W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Moje dziwnie działające zawory 3D Subskrybuj
2024-01-17 20:52
  darekwalczuch Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
Dzień dobry
Chciałem Wam pokazać moje dziwnie działające zawory 3D
Nie wiem czy obserwujecie to dziwne działanie, ale jak kogoś to zastanawia to zapraszam do dyskusji.
Nie wiem czy tutaj mogę, ale wstawię ten film



2024-01-18 11:13
  macko72 Posty: 58 Ostrzeżenie: 0
Dla mnie to trochę dziwne zawory pokazują zero czyli są zamknięte a za zaworem cały czas utrzymuje się zadana temperatura nic nie spada czyli Przypuszczam że te zawory są otwarte a nie zamknięte
2024-01-18 20:46
  darekwalczuch Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
Schemat nie odpowiada temu, co ja mam zrobione. Spróbuję narysować swój schemat. Może to bardziej zobrazuje moją instalację. 
Działa to jak "powiedzmy" bufor ciepła. Ale u mnie buforem są rury C.O. Tak długo wykorzystuję nagrzaną wodę w rurach aż się nie wychłodzi. Dopiero potem dany zawór się otwiera i dopuszcza ciepłej wody do obwodów.
Ale to chyba najlepiej wyjdzie na moim schemacie.
Szybko nie będzie, ale się postaram
2024-01-20 16:01
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Sprawa jest prosta.
Prosto z kotła który ma 60 st.C chcesz regulować na 40st.C pewnie pełnym przekrojem rury ...

Widać na filmiku  czas 24.40 że zawór pracuje prawidłow tylko reakcja za zaworem jest natychmiastowa.
Trzeba zrobić mocną redukcję na wejściu dla tych dodatkowych obwodów.
Pamiętaj że pompa główna cały czas tłoczy wodę i ona też zasila te dodatkowe obwody
( po otwarciu zawory ale jeszcze przed włączeniem dodatkowej pompy ).

Po prostu trzeba to mocno kryzować na wejściu.
2024-01-21 19:47
  darekwalczuch Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
No u mnie, jak opowiadam, nie jest to sprawa prosta zrobić cokolwiek na rurach zasilających, dlatego mam to zrobione trochę inaczej.
Pompa główna jak się domyślam jest to C.O. 1 według Ciebie. U mnie w formie "pokoju" załącza się tylko, kiedy nakazuje to sterownik. Kiedy wychłodzi się pomieszczenie. Jakoś tam najcieplej. Żeliwne kaloryfery jak się napełnią i dogrzeją pomieszczenie to jeszcze spokojnie przez godzinę dają ciepło. W tamtym sezonie bez przeróbek miałem tam 26st a na C.O. 5 - 19st. W tym sezonie udało się ustabilizować.
Czujniki zaworów 3D pełnią tylko funkcję kontrolną - jaka temperatura idzie na kaloryfery. Nie mam możliwości wysterowania dokładnej temperatury na dany obieg C.O.
Ale przy temperaturach na dworze na poziomie -10 stopni pozwoliło mi to ustawić temperaturę jaką potrzebuję do wygrzania pomieszczeń i tak na razie to zostawiam.
Co do redukcji - kryzy to mam tak w obwodzie C.O. 3 i jest tam możliwość dostosowania temperatury, choćby biegami pompy, ale nie robię tego teraz, bo ile bym tam nie wpuścił w zimne dni to i tak jest kłopot z nagrzaniem. Okno do wymiany.
Co do zaworów - omówię, ale jak rozrysuję schemat.
Użytkownicy online: arturro2112, Glowczyn9, moma62