W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  Moje boje - czyli własny sterownik Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona22 / 40Następna stronaOstatnia strona
2016-01-18 22:51
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał » 2016-01-18 19:40
Dokładnie odczyt jest po RSie z ecoal/bruli.
Co dokładnie złożyłeś ?
Jak na razie skromniutko, arduino chińskie z lanem i czterema przekaźnikami. Na razie na stole , kombinuję w jaką obudowę to wcisnąć i jak lan do piwnicy doprowadzić., Czekam na dodanie do programu obsługi czujników, cobym mógł sobie coś innego niż poziomą kreskę pooglądać. Jak pisałem, nie mam bruli, więc bez obsługi czujników nie ruszę.

dodane 2016-01-18 22:51
uzi18 napisał » 2016-01-18 19:59
masz login jakis na gmail.com? napisz mi na PW dodam Cie do naszej konferencji
Nie mam na gmejlu, tlen może być? Wysłałem Ci na priv.
2016-01-18 23:50
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
ok, wyslalem Ci zaproszenie, na komunikator (jest gdzies tam na stroniw po zalogowaniu w poczcie) - musisz sie zrobic dostepny, mozliwe ze zadziala xmpp podobno wspieraja.

Zainstaluj razem czujniki i podepnij pod pin 7 (pamietaj o rezystorze 3k3 lub 4k7 podciagajacym  do +5V), beda nam potrzebne ich identyfikatory (ale to dodam na wstepie jako wyszukiwanie).

Na jakim ip masz sterownik dostepny? Zmieniales ustawienia w pliku config.txt?




2016-01-19 10:19
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2016-01-18 23:50
ok, wyslalem Ci zaproszenie, na komunikator (jest gdzies tam na stroniw po zalogowaniu w poczcie) - musisz sie zrobic dostepny, mozliwe ze zadziala xmpp podobno wspieraja.
Zainstaluj razem czujniki i podepnij pod pin 7 (pamietaj o rezystorze 3k3 lub 4k7 podciagajacym  do +5V), beda nam potrzebne ich identyfikatory (ale to dodam na wstepie jako wyszukiwanie).
Na jakim ip masz sterownik dostepny? Zmieniales ustawienia w pliku config.txt?
Na komunikatorze nie ma zaproszenia. Czujniki podepnę wieczorem. Sterownik ma adres 192.168.2.50, czy MAC ma znaczenie? Wpisałem dla porządku adres starej karty z lat 90... jeszcze bnc.
2016-01-19 15:22
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Czyli ustawiles sobie mac w pliku config.txt, bardzo dobrze ze uzyles takiego z karty!
2016-01-23 23:29
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał »


Zainstaluj razem czujniki i podepnij pod pin 7 (pamietaj o rezystorze 3k3 lub 4k7 podciagajacym  do +5V), beda nam potrzebne ich identyfikatory (ale to dodam na wstepie jako wyszukiwanie).
Zaprogramuj na pinie 22. Po pierwsze primo łatwiej zrobić wtyczkę do czujników, drugie liczę na jakiś lcd to nie będzie przeszkadzał, a po trzecie to wszystko mi jedno...
2016-01-24 23:04
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
ok moze byc 22
2016-01-27 19:49
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Mało tu gadamy, bo jest nas trójka i łatwiej jest nam się komunikować bezpośrednio.
Tak więc mimo iż tu niewiele widać to prace wciąż trwają.

Na chwilę obecną sterownik ma wszystkie wyjścia wykonywalne, i trwają prace nad zaimplementowaniem czujników.


Mój sterownik wygląda tak, tu jeszcze na stole, teraz już jest testowany w kotłowni.


2016-02-01 16:56
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Update:
Podszykowalem juz wykrywanie czujnikow (pin 22), dziś przeprowadze
testy i wrzuce aktualizacje na github.
Lista identyfikatorow znalezionych czujnikow i ich temperatury pojawia sie
na porcie szeregowym w terminalu (115200, 8n1).
Te identyfikatory bedzie trzeba podac w pliku konfiguracyjnym jako definicja,
ktory czujnik jest od czego. Wiecej na ten temat niebawem.

Dla ciekawskich, zmiany sprzetowe:
Juz nie dlugo wylatuje tez dedykowane sterowanie dmuchawa AC (jeszcze nie definitywnie),
czyli detektor 0 sieci i sterowanie triakiem.
W ich miejsce sugerujemy gotowy modul kompatybilny z wyjsciem PWM,
wiec odpada koniecznosc dublowania wyjsc dla dmuchaw DC i AC.
Dzieki temu sterownik stanie sie bardziej uniwersalny i uzalezniony
bedzie tylko od modulow uzytych przez skladajacych.
Wiecej na ten temat niebawem.
2016-02-02 13:32
  whitemar Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Z zainteresowaniem śledzę postępy prac i bardzo chętnie sam zainstalowałbym u siebie taki sterownik. Czy po testach zamierzacie udostępnić instrukcję krok po kroku co i jak zrobić? Taka instrukcja dla laika na pewno cieszyłaby się sporym zainteresowaniem
2016-02-02 17:43
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Oczywiscie, ktos juz nawet proponowal to jakos narysowac, byloby jeszcze latwiej to ogarnac.
Niby nie jest tego duzo ale faktycznie laik moze sie zagubic.

Proponuje taki zapis w konfiguracji sterownika dla mapowania czujnikow (przyklady):
TCO  = DALLAS[IDENTYFIKATOR]
TCWU = KTY[0] (KTY na pinie A0)
TPOWROT = ECOAL[POWROT]

Czy planowac jakies dodatkowe czujniki poza tymi co znamy?
Osobiscie mam 2 zasobniki CWU i oba steruje oddzielnie wiec mam jeszcze czujnik CWU2?
Wsparcie dla buforów (3 czujniki dol,srodek,gora)?
2016-02-02 17:53
  adkwapniewski Posty: 408 Ostrzeżenie: 0
Kilka rezerwowych czujników temp nie zaszkodzi ... 

Przykład :  dwa zawory 3D do dwóch niezależnych rozdzielaczy podłogówki to już dwa czujniki - temp za 3D1 , temp za 3D2 ... powrót 3D1  i powrót 3D2 to kolejne dwa ...

2016-02-02 18:08
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Fakt, zapomnialem o moim 4D

Mala poprawka:
TCO  = DS18[IDENTYFIKATOR]
TCWU = KTY81[0] (KTY81-210 na pinie A0)
TPOWROT = ECOAL[POWROT]


Wpisy po prawej stronie bedzie mozna dublowac ...

Nie wiem czy widzicie/zauwazyliscie ale ten sterownik wogole nie musi nic palic, za to bedzie mógł
dodatkowo sterowac pompkami/zaworami/itp. ktorymi sterowniki starszej generacji ze wzgledu
na swoje szczupłe zasoby juz nie mogły. Czas pokaze co z tego nam wyjdzie.
2016-02-02 19:53
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2016-02-02 17:43
Oczywiscie, ktos juz nawet proponowal to jakos narysowac, byloby jeszcze latwiej to ogarnac.
Wywołany reaguje: dzisiaj coś nasmaruję i pokażę do weryfikacji.

uzi18 napisał »

Proponuje taki zapis w konfiguracji sterownika dla mapowania czujnikow (przyklady):
TCO  = DALLAS[IDENTYFIKATOR]
TCWU = KTY[0] (KTY na pinie A0)
TPOWROT = ECOAL[POWROT]

Czy planowac jakies dodatkowe czujniki poza tymi co znamy?
Osobiscie mam 2 zasobniki CWU i oba steruje oddzielnie wiec mam jeszcze czujnik CWU2?
Wsparcie dla buforów (3 czujniki dol,srodek,gora)?

TCWU - dlaczego inny jak TCO (chcesz wykorzystać istniejący?)
TPOWROT poprzez ecoal? A co z sierotkami (jak ja) nie mającymi tegoż?
Wsparcie dla bufora, a jakże, (co prawda jeszcze nie mam, ale w planie) i jeszcze TPOD (podajnika), TZEW a także TKOM (spaliny) oraz TZAR (zaru) na maxie.
Mnie by się przydał TSPOD (silnika podajnika, bo jakiś dziwny, grzeje się nadmiernie).
Można by też skonstruować coś na wzór czujnika temperaturowego pożaru i mierzyć temperaturę w kotłowni na suficie - ostrzeże w porę że coś nienormalnego dzieje się w kotłowni.
Oczywiście nie należy zapominać też o bezpieczeństwie samego pieca i wbudować termostat odcinający na chama wentylator i podajnik w razie awarii sterownika.
2016-02-02 20:49
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
bzyk to jest tylko przyklad, nie majacy nic wspolnego z rzeczywistoscia, za to pokazuje jakie sa mozliwosci.
Mozesz (bedzie mozna w pliku config.txt) napisac:
TCO  = DS18[IDENTYFIKATOR1]
TCWU = DS18[IDENTYFIKATOR2]
TPOWROT =
DS18[IDENTYFIKATOR3]

2016-02-03 10:20
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
Załączam draft schematu. Jeszcze niekompletny, brak LAN, czujników, detekcji zera, dmuchawki DC.
Wersja z triakami.
Rozdzielczość nie za wysoka z uwagi na forum.
 
Pisać uwagi.
2016-02-04 11:22
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
bzyk, calkiem fajnie to wyglada i zdecydowanie przejrzysciej.
Z tymi gniazdami meskie/zenskie to bywa roznie, chlopaki sie zalapali na inne gniazda i tu trzeba zweryfikowac czy polaczenia sie zgadzaja nadal.
Nastepna sprawa to mam nadzieje ze masz jak to wygodnie modyfikowac, bo z czasem cos sie moze zmienic.

Co do wyswietlacza ... piny 10 i 4 sa zajete przez modul ethernet ... (sprawdzilem na plytce)

Co do silnika to podstaw nowy kondensator.

dodane 2016-02-04 10:55Aktualizacja pliku hex w github, config.txt dostal nowe opcje.
Moje aktualne ustawienia:
DM_OFFSET = 25
DM_MODULACJA = 1

DM_ROZRUCH_CZAS = 90
DM_ROZRUCH_MOC = 80
DM_PLUS_CZAS = 10
DM_PLUS_MOC = 10
DM_DOPALANIE_CZAS = 60
DM_DOPALANIE_MOC = 40
DM_TLO_MOC = 30


Zapomnialem dopisac ... wykrywanie DS18xx tez jest juz w tej wersji.

Uwaga na zmiany w opisie polaczen!

dodane 2016-02-04 11:22Wyslalem nastepna wersje ... info o zmianach na github w "commits"
2016-02-04 21:28
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2016-02-04 11:22

Z tymi gniazdami meskie/zenskie to bywa roznie, chlopaki sie zalapali na inne gniazda i tu trzeba zweryfikowac czy polaczenia sie zgadzaja nadal.
Jesli są to wtyki/gniazda DB9 to przecież musi się zgadzać. Tx z Rx czyli 3-2 i 2-3.
uzi18 napisał »

Nastepna sprawa to mam nadzieje ze masz jak to wygodnie modyfikowac, bo z czasem cos sie moze zmienic.
A zmieniaj nawet co godzinę. Rysowane
w autokadzie, płytki to rastry. Zmiana to pestka. Jest już nowa wersja po Twoich zmianach, za chwilę wrzucam. Zrobiłem kilka swoich, zasilanie arduino minimalnym dopuszczalnym napięciem zamiast 12V. W moim przy 12V okrutnie grzeje się stabilizator na płytce, zasilam ją poprzez LM317. Detekcja zera z tymi potwornymi rezystorami nie bardzo mi się podoba, zamiast nich znalazłem na forum atnel wersję z kondensatorem (nie wiem, czy przesunięcie fazy na kondensatorze nie zakłóci detekcji - cza to sprawdzić). Albo dlaczego nie użyć do zasilania całości tradycyjnego transformatora i detekcję zera robić na niskim napięciu?
uzi18 napisał »

Co do wyswietlacza ... piny 10 i 4 sa zajete przez modul ethernet ... (sprawdzilem na plytce)
Kilka dni temu znalazłem w necie rozwiązanie tego (sznit na płytce) ale gdzieś straciłem, poszukam jeszcze

uzi18 napisał »

Co do silnika to podstaw nowy kondensator.
O co chodzi?
uzi18 napisał »

Aktualizacja pliku hex w github, config.txt dostal nowe opcje.
Moje aktualne ustawienia:
DM_OFFSET = 25
DM_MODULACJA = 1
DM_ROZRUCH_CZAS = 90
DM_ROZRUCH_MOC = 80
DM_PLUS_CZAS = 10
DM_PLUS_MOC = 10
DM_DOPALANIE_CZAS = 60
DM_DOPALANIE_MOC = 40
DM_TLO_MOC = 30

Zapomnialem dopisac ... wykrywanie DS18xx tez jest juz w tej wersji.
Uwaga na zmiany w opisie polaczen!
dodane 2016-02-04 11:22Wyslalem nastepna wersje ... info o zmianach na github w "commits"
Zaraz wrzucam do procesora. Jak tym sterować bez bruli?
Mogę jakoś edytować mój poprzedni post? Skoro jest nowy schemat, to trzaby stary usunąć.
2016-02-04 21:46
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Nie da się, musisz po prostu wyraźnie oznaczać wersje.
Złożyłem i uruchomiłem dmuchawę DC, jest w trakcie testu. Na razie wygląda że jest ok.
2016-02-04 23:01
  bzyk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
Znaczy nie da się poprawić posta, nawet przez admina?
Trochę h ....
Załączam aktualny  schemat (choć nie wiem o co chodziło uzi18emu z kondensatorem)
Można by dla porządku wrzucić go również na githuba.

2016-02-06 03:03
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Nie martw wyswietlaczem moze cos sie zrobi inaczej z czasem.
Ciesze sie ze robisz to w  czyms normalnym a nie w paint
Zaloz sobie konto na github to Cie dodam do projektu,
mozna tam zalozyc jakies wiki ... i bedzie Ci latwiej rzucac zmiany.
Nie probowales zmienic kondensatora na tym silniku? Moze od niego sie grzeje.

Na razie tylko wykrywa czujniki i informuje co znalazl na terminalu.
Musze teraz dodac mapowanie, dlatego dawalem propozycje
jak to moze wygladac i liczylem na ewentualne uwagi.

dodane 2016-02-06 03:03Aktualizacja w telegraficznym skrócie: tylko pin 12 jako pwm, inwersja pwm jako parametr,
dodanie wersji sterownika i aktualizacja danych na stronie, dodanie resetu sterownika z poziomu www.
Pierwsza stronaPoprzednia strona22 / 40Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: leon, Looked