W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  temperatura powrotu Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2020-12-12 09:20
  kikid351 Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
Mam pytanie dla doświadczonych użytkowników.
Jaka powinna być minimalna temperatura powrotu, żeby piec dobrze i długo pracował.
I drugie pytanie czy warto ustawić ochronę powrotu a jeśli tak to czym to najlepiej pilnować, zawór 4d czy pompa cwu?
2020-12-12 11:29
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Posiadanie ochrony powrotu, to wymóg gwarancyjny. Opinie na temat zasadności jej zastosowania są różne. Wg mnie dogrzany powrót to stabilizacja pracy kotła i wartą ją mieć w kolejności :najlepiej osobna pompa mieszająca albo kotłowa , potem CWU, na końcu zawór 4D. 
2020-12-12 13:51
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Leon a jaka to jest różnica między mieszającą a kotłową? Dla mnie zaś na drugim miejscu jest zawór 4D ale nie wykorzystany typowo do ochrony a pośrednio, powiem Ci że nawet na pierwszym ale zależy to od domu i instalacji, zładu wody itp, a najgorszą ochroną jest ta przez bojler bo zależy na czym komu zależy, dla mnie jest niedopuszczalne aby woda grzała się kiedy ona chce a nie kiedy ja chce, druga rzecz że nie zawsze jest taka możliwość zależy gdzie jest posadowiony sam bojler. To że Tobie ładuje się bojler cały czas nie znaczy że mi tez ma się to podobać.
2020-12-12 16:10
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Mieszającą miesza, a kotłowa kotłuje  a tak na poważnie w samej pompie żadna ale w zasadzie jej działania duża. Po ustawieniu ochrony powrotu na mieszającą pompa dobija do zadanej min. temp.powrotu i się wyłącza, przy ustawieniu jako kotłowa pracuje non-stop. 
Co do kolejności, to przecież napisałem, że w/g mnie, takie jest moje zdanie, osobiście przymierzam się do montażu pierwszej opcji, pompa zamontowana na powrocie za zaworem 4D, żeby nikt nie pisał że mam protezę ochrony powrotu  
2020-12-12 16:32
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Leon pompa kotłową nie można stosować jako ochronę powrotu ,  chociażby dlatego że jest  pompa do ładowania bufora  i jest to pompa opcjonalna , bo  nawet jak ktos nie ma bufora a ma cyrkulacje to juz kotłowej nie ma mozliwosci wybrać , 
2020-12-12 18:27
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Równie dobrze można wsadzić ją w gniazdko i też będzie jak kotłowa
2020-12-12 20:39
  kikid351 Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
A jest jakaś minimalna temperatura powrotu, żeby nie zaszkodzić piecowi? Np 32C czy 35C czy więcej?
2020-12-12 20:40
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Ameno25 napisał » 2020-12-12 16:32
Leon pompa kotłową nie można stosować jako ochronę powrotu ,  chociażby dlatego że jest  pompa do ładowania bufora  i jest to pompa opcjonalna , bo  nawet jak ktos nie ma bufora a ma cyrkulacje to juz kotłowej nie ma mozliwosci wybrać , 

Czyli następny bug w oprogramowaniu i kolejna propozycja do wprowadzenia zmian  
2020-12-13 15:43
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Następny "bug" w ecoal3.5 który wystąpił dziś u mnie to po restarcie sterownika, ster nie mógł się połączyć z bezprzewodowym czujnikiem temp.zew. ( w ustawieniach aktywna pogodówka za zaworem 4D) i w tym momencie pompa CO była na OFF, na kotle skoczyła temp.zadana. Może ktos to potwierdzić  Czy tylko u mnie występuje ten problem pewny
PS.Czy dostanę odpowiedź od ES na moje pytanie 
2020-12-26 21:46
  berni641 Posty: 53 Ostrzeżenie: 0
kikid351 napisał » 2020-12-12 20:39
A jest jakaś minimalna temperatura powrotu, żeby nie zaszkodzić piecowi? Np 32C czy 35C czy więcej?



Witam, mam ustawioną na 42 st. C, taka jest ponoć "bezpieczna" dla ochrony kotła przed rudą, pozdrawiam
2020-12-29 20:32
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0


Z tego co wyczytałem w instrukcji to minimalna temp. powrotu powinna wynosić 50 stopni, ktoś mi podpowiedział że najlepiej jak pomiędzy zadaną temperaturą kotła a temperaturą powrotu jest jak najmniejsza różnica.

Tak z ciekawości gdzie u mnie zamontować pompę mieszającą pod zaworem 4D ?
2020-12-29 21:01
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Producent kotła podaje 50 stopni min , dla ochrony przed korozją i optymalnej pracy kotła , oczywiście dla optymalnej pracy kotła ważne są i inne czynniki a nie tylko powrót , chociażby kaloryczność opału którą producent także podaje w opisie . Ciekawe jest to że dla kotłów na pellet min. temp. powrotu to chyba 45 stopni . Przed montażem pompy na powrocie zasięgnąłem "języka" nie tylko na forum ale także u instalatora mojego kotła on z kolei u źródła . Takie minimum to powiedzmy 45stopni , suchy opał, sucho w kotle i w miarę sucho w kotłowni ., 
Ale są jeszcze kwestie gwarancji na kocioł , a po co dawać jakiś powód do jej odrzucenia . 
2020-12-29 21:58
  berni641 Posty: 53 Ostrzeżenie: 0
Napisałem   celowo  42  st. i   to   jest   absolutne  minimum  przy  suchym  grochu.   Temat  kiedyś  wałkowałem  bardzo szczegółowo.   Producent  może  zalecać  i   65  st.,   aby  mieć  prawo  odmowy   naprawy  (wymiany)  gwarancyjnej  kotła...
2020-12-29 22:22
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
42 czy 45 co za różnica ,   są i inne czynniki . Ja się trzymam   DTR-ki w tym zakresie bo nic mnie to nie kosztuje ekstra , no może oprócz dodatkowej pompy na powrocie , a i nie mam zamiaru dawać producentowi kotła jakiś dodatkowych argumentów jak się coś wykluje .
2020-12-30 09:13
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
@rommix- masz w niewłaściwym miejscu  podłaczony powrót CWU.
2020-12-30 16:10
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0

gmaj22 napisał » 2020-12-30 09:13
@rommix- masz w niewłaściwym miejscu  podłaczony powrót CWU.



Może być, ja się na tym aż tak dobrze nie znam.



Ale jakbym zamontował pompę mieszającą pod zaworem 4D to spełni swój cel czy nie ?
2020-12-30 18:41
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Tak czy owak musisz przenieść powrót CWU najbliżej powrotu do kotła.
2020-12-30 19:17
  DKo70 Posty: 2435 Ostrzeżenie: 0
U mnie zazwyczaj jest pomiędzy 50 a 55. Czasem stopień niżej czy też wyżej. 
2020-12-30 21:09
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
Tak piszecie panowie o wpływie temperatury powrotu na gwarancję kotła, a czy jest ktoś na forum komu się rozszczelnił wymiennik ciepła w ciągu 48 miesięcy trwania gwarancji ? Na sterownik i na motoreduktor są gwarancje producentów podzespołówa, a nie Ogniwa. Odnośnie temperatury powrotu to u mnie w tej chwili sa dwie opcje:
1. od 6 sezonów regulator pokojowy i zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia i temperatura powrotu ze 20 kilka stopni, ale uwaga   w takiej sytuacji cały czas jest obieg w instalacji na grawitacji ,
2. założyłem od tego sezonu zawory i głowice termostatyczne na wszystkie grzejniki  z bajpasem z regulowanym przepływem i tu trzymam różnicę miedzy zasilaniem o powrotem 10 stopni. Przy okazji jeżeli chodzi o wysokość spalania to tylko poinformuję , że z przy pracy z zaworami nie jest wcale oszczędniej.
Straszono mnie od początku, że mój kocoł to i ze 3 sezonów nie przepracuje. Pracuje 6 sezon i cały czas wszystko jest w bardzo dobrym stanie.
2020-12-30 21:53
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Kolego oxalis3 , ogniwo daje chyba 5 lat na szczelność , ale mniejsza o to. 
Bardzo fajnie że twój kocioł pracuje 6 sezon bez awaryjnie ale równie dobrze mógłby się rozszczelnić po trzech i to nie koniecznie z powodu niższego niż zalecany powrotu ale na przykład twój kocioł spawał uczeń albo ktoś o mniejszym doświadczeniu ,nie takie parametry . Gwarantuje ci że producent w razie zgłoszenia reklamacji w pierwszej kolejności sprawdzi ewentualne niezgodności z wymogami po twojej stronie a jak takie stwierdzi to ma podstawę do jej odrzucenia . Oczywiście można iść do sądu , powołać swojego biegłego itd - czas , koszty . Każdy robi jak uważa , ja ten "problem" rozwiązałem sam - 500 zeta , dwie godziny roboty . Temat gwarancji , reklamacji (puki co nie z kotłem)już przerabiałem i wiem jak to wygląda .
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: darpie70, WojtekGarstka, Zarlacz