Co mi to da? Wydaje mi się że jeśli w ogóle używamy trybu CWU to lepiej grzać go non stop niż dogrzewać bo zużycie jest raczej dokładnie takie samo lub na prawdę minimalnie wyższe a piec chodzi dużo bardziej stabilnie. Jak tylko uda mi się jakoś zmniejszyć obieg wody w CWU/zmniejszyć wyciąg z kotła poprzez zmiane pompy na słbszą lub zdławienie obiegu CWU poprzez przykręcenie zaworu to myślę że będzie idealnie. Cel to 55*C na powrocie i mniej więcej tyle samo na CWU(może być ciężko ale będę próbował jutro przykręcić któryś zawór na obiegu CWU).


dodane 2017-11-23 11:17
gmaj22 napisał » 2017-11-23 09:55
piterus1982 napisał » 2017-11-22 14:23
Witam mam problem z zbyt dużą iloscią spalania ekogroszku około 25 kg na dobę,pale ne pełnym autoamcie retorowy- ecoal zmieniałem też na grupowe i nic nie pomogło,Dom 200 m2 docieplony 12cm styropianem ,bez podłogówki i bojlera same centralne zawór 4d elektroniczny tem pom 23C ,proszę o radę 

pozdrawiam



Na innym forum przeczytałem taką radę:
" to tyle, co powiedzieć,że kupiłem samochód i spala 6litrów, to dużo, mało i co mam poprawić?"
Podpisuję się pod tym...
2017-11-23 12:36
  wuwok Posty: 508 Ostrzeżenie: 0
Wtrącę się... Ja jestem zwolennikiem wyższej temp na kotle. Jest kilka korzyści, pierwsza to łatwiej utrzymać w odpowiedniej temp powrót do kotła. Następnie wyższa temp spalin co ważne przy zwykłych kominach. Kolejna sprawa to kocioł z wysoką temp nastawioną o wiele czyściejszy jest w środku,brak lub wiele mniej sadzy jak i brak wylewającej się mazi smolistej..Oczywiście mówię to o w miarę poprawnie wykonanej instalacji. Czyli pompy,zawory 4d/3d które dają możliwość takiego ustawienia że dom się nie przegrzewa a temp na kotle wysoka. Sam robiłem parę prób i czy miałem na kotle 45/55 czy jak aktualnie 65 stopni to podobną ilość węgla spalam. Panowie szkoda kotła ..mam znajomego co pali 45-50 na kotle...Wymiennik tragiczny. Niską temp szuka oszczędności zamiast poprawnym ustawieniem spalania...tyle co on wyrzuci nie spalonego całkowicie węgla to szok,masakra jakaś..

Zasada palenia prosta..dać tyle węgla by palnik spalił,ustawić kocioł tak by pracował nie odstawiając się..Jest błędne myślenie...że jak kocioł szybko dojdzie i przechodzi w podtrzymanie to mniej pali...Kocioł ma pracować pracą ciągłą ..bez odstawania się.
2017-11-23 12:49
  MajerM Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Też zmniejszałem temperaturę do 50 na próbę, ale po 1 zbiorniku przepalonym w takiej temperaturze, w piecu się aż szkliło smołą, a zawirowywacze musiałem wyszarpywać z pieca bo się skleiły. Po takim czyszczeniu uznałem, że z tym węglem z wesołej tak nie można. 
Chyba że to dalej kwestia pozostałych ustawień tak wpływa na spalanie. Tak jak pisałem wcześniej ten groszek muszę spalać na mniejszym podmuchu bo inaczej robi się z niego kalafior i zasłania palnik, a potem to już wszystkie parametry lecą na łeb na szyję. 
2017-11-23 12:56
  marleyy Posty: 490 Ostrzeżenie: 0
MajerM napisał » 2017-11-23 12:49
Też zmniejszałem temperaturę do 50 na próbę, ale po 1 zbiorniku przepalonym w takiej temperaturze, w piecu się aż szkliło smołą, a zawirowywacze musiałem wyszarpywać z pieca bo się skleiły. Po takim czyszczeniu uznałem, że z tym węglem z wesołej tak nie można. 
Chyba że to dalej kwestia pozostałych ustawień tak wpływa na spalanie. Tak jak pisałem wcześniej ten groszek muszę spalać na mniejszym podmuchu bo inaczej robi się z niego kalafior i zasłania palnik, a potem to już wszystkie parametry lecą na łeb na szyję. 


No akurat  u mnie przy 50 stopniach i nadmuchu na 37% nic nie muszę wyszarpywac zawirowywaczy to, że miałeś taki syf w piecu to wina dmuchawy (mowiłeś że masz 26% czy jakos tak, to bardzo mało).
Każdy ma inna instalację - może masz cug jak cholera więc tez 26 wystarczy ...
Sam nie widzę potrzeby by trzymać 65-70*C na piecu skoro przy obecnej temp nie mam problemu z niespalaniem opału lub zarastaniem sadzą.
To może MajerM spróbój po prostu ustawić stałą temp na kotle - tak żeby nie szarpać stale z 60 na 65 i z powrotem

2017-11-23 13:19
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
marleyy mam zawór 4D i aktualnie puszczam na dom 32*C : ) mając zadaną 67*C a w domu 20*C
2017-11-23 13:44
  marleyy Posty: 490 Ostrzeżenie: 0
no jasne ale u Ciebie różnica między zasilaniem, a powrotem trzyma się w granicach 6*C. U mnie to jakieś 8*C - jak widać sporej różnicy w nie ma...to po co mam grzać do 65-70*C by potem schładzać powrotem do 25-30*C...a takim wypadku u mnie temp powrotu praktycznie byłaby równa temp zasilania stale....a przecież nie ma takiej potrzeby skoro nie ma sadzy, a eko spala się dobrze bez strat w popielniku to przecież 8*C rożnicy miedzy powrotem, a zasilaniem to nie grzech bo to tylko 2 stopnie wiecej od Ciebie
Pieca mi przez to ruda nie zje..  pozdr
2017-11-23 14:50
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Ja to widzę tak:
-mam 4D aktualnie na 30%otwarty i co za tym idzie stabilniej istalacja działa a żeby mieć odpowiednio ciepło w domu muszę mieć temp zadaną 65-72*C
-w DTR jest wyraźnie napisane o powrocie 55*C i wole mieć to 55 a nawet więcej żeby się za parę lat nie użerać z Ogniwem przy egzekwowaniu gwarancji itp. bo nasze sterowniki są widoczne w sieci więc podejrzewam że dowody na karcie pamięci itp. będą mieć.
Jak już wiemy wyższa temperatura CO nie idzie raczej w parze z większym spalaniem więc minusów tu wiele nie ma a zależy mi też na wyższej temperaturze spalin bo mój kocioł to eko plus M więc spaliny są zimniejsze niż w starszym eko plus
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 7Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: