W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ochrona powrotu 4D Subskrybuj
2021-12-06 16:11
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Witam. 
Jestem nowym posiadaczem pieca i mam taka niejasność.
Dałem ochronę powrotu po przez zawór 4D i nastąpiła dla mnie nie jasna sprawa a mianowicie zawór się zamknął z czasem do 12-17% powrót miał ponad 50°C a za zaworem ustawiła się temperatura 25°C. W kotle temperatura ponad 70°C. Oczywiście od razu w pokojach zaczęła spadać temperatura.
Wróciłem z pracy, wyłączyłem ochronę 4D to się otwarł na 100% i od razu temperatura na grzejniki skoczyła w górę oczywiście obniżając powrót. Na grzejnikach są termostaty. Otwarcie 4D mam w prawo, od zainstalowania pieca a nie ma być czasem lewo i dlatego odwrotny efekt?
Ktoś coś poradzi aby mieć 4D za ochronę?
2021-12-06 16:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Wszystko w porządku, po prostu po ustawieniu ochrony za pomocą zaworu, tylko powrót jest chroniony. Zawór nie może obsługiwać i ochrony i komfortu. Musisz wybrać...
2021-12-06 16:27
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Rozumiem. W tym roku już nie bo zima ale na wiosnę, lato dołożę 3 pompę aby mieć spokój z powrotem. Będę musiał dać większą temperaturę na kocioł aby powrotem z grzejników zabezpieczyć powrót do pieca. A jak się pokoje nagrzeją i termostaty wyłączą obieg po przez grzejniki to 4D puści obieg na powrót do pieca ?
2021-12-06 17:37
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Jak dasz pompę na powrocie z 4D, to zupełnie inaczej będzie to pracowało niż sobie wyobrażasz.
W każdym razie.... 4D i termostaty to trochę za dużo w jednej instalacji. Ale skoro tak masz, to ochrona przez zawór powinna działać, wystarczy odpowiednio wysoko ustawić zadaną CO, a zawór ciut przyspieszyć.
2021-12-06 20:01
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Instalatorzy założyli mi 4D i czujnik pokojowy ale to w ogóle nie zdało egzaminu i czujnik wyłączyłem.
Rozumiem ale mam pytania, jaką maksymalnie można dać temperaturę kotłowi?
A drugie pytanie co oznacza "zawór ciut przyspieszyć" ?  
2021-12-07 20:25
  buby165 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Jak masz zawór 4d takiej samej średnicy co wyjście z kotła to może jakoś to będzie działać , jeżeli nie to nie ma opcji na ochronę powrotu zaworem 4d. Miałem to samo wyjście z pieca miałem 1,5cala a zawór 4d mam 1 cal. Efekt był taki że na piecu miałem np 60stopni a na powrocie 30-35. Założyłem pompę na powrocie zaworu 4d i teraz mam ustawioną na piecu 65 stopni a powrót ok 60 w zależności jak dużą temperature puszczam na grzejniki. Kocioł pracuje teraz bardzo stabilnie. Powrót dogrzany
2021-12-07 21:05
  MateoKoc Posty: 474 Ostrzeżenie: 0
faco napisał » 2021-12-06 16:27
Rozumiem. W tym roku już nie bo zima ale na wiosnę, lato dołożę 3 pompę aby mieć spokój z powrotem.


Póki co możesz włączyć ochronę przez CWU.
2021-12-07 22:23
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Kombinuje na różne sposoby, teraz przez zimę już nic nie będę dokładał ale wiosną już trzeba myśleć o dodatkowej pompie... chyba faktycznie trzeba się będzie ratować CWU.
A jeszcze jedno pytanie jak jest lepiej jak ciągle grzeje czy jak jest też podtrzymywanie ?
2021-12-07 22:40
  MateoKoc Posty: 474 Ostrzeżenie: 0
faco napisał » 2021-12-07 22:23
Kombinuje na różne sposoby, teraz przez zimę już nic nie będę dokładał ale wiosną już trzeba myśleć o dodatkowej pompie... chyba faktycznie trzeba się będzie ratować CWU.
A jeszcze jedno pytanie jak jest lepiej jak ciągle grzeje czy jak jest też podtrzymywanie ?


Jakbyś miał pompę mieszającą to lepiej jak ciągle pracuje.
Natomiast co do ochrony przez CWU, to proponuję zapytać leON22, bo on korzysta z ochrony przez CWU i jest tutaj ekspertem.
edit:
Widzę, że on ma ustawioną ochronę na 55 stopni, a temperaturę CWU na 50, więc pompa pracuje praktycznie cały czas.
2021-12-07 23:05
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Dobrze o CWU sobie zapamiętam.
A pytanie co do ciągłego grzania czy z podtrzymaniem to było o kotle.
2021-12-08 07:46
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
faco napisał » 2021-12-06 20:01
Instalatorzy założyli mi 4D i czujnik pokojowy ale to w ogóle nie zdało egzaminu i czujnik wyłączyłem.
Rozumiem ale mam pytania, jaką maksymalnie można dać temperaturę kotłowi?
A drugie pytanie co oznacza "zawór ciut przyspieszyć" ?  

Zamysł dobry, tylko efekt marny przy aktywnej ochronie przez zawór 4D. Włącz ochronę powrotu przez pompę CWU i testuj, a zawór 4D niech pilnuje temp.zasilającej instalację, czujnik temp.wew też aktywuj dzięki niemu możesz za zaworem 4D ustawić temp.obniżoną w razie jak temp.wew.zostanie przekroczona ale o tym poczytasz w instrukcji  
Użytkownicy online: dmdsz, Dusan, leon, stas6