W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Defro Evopell 12 ustawienia Subskrybuj
2023-11-21 21:27
  seritex Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam


Od pół roku posiadam piec Defro Evolell 12 i jest to mój pierwszy sezon grzewczy z tym kotłem. Byłbym wdzięczny jeśli ktoś zerknąłby na ustawienia. Jest udostępniony. Sam go instalowałem i myślę, że nie jest optymalnie ustawiony. Poza tym odkąd zrobiło się zimno to piec często wygasza się, czyści ruszt i rozpala się od nowa. Czy tak ma być? W sobotę wieczorem spaliła mi się zapalarka i musiałem kupić nową. 

Pozdrawiam
2023-11-22 08:37
  marcins Posty: 38 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS

Kocioł przechodzi w wygaszanie z powodu, że spaliny nagle zaczynają spadać w dół. Dziwne też jest to że wynoszą po ~180st.C. Mierzył Pan ciąg kominowy? Być może jest zbyt duży i druga sprawa jakim pelletem palimy? Proponuje zaktualizować sterownik do najnowszej wersji, ograniczoną moc kotła ustawić na 100%
Jeżeli Pan zezwoli mogę wykonać te czynności na Pana sterowniku i coś pokombinować z ustawieniami, jeżeli to nie pomoże to będziemy mogli zawsze wrócić do tego co było.

2023-11-22 11:23
  seritex Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Nie mierzyłem ciągu kominowego. W kominie mam rurę o średnicy 115 mm. Pellet mam bardzo dobrej jakości z trociny sosnowej od lokalnego producenta. Jeśli to nie problem, to proszę wykonać te czynności i sprawdzić ustawienia, bo jak wspominałem, to sam instalowałem ten piec. Jeśli chodzi o wygaszanie, to dzieje się tak od kilku dni. Wcześniej było wszystko ok. 
2023-11-30 20:50
  Figaro251980 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Witam , mam podobny problem co kolega . Piec świeżo zainstalowany , panowie z Defro mówią że ok nie widzą problemów gadają jakieś herezje , a on się wygasza . Dodatkowo nie łapie temperatury max to 55 stopni a temperatura spalin dochodzi do 160 stopni . Oprogramowanie zaktualizowane . Piec mieli ponad 3 h do o 0,5 stopnia . Jakaś masakra . Może  ktoś doradzić co z tym zrobić ? 
2023-12-01 08:48
  marcins Posty: 38 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS
W Pana przypadku kocioł osiąga temperaturę wewnętrzną zadaną w domu po czym się wygasza, czeka aż spadnie i znowu się rozpala, dogrzewa i tak w kółko.
Mógłby działać z większą mocą dobić do temperatury zadanej i się wygaszać, ale po co? skoro moduluję sobie mocą, Jest bliżej zadanej to zmniejsza moc i tak sobie pracuje cały czas. Wygasi się gdy osiągnie temperaturę wewnątrz. 
Zmieniliśmy działanie algorytmu z powodu którego miał Pan komunikaty "grzanie nieudane". Możliwe, że sterownik troszkę za szybko wykrywał wygaszenie przy spadku temp. spalin podczas grzania.
Teraz z tego co widzę to nie ma do czego się przyczepić.

2023-12-01 10:25
  Figaro251980 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Witam . 
dziękuje za informacje . Martwiła mnie bardzo duża temperatura spalin . 
Widzę ze znów się wygasił z błędem :( , ale moze to wpływa zmiany . 
może Pan sprawdzić ?
2023-12-01 13:27
  marcins Posty: 38 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS
Wygaszenie o godzinie 10:12 nastąpiło z powodu gwałtownego spadku spalin, mimo, że wentylator pracował z mocą maksymalną (78%) temperatura spalin leciała w dół, dlatego sterownik odczytał to jako wygaszenie.
Pytanie z jakiego powodu tak się dzieje? Zasypało palnik i przydusiło płomień? (Może o tym świadczyć ten pik spalin w momencie przejścia w wygaszanie i gdy wentylator poszedł na 100%)
Jest to nieregularny problem, zazwyczaj cykl pracy kotła wygląda prawidłowo, tzn. nie ma takich spadków na spalinach i kocioł wygasza się jak osiągnie temperaturę wewnątrz.
Jakim peletem jest palone? Proponuje na próbę kupić kilka worków innego producenta, zrobić kalibrację podajnika i przetestować. 
Nie przesadzałbym też z tą "bardzo dużą" temperaturą spalin, średnio utrzymuje się na na ~150st. Żeby ją obniżyć musielibyśmy zmniejszać wentylator, ale ciekawe czy nie spowodowało by to zasypywania palnika. 
Najlepiej będzie sprawdzić na innym pellecie (tylko ważna jest przy tym kalibracja podajnika).
2023-12-04 19:27
  Figaro251980 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Piec zaczął działać naprawdę dobrze , bardzo dziękuję za pomoc .
dodane 2023-12-04 19:27Dzień dobry , znów zaczął się wygaszać z błędem 102 . Jaki może być powód , nic nie było przestawiane . Całą niedzielę pracował naprawdę dobrze a  dziś znów dwa razy .
Jaki może być przyczyna ?
2023-12-06 11:51
  Waldek11 Posty: 1 Ostrzeżenie: 0


Do użytkownika Seritex. posiadam też piec Evopell 12, robiąc kalibracje podajnika a robiłem kilkukrotnie nigdy mi nie wyszła tak duża wartość podawanego pelletu. U mnie jest to około 510g/6min, wartości tej nie mogłem wprowadzić gdy sterownik był ustawiony na obsługę pieca Evopell 12, ale gdy ustawiłem sterownik na piec 
evopell 12 PLUS ,już można tą wartość wprowadzić. nie wiem czym to jest podyktowane ( szukałem w ofercie producenta, pieca Evopell 12Plus i nie znalazłem ??) ponieważ reszta ustawień fabrycznych jest taka sama. Piec działa poprawnie, temp. spalin max.130-135*C dogrzewa pomieszczenia do zadanej temp. i się wyłącza. Ustawienia mam mniej więcej podobne jak u ciebie, tylko moim zdaniem histerezę wyłączenia kotła powinieneś mieć wyższą niż 2 stopnie, tak samo temp. maksymalna za zaworem 4D powinna byc wyższa niż 50 stopni skoro na grzejniki masz ustawione też 50 stopni, bo z moich obserwacji wynika że nie ma takiej opcji żeby piec nie przekroczył tej zadanej temp. o 2-3 stopnie zanim np. zawór 4D się nie wysteruje.
2024-03-12 19:50
  Andrzej2236 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Witam, chciałem podpiąć się pod temat. U mnie występuje ten sam problem od połowy grudnia, kilkukrotnie kontaktowałem się z serwisantami i na jakiś czas pomagało. Kocioł evopell 12 zakupiony w zeszłym roku, opalany Olczykiem. Problem irytujący gdyż nie jest regularny, kilka dni kocioł chodzi idealnie a jednego dnia potrafi kilka razy się zawiesić. Przekrój komina 130, wyjście z pieca króćcem 0.5 metra 80mm do podstawy komina. Proszę o pomoc. 
2024-03-13 08:45
  marcins Posty: 38 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS
  Andrzej2236


Jeżeli chodzi o wygaszanie z powodu "grzanie nieudane 102" to wynika z trendu spadkowego temperatury spalin podczas pracy kotła z mocą maksymalną. 
Zmniejszyłem Ci trochę "czułość" sterownika na ten algorytm - teraz temperatura spalin będzie musiała trochę dłużej być w trendzie spadkowym aby sterownik wykrył wygaszenie. 
2024-03-13 10:21
  Andrzej2236 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za pomoc, oby pomogło. Dziwi mnie to że problem występuje nieregularnie, paliwo te same, i żadnych zmian w parametrach. Wszystko ustawione przez technika przy montażu. I z tego co widzę to problem dotyczy evooell12. No nic zobaczymy 
Użytkownicy online: Oski