W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Absurdalne zachowanie sterownika po przełączeniu z trybu ręcznego na automatyczny Subskrybuj
2021-11-01 17:39
  MateoKoc Posty: 474 Ostrzeżenie: 0
Mam pytanie do Panów z firmy Elektro-System s.c.
Mam sterownik Ecoal 3.5 i piec Ogniwo M 20kW.
Po przełączeniu z trybu ręcznego (na przykład po czyszczeniu) na tryb automatyczny, sterownik zamyka zawór, który jest zamknięty. Nie mierzyłem stoperem, ale wyglądało, jakby zamykanie trwało przez pełny "Czas otwarcia zaworu".
Sterownik wie, w jakiej pozycji jest zawór, więc nie powinien nic robić w tej sytuacji.

Proszę o wyjaśnienie. Błąd czy zaplanowane działanie?
2021-11-01 19:07
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
Tak, za każdym razem po przejściu z trybu ręcznego jest wykonywana kalibracja zaworu 4D. Sterownik nie ma żadnego sygnału zwrotnego, który by go informował o położeniu zaworu dlatego jest to niezbędne aby ustalić położenie początkowe.
2021-11-01 19:16
  Rysiek15 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0

Prawdopodobnie po czyszczeniu miałeś na kotle temperaturę niższą niż temperaturę załączenia pomp, dlatego zawór

4D się zamykał. Sterownik nie dostaje informacji zwrotnej o stanie zaworu on nim tylko steruje żeby uzyskać zadaną temperaturę a jak go chce zamknąć całkowicie to robi to z czasem otwarcia zaworu jaki masz w ustawieniach bez względu na ile % był otwarty.
2021-11-01 19:16
  MateoKoc Posty: 474 Ostrzeżenie: 0
seba napisał » 2021-11-01 19:07
Tak, za każdym razem po przejściu z trybu ręcznego jest wykonywana kalibracja zaworu 4D. Sterownik nie ma żadnego sygnału zwrotnego, który by go informował o położeniu zaworu dlatego jest to niezbędne aby ustalić położenie początkowe.


Dziękuję za odpowiedź. Czyli sterownik nie pamięta, jakie było położenie zaworu przed przejściem z trybu automatycznego na ręczny. W takim razie wszystko w porządku. Sterownik po pełnym cyklu zamykania jest pewny, że zawór jest zamknięty i od tego momentu może wyznaczyć jego pozycję na podstawie czasów otwierania/zamykania.

Rysiek15 napisał » 2021-11-01 19:16

Prawdopodobnie po czyszczeniu miałeś na kotle temperaturę niższą niż temperaturę załączenia pomp, dlatego zawór 4D się zamykał.


Temperatura była o ponad 20 stopni wyższa niż temperatura załączenia pomp.
2021-11-03 14:18
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Heyka.
Potwierdzam takie działanie.
Jak tylko zrobisz "ręczne sterowanie" albo wyłączysz sterownik to zawór zaczyna od "zera" i
czeka w tej pozycji przez zadany czas w ustawieniach sterowniak ja mam np. 135 sekund.
Pozdrawiam.
Użytkownicy online: adamz1973, krzysztofkanzy, Sowa