W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  TRK czyli mój sposób na tryb ręczny. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona11 / 21Następna stronaOstatnia strona
2014-10-27 13:44
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Nikt nic nie pisze.
Mam małą sugestię dotyczącą funkcji "autodopalanie"
U mnie program nie zawsze wykryje spadek temp spalin o określoną "deltaspalin) w zadanym czasie *.60s.
Sugeruje wydłużenie czasu wykrycia spadku temp. spalin. Nie zawsze program wykryje spadek o zadaną wartość i dmucha kilkanaście minut. gdy temp. spalin spada zbyt wolno, np. jeśli  kocioł pracował na małej mocy. Nie wiem , czy spadek temp. spalin jest liczony od zadanej "tempspalin", czy od faktycznej temp. spalin w momencie właczenia dmuchawy na autodopalanie. Sądzę, że wydłużenie czasu dla "deltaspalin" powinno przynieść pożądany efekt.
Jeśli kocioł pracował na drugiej (wyższej mocy) to spadek temp spalin jest dość szybki, dla małej mocy nie spada tak szybko.
2014-10-27 18:25
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
To możesz wyregulować parametrem opóźnienie, domyślnie jest 3 , jest to krotność.
2014-10-28 22:14
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
W sumie moze faktycznie szukac max temp spalin i spadku po jakims czasie?
Stan co sadzisz?


 opoznienie to co ile pomiarow zmieniac nastawe wentylatora ale posrednio i opoznienie wykrycia spadku temp
Wprowadze tam mala poprawke powinno byc lepiej ale dopiero jutro.
2014-10-28 22:58
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Myślę że można by wprowadzić uproszczona wersję autonawiewu ze stałym ustawianym nawiewem i tylko wykryciem max temp i jej spadku o zadaną wartość. To mogłoby się sprawdzić.
2014-10-29 09:55
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Także uważam, że nadmuch na dopalaniu nie musi być modulowany. Wystarczy jedna zadana moc. Będzie prościej.
Parametry od których bedzie zależało wyłączenie procesu dopalania: wykrycie odpowiedniego spadku temp spalin w jednostce czasu i brak przyrostu temperatury CO lub jej (CO) spadek.

Niepotrzebne uruchamianie bloku :stop" i ewentualnie bloku "dopalanie) po osiągnieciu temp. zadanej górnej, odstawieniu kotła i spadku temp. CO do tempCO = tempZadanaGóra. Jeśli temp CO i TZG  jest równa odpala się blok "stop"  ściśle określony czas, a jesli tempCO po upływie tego czasu nadal jest równa temZadanaGóra to odpola sie blok "autodopalanie). Jak temu zaradzić: proponuję uruchamianie obu bloków pod warunkiem, że temp Co ma tendencje wzrostową w czasie osiągnięcia TemzadanaGóra i tylko wtedy. Jeśli tempCO ma tendencję malejącą (ujemną) - (kocioł się wychładza) bloki "stop", "jeden_stop", "autodopalanie" nie maja prawa się włączyć. Zezwolenie może byc tylko dla bloków "jeden_start", "start", "jeden_normal", "normal".
Mam nadzieje, że dość jasno przedstawiłem zasadę działania algorytmu dopalania, jak i poczatek grzania po odstawieniu kotła.
2014-10-29 10:18
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Niekoniecznie bo zadaniem autodopalania jest jakość spalin , chodzi o to żeby nie zostawiać niedopalonego węgla który by nam kopcił.
2014-10-29 10:56
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Oczywiście, że tak.
Niemniej szybkość z jaka spada temperatura spalin przy 10oC a przy 80oC w jednostce czasu jest diametralnie różna i w zależności od mocy kotła z jaka pracuje u mnie nie zawsze ten spadek został wykryty, stąd dmuchawa dmuchała aż do max dopuszczalnego czasu - kilkanaście lub więcej minut wypalając groszek i tworząc dziurę na palniku.
Chcąć temu zapobiec zaproponowałem wykrycie spadku temp na CO lub ewentualnie wykrycie braku przyrostu tempCO w zadanym czasie. To tylko propozycja.
Dla mnie najważniejszym jest usunięcie drugiego problemu. Dopalanie mogę ustawić nawet na sztywno w bloku "stop" lu dodatkowo "jeden_stop".
2014-10-29 10:57
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Aczkolwiek to autodopalanie ze stałym nawiewem mogłoby się sprawdzić na każdym etapie, a nie tylko na końcu sekwencji.
Można by je nawet bardziej uprościć i uzależnić zakończenie po spadku poniżej zadanej Tspalin, 
Jeśli spaliny mają odpowiednio wysoką temperaturę to CO (w warunkach constans) nie powinno spadać, chyba że pojawił się jakiś duży rozbiór ciepła ale to wtedy uruchomią się warunki do pracy innych bloków.

2014-10-29 11:00
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Miało być ok 160oC.

dodane 2014-10-29 10:00To także jest krok w dobrym kierunku.
szkoda, że nikt nic nie pisze. Odnoszę wrażenie, że niewiele osób jest zainteresowanych tematem. Moze jest nas kilku zapaleńców  .
2014-10-29 11:08
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Co znaczy dla Ciebie niepotrzebne uruchomienie bloków stop, jeśli się uruchomiły to oznacza że zostały spełnione warunki dla ich pracy.
W Twojej sytuacji to wygląda że masz na "styk" dobraną dawkę paliwa w blokach normal i nie ma czego dopalać.
dodane 2014-10-29 10:08
mark3k napisał » 2014-10-29 10:00

szkoda, że nikt nic nie pisze. Odnoszę wrażenie, że niewiele osób jest zainteresowanych tematem. Moze jest nas kilku zapaleńców  .



Po pierwsze TRK nie jest łatwe do ogarnięcia i do puki nie zrobimy GUI to pewnie tak zostanie.
Po drugie to swoją prawdziwą wartość ujawni gdy trzeba będzie z dużą mocą palić różne dziwne paliwa jakie można kupić na naszych składach.
2014-10-29 11:20
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Temat dopalanie jest zupełnie odrębnym tematem.

Kocioł stoi w odstawieniu np. 20 minut, temp CO powoli spada i zrównuje się z tempZadanaGóra czyli tempCO = tempZadanaGóra, a sterownik zamiast włączać grzanie, to włącza blok "stop", a jeśli po czasie trwania bloku "stop" (niepotrzebnie załączanego w tej fazie) nadal nie spadnie temp o 0,1oC to załącza się dopalanie. Co ma dopalać skoro kocioł stał w podtrzymaniu i paliwo juz zostało dopalone w poprzednik cyklu grzania (na jego zakończenie).
Kocioł zamiast grzać bo spada tempCO i uruchamiać bloki do grzania, to wychładza spaliny i dodatkowo szybciej zaczyna spadać tempCO. U Ciebie dzieje się dokładnie to samo. obserwowałem wykresy i stąd taki wniosek.
Sam TRK nie stanowi problemu, jedynie trzeba dobrać odpowiednie parametry w poszczególnych blokach.


dodane 2014-10-29 10:20Ps. U Ciebie Stan jest mały odbiór ciepła i dlatego problem jest mniej odczuwalny jak u mnie.
2014-10-29 13:24
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Teraz zrozumiałem o co Ci chodzi
Podczas sprawdzania w jakim zakresie temperatur znajduje się CO do zadanej górnej dodawana jest malutka histereza 0.2 deg konieczna żeby bloki stop mogły zadziałać.
Jest to kawałek kodu pisany jeszcze prze zemnie i w tym rozwiązaniu jakie ja zastosowałem się sprawdzał gdyż kolejne sprawdzenia temperatury następowały w dużych odstępach czasu.
Jest też odwrotna strona medalu, jeśli przyrost temperatury CO jest bardzo szybki to bloki stop mogą się w ogóle nie załączyć.
Uzi miał to zmienić ale pewnie pojawiły się pilniejsze sprawy.
2014-10-29 13:33
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Z histerezą 0,1oC także bloki stop się załączają. Przetestowałem u siebie.
Jeśli ten, dla mnie dokuczliwy fragment kodu zostanie zoptymalizowany to ja już będę happy, nawet jeśli będę włączał dopalanie na stały czas ze stałą mocą dmuchawy.
2014-10-29 13:37
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Uzi , mam taka propozycję.
Tą histerezę zmieńmy z 0.2 na 1 deg
Wstawmy dodatkową zmienna logiczną np. wylacz_stop która osiągnie wartość True po przekroczeniu  T CO   zadana górna +1 deg i wartość False gdy T CO spadnie poniżej zadanej górnej, to można umieścić w funkcji sprawdzania temperatury.
A w warunku uruchomienia bloku stop dodać and wylacz_stop = False.
Co Ty na to ?
2014-10-30 18:59
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
tak jak rozmawialismy, analiza temp CO powinna byc przepisana i logika tego fragmentu, teraz pracuje w nocy i nie mam jak przy tym przysiasc ...

dodane 2014-10-29 16:25Cos podszykowalem, ale musze to dokladine przeanalizowac aby nie zmienilo sie dzialanie,
po tych zmianach bedzie wogole jasniej dzialajacy kod, bo aktualnie w 2 miejscach sa warunki na to samo, zupelnie niepotrzebnie.

dodane 2014-10-30 17:59Ok wrzucilem nowa wersje, sporo przepisane, kilka bledow usuniete:
- przy zmianie konfiguracji jesli zmienila sie ilosc lub rodzaje blokow to dopiero resetujemy bloki jeden_x
- dodanie historii blokow ( 0 - NIC, 1 - START, 2- NORMAL, 3 - STOP ) - pierwszy z prawej to aktualny uruchomiony, drugi z prawej poprzeni, itd... jesli byly uruchomione kilkukrotnie to na liscie pokazuja sa jako 2 pod rzad.
- poprawienie wczytywania wstepnej konfiguracji - byla wczytywana z innego miejsca

Do dopracowania zostalo jeszcze autodopalanie - teraz moze wogole nie dzialac
2014-10-30 23:18
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Widzę, że wyrzuciłeś blok "jeden_normal" , bo u mnie się nie uruchamia mimo, że go zadeklarowałem.
Poza tym blokiem wszystko działa dobrze. Autodopalanie wyłączyłem. Jutro postaram się uruchomić.
2014-10-30 23:46
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
U mnie jeden_normal dzialal ... wiec ciekawe czemu u Ciebie nie ruszyl, chyba ze jeszcze cos zmienialem a nie pamietam ;P
Sporo modyfikacji poszlo ze sterowaniem pompkami CO i CWU wlacznie ...

skrypt dziala pod python v 2.x i v 3.x
2014-10-31 10:01
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Nie znam przyczyny nie załączającego się bloku "jeden_normal". Pewne jest to, że się nie załącza, gdyż przeanalizowałem zapisy z procesu spalania (od wczoraj wieczorem do teraz) i brak takiego zapisu.. Być może coś w configu zmieniłem i popełniłem błąd. Sprawdzę po powrocie do domu , ale to dopiero po południu.
Skrypt działa dokładnie tak jak powinien. Dziękuję.
2014-10-31 21:57
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
czyli jeden_normal dziala poprawnie?
2014-10-31 22:23
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
U mnie zadziałał, specjalnie robiłem zmianę konfiguracji żeby to sprawdzić bo teraz oczywiście nie zadziała, mam teraz oscylacje pomiędzy normal i stop. przy czym ustawiłem minimalne podawanie w stop-ach i teraz dłuższy czas pracuje na stop-ach po czym na chwilę przełącza się na normal, oczywiście dotąd aż coś nie zabierze ciepła. Wtedy ruszają start-y. Generalnie jest dobrze.
Pierwsza stronaPoprzednia strona11 / 21Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: