W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  Moje boje - czyli własny sterownik Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona28 / 40Następna stronaOstatnia strona
2016-03-17 22:20
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Co Ci sie udalo przetestowac?
2016-03-17 22:37
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Dzisiaj wstępne testy samodzielnej pracy sterownika.
Testowałem dwa tryby pracy Ręczna Retorta, czyli najprostszy z możliwych trybów.
Działa bez zarzutu, nie ma co tu dużo pisać bo działanie zależy wyłącznie od operatora.
Drugi tryb to jego rozwinięcie , czyli Retorta Ręczna z modulacją mocy dmuchawy.
W tym trybie można ustawić dodatkowo przedmuchy.
Znacznie ciekawszy tryb, piec zdecydowanie lepiej się zbiera i czyściej spala węgiel.
Jak na dwugodzinne testy trudno coś więcej powiedzieć, zostawiam piec pod pełną kontrolą Lucjana (wstępna kodowa nazwa naszego sterownika) na noc i zobaczymy jak to będzie wyglądało jutro.
Ecoal jest w tej chwili tylko obserwatorem.
dodane 2016-03-17 22:37
jeszcze tylko panel kontrolny, na razie tylko testowy.


2016-03-17 23:43
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał » 2016-03-17 22:37
Dzisiaj wstępne testy samodzielnej pracy sterownika.
Testowałem dwa tryby pracy Ręczna Retorta, czyli najprostszy z możliwych trybów.
Działa bez zarzutu, nie ma co tu dużo pisać bo działanie zależy wyłącznie od operatora.
Drugi tryb to jego rozwinięcie , czyli Retorta Ręczna z modulacją mocy dmuchawy.
W tym trybie można ustawić dodatkowo przedmuchy.
Znacznie ciekawszy tryb, piec zdecydowanie lepiej się zbiera i czyściej spala węgiel.
Jak na dwugodzinne testy trudno coś więcej powiedzieć, zostawiam piec pod pełną kontrolą Lucjana (wstępna kodowa nazwa naszego sterownika) na noc i zobaczymy jak to będzie wyglądało jutro.
Ecoal jest w tej chwili tylko obserwatorem.
Moim zdaniem Lucjan nie jest dobrą nazwą (nawet wstępną!). Protestuję i żądam nazwy adekwatnej!. Jedyną możliwą jest UziStan. I nie życzę sobie mojej plątaniny kabli z sercem i duszą w formacie hex nazywać inaczej!
Uzi18,
wczoraj oczywiście nie działał mi podajnik, bo config (jak słusznie zauważyłeś) miał wady, brakowało sekcji "tryb pracy pieca". Teraz już na stole wydaje się ok. Niestety nie mogę potestować w kotłowni bo walczę z marketowym niby-opałem, popycham to gówno bo wiesza się w zasobniku i wymieniam zawleczki.

Jedną z kolejnych możliwości sterownika, nie bójmy się tego imienia - UziStan, powinna być pełna kontrola nad pracą podajnika, czyli czuwanie nad ponadnormowym wzrostem temperatury silnika (sprawdź kondensator!) i nadmiernymi oporami ślimaka skutkującymi zrywaniem zawleczki. Co prawda Stan-owa instalacja (zdaje się) działa bez zarzutu, ale przecież to dodatkowe szpeje, które z powodzeniem można zastąpić wykorzystując nadmiarowe możliwości Arduino. Wystarczy prosty układ pomiaru przeciążenia silnika (przekładnik prądowy samoróbka za kilka zł, garstka elementów, przekaźnik do pracy nawrotnej, kawałek programu) i mamy pełną kontrolę. Podejmuję się opracować i przetestować część sprzętową.
2016-03-18 01:57
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
bzyk mysle ze na tym etapie w koncu mozesz zaczac korzystac z dobrodziejstw sterowniczka.
Z czujnikiem kombinuj, moze cos z tego wyjdzie, poza tym masz mozliwosc
podpiecia wiekszej ich liczby (termometrow) i jeden mozesz przykrecic do zeberek silnika.

Taka nazwa to o ile pamietam pomysl mark3k, na razie zostanie czas pokaze czy Lucek pali jak w piekle
Podziekowania naleza sie dla Stan-a za wnikliwe testy, jak widac ladnie rysuje.

Z czasem funkcji bedzie wiecej a i pomyslow jak na razie nie brakuje.

dodane 2016-03-18 01:57    v0.1.0.32 zmiana nazwy RRP na RRM - Retortowy Reczny Modulowany
        pompa cwu2 moze pracowac w trybie mieszanie (powyzej zadanej uruchamia pompe)
        konfiguracja dla cwu2
        zabezpieczenie przed max temperatura cwu - oddanie ciepla do pieca


Aktualnie tryb mieszanie moze byc wlaczony tylko dla pompy CWU2.
W planach jest unifikacja czyli kazda pompa/wyjscie bedzie moglo robic co chcemy,
czyli np. ktos skonfiguruje sobie 2 pompy podlogowe,
ktos 2 cwu ktos tylko pompe co, słowem pełna swoboda.

2016-03-18 06:41
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Uzistan , brzmi jak nazwa jakiegoś kraju w strefie wpływów Rosji.
Nie Bzyk, Lucjan jest OK.
Po za tym przeszacowujesz moje zasługi, motorem całego przedsięwzięcia jest Uzi18, natomiast Mark3k i ja pomagamy mu nieco, a czasami ta pomoc polega na tym żeby starać się nie przeszkadzać .
dodane 2016-03-18 06:41Dzięki Bartek za dodatkowe tryby pracy CWU.
Rano nie było szans na załadowanie nowego softu.
Dla wyjaśnienia, ten tryb pracy ma za zadanie odzyskać ciepło z bojlera, który ja dodatkowo grzeję fotowoltaiką. Przyda się też każdemu kto oprócz piecem dogrzewa bojler w jakikolwiek inny sposób i ma w tym bojlerze czasami nadmiar ciepła.
Ciepło zostanie wyssane z bojlera do pieca a piecyk wrzuci je na grzejniki, zawsze to trochę węgla mniej się spali.
2016-03-18 07:15
  sebico Posty: 178 Ostrzeżenie: 0
Do pomiaru prądu proponuję wykorzystać ACS712 - precyzyjny, szybki i ogólnodostępny http://embedded-lab.com/blog/a-brief-overview-of-allegro-acs712-current-sensor-part-1/ 
2016-03-18 12:20
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Sprawa zaimplementowania "autorewersu" do Lucjana jest już rozważana od jakiegoś czasu.
I też wpadliśmy na wykorzystanie ACS712, nawet już jest zakupiony ale ostatnie intensywne testy pracy sterownika spowodowały iż nie miałem czasu zająć się tematem.
dodane 2016-03-18 12:20
bzyk napisał » 2016-03-17 23:43
Wystarczy prosty układ pomiaru przeciążenia silnika (przekładnik prądowy samoróbka za kilka zł, garstka elementów, przekaźnik do pracy nawrotnej, kawałek programu) i mamy pełną kontrolę. Podejmuję się opracować i przetestować część sprzętową.



Ze względu na możliwości odtworzenia przez ludzi niekoniecznie obeznanych z lutownicą preferujemy wykorzystanie gotowych modułów i stąd ACS712.
Jeśli się tego podejmujesz to bardzo dobrze, bo ja nie umiem ustalić kiedy będę mógł to zrobić.

2016-03-18 16:48
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
"czyt. Lucjan Szołajski", tak mi sie skojarzyło z dawnych lat

Stan, jak wyglada popiół? Widać na wykresach ze z dmuchaniem przesadziles ...
2016-03-18 21:07
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
No dokładnie, ustawiałem na podstawie średnich parametrów z retortowego_P a tam były widełki dość szerokie.
Już obniżyłem bo popiół się spiekał lekko.
2016-03-18 23:07
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
Ech, szkoda że UziStan nie uzyskuje szerokiego poparcia...
Rzeczywiście ACS wygląda ciekawie, muszę go czemprędzej pozyskać.
Mój piec w tej chwili poszedł w odstawkę, przez ostatnią dobę wymieniłem z dziesięć zawleczek, więc sobie odpuściłem korzystając z korzystnej pogody. Nie używam (na razie) wągla do cwu, więc będzie coraz gorzej z testowaniem ale być może coś podziałam z "elektroniczną zawleczką" (nie wiem, czy nazwa nie zastrzeżona...), Stan, jaką masz moc ogniw?
2016-03-19 00:49
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
    v0.1.0.33 - dodanie pracy w histerezie (zgodnie z PIEC_HISTEREZA) dla RR/RRM - histereza w 0.1deg
2016-03-19 07:23
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Mam 2 kW na dachu.
2016-03-19 10:29
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
    v0.1.0.34 poprawka dla grzania cwu
2016-03-19 11:39
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
OK , działa jak trzeba.
2016-03-19 16:57
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Osiągnęliśmy punkt - "Samodzielny Sterownik" na github.
Jesli ktos potrzebuje jakies ciekawe funkcje, ktore innym
tez sie przydadza - pisac, to wczesniej zostanie rozwazone i wprowadzone do softu.


Aktualnie zajmę się optymalizacją i stabilizacją kodu programu.
Możliwe że niebawem pojawi się jeszcze jeden algorytm spalania - ciekawe ... co to może być?
2016-03-20 00:22
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
Jaka jest reakcja, gdy zabraknie paliwa (zawleczka, zawieszka w zasobniku itp)?
Prosi się zabezpieczenie strony.
Uzi18, zaprogramuj któreś wyjście na alarm pieca (brak paliwa, pożar zasobnika, awaryjna temp w kotłowni, przegrzanie silnika podajnika) - alarm zbiorczy albo każdy z osobna.
Obecna wersja nie ma rozpalania.?., Stan-owa euforia chyba przedwczesna zdaje się...
2016-03-20 00:38
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Stan pali juz na Lucjanie, wiec czemu ma sie nie cieszyc?
Do tego cieplo z ogniw grzeje mu cwu i teraz dodatkowo instalacje.

Jak sobie wyobrażasz rozpalanie?

Reakcji nie ma, ale skoro mowisz ze mogloby byc na jakims wyjsciu to chyba i moze, chlopaki co sadzicie?
W sumie na stronie tez moglyby sie alarmy pokazac ...

Zabezpieczenie strony, bez https to wiekszego sensu nie ma, no ale mozna sie pokusic, złudne bezpieczenstwo.
Dodaj do issues - haslo do strony, gdy uporam sie z czescia rzeczy to dodam autoryzacje w trybie Basic.
2016-03-20 23:55
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
No przecież nie chcę psuć Stan-owi radości związanej z paleniem w piecu, nikt chyba tego nie chce. Ja sam to chyba się niedługo przeprowadzę do kotłowni. Chyba coś totalnie sp.... mi się w piecu bo kilka razy dziennie wymieniam zawleczki. Muszę całkowicie wygasić i sprawdzić jak to wszystko chodzi bez węgla.
Rozpalanie widzę tak: zwiększona moc pieca i po osiągnięciu jakiejś temp, niekoniecznie zadanej roboczej, przejście do normalnej pracy.

2016-03-25 10:58
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
v0.1.0.35 wyslanie litery R do terminala uruchamia procedure resetu sterownika
    - RESET sterownika pokazuje odliczanie w terminalu
    - monit w terminalu o wersji oprogramowania
    - DALLAS pokazujemy >1ms


Przeszedlem na najnowsza wersje u siebie na sterowniku.
Badałem dzis sprawe autoryzacji strony - jest to do zrobienia.

dodane 2016-03-21 22:53v0.1.0.36 ograniczenie danych na terminalu do minimum, wyslanie znaku V na terminal lub opcja V=1 w pliku konfiguracyjnym zal/wylacza te informacje (m.in. statystyki)
dodane 2016-03-22 16:00v0.1.0.37 dodanie zliczania czasu pracy podajnika, dodatkowo trzeba zaktualizowac www

dodane 2016-03-24 22:07v0.1.0.38 dodanie stanu pompy co, optymalizacja pakietu, konieczna aktualizacja strony www
    - wstepna wersja przywracania stanu podajnika - na razie niedokonczony odczyt
    - poprawienie danych w terminalu podczas uruchamiania systemu
    www: dodanie zuzycia i sredniego zuzycia
    www: dodanie pompy co
    www: dodanie parametru predkosci podawania podajnika


dodane 2016-03-25 10:58Zrzut juz nie aktualny ale mniej wiecej tak to wygląda:
2016-03-25 15:03
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
To ja wkleję aktualny



Pierwsza stronaPoprzednia strona28 / 40Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: