W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Zawór 4 drogowy manualny vs siłownik Subskrybuj
2022-09-20 18:26
  Kdrabik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Witam
Obecnie w mojej instalacji posiadam zawór 4 drogowy Afriso manualny. 
Jak z cenami i dostępnością opału każdy wie i widzi to co się dzieje, stąd moje pytanie. 
Czy poprzez dołożenie siłownika na zawór mieszający , jesteśmy w stanie zaoszczędzić opału ? 
Koszt siłownika nie jest jakiś przerażający, ale nie posiadam w domu żadnych głowic termostatycznych a jedyna automatyzacja z jakiej do tej pory korzystałem to tryb auto lato realizowany przez przewodowy czujnik temperatury. 
2022-09-20 18:45
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Pod warunkiem zamontowania dodatkowo czujnika temp.wew.i odpowiedniego dopasowania krzywej grzewczej tzw. "pogodówki" za zaworem 4D. Opału zaoszczędzisz jak zmniejszysz temp.zadaną w domu, kupisz kalesony, kożuch od Boryny i czapkę z lisa  Na poważnie jest taka szansa  
2022-09-20 19:36
  Kdrabik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
No tak , kożuchy i babcine sweterki wracają do łask  
Czyli pozostaje poprawne umiejscowienie czujnika temperatury wewnętrznej oraz pogodowka. 
Rozumiem, że krzywa to nic innego jak zależność temperatury zewnętrznej do % otwarcia zaworu na kaloryfery. 

Zakładam również , że da się zaprogramować mniejsze dawanie ciepła na kaloryfery np w nocy , czy w godzinach pracy w celu zaoszczędzenia opału. 
Martwi mnie jednak czy przy takich ciągłych zmianach parametrów , nie ulegnie pogorszenie spalania opału. 
2022-09-20 19:48
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
Oczywiście że są oszczędności, siłownik chyba JESZCZE kosztuje około 160 zł. Ustawisz 19C za zaworem i będziesz miał oszczędność bo wiecznie będzie na 18,19% a zawór puszcza dopiero poWYżej  20% ciepło Proponuje termofor skoro tak myślisz
2022-09-20 21:25
  Kdrabik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Leon , za dużo czasu na elektrodzie ? Sarkazm radzę poćwiczyć w domu
2022-09-20 21:45
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
Kdrabik - Dobry siłownik np. Afriso arm 343 kosztuje ok. 400zl. Tańsze też są dobre. Na pewno pomoże zaoszczędzić opał. Do tego oczywiście czujnik temp. za pompą CO i czujnik temp. zew. Sterowanie z użyciem krzywej lub programatora. Możliwość sterowania zdalnego. Inwestuj i montuj a może się to spłacić z naddatkiem po jednym sezonie oczywiście na opale.
2022-09-20 22:23
  Kdrabik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Zamówione Afriso 343 właśnie. Zobaczymy co to z tego będzie.
2022-09-20 22:52
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Dzięki siłownikowi  i czujnikowi temperatury wewnętrznej, możesz zaoszczędzić, bo nie będziesz grzał bardziej niż to koniecznie. Tak jak leON22 napisał. Włączasz regulator pogodowy. Następnie definiujesz krzywą grzania. Dzięki temu, kiedy na dworze zrobi się cieplej, sterownik zmniejszy temperaturę za zaworem. Przy spadku temperatury, komputer zwiększy temperaturę wychodzącą na grzejniki.
2022-09-21 11:39
  Irek7703 Posty: 42 Ostrzeżenie: 0
podepnę się pod temat bo jestem zainteresowany podobnym zagadnieniem.
Jak już tu kiedyś pisałem ja mam w instalacji ręczny zawór 4D termostatyczny.
Nie jestem zadowolony z działania tego ustrojstwa, nie bardzo mam mozliwość podmiany tego zaworu, a ni instalacji na nim siłownika.
Mysłałem, zeby dołozyć do instalacji kolejny zawór ze sterowaniem, a ten termostatyczny po prostu zostawić w pozycji max otwartej.
W związku z tym do znawców tematu mam pytanie czy siłownik z poniższej oferty "dogada się" ze sterownikiem OEPM?
Zawór trójdrożny z siłownikiem do HAIER 7.8kW mono (DN25) • Cena, Opinie 12128274729 • Allegro.pl

Nie ukrywam, że duży wpływ na wybór ma cena stąd też taki wybór
2022-10-14 20:05
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Witam.
Potwierdzam jak wyżej.
Dołożyć siłownik do 4D ,czujnik zewnętrzny oraz czujnik pokojowy.
Potem już prosto "zgapić" na początek ustawienia sterowania kotłem i 4D ( -10st.C +10st.C ).
Oszczędności same się pojawią.
P.S.
Mam do sprzedania czujniki

Użytkownicy online: bruno62, JDziuk2022, szyszu