W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ustawienia pieca w trybie lato Subskrybuj
2023-09-23 10:44
  borewicz88 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
W ostatnim czasie coraz częściej wygasa mi piec "w grzaniu". Mam ustawiony tryb lato. Piec Ogniwo Eko Plus M 16kw.

Podajcie proszę jakieś zgrabne ustawienia. Węgiel karlik. 
2023-09-23 17:22
  rj1972 Posty: 954 Ostrzeżenie: 0
Spróbuj zmniejszyć dmuchawe na +2. Może za szybko się wypala przy +10. Zawsze możesz skrócić czas podtrzymania postój na 40min i krótka przerwa na 50sek. Masz dobry kopczyk ponad palnikiem? To jest nowa dostawa Karlika z PGG?
dodane 2023-09-23 16:51Czujnik temp spalin jest czysty?
dodane 2023-09-23 17:22Zadaj temp kotla 58st.
2023-09-25 12:04
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Temperaturę na powrocie masz wyższą niż temperaturę na wyjściu z kotła (Jak to możliwe ?). Poluzuj dławik na przepuście czujnika kotła i sprawdź czy jest wsunięty do końca. U mnie też tak tak było. Jest to podobno typowe w OEPM.
dodane 2023-09-25 11:46W trybie grupowym wykorzystujesz poziomy mocy 16 kW i 20kW.
Twój kocioł ma 16 kW więc nie powinno się wychodzić ponad ten poziom mocy.
Proponuję zejść do poziomów: min. 8 kW i max. 12 kW. Zawsze można podnieść gdyby były problemy z dogrzewaniem.


O konfiguracji trybu grupowego poczytaj tu: Tryb grupowy
dodane 2023-09-25 12:04Przy okazji podzielę się swoimi doświadczeniami dotyczącymi trybów pracy kotła. Mój kocioł to OEPM 14kW.
Początkowo wykorzystywałem tryb Retortowy-Grupowy. Potem wszedłem "na wyższy poziom wtajemniczenia" czyli tryb Retortowy-Ręczny.
Obecnie kocioł pracuje w trybie Retortowy-eCoal (tryb LATO). Zużycie opału takie samo jak w trybie Retortowy-Ręczny, Dodatkowo podniosłem temperaturę zadaną kotła na 58 stopni (w tym trybie podpija o 5 stopni więc docelowao na kotle jest około 65 stopni. Zużycie opału nie zmieniło się, za to w kotle dużo czyściej i dodatkowa korzyść - wyższa temperatura powrotu. W tej chwili jestem zadowolony z ustawień. Zobaczymy jak będzie, gdy przejdę w tryb ZIMA. Obecnie pale węglem KWK ROW Ruch Chwałowice – Pieklorz Ekogroszek.
2023-10-08 14:36
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

piterekzioberek napisał » 2023-09-25 12:04

Zużycie opału takie samo jak w trybie Retortowy-Ręczny, Dodatkowo podniosłem temperaturę zadaną kotła na 58 stopni (w tym trybie podpija o 5 stopni więc docelowao na kotle jest około 65 stopni. Zużycie opału nie zmieniło się, za to w kotle dużo czyściej i dodatkowa korzyść - wyższa temperatura powrotu. W tej chwili jestem zadowolony z ustawień. Zobaczymy jak będzie, gdy przejdę w tryb ZIMA. Obecnie pale węglem KWK ROW Ruch Chwałowice – Pieklorz Ekogroszek.



Nie ma takiej możliwości aby podniesienie temp. kotła czy obiegu grzewczego nie wpłyęło na większe zużycie opału.
Fizykie nie oszukasz i tyle.
Najniższe zużycie opału będzie jak temperatura na kotle i obiegu grzewczym będą takie same ..... czyli niskie np. 40st.C ale ale ale kocioł się poci komin się poci stal gnije a sadza się okrutnie osadza.
I oto cała historia dlaczego kosztem zwiększonego zużycia opału mamy wyższą temp. kotła od obiegu grzewczego.
2023-10-09 14:17
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0

Gwarek, zapewne masz rację. 
Myślę, że dopiero w trybie Zima okaże się jaka jest różnica. To o czym pisałem wyżej dotyczy pracy w trybie Lato. Nie mniej jednak wyniki są, jakie są.Dla porównania wrzucam dwie statystyki: 
1. z czerwca, gdy temperatura zadana kotła była ustawiona na 58 stopni w trybie spalania: retortowy ręczny.
Czerwiec



2. z września, gdy temperatura zadana kotła była ustawiona również na 58 stopni ale w trybie spalania: retortowy-ecoal (więc ok. 5 stopni więcej - czyli 63).
Wrzesień



W obu przypadkach zużycie wyszło identyczne. Ale być może w trybie zima będzie inaczej.
2023-10-09 16:59
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

@piterekzioberek Jak w trybie zima będziesz miał dobre wyniki to odgapię ustawienia Twojego kotła do mnie.
No przynajmniej do momentu do którego jeszcze bedziasz udostępniał sterownik.
ekekekekekekekekekek
         
Użytkownicy online: danieldykowski, darpie70