W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Sięgam opinii eksperta Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-12-30 15:38
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
Witam. Jestem od jakiegoś miesiąca użytkownikiem Eko Plus+ 10kw z eCoal 3.5. Chciałbym sięgnąć opinii bo internety nie mają sprecyzowanej wiedzy.
A więc, piec mam podłączony najprościej jak się dało, jedna pompka i zawór 3 drogowy do ręcznego kręcenia. Do ogrzania mieszkanie 73m3, nie ocieplone, na starych oknach drewnianych uchylnych(w styczniu wjadą nowe 3 szybowe). Piec stoi w kotłowni(temp 12-17 stopni w zaleznosci od pogody), licząc po rurach odległość pieca od mieszkania to jakies 6-7m. Obieg otwarty, 6 grzejników i bojler na jednej instalacji. I teraz do sedna
Piec ustawiałem sam i pracuje na retortowy-eCoal
Temp zadana 55
Max temp. 60
Temp powrotu 52-54
Temperatura spalania 115-150
Piec pracuje sobie w temperaturach 60-62 stopnie
Według tego co powiadają internety wartości są w porządku lecz tu tez chciałbym sięgnąć opinii zawodowych palaczy. Problem tez mam taki ze z węgla robią kalafiorki, próbowałem różnych sztuczek i bez skutecznie, i tu moje pytanie czy ma to negatywny wpływ na eksploatacje pieca. Pale Anmag Gold, aktualnie spalanie mam max 15kg na dobe.
2021-12-30 15:58
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Wiele zależy od samego opału.
Jeżeli kalafiorki są kruche i rozpadają się w ręce, to nie ma się czym zbytnio przejmować.
Możesz spróbować korekty dmuchawy.
Zrób korektę -1%. Obserwuj zmiany przez 24-48h.
W razie potrzeby powtórz czynność.
Polecam udostępnić sterownik publicznie, forumowiczom będzie łatwiej doradzić.
2021-12-30 17:29
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
Właśnie problem też jest taki ze gdy zmniejszę nadmuch, nie może mi dobić temp.(co 4 minuty kreci na 21 sekund i nadmuchu 45% który trwa 2:20 od pierwszej sekundy podawania) i gdy powinien konczyć dmuchać dobija do 55% i jeszcze raz podaje 21 sekund lub, jeżeli temp zejdzie poniżej 60 stopni w czasie pracy na podtrzymaniu przechodzi w tryb grzania, nie wiem jeszcze do konca od czego to jest zależne. Na aktualnym ustawieniu nie dobija i ewentualnie przechodzi w tryb grzania. Sugerowałem też się tym by mieć kopczyk w palenisku. Dlatego jednym problemem mam te kalafiorki. Kruszą się w rękach, nie są zbite na kamień.

Żeby udostępnić publicznie musze przewodem z rutera do sterownika?

2021-12-30 17:39
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Witam.
No niestety ... trzeba kabalek z routera do sterownika.

W zasadzie to można z "routera 2" na krótko do sterownika.
Potem "router 2" połączy sie po Wi-Fi z głównym routerem.
Czyli bez kabelka też można

Pozdrawiam.
2021-12-30 19:49
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
"Piec ustawiałem sam i pracuje na retortowy-eCoal"
(...)
"co 4 minuty kreci na 21 sekund i nadmuchu 45% który trwa 2:20 od pierwszej sekundy podawania) i gdy powinien konczyć dmuchać dobija do 55% i jeszcze raz podaje 21 sekund lub, jeżeli temp zejdzie poniżej 60 stopni w czasie pracy na podtrzymaniu przechodzi w tryb grzania,"




Na retortowym eCoal tak nie podaje. Mylisz pracę w podtrzymaniu z grzaniem.
Zeby szybko i klarownie to wytłumaczyć, powinieneś podłączyc sterownik do internetu oraz dokładnie przeczytać instrukcję.  Przede wszystkim sprawdż, jaki typ kotła masz wpisany w sterownik.
2021-12-30 20:11
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Niop, dobrze Grześ pisze. Wróżek tu niet, choć może jedna jest hehe
2021-12-31 15:30
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2021-12-30 19:49
"Piec ustawiałem sam i pracuje na retortowy-eCoal"
(...)
"co 4 minuty kreci na 21 sekund i nadmuchu 45% który trwa 2:20 od pierwszej sekundy podawania) i gdy powinien konczyć dmuchać dobija do 55% i jeszcze raz podaje 21 sekund lub, jeżeli temp zejdzie poniżej 60 stopni w czasie pracy na podtrzymaniu przechodzi w tryb grzania,"




Na retortowym eCoal tak nie podaje. Mylisz pracę w podtrzymaniu z grzaniem.
Zeby szybko i klarownie to wytłumaczyć, powinieneś podłączyc sterownik do internetu oraz dokładnie przeczytać instrukcję.  Przede wszystkim sprawdż, jaki typ kotła masz wpisany w sterownik.


Temperatura zadana 55 stopni maxymalna kotła to 60. Po przekroczeniu 60 stopni piec podaje co 4 minuty 21 sekund sam to ustawiałem. Trzyma temp 60-62 stopnie. Pracuje na retortowym eCoal i wpisany jest piec eko plus+
Myślę jednak że się nie myle chybą że mam źle opisane w sterowniku?







dodane 2021-12-31 15:30Niestety ale przekopałem cały internet, instrukcje i nie ma żadnych informacji na temat pracy retortowy eCoal zasady pracy. Ktoś mi wytłumaczy jak działa podtrzymanie w tym trybie? Jeżeli mu ustawie 20 pokręceń co 4 minuty z dmuchawą na 48% i powtórzenie x1 to dlaczego dmuchawa czasami nie gaśnie po 2:20 tylko dokłada +10% dla dmuchawy i jeszcze raz kręci 20 sekund? Zdarzy się że sterownik ponowi akcje nawet trzeci raz ale to już rzadko.
Gdyby sterownik podawał tyle co mu ustawie bez powtarzania tego co wyżej napisałem można powiedzieć o ekonomii, idealnym spalaniu węgla w popiół i temp w mieszkaniu sięgających po 27 stopni przy temperaturze zewnętrznej nawet -15 stopni przy aktualnie istniejących warunkach mieszkaniowych (stare okna, brak ocieplenia itp)
2021-12-31 15:43
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Nie chce zakładać kolejnego tematu ponieważ w tym temacie jest rozmowa nt trybu eCoal.
Wcześniej (cały grudzień) mój kocioł pracował w trybie retortowy-ręczny. I na PC i na aplikacji telefonu w "zdarzeniach" było widać, jak piec grzeje przez pare minut a potem na pare minut przechodzi w stan podtrzymania.
Od wczoraj wróciłem do trybu eCoal. Jak widzicie podglądając mój kocioł, ten ciągle chodzi. Owszem czasami dmuchawa zmniejsza lub zwiększa swoją moc jednak ciągle chodzi. Kocioł w ogóle nie przechodzi w stan podtrzymania. Jedynie co mogę zmienić w tym trybie to czas podawania paliwa (aktualnie chyba 6 sekund) i korekta dmuchawy.
Z zadanej temp kotła 60C kocioł dobija nawet do 63C, wtedy jednak zamiast się wyłączyć tylko zmniejsza moc dmuchawy, rzadziej podaje opał i to wszystko
Czy to normalna praca kotła w tym trybie? Może coś jeszcze powinienem zmienić? Może gdzieś w instalacji jest popełniony błąd i tryb eCoal głupieje? Właćzona ochrona powrotu jako pompa mieszająca. Wcześniej była wyłączona i bez zmian. Funkcja pompy dodatkowej pompa kotłowa
2021-12-31 15:58
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
marcin88 napisał » 2021-12-31 15:43
Witam.
Nie chce zakładać kolejnego tematu ponieważ w tym temacie jest rozmowa nt trybu eCoal.
Wcześniej (cały grudzień) mój kocioł pracował w trybie retortowy-ręczny. I na PC i na aplikacji telefonu w "zdarzeniach" było widać, jak piec grzeje przez pare minut a potem na pare minut przechodzi w stan podtrzymania.
Od wczoraj wróciłem do trybu eCoal. Jak widzicie podglądając mój kocioł, ten ciągle chodzi. Owszem czasami dmuchawa zmniejsza lub zwiększa swoją moc jednak ciągle chodzi. Kocioł w ogóle nie przechodzi w stan podtrzymania. Jedynie co mogę zmienić w tym trybie to czas podawania paliwa (aktualnie chyba 6 sekund) i korekta dmuchawy.
Z zadanej temp kotła 60C kocioł dobija nawet do 63C, wtedy jednak zamiast się wyłączyć tylko zmniejsza moc dmuchawy, rzadziej podaje opał i to wszystko
Czy to normalna praca kotła w tym trybie? Może coś jeszcze powinienem zmienić? Może gdzieś w instalacji jest popełniony błąd i tryb eCoal głupieje? Właćzona ochrona powrotu jako pompa mieszająca. Wcześniej była wyłączona i bez zmian. Funkcja pompy dodatkowej pompa kotłowa

W trybie eCoal temp zadana 55, max podajnika 60. Piec w trybie grzania będzie dobijał do 60+ i sie zatrzyma. Odpali się ponownie gdy temp spadnie poniżej 60. W trybie ręcznym temp zadana musi być taka jak max podajnika by piec pracował w grzaniu poniżej 60 stopni i przestawał jak przekroczy 60

Gdy piec wejdzie w tryb podtrzymywania i minie czas jaki mu ustawiłeś w trybie postoju podajnika włączy się dmuchawa i piec poda węgla tyle co masz ustawione w trybie podtrzymywania. Dmuchawa włączy sie na czas 2:20.

Walczę z tym sterownikiem już 3 tygodnie i nie mogę zrozumieć jego zasady działania w trybie podtrzymania. Sterownik wykonuje niepotrzebne funkcje zwiększając spalanie węgla co jest nie potrzebne a najgorsze że nigdzie nie ma żadnych informacji czym sugeruje się sterownik w trybie podtrzymania. Napisane tylko że bierze informacje z trendów temp. spalin ale obserwując go i to się nie zgadza bo raz zatrzymuje prace przy temp. 150 stopni a raz przy nawet 135 a zdarzy mu się że przy 140+ dołoży opału i zwiększy nadmuch o 10% tak jak napisałem w poście wyżej.
2021-12-31 16:14
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Ale u mnie temp zadana to 60C a piec dochodząc nawet do 63 tylko zmniejsza % dmuchawy nic wiecej oczywiscie troche spada tez temp spalin ale dmuchawa od wczorajszego przejscia w ten tryb (czyli juz 24h) chodzi non stop
2021-12-31 16:19
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
Kolego Mojzyk wpisz w szukajkę: działanie algorytmu wygaszania kotła w podtrzymaniu i uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie.
2021-12-31 16:50
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
oxalis3 napisał » 2021-12-31 16:19
Kolego Mojzyk wpisz w szukajkę: działanie algorytmu wygaszania kotła w podtrzymaniu i uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie.

No w końcu, dziękuje bardzo. Mały post w internecie wielki krok dla ludzkości. Może teraz będzie mi łatwiej dobrać te wartosci.



marcin88 napisał » 2021-12-31 16:14
Ale u mnie temp zadana to 60C a piec dochodząc nawet do 63 tylko zmniejsza % dmuchawy nic wiecej oczywiscie troche spada tez temp spalin ale dmuchawa od wczorajszego przejscia w ten tryb (czyli juz 24h) chodzi non stop

A temp maxymalna pieca to jaka? bo wygląda na to że masz ustawioną histereze  o 2 stopnie jeżeli max podajnika masz 65. Po twoim schemacie widzę ze masz za niską temp powrotu. U siebie zauważyłem że im mniej mam na powrocie tym ciężej mu dogrzać piec przez idzie więcej opału i mniej piec stoi w trybie podtrzymania a o poceniu się podajnika już nie mówie.

dodane 2021-12-31 16:50Jeszcze pytanie czy idzie wyłączyć ten algorytm wygaszania tak żeby piec chodził jak go ustawie i nie sugerował się spalinami?
2021-12-31 17:15
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0

Mojzyk - daj dmuchawę na 0 i może wyłącz to podtrzymanie czyli czas postoju podajnika np. na 30 min. I zobaczysz co się stanie po godzinie. A jeśli chcesz to mieć bo taka jest potrzeba to czas pracy podajnika 5s a nie 20s. W ecoalu w samym trybie grzania czas pracy 5s i dmuchawa na 0 spokojnie wystarczy. A jak opał jest bogaty kalorycznie to dmuchawa nawet na minus.
Taka propozycja.
2021-12-31 18:28
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2021-12-31 17:15

Mojzyk - daj dmuchawę na 0 i może wyłącz to podtrzymanie czyli czas postoju podajnika np. na 30 min. I zobaczysz co się stanie po godzinie. A jeśli chcesz to mieć bo taka jest potrzeba to czas pracy podajnika 5s a nie 20s. W ecoalu w samym trybie grzania czas pracy 5s i dmuchawa na 0 spokojnie wystarczy. A jak opał jest bogaty kalorycznie to dmuchawa nawet na minus.
Taka propozycja.

Wiem co mówisz, miałem tak ale u mnie są duże spadki w podtrzymaniu bo piec stoi w kotłowni nie ocieplonej i w domu mam jeszcze nie wymienione okna dlatego musze wzbudzać w podtrzymaniu co 4 minuty tak że jak wejdzie w tryb grzania będzie mu łatwiej dobić do temp. podtrzymania. Jak ustawie 5 sekund bez korekty dmuchawy temp po wejsciu w stan podtrzymania utrzymuje sie jakieś 6 minut.

dodane 2021-12-31 18:28Do spadku temp dochodzi też mocny ciąg kominowy i samo to że piec stoi niżej.
2021-12-31 19:09
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
To daj mu w podtrzymaniu krótszy czas podawania a ilość powtórzeń x3 albo x4. A ile jest dmuchawa ustawiona w podtrzymaniu?
2022-01-01 06:53
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
verb napisał » 2021-12-30 20:11
Niop, dobrze Grześ pisze. Wróżek tu niet, choć może jedna jest hehe

Widzę, że sami experci się wypowiadają, więc ja zamilknę 
2022-01-01 08:01
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2022-01-01 06:53
verb napisał » 2021-12-30 20:11
Niop, dobrze Grześ pisze. Wróżek tu niet, choć może jedna jest hehe

Widzę, że sami experci się wypowiadają, więc ja zamilknę 


Nie ma chyba nikaj na stałe przypisanych miejsc 
2022-01-01 10:21
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
Panowie jest dobrze, piec opanowany. Moje cztero tygodniowe wypociny przynoszą sukcesy.
Tryb retortowo ręczny
Grzanie:
5 podawania
65 pauzy
dmuchawa 37
Podtrzymanie:
3 podawanie
4 pauzy
1x powtarzanie
40 dmuchawa
Teraz gdy jest wyłączony algorytm dmuchawa pracuje 2:40 w podtrzymaniu
Aktualnie na dworze mam 10-12 stopni więc ciężko tu co kolwiek jeszcze wyciągać za wnioski. Teraz trzeba czekać na mrozy.
Ustawiłem ręczny, bo w ecoalu podaje 5 skeund i 70 przerwy, i dmuchawa 36. Jeżeli damy korektę dmuchawy, to gdy piec osiągnie przypisaną temperaturę (u mnie 60 stopni), komputer zabiera korektę i dmucha tak jak ma przypisane w sterowniku, 36%. W trybie ręcznym dmucha cały tyle ile mu przypiszemy. Chodzi o to, ze dmuchawa  pracuje jeszcze jakiś czas po osiągnięciu temperatury co pozwala nam mocniej go rozgrzać i utrzymać w trybie podtrzymania.
Takie informacje wyciągnąłem przez czas, w czasie użytkowania pieca.
2022-01-01 17:02
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
A czy w trybie eCoal przechodzil w podtrzymanie czy ciagle szedl zmniejszajac tylko % dmuchawy?
2022-01-01 17:40
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0

Mojzyk nie potrzebuje dorady bo świetnie rozwiązuje problemy samemu i super . Szkoda, że nie można tego podglądnąć.

Marcin 88 - na wcześniejszym poście pokazałeś zdjęcia instalacji i swój schemat. Masz problem i to bez dwóch zdań. Jednak na zdjęciu po lewej stronie od czwórnika jest rurka do góry której nie zaznaczyłeś na schemacie. Chyba to nie jest zasilanie CWU? Co to jest?

Dodam jeszcze, że wcześniej pokazałeś wykres na ustawieniach ręcznych zaproponowany przez kolegów którzy wtedy doradzali. Nawet ładnie to wyglądało. Co spowodowało, że nie kontynuowałeś tego dalej?
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: domimik, harrypajak