W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  PORADNIK PALACZA - DYSKUSJA Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona4 / 109Następna stronaOstatnia strona
2013-02-02 14:08
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
VERB napisał » 2013-02-02 12:52
andgro napisał » 2013-02-02 12:43
z czym mam walczyc??? z wiadrem malych spiekow (i jestem pewien ze sa to spieki a nie forma popiolu - rozne rodzaje spiekow) czy z kilkoma (mniej niz dziesiec) grudkami wegla wielkosci malego paznokcia i garstka pylu weglowego.
Być może z niczym. Całkiem możliwe, że spalasz optymalnie.
Niestety na odległość nikt nie jest w stanie ocenić jakości Twojego popiołu, a bez tego nie można niczego sugerować.

Ja spalam Retopal, nie jest to opał wysokich lotów.
Niedopału nie ma, szlaka jest.

Stan, może coś napiszesz ? Ostatnio "rozwalaliśmy" ten temat via e-mail.

witam
na samym poczatku: przyklad z wiaderkiem spiekow to tylko przyklad nie mam z tym problemow. u siebie doszedlem "prawie do pylu" (chociaz ten pyl troszke podejrzany ale ja jestem zadowolony - nie mam spiekow i piecyk pracuje weglug mnie dobrze). ale w zeszlym roku ;-( masakra na dwa worki wegla wyzucalem worek czegos(spieki, zuzel, popiol) i w takim samym okresie jak teraz zuzycie bylo dwukrotnie wieksze i w domu zimno. to mial byc przyklad do naszej dyskusji o tym czy walczymy ze spiekami czy zajmujemy sie czyms innym (iloscia spalonego wegla). i tu uwazam i powtorze ze "zrobienie porzadku na palniku" powoduje ze mniej spalamy wegla.
masz racje ze ecola  teraz a kiedys to niebo a ziemia i to z czym my tu walczymy w porownaniu do tego z czym ty walczyles to niebo a ziemia .
a ja musze powiedziec ze troche wzoruje sie na tobie (jak prowadzisz piec) i twoim piecu i to co wiem tez zawdzieczam tobie lub twoim dyskusjom . zadawales i zadajesz dobre pytania. szkoda ze nie udostepniasz swego piecyka do ogladania.
pozdrawiam andrzej  
ps a co do tego zaznaczonego fragmentu: wlasnie problem odleglosci i oceny tego co sie dzieje na palniku chyba najbardziej utrudnia diagnoze problemu i pozniejsze srodki zaradcze.
2013-02-02 14:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
andgro napisał » 2013-02-02 13:08
szkoda ze nie udostepniasz swego piecyka do ogladania.
Mówisz i masz.
andgro napisał » 2013-02-02 13:08
wlasnie problem odleglosci i oceny tego co sie dzieje na palniku chyba najbardziej utrudnia diagnoze problemu i pozniejsze srodki zaradcze.
Dokładnie. Foto to często za mało, dotyk jest najbardziej miarodajny.
2013-02-02 14:25
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
VERB napisał » 2013-02-02 13:18
andgro napisał » 2013-02-02 13:08
szkoda ze nie udostepniasz swego piecyka do ogladania.
Mówisz i masz..

witam
dziekuje
pozdrawiam andrzej
2013-02-02 15:08
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
No dobra koledzy, temat rozwija się tak szybko że już nie jestem pewien czy wszystko przeczytałem


Ale myślę że nie piszemy pracy naukowej na temat spieków, od tego mamy Zawijanów i ich bloga i chyba nic mądrzejszego nie wymyślimy.


Zdecydowaliśmy się że ma być to poradnik (to co tworzymy) więc może skupmy się na czymś w rodzaju klucza postępowania użytkownika gdy pojawiają się spieki.


Jak wielokrotnie było podnoszone często jest problem z identyfikacją ich rodzaju, a jest to klucz do dalszego postępowania. Napiszcie jak sobie z tym radzicie.


Czy kalafior może powstać ze spieków koksowych? Nie mam w ogóle doświadczenia ze spiekami koksowymi, z mojego węgla tworzą się żużlowe, a jak przesadzę z powietrzem to mam potężny kalafior który potrafi zablokować podajnik do zerwania zawleczki włącznie.
2013-02-02 15:11
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
andgro napisał » 2013-02-02 09:06
Stan napisał » 2013-02-01 22:24
Ciąg dalszy, cytat


Już wielokrotnie pisaliśmy na interesujący Cię temat:
"Jak wizualnie rozróżnić spieki koksowe a żużlowe ?"

1.Spieki koksowe - jak sama nazwa wskazuje - to taki marny koks, powstający z węgla. Ma wygląd szary, matowy i jest łatwy do rozkruszenia choćby młotkiem.
Gdy trafiasz na takie coś, to aż się prosi, aby zwiększyć nieco nadmuch oraz skrócić nieco czas podawania.

2. Spieki żużlowe - jak sama nazwa wskazuje - to stopione części mineralne z popiołów o niskiej temperaturze mięknięcia i topnienia. Wyglądają tak, jak stopione szkło z wtrąceniami ziarenek kamienia. Barwy najczęściej brązowej.
Gdy trafisz na takie coś, to aż się prosi, aby zmniejszyć nieco nadmuch oraz wydłużyć nieco czas podawania.

Pozdrawiam  z_2


witam
ja proponuje zaczac od tego
pozdrawiam andrzej
2013-02-02 15:18
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
VERB napisał » 2013-02-02 12:52
andgro napisał » 2013-02-02 12:43
z czym mam walczyc??? z wiadrem malych spiekow (i jestem pewien ze sa to spieki a nie forma popiolu - rozne rodzaje spiekow) czy z kilkoma (mniej niz dziesiec) grudkami wegla wielkosci malego paznokcia i garstka pylu weglowego.
Być może z niczym. Całkiem możliwe, że spalasz optymalnie.
Niestety na odległość nikt nie jest w stanie ocenić jakości Twojego popiołu, a bez tego nie można niczego sugerować.

Ja spalam Retopal, nie jest to opał wysokich lotów.
Niedopału nie ma, szlaka jest.

Stan, może coś napiszesz ? Ostatnio "rozwalaliśmy" ten temat via e-mail.



No tak to było bardzo ciekawe, ja ciągle kombinowałem z ustawieniami gdyż mój węgiel potrafi tworzyć potężne kalafiory, dlatego przeszedłem z ecoala na grupowe a potem na ręczne sterowanie. Tam początkowe ustawienia podejrzałem u Ciebie ale kompletnie się one u mnie nie sprawdzały i drogą eksperymentów doszedłem do swoich wydawało mi się optymalnych.
Po czym pojawiłeś się Ty i zasugerowałeś zwiększenie nawiewu i skrócenie przerwy , wydawało mi się to nielogiczne ale zrobiłem tak jak sugerowałeś.
Okazało się że wprawdzie spieki zrobiły się nieco większe ale było ich dużo mniej.
2013-02-02 16:10
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał »

Okazało się że wprawdzie spieki zrobiły się nieco większe ale było ich dużo mniej.
Przede wszystkim, spalasz efektywnie Można chyba założyć (z analizatorem gazów spalinowych byłaby pewność), że obecnie wyciągasz z paliwa blisko max tego, co się da.
I o to chodzi.
2013-02-02 18:21
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Dokładnie, masz rację - o to chodzi  
2013-02-02 23:07
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
ZawiJan napisał » 2013-02-02 21:14
 Dla niego najważniejsza jest optymalizacja spalania, czyli:
-szczelność palnika i kotła,
-minimalizacja ilości powietrza nadmuchowego przy braku  niedopałów w popiele,
-stabilność temperatury zadanej wody wylotowej z kotła.
To jest podstawa.
 

witam
przykladowo:
mam szczelny palnik i kociol
ustawilem min wartosc powietrza nadmuchoweg (brak niedopalow, piec osiaga zadana temp, jest cieplo w domu)
wartosc temp CO jest stabilna
pytanie: skad moge wiedziec ze mam"optymalne spalanie"? czy cos jeszcze mowi mi o tym?
pozdrawiam andrzej
2013-02-02 23:47
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
witam
"Jedziesz na "Retortowy-eCoal", korygowałeś dmuchawę, bo masz ją na +2% (domyślam się, że na niższych ustawieniach dmuchawy miałeś niedopały)." - tak (wczoraj mi sie pojawily - przy czyszczeniu zauwazylem - chce tez troszke podniesc temp spalin
"Podawanie węgla masz duże, 15 sek. Jeśli to wynika z potrzeby dopalania spieków koksowych (robiłeś to świadomie) - to dobrze" - swiadoma decyzja w celu dopalenia spiekow koksowych
dziekuje za spojrzenie i analize 
pozdrawiam andrzej

2013-02-03 00:18
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Mam pytanko do wszystkich.
Ten sam opał , ten sam kocioł i te same m2 do ogrzania.
Czy kocioł znajdujący się w piwnicy gdzie komin ma wysokość 11mb będzie pracował inaczej niż kocioł znajdujący się w kotłowni na parterze gdzie komin ma wysokość 8mb?
Różnica tylko w wysokości komina.
2013-02-03 00:24
  zbigmaz01 Posty: 1656 Ostrzeżenie: 0
minertu napisał » 2013-02-02 23:18
Mam pytanko do wszystkich.
Ten sam opał , ten sam kocioł i te same m2 do ogrzania.
Czy kocioł znajdujący się w piwnicy gdzie komin ma wysokość 11mb będzie pracował inaczej niż kocioł znajdujący się w kotłowni na parterze gdzie komin ma wysokość 8mb?
Różnica tylko w wysokości komina.
Jeżeli ten sam dom, ta sama instalacja, to samo ocieplenie i te same mostki
termiczne,  to tylko różnica ciągu w kominie będzie dawała o sobie znać.
2013-02-03 00:27
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Dokładnie.
Wiecie do czego zmierzam?
2013-02-03 00:31
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
No żeby osiągnąć identyczne efekty na pewno trzeba będzie stosować zupełnie inne wartości nawiewu. 
2013-02-03 00:32
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Zmierzam do tematu,który powinien być następny w kolejności po spiekach.
2013-02-03 00:34
  zbigmaz01 Posty: 1656 Ostrzeżenie: 0
minertu napisał » 2013-02-02 23:27
...
Znasz dwa takie przypadki i różnią się spalaniem jako przykład?
2013-02-03 00:40
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Stan napisał » 2013-02-02 23:31
No żeby osiągnąć identyczne efekty na pewno trzeba będzie stosować zupełnie inne wartości nawiewu. 
No to mamy bardzo podobne obiekty z tą różnicą,że różnią się umiejscowieniem kotła na różnych poziomach.Zakładając,że to ta sama dmuchawa,zakładając,że oby dwa te same kotły pracują na tej samej najniższej jej mocy będzie różnica w procesie spalania?Czy to co znajdzie się w popielniku będzie takie samo w obu kotłach?
2013-02-03 00:41
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
zbigmaz01 napisał » 2013-02-02 23:34
minertu napisał » 2013-02-02 23:27
...
Znasz dwa takie przypadki i różnią się spalaniem jako przykład?
Zbyszku,jeżdżę trochę po Śląsku i nie jedno widziałem.
Właśnie jako przykład podaję te dwa przypadki,przecież nie będę pisał o wszystkich
2013-02-03 00:44
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Nasz wspólny znajomy ma (miał) ciekawy opis w stopce
2013-02-03 00:47
  zbigmaz01 Posty: 1656 Ostrzeżenie: 0
Nawet jeżeli ten sam opał to nie będzie to samo. Wszystko zależy od samej instalacji jak i jej ustawienia.
Masz duże możliwości poznać takie instalacje, lecz każda będzie inna. Nawet taki sam budynek stojący obok, nawet bliźniak i instalacje robione przez tego samego instalatora a spalanie będzie się różniło.
Wszystko zależy od domowników i palacza.
Pierwsza stronaPoprzednia strona4 / 109Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: bouD3, drewnianysklep, Jaro63, marekmarek