W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ustawienia pompy Subskrybuj
2021-11-22 10:02
  Sandokan Posty: 2 Ostrzeżenie: 0

Takie pytanie: jak z Waszego doświadczenia najlepiej ustawić pompkę CO aby była najlepsza wydajność i odczuwalne efekty

- na który bieg ? Mam elektroniczna i do wyboru 1 do 3 i automat.
2021-11-22 11:09
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
U nas wszystkie trzy pompy (CO, CWU, ochrony powrotu) pracują na minimum i to wystarcza.
Każdy ma inną instalację.
My mamy układ otwarty i jak zwiększymy wydatek pompy CO to słychać przepływ wody w rurach.
2021-11-22 22:03
  Kdrabik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
U mnie jedynie pompa C.O chodzi na 2 , pozostałe dwie na 1 biegu .
2021-11-23 19:51
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Witam.
Przed ustawieniem pompy trzeba porównać temperatury zasialnia obwodu i jego powrotu.
Optymalny poziom to ok. 10 st. C ( oczywiście plus minus ).
Więc jak masz na zasilaniu ok. 40 st. C to optymalnie na powrocie powinno być 30 st.C.
Czyli ogrzewanie oddało 10st.C do budynku.
Kręć tak mocą pompy aby coś takiego uzyskać.
Wot i cała filozofia.
2021-11-23 23:18
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
Sandokan napisał » 2021-11-22 10:02

Takie pytanie: jak z Waszego doświadczenia najlepiej ustawić pompkę CO aby była najlepsza wydajność i odczuwalne efekty

- na który bieg ? Mam elektroniczna i do wyboru 1 do 3 i automat.




Pompy elektroniczne mają tryby automatyczne, które w założeniu mają samoczynnie dopasować swoją moc i przepływ do aktualnych warunków pracy, więc dla większości przypadków producenci zalecają właśnie ten tryb pracy.


Nie wiem, jaki dokładnie masz model pompy, ale automaty pracują zasadniczo w dwóch trybach: proporcjonalnego ciśnienia (dla grzejników) lub stałego ciśnienia (dla podłogówki). 

Jeżeli na przykład masz instalację z grzejnikami, na których są pozakładane zawory termostatyczne, to tryb automatyczny proporcjonalno-ciśnieniowy jest w zasadzie "obowiązkowy" bo w sytuacji gdy dom będzie nagrzany i większość zaworów pozamyka się, przepływ i moc pompy powinien zostać ograniczony, aby nie tracić energii elektrycznej i przeciwdziałać ewentualnym świstom w instalacji. Natomiast gdy dom wychłodzi się i termostaty na grzejnikach pootwierają się moc pompy i przepływ powinny wzrosnąć, aby wszystkie grzejniki były odpowiednio dogrzane. 

Natomiast w przypadku podłogówki automat powinien pilnować, aby ciśnienie w układzie było stałe niezależnie od  wymaganego przepływu, jeżeli nie trzeba "pchać" to pompa automatycznie ograniczy moc.
2021-11-24 18:46
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
Sandokan Są różne instalacje i nie ma identycznej, są różne rurki w instalacji (grubość i przepustowość wody) Daj na 1 pompkę CO i zobaczysz czy wszystkie grzejniki dogrzewa. Czasami trzeba dać na max CO bo któryś grzejnik jest z dala od pionu czy listwy i na małym biegu pompy będzie nie dogrzany
2021-11-24 19:51
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

To się kryzy rusza na powrotach, a nie pieprzy trzy po trzy.
Ktoś tu napisał dobrze, jak termostaty to koniecznie auto, jak nie to wg potrzeb. Po co epopeję pisać.
2021-11-24 21:44
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
Verb w moim przypadku, kiedy nie miałem zaworów termostatycznych i kiedy je założyłem, a pompa została stara z 2 trybami pracy to i tak ciszej w instalacji było na stałym ciśnieniu. Tydzień temu założyłem  chińczyka z 4 trybami pracy i tryb auto nie sprawdził się, bo on przecież działa w zakresie pracy dla ciśnienia proporcjonalnego. Teraz instalacja chodzi najlepiej na trybie stałych obrotów i pompa bierze sobie 6 W.
2021-11-25 08:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
OK.
Użytkownicy online: