W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Spalanie pelletu OE 16kw Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 3Następna stronaOstatnia strona
2017-02-23 15:28
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Piece na groszek nie są piecami na pelet, inna budowa palnika, im wcześniej to sobie uzmyslowimy,  tym będziemy zdrowsi.
To tak jak z piecami górnego spalania,  większość je ma, a i tak każdy pali od dołu, czemu? bo  od góry to panie za dużo
wungla bierze. 
2017-02-23 15:40
  lucky Posty: 182 Ostrzeżenie: 0
Piece "górnego spalania" mają wylot spalin z komory do wymiennika górą i stąd nazwa, a nie od rodzaju palenia. A dlaczego palą od dołu? Bo w większości instrukcji nie ma nawet wspomniane że można palic od góry, a jeśli jest to kto czyta instrukcję?
2017-02-23 22:34
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Nie masz racji,  piec dolnego a górnego spalania to dwa całkiem inne piece.
dodane 2017-02-23 22:34I o co innego mi się rozchodzilo.
2017-02-25 21:41
  janek95 Posty: 78 Ostrzeżenie: 0
Walker napisał » 2017-02-23 08:10

Karotka- odnośnie pożaru w zasobniku to kobieta nie zamknęła chyba klapy, bo niema możliwości żeby cofnęło żar poniżej otworów nawiewnych. Próbowałem wiele razy i nigdy nie zszedł poniżej, i nigdy też temperatura podajnika niewzrosła )

Wystarczy dorobione dosuszanie i duży cug w kominie.
2017-03-04 10:46
  Walker Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Przy tych wiatrach zasobnik peletu starcza mi na 7-8 dni dane z Lutego,  utrzymuje w domu ok 24 stopnie, pellet liściasty 720 zł/t. Mi wychodzi średnio jeden zasobnik miesięcznie więcej niż palenie węglem. U mnie dużo zależy od wiatru. Powtarzam że dla mnie pellet to duża wygoda, w tym roku nie mam czasu na częste czyszczenie pieca i wymiatanie popiołu, szkoda że wcześniej nie zacząłem tym palić. A i jeszcze jedno pellet dostaniesz zawsze suchy, bo w OEP palenie wilgotnym paliwem robi niezły gnój z pieca, nie mówiąc o korozji. Pozdrawiam  
dodane 2017-03-04 10:46
janek95 napisał » 2017-02-25 21:41
Walker napisał » 2017-02-23 08:10

Karotka- odnośnie pożaru w zasobniku to kobieta nie zamknęła chyba klapy, bo niema możliwości żeby cofnęło żar poniżej otworów nawiewnych. Próbowałem wiele razy i nigdy nie zszedł poniżej, i nigdy też temperatura podajnika niewzrosła )

Wystarczy dorobione dosuszanie i duży cug w kominie.



Masz racje dlatego ja tego nie dokładam bo cug w kominie mam duzy
2017-05-01 11:30
  Radkon1981 Posty: 59 Ostrzeżenie: 0
Wczoraj odpaliłem piecyk na Pellecie. Wyczyściłem piecyk i wrzuciłem do zasobnika 90 kg - Pelett Olczyk, zobaczymy co i jak. Puściłem go w grupowym i narazie jestem mile zaskoczony wszystko na ++++. Chciałbym ustawić dobrze statystyki i jeżeli macie informacje podajcie mi jak ustawić współczynnik zużycia w ciągu 1min. Wiem ze dla groszku było 0.22 a dla pelletu ustawiłem 0.15 ale nie wiem czy dobrze. Proszę o porade
Pozatym wrzucam parę fotek jak wyglądał piecyk przed odpaleniem i po 1 dniu. W późniejszym czasie wrzucę fotki jak wyglądał po spaleniu całości. Temperatura na podajniku nie przekracza 35 C, także jest bezpiecznie
dodane 2017-05-01 11:30
2017-05-01 12:47
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Jeśli skasowałeś czas pracy podajnika to za kilka dni podzielisz 90kg na liczbę minut pracy podajnika i uzupełnisz sobie statystyki. 
2017-05-01 15:10
  Radkon1981 Posty: 59 Ostrzeżenie: 0
Ok dzieki za podpowiedź.
2017-08-23 09:51
  adkwapniewski Posty: 408 Ostrzeżenie: 0
Jakie wnioski  po dłuższym czasie palenia pelletem ?
2017-09-06 11:16
  Radkon1981 Posty: 59 Ostrzeżenie: 0
Jestem, jak najbardziej za. Na ten sezon zakupiłem na razie 3t pelettu od lokalnego sprzedawcy, sprawdzony z twardego drzewa. Na razie piecyk stoi ale na dniach jak tmp. się nie podniosą to odpalę go żeby nie zmarznąć Ogólnie powiem że jest większe spalanie ale za to piecyk jest całkowicie bezobsługowy nie tak jak przy groszku( bez czyszczenia) Jest dużo czyściej - poza tym na pelecie spełnia mi piecyk standard 5 kat. Odezwę się jeszcze jak już go załączę i poustawiam z nowymi danymi.
2017-09-13 13:58
  himeroza Posty: 233 Ostrzeżenie: 0
Nagraj film jak się to spala też jestem mega ciekaw czy u mnie zda to egzamin,
2017-09-14 10:13
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Radkon1981 napisał » 2017-05-01 11:30
Wczoraj odpaliłem piecyk na Pellecie. Wyczyściłem piecyk i wrzuciłem do zasobnika 90 kg - Pelett Olczyk, zobaczymy co i jak. Puściłem go w grupowym i narazie jestem mile zaskoczony wszystko na ++++. Chciałbym ustawić dobrze statystyki i jeżeli macie informacje podajcie mi jak ustawić współczynnik zużycia w ciągu 1min. Wiem ze dla groszku było 0.22 a dla pelletu ustawiłem 0.15 ale nie wiem czy dobrze. Proszę o porade
Pozatym wrzucam parę fotek jak wyglądał piecyk przed odpaleniem i po 1 dniu. W późniejszym czasie wrzucę fotki jak wyglądał po spaleniu całości. Temperatura na podajniku nie przekracza 35 C, także jest bezpiecznie
dodane 2017-05-01 11:30

Ja zacząłbym się niepokoić a nie cieszyć. Zobacz na 3 zdjęcie, tam już pali się na ślimaku, otwory nadmuchowe odkryte.
Jeśli komin dobrze ciągnie to zamów sobie uszczelkę pod zasobnik i czujnik temp. podajnika.
Zobacz sobie na temp. zapłonu węgla i pelletu. Czujnik nie zdąży nawet tego wyłapać jak zacznie palić się w zbiorniku.

dodane 2017-09-14 10:13
gregors napisał » 2017-02-23 15:28
Piece na groszek nie są piecami na pelet, inna budowa palnika, im wcześniej to sobie uzmyslowimy,  tym będziemy zdrowsi.
 

I tego się trzymajcie.
2017-09-14 22:45
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0


poziom pelletu na palniku

a to opinie zawijanów 
Kolego drogi,oczywiście, że możesz palić samym pelletem.
Ponieważ nie grozą ci żadne straszne spieki, to nawet warto na palniku położyć w poprzek 2 kawałki cegły szamotowej, tak aby zostawić szczelinę o szerokości ok. 2, 3 cm. Przy okazji możesz przydławić wentylator poprzez zaklejenie połowy otworu ssawnego taśmą samoprzylepną.
Ale oprócz plusów są i minusy. Musisz liczyć się z tym, że jeśli kocioł będzie się odstawiał na dłużej, to może wygasnąć, a brak zapalarki spowoduje to, że będziesz musiał go rozpalać od nowa.
Jeśli chcesz palić pelletami, to proponuję korzystać z tych o średnicy 6 mm.
I pamiętać o tym, aby zasobnik był dobrze zamknięty, a uszczelka jego pokrywy sprawna.
Przepuściłem przez kotly tej marki ładnych kilka ton pelletów więc nieskromnie mniemam, że jakieś doświadczenie w tym mam.


....tylko pamiętaj, że zbiornik musi być szczelnie zamknięty, a czujnik temperatury podajnika prawidłowo zamocowany, bo bez gaśnika niebezpieczeństwo pożaru w podajniku jest wyższe, niż dla węgla. Dlatego – jeśli chcesz na stałe palić granulami, takowy zabudować (robota prosta i nie droga – jak to zrobić podpowie Ci inż. Grzegorz Żegleń z Ogniwa).



dodane 2017-09-14 22:45"poziom pelletu na palniku " to artykuł z września 2011 na stronie instalator,pl
2017-09-22 16:05
  himeroza Posty: 233 Ostrzeżenie: 0
Witam, sam zakupiłem pellet nie był dorgi 1t koszt 600zł kupiłem 3 worki po 15kg
Wsypałem do pieca 2 worki żeby testować i oto rezultat:
Pellecik podczas przedmuchu:


Pellecik na postoju 1:


Pellecik na postoju 2:


Pellecik i komin:


Natomiast jeśli chodzi o popiół oto zdjęcia po 1,5 dnia spalenia 30kg pelletu -pali się to jak słoma





Nie było żadnego mrozu temp utzymywała się na poziomie 12-16C
Odpalonych w domu miałem gdzieś tylko 5 grzejników żeby zrobić sobie temp tak na 22-23C w pokojach
Do tego grzanie CWU
Spalanie dramatyczne 30kg na 1,5dnia


2017-09-24 09:44
  renekm Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
Witam. Dawno mnie tu nie było. Widzę, że kolejne osoby podnoszą wątek spalania pelletu w naszych piecach. Zapewne z powodu tego co się dzieje z cenami węgla. Ja robiłem kilka testów z różnymi rodzajami pelletu, paleniem mieszanką lub samym. Moje posty są na tym forum. Powiem tylko tyle, że nie łudźcie się. Palenie samym pelletem jest nieekonomiczne z wielu powodów, dwa istnieje ryzyko zapłonu, trzy podtrzymanie gdzie trzeba co 20 minut robić przedmuch bo inaczej gaśnie. Jak dla mnie egzamin zdawała mieszanka pół na pół z dobrym węglem i wtedy wychodzi to ekonomicznie, piec stoi dłużej w podtrzymaniu, nie ma tak dużo popiołu a co do cen to każdy może sobie policzyć. Węgiel za 900 zł tona + pellet za 650 zł tona i wychodzi nam ładna wypadkowa. Jeden warunek. Węgiel z którym będziecie mieszać musi być suchy gdyż jak nasypiecie pelletu do mokrego węgla to pellet puchnie, rozpada się na trociny i traci swoje właściwości.

Na koniec dodam, że po tygodniowym paleniu samym pelletem w piecu zaczęło się szklić i robić się smoła.

Sam coś będę coś kombinował na dniach bo to co dzieje się z pogodą na zewnątrz to jedna sprawa a to co z cenami węgla to druga.
2017-09-25 14:13
  qbusowski Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witam,
Ja palę pelletem od stycznia, spalanie rzeczywiście większe o jakieś 50%, ale za to czyściutko: mało popiołu, piec czysty, a załadunek z worków szybki. Pellet udało mi się kupic za 500zł/t, dobry ekogroszek to prawie 800zł/t więc cenowo wychodzi podobnie. W tym sezonie pokombinuje jeszcze nad ustawieniami i może coś sięuda oszczędzić. Co do ryzyka zapłonu to nie miałem z tym żadnych problemów ( trzeba pamiętać o dobrym zamknięciu) poza tym są czujniki ( klapa + temperatura podajnika).
2017-09-26 08:15
  himeroza Posty: 233 Ostrzeżenie: 0
qbusowski napisał » 2017-09-25 14:13
Witam,
Ja palę pelletem od stycznia, spalanie rzeczywiście większe o jakieś 50%, ale za to czyściutko: mało popiołu, piec czysty, a załadunek z worków szybki. Pellet udało mi się kupic za 500zł/t, dobry ekogroszek to prawie 800zł/t więc cenowo wychodzi podobnie. W tym sezonie pokombinuje jeszcze nad ustawieniami i może coś sięuda oszczędzić. Co do ryzyka zapłonu to nie miałem z tym żadnych problemów ( trzeba pamiętać o dobrym zamknięciu) poza tym są czujniki ( klapa + temperatura podajnika).

A ten twój pellecik za 500zł nie kopci?? Ja kupiłem za 600zł i to straszna kiła była jakieś lepiszcza do tego dodają i jara się z tego jakbyś opony palił.
Te lepsze pellety po 900zł nie mają tych lepiszczy i ponoć nie śmierdzi aż tak jak na tych tanich.
Popatrz sobie u mnie na filmiku jak było na tym tanim pellecie

2017-10-13 07:52
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Witam. 
Czy jest ktoś kto ma lub próbował do ogniwa 16 plus zamontować palnik do peletu? 
2017-11-05 19:44
  Radkon1981 Posty: 59 Ostrzeżenie: 0
Po dłuższym spalaniu pelletu mogę powiedzieć, że wychodzi go więcej ale ja za tone daje 600 zł - za dobrej jakości pellet, jeżeli popatrzymy na ceny węgla workowanego to jest spora różnica, dlatego mogę przecierpieć już to, że więcej sapale
Co chodzi o bezpieczeństwo to zastosowałem się do rad kolegów i ograniczyłem palenisko, do tego przykleiłem wentylator i obniżyłem tmp. awaryjnego wyrzutu paliwa. Na tą chwilę mam ok 34-37 stopni max. na podajniku. Nic mi jeszcze nie zgasło ani razu.....tak jak innym, wystarczy dobrze dobrze dobrać przedmuch.
  Jedynie co mnie mierzi...to smoła-----szklista i czarna . Tmp. na piecu jest w granicach 60 C, a pomimo tego wszystko się olepia tym dziadostwem. Macie jakiś pomysł na to jak się tego pozbyć? I o ile by nie było potrzeby czyszczenia pieca to na zewnętrznych zawirowaczach na tą smołę się wszystko nalepia i po ok. 2 tygodniach zaczyna się wszystko dusic w środku powodując zadymienie kotłowni spalinami, wystarczy oczyścić te zawirowacze i jest ok. Zastanawiam się nad wyrzuceniem ich.
2017-11-05 20:53
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Radkon1981 napisał » 2017-11-05 19:44
ja za tone daje 600 zł - za dobrej jakości pellet 







Radkon1981 napisał » 2017-11-05 19:44
Jedynie co mnie mierzi...to smoła-----szklista i czarna .




Niestet ale w większości przypadków jakość idzie w parze z ceną.  W przypadku peletu raczej też tak jest. 
Ten kosztuje 600zł/t bo przypuszczam że jest w dużej mierze z drzewa iglastego plus większą wilgotność i masz winowajców.  
Dobry pellet jak dobry groch. Musi kosztować.  
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 3Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: dmdsz, jnevrela, koruss, marsza1984, R1977P