W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Modernizacja instalacji poprzez pompę kotłową Subskrybuj
2023-10-19 14:23
  Paczesiek Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Witam. Proszę o pomoc i konsultację! 

Sytuacja w instalacji CO  wygląda tak: mieszkanie w niewielkim bloku, od kilku lat każda z rodzin ma swój kocioł, który ogrzewa każdy z lokali (wiem absurd ale tak to już bywa w postPGR’owskiej mentalności ludzi w moim pueblo). Blok niestety nieocieplony. Kocioł znajduje się w piwnicy na poziomie -1, ogrzewa mieszkanie na 1 piętrze i do tego jeszcze jeden niewielki grzejnik na 2 piętrze. 
Kocioł to Ogniwo Eko plus + 10 kw, układ zamknięty w rurach miedzianych. Kaloryfery żeliwne z dość dużą ilością żeberek więc wody w instalacji jest sporo. Na grzejnikach zawory zwykłe czyli bez termostatu. Mam czujnik temperatury, który obecnie służy jako termometr bo i tak nie wpływa na instalację i pracę pompy.
https://ibb.co/x7HVPNS
https://ibb.co/G2mTg3M https://ibb.co/8NG1GDS https://ibb.co/NFd5cGk
Instalacja jak na  zdjęciach powyżej tj. pompa z obejściem i zawór 3-drogowy za pompą. Pompa to Weberman typ 25-60-180. Wiem że za mocna jak na te instalację, ale o tym dowiedziałem się niedawno. Do tej pory miałem ustawioną pompę jako kotłową, przez co chodziła ona przez cały czas. Miało to na celu ochronę powrotu oraz uniknięcie ciągłego załączania się pompy CO. 
Od kilku dni testuję różne opcje m.in. grzanie bez włączonej pompy CO na samej grawitacji i  jak na obecne  warunki fajnie to działa, tylko że mam bardzo niską temperaturę powrotu. Pomyślałem więc o pompie kotłowej, która będzie działała cały czas, dogrzewała powrót a główna pompa CO będzie się uruchamiać od czasu do czasu w miarę potrzeb pracując z czujnikiem temperatury.
Chcęwymienić pompę CO na słabszą i zastanawiam się nad instalacją pompy kotłowej na powrocie, która dogrzewała by wodę na powrocie i w tym celu skontaktowałem się z hydraulikiem (innym niż ten który wykonał całą instalację). Przesłałem mu zdjęcia instalacji i on stwierdził w skrócie „ło  panie, kto panu tak to spierdzielił”. Jego zdaniem wszystko jest źle i trzeba by było całą instalację przerabiać żeby dodać pompę kotłową, która jego zdaniem i tak nie ma sensu.

I stąd moje pytanie o waszą opinię. Co myślicie o tej instalacji? Jest sens montować pompę kotłową? Może macie jakieś pomysły co można by było zmienić, poprawić lub usprawnić?

Na pewno zdecyduję się na wymianę pompy na słabszą oraz wymianę zaworów na te z głowicą termostatyczną.


 


2023-10-19 16:06
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Ta instalacja jeszcze nie ma najgorsza, są ciekawsze kwiaty. Ale moim zdaniem lepiej zrobić nową.
2023-10-19 17:15
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0

Instalacja pompy ochrony powrotu jak najbardziej ma sens jako bybas. Do tego obowiązkowo siłownik na 3D. CWU nie ma i pewnie nie będzie bo mieszkaniu jest z pewnością gaz albo prąd.Jednak nie rozumiem dlaczego pompa CO chodziła jako kotłowa albo na odwrót. Pewnie przez typ obwodu Pompa CO + regulator pokojowy. Można ją było wyłączać w obecnym układzie przez tryb autolato dla kotła. A jeszcze lepszym sposobem jest włączenie obwodu pompa CO+ zawór 4D+reg.pok. Nawet jak nie ma siłownika, pojawi się opcja nie wyłączaj pompy po dogrzaniu pomieszczenia (ciekawostka ). DO tego można zabudować czujnik T1 i pojawi się temp idąca na grzejniki. Proponuję spróbować i wykorzystać możliwości sterownika. Kociołek ma dostęp do netu więc podstawa to siłownik.
2023-10-19 19:43
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
"Od kilku dni testuję różne opcje m.in. grzanie bez włączonej pompy CO na samej grawitacji i  jak na obecne  warunki fajnie to działa, tylko że mam bardzo niską temperaturę powrotu."


Jeżeli działa Ci to na grawitacji to, przy żeliwnych grzejnikach, możesz spróbować na dłużej i zobaczysz jak to się sprawdzi. Regulować temperaturę w domu możesz wtedy przez ustawienie krzywej grzewczej. Temperaturą powrotu przy grawitacji się nie przejmuj. Mam własne doświadczenie w tej sprawie i możesz sobie doczytać np. na forum infoogrzewanie. Grawitacja to nie jest zło !  
2023-10-19 20:20
  Paczesiek Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
rj1972 a możesz mi wytłumaczyć jak CO+ zawór 4D+reg.pok będzie funkcjonowało jeśli zamontuję ten siłownik? Sterownik będzie zamykał zawor blokujac przeplyw wody na mieszkanie gdy temperatura w mieszkaniu osiągnie temperaturę zadaną? Bez siłownika takie ustawienie też jest dobre? Co daje i jakie opcje włączyć żeby jex sprawdzić? 
 
2023-10-19 20:41
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Paczesiek napisał » 2023-10-19 20:20
rj1972 a możesz mi wytłumaczyć jak CO+ zawór 4D+reg.pok będzie funkcjonowało jeśli zamontuję ten siłownik? Sterownik będzie zamykał zawor blokujac przeplyw wody na mieszkanie gdy temperatura w mieszkaniu osiągnie temperaturę zadaną?

 

Tak. Sterownik nie tyle będzie blokował przepływ co płynnie nim regulował.

Już teraz możesz to sprawdzić bez siłownika. Będzie obraz i nowe ustawienia z którymi możesz się już teraz zapoznać. Trzeba mieć zabudowany siłownik i czujnik temp. T1. Bez tych dodatków już będziesz mógł sterować pompą CO na zasadzie, że można wyłączyć opcję wyłączania pompy CO po dogrzaniu pomieszczenia. A jak zabudujesz siłownik i T1 to będzie ci to samo kręcić.
W ustawieniach obwodu CO1CO2 wybierz typ obwody pompa+zawór4D+regulator pokojowy. Popatrz a nawet poklikaj bo jak nie ma czym to nic nie zasterujesz ale zobaczysz. Zobacz jak zmieni się twój plan instalacji w aplikacji lub www.


dodane 2023-10-19 20:41Na razie będziesz mógł popatrzeć ale żeby czymkolwiek sterować to co najmniej będziesz musiał przepiąć pompę CO z gniazda pompy dodatkowej na pompę CO.
2023-10-19 23:32
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Pompa kotłowa to obowiązkowe zadanie do zrobienia.
Wstawiam mój przykład ....
Zobacz jak wysoko chodził kocioł a i tak nie umiał utrzymać temp. powrotu.
Po zamontowaniu pompy mogłem zjechać z temp. kotła i dalej było ok z powrotem.



2023-10-20 08:26
  Paczesiek Posty: 7 Ostrzeżenie: 0

Dzięki Gwarek, czytałem Twoje posty na temat pompy kotłowej. Masz zrobioną pompę bezpośrednio na powrocie czy z obejściem (bypassem)?

rj1972 napisał » 2023-10-19 20:41
Paczesiek napisał » 2023-10-19 20:20
rj1972 a możesz mi wytłumaczyć jak CO+ zawór 4D+reg.pok będzie funkcjonowało jeśli zamontuję ten siłownik? Sterownik będzie zamykał zawor blokujac przeplyw wody na mieszkanie gdy temperatura w mieszkaniu osiągnie temperaturę zadaną?

 

Na razie będziesz mógł popatrzeć ale żeby czymkolwiek sterować to co najmniej będziesz musiał przepiąć pompę CO z gniazda pompy dodatkowej na pompę CO.




Pompa jest chyba fizycznie podpięta jako pompa CO, tylko w ustawieniach regularnych w trybie Zima miałem ustawioną ochronę powrotu przez pompę mieszającą i pompę kotłową jako funkcję pompy dodatkowej.

W takim razie jak ustawić pompy przy typie obwodu "pompa CO + zawór 4d+ reg. pokojowy"? Jaki dać czas pracy i czas postoju? Zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczeń dać na "nie"? Ochronę powrotu wyłączyć do czasu instalacji pompy kotłowej?



Dodam jeszcze, że nie mam CWU, jest tylko czujnik temperatur, który pokazuje mi temperaturę powrotu wody wracającej po grzejnikach przed zmieszaniem jej za pomocą zaworu 3-d. Czujnik temperatury powrotu jest przy samym wejściu powrotu do kotła.

2023-10-20 09:02
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Jeśli masz pompę CO to nie zasterujesz nią jako kotłową. Luknij pod sterownik co i gdzie jest wpiete. 
Jeśli masz pompę CO to ustaw nie wyłączaj po dogrzaniu. A jeśli masz wpiętą pompę jako dodatkowa to to nie zadziała. Najpierw zrob porządek dla jasności z pompa CO.
Masz chyba czujnik temp wew. i konicznie dobuduj czujnik temp. zew. To po instalacji siłownika i T1 siłownik będzie zamykał i otwierał obieg CO. Chcesz wyłączyć pompę CO bo za ciepło to ja bym dał kocioł na lato lub autolato.
Brak Cwu można obczaić po zdjęciu.
Jak przełożysz czujnik cwu na to co za zaworem 3D to będziesz widział co idzie na grzejniki czyli mniej więcej to co Brdzie widział czujnik T1 jak go zabudujesz.
Znajdziesz coś na YT w temacie jak to zrobić.
2023-10-20 09:50
  Paczesiek Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Sprawdzę po pracy i dam znać.
A macie pomysł jak ta instalacja powinna wyglądać żeby było wszystko prawidłowo i co konkretnie jest spierdzielone? Muszę to kiedyś przerobić i przy okazji chciałbym mieć argumenty do dyskusji z instalatorem, który tę instalację wykonał.
2023-10-20 10:25
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Nic nie masz spierdzielone. Dokładaj silownik, czujnik T1  czujnik temp zew. . Najpierw sprawdzisz czy sprawy ci nie załatwi ochrona przez zawor 3d. Później dolożysz pompę ochrony powrotu.
Silownik bierz taki jak procent zaworu.
dodane 2023-10-20 10:24Silownik daje dodatkowa ochronę przed przegrzaniem kotla. Przy braku cwu to powinno być na bank.
dodane 2023-10-20 10:25Poszukaj informacji na YT.
2023-10-20 11:33
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
Szkoda, że Paczesiek nie chce nawet spróbować dłużej na grawitacji.
Mam pytanie do rj 1972,  co pokaże czujnik t1 i na podstawie czego kręcił będzie ten siłownik na 3d kiedy zawór zamontowany jest za pompą c.o. i działa jako rozdzielający. Jak Paczesiak założy pompę kotłową to po co Mu tak zamontowany 3d, do regulowania przepływów??  Ja, jak chciał bym coś zmieniać, to zamiast wywalać niepotrzebnie kasę na dodatkową pompę i siłownik założył bym zawory i głowice termostatyczne na wszystkie grzejniki. Ja zamiast zaworu 3d mam zrobiony bajpas za pompa c.o. z regulowanym przepływem. Tanio, prosto i skutecznie..
2023-10-20 13:12
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Nie do mnie te pytania i propozycje. Ja przedstawiam swoją wizję sterowania tym co jest bez ingerencji w instacje. Uważasz że silownik nie będzie miszał wg zadanej temp za zaworem?
2023-10-20 13:39
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
zawór 3 d za pompą działa jako rozdzielający, temperatura za nim będzie taka jaka wychodzi z kotła na c.o. 
2023-10-20 13:49
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Jak dobrze widzę to tam ma na zasilaniu rurę 28 i ona ma dobrze działać na grawitacji z grzejnikami żebrowymi i jeszcze ogrzać powrót?
2023-10-20 14:00
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
Ja tam nie mieszkam, ale Paczesiek pisał, że działa bardzo dobrze. Jeszcze raz napiszę, że na grawitacji nie trzeba się martwić niską temperatura powrotu, chyba że chodzi o spełnienie warunków gwarancji na kocioł. 
2023-10-20 14:20
  Paczesiek Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Na ten moment, przy obecnych temperaturach w Bieszczadach, grawitacja działa ok, ciepła woda ogrzewa kaloryfery i po grzejnikach wraca z temperaturą około 30 stopni.


Dziś dam czujnik podpisany jako CWU z rury od powrotu na rurę zasilania i sprawdzę jak i czy się będzie zmieniać temperatura na skutek przestawiania zaworu 3d.
2023-10-20 15:27
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Gwarancja obejmuje 50 na powrocie. W sumie jak sprawdzą kartę ze tyle nie było to i tak lipa. Kiedyś były piece, ze taka różnica temperatur im nie szkodziła za bardzo a dziś są z blachy jak z puszki po piwie. Jak się przyjrzeć gdzie piece najczęściej ciekną to właśnie na dole.
2023-10-22 15:31
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0
Paczesiek napisał » 2023-10-20 08:26

Dzięki Gwarek, czytałem Twoje posty na temat pompy kotłowej. Masz zrobioną pompę bezpośrednio na powrocie czy z obejściem (bypassem)?


Na początku miałem tylko bypass.
Teraz już jest zmienione z podpięciem bezpośrednio do 4D.
W ochronie kotła pompa współpracuje z 4D.

Mam bardzo prosty układ bo CWU realizuje na osobnym układzie z piecem gazowym.


Użytkownicy online: bart0000, libortichy, wajnercz