W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Jak zacząć przygodę z trybem retortowym-ręcznym lub retortowym-grupowym. Subskrybuj
2022-11-17 17:49
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Workowany się skończył i teraz trzeba palić tym co kupiłem luzem.

====================================
Groszek II - Mysłowice-Wesoła
Uziarnienie: 5 - 25 mm
Zawartość wilgoci Wtr: 3.0 - 8.0 %
Wartość opałowa Qir: 28 - 32 MJ/kg
Zawartość siarki: ≤ 0.60 %
Spiekalność RI: 14 - 35
Zawartość popiołu: 3-8 %
====================================

Pali się super na trybie automatycznym, praktycznie tylko pył jest w szufladzie ALE .....
Niestety kopczyk jest zapadnięty mimo podawania 14s i zjechaniu z dmuchawą -4%.
No i tu jest pytanie ... czy zacząć od reto-ręcznego i ustabilizować kopczyk.
Czy od razu reto-grupowy i tylko ustawić jedną moc i wtedy stabilizować kopczyk.
Nie mam kanapy przy kotle więc proszę o info.
2022-11-18 20:47
  Jan727usz Posty: 119 Ostrzeżenie: 0
Ręczny chyba jest lepszy bo grupowy to taki tryb bez mózgu. 
2022-11-18 21:45
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jakiś tam mózg ma, bo potrafi ocenić prawidłowe dopalenia. Ale Ręczy zawsze był i będzie najbardziej dokładny w rękach dobrego palacza.
2022-11-19 08:54
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
"Niestety kopczyk jest zapadnięty mimo podawania 14s i zjechaniu z dmuchawą -4%."


A typ/moc kotła wpisane prawidłowo?
2022-11-20 21:34
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0
W trybie automatycznym zwiększenie czasu podawania nic nie robi bo automatycznie wydłuża się czas postoju.
Czyli jest ustawione na stałe 1s podawania na 12,5s postoju.
Pewnie coś zmienia czujnik temperatury spalin ale to raczej jest słaby mechanizm na większy sort węgla.
Aktualnie trzeci dzień leci na ręcznym i jest OK.
Bardzo mało popiołu w szufladzie.

dodane 2022-11-20 21:34
Dobra mogę powiedzieć że ręczny jest prosty i fajny.
Bałem się tego ciągłego sprawdzania kopczyka i tych aż trzech parametrów do ustawienia.
Okazało się że musi być częsty ruch na palenisku więc 3s podawania nie zmieniam.
Czas postoju łatwo się dobiera już po może trzech godzinach.
Natomiast wentylator najlepiej dobrać aby jeszcze nie brudziło kotła ale też nie ogień martenowski.
Więc ostatecznie polecam mocno kaloryczny opał z dość wysokim RI bo tryb ręczny robi dobrą robotę.

gmaj22 - w trybie ręcznym nie ma typu kotła czy mocy .... sam sobie jesteś łajbą kapitanem i wiatrem ...
Użytkownicy online: ALFA159, Bolo123, kaczorekgasiorekM26, koperniczek7, mietromiot79, przemas707, romkap, w771109