User profile

Ziemowit

Czempiń

 

Registration: 2018-07-23 15:42

Login: 2021-01-11 20:38

Devices: 0

Topics: 2

Posts: 5

user posts 
2020-01-03 22:04 Topic: eSterownik.pl » Pomoc w dopracowaniu instalacji
  Ziemowit Posts: 5
Nie mam termostatów bo nie mam grzejników. Myślałem że 4D jest bardziej do ochrony powrotu niż regulowania temperatury na ogrzewanie  
2020-01-03 20:22 Topic: eSterownik.pl » Pomoc w dopracowaniu instalacji
  Ziemowit Posts: 5
gmaj22 napisał » 2019-12-30 12:18
Na początek niech przydławi ten zawór na zasilaniu przed pompą podłogową. Co najmniej do połowy.(...) Być może konieczne będzie również przymknięcie tego zaworu do połowy.To ma być przymknięty? W poprzednich postach pisane było żeby był otwarty maksymalnie/


Czy jeżeli z typu obiegu CO1 usunę w ustawieniach 4D i zostawię tylko pompa + regulator a 4d zostawię w ustawieniach zabezpieczenia powrotu to przestanie mi 4d zamykać się do 0 i pozwoli dogrzać resztę pomieszczeń?


Czy da się ustawić tak by pompa odpalała się przy spadku temperatury na którymkolwiek czujniku BT2 czy włącza się tylko przy spadku na czujniku ustawionym jak czujnik w CO1?
2019-12-29 23:05 Topic: eSterownik.pl » Pomoc w dopracowaniu instalacji
  Ziemowit Posts: 5

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i przepraszam za tak późną odpowiedź ale okres świąteczny trzeba było poświęcić rodzinie

Idąc krok po kroku w udzielonych odpowiedziach
Podstawowy błąd, to pompy mieszacza 4D oraz podłogowego pracujące w szeregu. Są pewne warunki, kiedy tak może być, ale tutaj są nie do spełnienia. Tak naprawdę, to jeden z mieszaczy tutaj jest zbędny- typowy przykład przeinwestowania prostej instalacji.

Czy tą pompę trzeba wyrzucić, można zostawić wyłączoną czy może obydwie podpiąć pod jedno gniazdo by działały razem? Z obserwacji temperatury powrotu wynika jakby sama pompa przy listwie działała dużo słabiej, tzn. po włączeniu LFP temperatura powrotu gwałtownie spadał.


Do autora tematu :
Kolego mam identyczną instalacje w domu jak Twoja , z ta różnicą że nie mam za zaworem miezającym pompy , ten maualny mieszacz przy rozdzielaczu na bide moze zostać tylko odkręcony musi byc na maxa ,

Mieszacz na rozdzielaczu jest zawsze ma maxa


Siłowniki powinny pasować do listwy od ES o ile  pamiętam jest tam funkcja wyboru NO, NC ale lepiej dopyaj 

To już ustalone, że moje Afriso też są NC więc powinny pasować


Jesli chodzi o ustawienia zaworu , pompy itp wszystko co napisałes w pierwszym poście , masz zle i widac ze nie rozumiesz co jak sie ustawia i co z czym sie je 

Dlatego tu jestem


Ostatnio było tu sporo mowione o czujniku CO, sprawdź swój, czy jest dociśnięty.

Faktycznie docisnąłem czujnik CO tak by dotykał "dna" i temperatura wzrosła o 5,6 stopnia Podbija temperature z jednej prostej przyczyny ,  zamyka zawór 4d wyłączą pompę

Z jednej strony tak, bo po zamknięciu 4D momentalnie skacze temperatura powrotu przez co idzie również w górę temperatura kotła jednak temperaturę kotła przebijał już (może nie tak bardzo ale i tak sporo) sam piec przed zamontowaniem siłownika na 4d będąc nadal w trybie pracy przez jakiś czas pomimo osiągnięcia zadanej temperatury. 
Może dociśnięcie czujnika CO trochę pomoże.


Z "drobiazgów" to jeszcze filtr z zaworem jest "do góry nogami" (tak, wiem ze za blisko sciany i nie dałoby się zamknać  . Wajchę tez mozna przełozyć

Tak zamontowany filtr działa, działa gorzej, nie działa, utrudnia przepływ?


Odpowietrznik przed pompą CO do zakręcenia - używać jedynie przy wyłączonej pompie.

Już zakręcony. O ile zakręcenie tego czarnego kapturka to zakręcenie zaworu 


Dodatkowo zamontowałbym drugi zawór po drugiej stronie pompy lfp przed zz , a zz zamontował dalej 

Czy "zz" to odpowietrznik? Chodzi o to by zamiast tak jak teraz są w kolejności: odpowietrznik, zawór, pompa; to by były: zawór, pompa, zawór, odpowietrznik?

>Można zauważyć ze w godzinach wcześnie pooranych (wieczornych też) wysoka temp kotła dość szybko spada z powodu zapewne włączenia ogrzewania podłogowego. Może warto by załączanie poszczególnych sekcji trochę przesunąć w czasie, jeżeli jest  taka możliwość. A przede wszystkim wyłączyć ten czujnik który jest w obwodzie CO1, sterujesz jednym czujnikiem cały dom " to po co ta automatyka"?. Po osiągnięciu temp w mieszkaniu zawór się zamyka a pompa wyłącza (jeszcze jakby pompa była na Nie ) niezależnie od potrzeb poszczególnych pętli.

Wyłączyć czujnik CO1? Tak można, co będzie sterować pompą i 4d?
No i to właśnie jedne z głównych problemów który chciałem rozwiązać. W obecnej konfiguracji nie dało rady załączyć poszczególnych sekcji w innych godzinach bo nawet jak one otwierały się o innych godzinach to leciała w nie zimna woda bo 4d był zamknięty do czasu spadku temperatury w "głównej" sekcji z czujnikiem co1 i dopiero wtedy otwierał się 4d i wszystkie grzały jednocześnie.
To chcę rozwiązać odłączeniem obecnej listwy i sterowników niezależnych od eCoal i zastąpić je listwą HB2 uzupełnioną czujnikami BT1. Wtedy 4d powinien otwierać się i załączać pompę przy grzaniu którejkolwiek sekcji nie tylko głównej. Przynajmniej tak mi się wydaje i taką mam nadzieję. 

>Posprawdzać poprawność zamontowanych czujników bo ich wskazania są trochę zadziwiające.

Które i w jakim zakresie są zadziwiające?
dodane 2019-12-29 23:05W trakcie pisania poprzedniego postu uświadomiłem sobie że chyba jednak dodanie listwy HB2 i czujników BT1 nie za bardzo rozwiąże problem sekcji bo o ile HB2 włączy teraz pompę przy otwarciu każdej sekcji ale przecież to chyba nie ona będzie sterować 4D, który nadal zostanie zamknięty do czasu wychłodzenia sekcji z przypisanym czujnikiem CO1.
Czy ja to dobrze pojmuję? Co steruje 4D i kiedy on się otworzy?
2019-12-23 22:47 Topic: eSterownik.pl » Pomoc w dopracowaniu instalacji
  Ziemowit Posts: 5
Kocioł zamontowany i uruchomiony w listopadzie 2018 na dogrzewanie w trakcie wykończeń. Mieszkam od marca 2019 i wtedy na końcówce sezonu używany (godziny spędzone w kotłowni na nauce palenia 
W zeszłym miesiącu rozpoczęty nowy sezon zimowy i dołożony siłownik 4D no i próby "ulepszeń".
Czujnik zerwania zawleczki zakupiony po zerwaniu zawleczki i zanim zadziałał alarm wygaszania to sporo kilo węgla wrzucone w popielnik. Czujnik miał temu zapobiec w przyszłości.
Tak to właśnie jest, co "fachowiec" to inna opinia i im więcej się słucha i czyta, tym mniej się wie 
2019-12-23 22:09 Topic: eSterownik.pl » Pomoc w dopracowaniu instalacji
  Ziemowit Posts: 5

2019-12-23 21:56 Topic: eSterownik.pl » Pomoc w dopracowaniu instalacji
  Ziemowit Posts: 5
Dzień dobry wszystkim.
Na wstępie opiszę co ogrzewa instalacja. Dom ok 120 m2, ocieplony 20 cm grafitem, w całości ogrzewanie podłogowe plus jeden grzejnik w garażu (nigdy nie otwarty) i jedna drabinka w łazience. W każdym pomieszczeniu sterownik do zaworu pętli (11 pętli w 7 pomieszczeniach). Pompa CWU, cyrkulacyjna, i mieszająca podłączone do sterownika pieca (eCoal-B 3.5, mieszająca podłączona jako CO1) i pompa podłogówki w rozdzielaczu podłączona do listwy sterującej siłownikami pętli.
Piec na ekogroszek RBR 12 kW.

Głównym problemem instalacji jest bardzo duże przebijanie temperatury zadanej kotła i powrotu (nawet o 20 stopni) oraz dogrzewanie pomieszczeń innych niż salon (wyjaśnione niżej)
Chcąc ulepszyć instalację, dołożyłem ostatnio siłownik do zaworu 4D. Nie przewidziałem jednak nowego problemu który przez to powstał. Zawór 4D sterowany jest na podstawie czujnika BT1 ustawionego jako czujnik CO1 czyli czujnika znajdującego się w salonie.
Teraz, gdy w salonie się nagrzeje, sterownik oprócz wyłączenia pompy CO1 (u mnie mieszającej, która wspomagała podłogową) zamyka jeszcze całkowicie 4D. Gdy w innych pomieszczeniach spada temperatura, sterownik z danego pomieszczenia załącza pompę podłogową, jednak pcha ona zimną wodę bo 4D jest zamknięty. Nie jest to wielki problem i na razie tak funkcjonuje, bo temperatury zadane są zbliżone wszędzie, wiec jak gdzieś się wychłodzi to niedługo w salonie też się wychłodzi i dogrzeje wtedy wszystkie, jednak niepotrzebnie często podłogówka kręci się z zimną wodą.

Zdaję sobie sprawę, że instalacja jest "trochę spsuta" bo instalator chyba nie znał możliwości eCoal no ale całej od nowa teraz już nie zrobię
Myślałem teraz o dołożeniu listwy HB2 by rozwiązać powyższy problem, tylko czy do niej będą pasować moje siłowniki czy muszę wymienić na siłowniki NC. Ponadto, musiałbym chyba dokupić czujniki BT1 do każdego pomieszczenia (obecnie mam 3) a to znacznie podniosło by koszty. Przy takim sterowaniu, przełączyłbym pompę podłogówki do HB2 i ona była by jako pompa CO1 a obecną CO1 jako typowo mieszającą (tylko czy da się jak jest podpięta cyrkulacyjna? Bo w ustawieniach chyba jest jedna dodatkowa i do wyboru cyrkulacja lub mieszająca).
Czy takie rozwiązanie pomoże?
Czy aby zredukować koszty da się jakoś połączyć część pętli pod HB2 a część została by pod starą listwą i sterownikami?
No i co z tą temperaturą, dlaczego tak przebija?

P.S. Dodam zdjęcia jak uda mi się je zmniejszyć, bo na razie wyskakuje mi że są za duże by je dodać.

2019-11-14 20:32 Topic: Sklep esterownik.pl » Czujnik zerwania zawleczki
  Ziemowit Posts: 5
Witam
Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jak zamontować czujnik zerwania zawleczki. Szukam po forum i internetach i nic nie znalazłem. Mam schemat podłączenia do sterownika i z tym nie ma problemu ale co z drugim końcem, jak to zamontować do motoreduktora?

Z góry dzięki za pomoc.