W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Jak ustabilizować Ogniwo Eko Plus M 20kw Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-12-02 19:31
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Witam. Jestem całkowicie nowy jeżeli chodzi o ustawianie pieca. Od tygodnia siedzę i kombinuję nad prawidłowymi ustawieniami. Zacząłem od e-coal, później testowałem grupowy, jeden dzień ręczny i teraz znowu wróciłem do grupowego.
Dom ocieplony ca 170m2
Instalacja pod ciśnieniem 1.5 bar, ma już swoje lata ale naście lat temu była zmiana z żeliwnych na aluminiowe grzejniki, chude rury
Pompa mieszająca (nie mam zaworu 4D/3D)
Pompa CWU grundfos upm3 auto 25-70
Pompa CO1 grundfos upm3 auto 25-70
paliwo: ekogroszek Karlik

Aktualne problemy:
Z powodu tego że grzejniki błyskawicznie oddają ciepło do pomieszczenia zwiększa się niestabilność całego systemu. Łatwo jest przebić temperaturę w wypadku gdy pompa CO1 wyłącza się a piec sobie kończy grupę i jeszcze przez jakiś czas podgrzewa kocioł. Od godziny 15 mam grupowy ustawiony tylko na jedną moc (12kw) aby sprawdzić spalanie i nadmuch i jest w miarę ok, na razie nie przebija zbytnio zadanej, z kolei powrót spada do 41-44 stopni (aktywnie dość mocno wspomagam się pompą mieszającą, nawet zwiększyłem jej moc na przełączniku z 1 na 2..można tak?)
Żeby zmniejszyć szok i przebitki (temperatury powrotu zbytnio w dół a temperatury kotła zbytnio w górę po odcięciu CO1) moc pompy CO1 zmniejszyłem z 3 na 2. Z nadzieją że woda przez dom nie będzie tak szybko przepływać i chyba tak wymiana wody jest dość szybka. Zmiany na obu pompach zrobiłem w ciągu ostatnich kilku godzin.

By ratować sytuację mam też ustawioną pompę CO1 aby po osiągnięciu temperatury na czujniku pokojowym działała cyklicznie 4min ON / 15min OFF. Czyli w trakcie trybu grzanie biorę trochę wyprodukowanego ciepła i podaję na grzejniki bo i tak się już wychładzały, gdybym ustawił pompę w trybie:
"jest w pokoju temperatura zadana = wyłącz pompę CO1 i włącz dopiero jak spadnie temp w pokoju"
to dochodziłoby do sytuacji gdzie nagrzana woda w piecu jest zalewana zimną z grzejników na powrocie (zabaweczka w postaci pompy mieszającej w tym wiele wtedy nie pomaga).
Jednym z problemów jest temperatura w pokoju w tendencji wzrostowej. W przypadku gdy się ociepli, cykliczne działanie pompy jeszcze podgrzeje temperaturę w pokoju.
Z tego co widzę to lepiej sprawdziłby się zawór 4D ale instalator z jakiegoś powodu zainstalował pompę mieszającą. Coś mówił że z 4D są problemy czy coś.

Próbowałem ustawiać grupowy na 2 moce: 8 i 16kw max. Wtedy jak temp wody na kotle spadała to na dzień dobry włączało się 8kw, potem wraz ze spadkiem 16kw a przy końcu dogrzewania żeby nie przebijać zbytnio temperatury dzięki ustawieniu histerezy przełączało się na 8kw. Problem z takim ustawieniem jest taki że te uruchamianie 8kw na początku zamiast od razu 16kw pogłębia trochę bardziej w dół temperaturę powrotu i wody w piecu. Miecz obosieczny.

Z tego co widzę retortowy-grupowe spala paliwo partiami i są większe przerwy pomiędzy cyklami. Może są lepsze tryby do moich zastosowań tylko nie udało mi się ich odpowiednio wysterować?
Czy moja temperatura powrotu spadająca do 40 kilku stopni jest akceptowalna?
Jak jeszcze mogę bardziej ustabilizować system żeby bardziej wyprostować te krzywe? Podejrzewam że może to i ustawiłem teraz jako tako...lecz gdy temperatura za oknem się zmieni to już nie będzie to tak spokojnie hulać.
Mam pompę grundfos upm3 auto 25-70 z możliwością sterowania chyba też przez PWM. Nie ma takiej możliwości żeby nią sterować żeby działała wolniej lub szybciej zamiast ON/OFF?
Albo z uwagi na tą instalację która bardzo szybko wymienia ciepło...należy jeszcze coś dodać do układu..na przykład jakiś bufor? Kończą mi się pomysły. Tylko siedzę, zmieniam ustawienia i obserwuję.
2021-12-02 19:41
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Te pompy... super. Piszesz żeś blady w te klocki, to chyba masz nówkę kocioł ? To zamiast kręcić i zawracać d.pę, ustaw tryb ecoal E, z korektą wiatru na minus, i daj mu spokój. Jak chcesz ciut stabilizacji, to se włącz ochronę przez CWU, ino nie marudź, że woda za ciepła. Programatory to zło. Jakbym rzucił kamieniem, to pewno dostałbyś w łeb hehe
2021-12-02 19:44
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2021-12-02 19:41
Te pompy... super. Piszesz żeś blady w te klocki, to chyba masz nówkę kocioł ? To zamiast kręcić i zawracać d.pę, ustaw tryb ecoal E, z korektą wiatru na minus, i daj mu spokój. Jak chcesz ciut stabilizacji, to se włącz ochronę przez CWU, ino nie marudź, że woda za ciepła. Programatory to zło. Jakbym rzucił kamieniem, to pewno dostałbyś w łeb hehe




Zapomniałem o najważniejszym:

Na 8 grzejników zawór termostatyczny ma tylko 1 grzejnik więc nie jest lekko o.O
No i tak. Nówka kocioł





Tak miałem na początku jak wszystko zostało uruchomione.
Normalnie rollercoaster. Przebijało 70 na piecu. No jest szansa że ecoal
będzie lepszy...tylko jak go ustawić pod taką instalację która szybko
oddaje ciepło żeby się od razu nie sparzyć?
W
sumie to jeszcze dam ecoalowi szansę...28.11 do południa działałem na
ecoalu i sobie stabilnie działało...na szczęście zapisuję ustawienia do
pliku razem z fotką jak to wyglądało żeby wiedzieć do czego wracam...to
przełączam na ecoal. Może faktycznie zbytnio kombinuję



2021-12-02 19:59
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Możesz się bawić, w końcu to Twój kocioł i możesz z nim robić co chcesz. Dziwię się że bez termostatów, ktoś postawił tę maszynę bez 4D. Lipa.
2021-12-02 20:25
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2021-12-02 19:59
Możesz się bawić, w końcu to Twój kocioł i możesz z nim robić co chcesz. Dziwię się że bez termostatów, ktoś postawił tę maszynę bez 4D. Lipa.




No właśnie też mnie to dziwi. Byle do wiosny. Podobno wtedy będzie czas na instalację termostatów. Ojciec starej daty...mówi: termostaty? A po co to komu. Będzie za ciepło to sobie grzejnik przykręcę. Były boje żeby go do tego przekonać.

2021-12-02 20:39
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Jak jest czym przykręcić, czy kryzować to da się ogarnąć. Trza było od razu dać termostaty i komfort zapewniony.
Ale wiem jak to jest ze starszymi... bo grzejnik nie jest gorący. Ale ciepło jest ? No jest ciepło, ale grzejnik nie jest gorący. Przerabiałem to wiele razy :/
2021-12-02 20:42
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Witam palacza z Mikołowa.
Mamy taki sam piec, ale na szczęście instalatorzy zamontowali zawór 3D regulowany siłownikiem oraz pompę mieszającą. Jak się okazało, jest to dobre rozwiązanie. Zagadywałem o zawór 4D, ale dostałem zapewnienie, że z 3D będzie ok. Nie mylili się. Sterowanie jest, ochrona powrotu również.
Mając taki sterownik, jak eCoal to aż żal nie zainwestować w zawór z siłownikiem. Wygoda niesamowita.
Jeżeli nie ma zaworu, to warto zainwestować w termostaty na grzejnikach. Można zaszaleć i kupić elektroniczne z programatorem czasowym.
2021-12-02 20:51
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Mosz recht, 3D z napyndym też sie nadaje.
2021-12-02 21:02
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
MateoKoc napisał » 2021-12-02 20:42
Witam palacza z Mikołowa.
Mamy taki sam piec, ale na szczęście instalatorzy zamontowali zawór 3D regulowany siłownikiem oraz pompę mieszającą. Jak się okazało, jest to dobre rozwiązanie. Zagadywałem o zawór 4D, ale dostałem zapewnienie, że z 3D będzie ok. Nie mylili się. Sterowanie jest, ochrona powrotu również.
Mając taki sterownik, jak eCoal to aż żal nie zainwestować w zawór z siłownikiem. Wygoda niesamowita.
Jeżeli nie ma zaworu, to warto zainwestować w termostaty na grzejnikach. Można zaszaleć i kupić elektroniczne z programatorem czasowym.




Specjalnie wpisałem sobie miasto..miałem nadzieję że zauważysz ek
A co się stanie jak wszystkie termostaty powyłączają mi grzejniki a piec postanowi grzać jakąś większą mocą? Czy po prostu po stabilizacji to się nie zdarza.. Bo wtedy to dopiero nie będzie gdzie oddać ciepła :/


Co by się stało gdybym poprzykręcał każdy grzejnik powiedzmy na 25% otwarcia? Czy wtedy wymiana cieplna przestałaby być tak gwałtowna i piec by się ustabilizował?
2021-12-02 21:08
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Hodofca napisał » 2021-12-02 21:02
A co się stanie jak wszystkie termostaty powyłączają mi grzejniki a piec postanowi grzać jakąś większą mocą? Czy po prostu po stabilizacji to się nie zdarza.. Bo wtedy to dopiero nie będzie gdzie oddać ciepła :/
Co by się stało gdybym poprzykręcał każdy grzejnik powiedzmy na 25% otwarcia? Czy wtedy wymiana cieplna przestałaby być tak gwałtowna i piec by się ustabilizował?


Piec ma zabezpieczenie. Przy 75 stopniach włącza się pompa CWU i ciepło zrzucane jest do bojlera.
Co do drugiego pytania, to można tak spróbować. Stały, ale mniejszy odbiór ciepła, zamiast impulsowego, dużego.
2021-12-02 22:22
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ziga, jak instalacja niy do rady odebrać, to kocioł stanie. Nadmiar jak napisoł Matek, bydzie ściepniyty do banioka. Niy mosz sie za bardzo czym przejmować, na automacie bydzie Ci to chodzić, ino tam niy zaglondej. Żyj, srej piec.
2021-12-02 22:41
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2021-12-02 22:22
Ziga, jak instalacja niy do rady odebrać, to kocioł stanie. Nadmiar jak napisoł Matek, bydzie ściepniyty do banioka. Niy mosz sie za bardzo czym przejmować, na automacie bydzie Ci to chodzić, ino tam niy zaglondej. Żyj, srej piec.



Chca to tak wysterować co by mi sie piec niy rozciyk za pora lot bo sie okaże że źle grzoło

W sumie to wczoraj czy przedwczoraj nad ranym jak łociec grzejniki macnoł to poczuł taki gorąc że mie chcioł budzić.
Skoki temperaturowe niepożądane
Btw Ziga to je ino nazwa moigo pieca. Moj ujek sie nazywo Ziga i kedyś robioł za palacza toch go w nazwie uhonorow.
Tera u mie hajcuje Ziga eCoal

dodane 2021-12-02 22:41
MateoKoc napisał » 2021-12-02 21:08
Hodofca napisał » 2021-12-02 21:02
A co się stanie jak wszystkie termostaty powyłączają mi grzejniki a piec postanowi grzać jakąś większą mocą? Czy po prostu po stabilizacji to się nie zdarza.. Bo wtedy to dopiero nie będzie gdzie oddać ciepła :/
Co by się stało gdybym poprzykręcał każdy grzejnik powiedzmy na 25% otwarcia? Czy wtedy wymiana cieplna przestałaby być tak gwałtowna i piec by się ustabilizował?


Piec ma zabezpieczenie. Przy 75 stopniach włącza się pompa CWU i ciepło zrzucane jest do bojlera.
Co do drugiego pytania, to można tak spróbować. Stały, ale mniejszy odbiór ciepła, zamiast impulsowego, dużego.





A jak to jest z przełączaniem na grzanie w trybie eCoal? Bo zauważyłem że jeszcze temperatura nie spadła poniżej zadanej w kotle a już włącza nadmuch zawczasu. Tak z 3 stopnie przed. Czy niska temperatura powrotu też jest brana w tym trybie pod uwagę? Czy po prostu sterownik widzi że temperatura zaczyna już dość szybko spadać i wyprzedza rozwój wypadków?


Podkręciłem grzejniki i otwarłem je na ćwierć pierwszego obrotu. Symuluję domknięcie głowic. Zobaczę co się stanie.

2021-12-02 22:45
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
eCoal żyje własnym życiem. Przede wszystkim jest znany z tego, że przebija zadaną temperaturę.
Swoją drogą masz za niską temperaturę ustawioną na kotle. 52 stopnie. Zauważ, że sterownik sam ją podbił na 53, bo musi być minimum 2 stopnie więcej niż ustawiona temperatura ochrony powrotu.
Najczęściej palacze ustawiają tak w granicach 57-62. Niektórzy idą jeszcze wyżej.
Z drugiej strony u ciebie jest problem z tymi skokami, więc jak za wysoko podniesiesz, to będziesz dobijał do zabezpieczenia przy 75 stopniach.

Odnośnie temperatur na kotle wypowiedział się producent w instrukcji:
"W celu ochrony kotła przed korozją niskotemperaturową należy
utrzymywać na kotle temperaturę co najmniej 60 °C. Temperaturę wody
powracającej  do  kotła  powyżej  50 °C."
2021-12-02 22:53
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
MateoKoc napisał » 2021-12-02 22:45
eCoal żyje własnym życiem. Przede wszystkim jest znany z tego, że przebija zadaną temperaturę.
Swoją drogą masz za niską temperaturę ustawioną na kotle. 52 stopnie. Zauważ, że sterownik sam ją podbił na 53, bo musi być minimum 2 stopnie więcej niż ustawiona temperatura ochrony powrotu.
Tak jak masz teraz, to można grzać wodę latem. Zimą ustawia się wyższą temperaturę.
Tak w granicach 57-62. Niektórzy idą jeszcze wyżej.
Z drugiej strony u ciebie jest problem z tymi skokami, więc jak za wysoko podniesiesz, to będziesz dobijał do zabezpieczenia przy 75 stopniach.

Odnośnie temperatur na kotle wypowiedział się producent w instrukcji:
"W celu ochrony kotła przed korozją niskotemperaturową należy
utrzymywać na kotle temperaturę co najmniej 60 °C. Temperaturę wody

powracającej  do  kotła  powyżej  50 °C."



Tak, do tego dążę, żeby było wszystko wg instrukcji. Co do temperatury kotła to narazie działam zachowawczo bo boję się że wtedy to dopiero będzie temperatura przebita. Jak to puszczę na grzejniki to od razu zrobi się w domu sauna. Jak bym miał zawór 3D/4D to sprawa mogłaby być prostsza. Wygląda jakbym musiał jechać na manualnej skrzyni biegów kiedy wy macie automaty


Chyba że tak nie jest i wtedy to inaczej będzie śmigać.

dodane 2021-12-02 22:53A gdyby tak...zmniejszyć jeszcze podawanie z 3 na 2s? Co wtedy by się stało? Przebijałby mniej i miał mniejszą moc?
2021-12-02 22:55
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Hodofca napisał » 2021-12-02 22:53
A gdyby tak...zmniejszyć jeszcze podawanie z 3 na 2s? Co wtedy by się stało? Przebijałby mniej i miał mniejszą moc?


Nie da się mniej niż 3 sekundy. Natomiast mam jeszcze jedną "radę".
Ustaw funkcję pompy dodatkowej, jako pompa kotłowa.
Wtedy pompa mieszająca będzie pracowała cały czas i skoki temperatury kotła powinny być mniejsze.
I jeszcze jedna rzecz. Też mam groszek Karlik i dmuchawa pracuje na 37-38%.
U Ciebie wiedzę teraz 33%. Obawiam się, że przy ustawieniu -3% będziesz miał niedopałki.
Dobrze ci się spala opał?
2021-12-02 23:02
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
MateoKoc napisał » 2021-12-02 22:55
Hodofca napisał » 2021-12-02 22:53
A gdyby tak...zmniejszyć jeszcze podawanie z 3 na 2s? Co wtedy by się stało? Przebijałby mniej i miał mniejszą moc?


Nie da się mniej niż 3 sekundy. Natomiast mam jeszcze jedną "radę".
Ustaw funkcję pompy dodatkowej, jako pompa kotłowa.
Wtedy pompa mieszająca będzie pracowała cały czas i skoki temperatury kotła powinny być mniejsze.




Ustawiłem. Teraz zmienił mi się rozkład na schemacie, dodało bufor.
Zobaczę co się zmieni.  Po prawej eCoal. A tu poniżej z dzisiaj screen, po lewej był grupowy. Przy tej temperaturze nawet OK wyglądał.
2021-12-02 23:03
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Tak, bo pompa kotłowa normalnie pracuje z buforem. To taka "sztuczka", aby wymusić ciągłą pracę pompy mieszającej.
Tak czy inaczej, trzeba dać kotłowi popracować, aby zobaczyć efekty zmian w ustawieniach.
2021-12-02 23:06
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0

Zapomniałem dodać

2021-12-02 23:08
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Tryb eCoal, 3 sekundowe podawanie, stała praca pompy mieszającej, grzejniki przykręcone na 1/4.
Mróz ma być w nocy. Jutro się okaże, czy takie nastawy się sprawdziły.
2021-12-02 23:15
  Hodofca Posty: 13 Ostrzeżenie: 0


Niektórzy to fajnie te piece mają poustawiane. Na przykład tu:
https://esterownik.pl/device/21283
Spadek temperatury na piecu z 65 na na 38 w 10 minut a potem w godzinę wjazd na 76  i awaryjny spust.  Woda CWU 55
W tym czasie spadek powrotu z 53 na 35 a potem wjazd na 68
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: dolczak01, Krizzp, Marcin_witk, Rafaeloo12, schupa, wiki