W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl  Pomoc w regulacji sterownika Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2020-11-01 17:37
  Marek123 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Witam forumowiczów i bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemów z ustawieniami sterownika Bruli (v1.0). 
Sterownik i piec CO (Termo ECO ze Stąporkowa z palnikiem żeliwnym Brucer) działał bez większych problemów od 8 lat z ustawieniami spalania grupowego, ale po ostatniej zmianie rodzaju paliwa (poprzedni ekogroszek Skarbek z kopalni Bobrek już niedostępny) występuje regularne wygaszanie palnika w nocy prawdopodobnie w trybie podtrzymania. Nowe paliwo ma wysokie parametry - 29 MJ/kg, max 4% popiołu, 0 RI. Po skorygowaniu parametrów spalania grupowego proces palenia wydaje się poprawny, bez spieków i z niewielką ilością popiołu, jednak wygasza się regularnie po kilku / kilkunastu godzinach pracy. Zmieniłem parametry pracy w trybie podtrzymania (skracając czas przerwy i zwiększając moc nadmuchu) i wydaje się, że w tym trybie wygaszanie przestało występować, jednak nadal zdarza się w trybie normalnej pracy (np. dzisiaj dwukrotnie). Dodatkowo, pomimo poprawnych wskazań histogramów dla mocy minimalnej i maksymalnej, zamiast kopczyka żaru utrzymuje się stale dość głębokie zagłębienie.
Załączam link do sterownika, będę wdzięczny za pomoc.
https://esterownik.pl/device/2301

Pozdrawiam
Marek
2020-11-01 17:58
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Jak masz zagłębienie w palniku, to za mało podajesz lub za mocno dmuchasz. Jako, że w grupowym czas podawania jest stały to zmniejsz nadmuch.
Masz ustawioną krzywą grzania, to rozumiem, że brak w instalacji zaworu 3d czy 4D lub termostatów na grzejnikach?
Jeżeli w ciągu dnia temp na zewnątrz wzrasta, to temp zadana na kotle maleje i wtedy kocioł pracuje przez dłuższy czas w podtrzymaniu.
Poza tym czemu trzymasz na grupowym 20kW. Większość użytkowników przy obecnej pogodzie ma ustawione 8kW.
Poza tym pochwal się co to za opał? Może Varmo?
2020-11-01 18:01
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Zmień parametry spalania w trybie grzania . Mniejszy nadmuch  Chociaż w porównaniu do Ogniwa u mnie obecnie 35% u Ciebie ponad 80%  Wypuszczasz ciepło kominem , spaliny w szczycie dochodzą do 240st 
Wiadomo inny kocioł ale jak opał bardziej kaloryczny, to zasada jest taka mały nadmuch więcej podań. Może musisz zmienić moce w spalaniu grupowym u Ciebie min/max 20kW . Przejdź na spalanie 2 stanowe, dodaj drugą moc w Twoim przypadku min 16/20kW , dmuchawa 80/82% , w podtrzymaniu czas pracy 10s dmuchawa 83% , zobaczymy czy to coś pomoże 
2020-11-01 22:50
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
... i zgasł ponownie.
Po 25 min od odstawienia, próbuje się rozpalić podając w grupowym 5x11s i tak od 30min. Temp. spalin w tym czasie spadła z 74 za 54 i spada. 
Pewnie w palniku był wypalony węgiel i pusty krater. Teraz uzupełnia paliwem ale już bez żaru
2020-11-02 22:56
  Marek123 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Dzięki wielkie za zainteresowanie i pomoc. leON22 - ustawienie 20 /20 kW było do wczoraj najbardziej stabilne (nie gasło), przy innych było gorzej. Teraz wrócę do mniejszych, a na razie serwis kotła zasugerował wymianę kondensatora podajnika (ma 8 lat, w dmuchawie już wymieniłem).
Slaw007 - rozumiem to wskazanie i ponownie je ustawię, ale przy poprzednich próbach w histogramie od razu wszystko przyklejało do prawej, nakazując zwiększenie nadmuchu...
Ekogroszek "Premium" - zdaje się z Kolumbii, taki z lepszych (?) u mnie w składzie opału. Rzeczywiście żadnych spieków i popiołu prawie nic. Na razie wymienię kondensator i dam znać.
dodane 2020-11-02 09:19i oczywiście zmniejszę moce min/max i nadmuch i wyłączę pogodowe sterowanie temperaturą (są zawory na grzejnikach i zawór 3d)... Mam wrażenie, że ten kondensator mógł wprowadzić całe zamieszanie, więc zaczynam od niego...
Pozdrawiam
dodane 2020-11-02 21:12Kondensator wymieniony, parametry również, w szczególności zmniejszone wszystkie nadmuchy w poszczególnych mocach i moce min/max oraz w podtrzymaniu. Trudno coś wyrokować po kilku godzinach, ale na razie przynajmniej nie gaśnie. Mam też prośbę o podpowiedź ustawień w podtrzymaniu, czy jest jakaś zasada dla ustawienia nadmuchu w stosunku do ustawień grupowych?
Pozdrawiam
dodane 2020-11-02 22:56Zmieniłem kondensator, zmieniłem wszystkie powyższe parametry (w szczególności zmniejszyłem nadmuchy dla każdej mocy i moce min/max). Trudno mi coś po kilku godzinach zawyrokować, ale na razie się pali i histogramy wyglądają dość poprawnie (?), chociaż nadal jest krater zamiast kopczyka.
Mam jeszcze pytanie o ustawienia w podtrzymaniu, czy są jakieś zasady odnośnie mocy nadmuchu (i innych parametrów) w odniesieniu do ustawień grupowych?
Pozdrawiam
Marek S.
2020-11-02 23:54
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0

Po każdych zmianach nastaw najlepiej odczekać kilka godzin. Jeśli coś ustawiam staram się nie robić więcej niż 2-3 korekt dziennie, aby kocioł się ustabilizował.
Bardzo mocno dmuchasz, nie bardzo znamy charakterystykę Twojej dmuchawy. Może tak trzeba u Ciebie.
 Za bardzo nie przywiązuj wagi do wykresów w grupowym, bardziej obserwuj co na palniku.
 
Mamy Ogniwa i nasze ustawienia nie będą pasować u Ciebie. Na grupowym ustawiamy przy 8kW moc dmuchawy na 36-37% i obserwujemy palnik. Nie dopala czy kopci dodajemy 1%, żar się zapada odejmujemy 1-2%.
Nie wiemy czy też chcesz, aby kocioł pracował bardziej w trybie ciągłym czy chcesz mocniej przyłożyć, by później był w podtrzymaniu przez dłuższy czas.

Na początek poczytaj:
Poradnik palacza


W zeszłym roku paliłem groszkiem kolumbijskim coś około 25-26MJ (już nie pamiętam).
Rzeczywiście fajnie się spalał i było po nim mało popiołu. Niestety mało popiołu, to problem w podtrzymaniu, trzeba częściej podawać.
2020-11-03 00:18
  Marek123 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Dzięki, 
zmniejszyłem nadmuchy, ale faktycznie były ustawione pod histogramy, więc mogą być nadal przesadzone. Poprzednio piec ustawiałem jakieś 6 lat temu, więc nieco chyba wyleciało. Ogólnie ustawiałem się pod histogramy, ale to co piszesz o obserwacji palnika wydaje się logiczne. Mam zamiar popracować nad pracą ciągłą, jak się ustabilizuje przejdę z minimum na 8 kW i będę obserwował. Myślę, że te kondensatory wpłynęły na problemy z ustawieniami (oba miały po 8 lat) i teraz powinno być łatwiej. Tak czy inaczej odezwę się, gdy coś ustawię lub ustalę (lub gdy przyda się pomoc ).

Pzdr Marek
PS. Ww. link do poradnika nie działa.
2020-11-03 02:58
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
2 x http://  - > PP
2020-11-03 08:19
  Marek123 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Dzięki, teraz dotarłem
dodane 2020-11-03 08:19Niestety znowu zgasło, Czy można w jakiś sposób stwierdzić, w którym stanie pracował sterownik w ostatnim cyklu (na poziomie której mocy lub ew. podtrzymania)?
2020-11-03 16:12
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Ustaw to tak : temp.kotła 55st , spalanie grupowe : moc min/max  12/16kW , dmuchawa  60/62 % , a podtrzymanie - czas pracy 10s , postój 30min, przerwa 20s , ilość powtórzeń i moc dmucawy bz W ustawieniach zaawansowanych - Algorytm wygaszania kotła ustaw na - Tylko grzanie Zrezygnuj z temp.obniżonej dla CWU ustaw stałą 45st .
 Najlepiej wrzuć jakieś foty jak to się pali , jak wygląda sprawa na palniku ? Chciałbym zobaczyć ten płomień w Twoim kociołku przy tak dużej mocy dmuchawy ? Czy ten wungiel nie wyskakuje kominem i dlatego gaśnie 
2020-11-03 17:22
  Marek123 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Dzięki, ustawiłem jak piszesz, tylko postój w podtrzymaniu pozostawiłem na 21 min, gdyż wydaje się z poprzednich obserwacji, że właśnie wtedy mógł się wygaszać.
Przy okazji około g. 14 zaobserwowałem moment wyjścia z odstawienia, i cała operacja rozpalenia zajęła jakieś 15-20 minut (10 minut dmuchania zanim pojawiła się jedna pierwsza iskierka). Na początku zresztą był głęboki krater, ale zanim się rozpaliło podajnik wypełnił go prawie do płaskiego (bez kopca).

Sorry, jeżeli piszę coś bez składu, ale to wygląda jakby czas odstawienia był zbyt długi, jeżeli groszek zdążył się prawie całkiem wygasić (a czasami gaśnie całkiem)??? Z drugiej strony w trybie spalania grupowego nie mam wpływu na czas odstawienia (poza podtrzymaniem), więc może w obecnych warunkach pogodowych dla mojego pieca nie da się poprawnie skonfigurować takiego wysokoenergetycznego groszku w trybie grupowym ???
Fotki ze spalania, wungiel nie wyskakuje , ale momentami jest moc :


dodane 2020-11-03 17:22Próbowałem umieścić zdjęcia kilkakrotnie, bez skutku :(
2020-11-03 17:46
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
To wrzuć gdzieś indziej i daj link, tu na forum muszą mieć odpowiednią wielkość, rozmiar do 2mb. Ustaw te 30min w podtrzymaniu i 62% wiatru dla 16kW, podtrzymanie to tryb na lato, teraz kocioł nie powinien wchodzić w ten tryb, powinien grzać i na krótko się odstawiać Wg mnie winny był źle ustawiony algorytm wygaszania kotła. 

dodane 2020-11-03 17:46Ps.Jak jest krater to schodzimy z wiatrem, albo wydłużamy czas podania, u Ciebie teraz 5s, możesz podnieść na 6-7s  
2020-11-03 21:04
  Marek123 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Zmniejszyłem jeszcze wiatr, bo nadal był krater (61% dla 16kW, 58% dla 12kW), czas 30 min ustawię jutro, jak w nocy się sprawdzi brak wygaszenia .
Gdzie się ustawia czas podania? Piszesz, żebym podniósł z 5s na 6-7s, ale ja nie wiem gdzie to ???
Fotki udostępnię przez dropbox, jak wrócę do domu.

Pzdr
2020-11-04 06:45
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Sorki zapomniałem, że to grupowe nie ręczny , a tu czasy podania są fabryczne 5s dla 8kW, 7s dla 12kW i tak po 2s więcej dla kolejnych ( w wersji dla eCoal można ustawić jeszcze ilość tych podań ) tu niestety nie :( Ustaw stałą zadaną tem.na kotle tak jak pisałem 55st, jak nie dogrzewa, dobija do zadanej to przeskocz na moc 16/20kW z podobnym wiatrem  
dodane 2020-11-04 06:45No i "zdechł"  Wydaje mi się , że przyczyną tego wygaszania są programatory CWU i pokojowy od godz.23.00. Brak odbioru ciepła w podtrzymaniu , chyba faktycznie trzeba skrócić ten czas postoju w podtrzymaniu do 15min , dać mu 4 podania , dmuchawa 60% . Jak widzisz histo... się poprawiły Wg mnie jeszcze za ostro dmuchasz , na Twoim miejscu obniżyłbym jeszcze ten nadmuch dla 12/16kW dał 50/55% ale nie widzę fotek palnika w grzaniu , jak wygląda płomień i palnik  Tak, że musisz ogarnąć to sam  Widzę jeszcze w programatorze pompy cyrkulacyjnej że jest wyłączona właśnie w tym czasie , a funkcja pompy mieszającej jest ustawiona na cyrkulacyjna  Wg mnie za dużo tu jest namieszane  Nie wspomnę już o braku ochrony powrotu
2020-11-04 09:49
  Marek123 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Pozmieniałem jak napisałeś, obniżyłem nadmuch min/max, skróciłem postój w podtrzymaniu i -> 4 podania, stała CO na 55, CO i CWU bez obniżeń... Pozostałe ustawienia zawsze działały bez problemu (również obniżenia), cyrkulacja steruje pompą cyrkulacyjną CWU, ale obecnie pompa wyłączona. Ochrona jest zaworem 3d sterowanym ręcznie, ale faktycznie chyba trzeba go ruszyć, lecz wolałbym po wyjściu z obecnej katastrofy .
Fotki: https://www.dropbox.com/sh/60pnlrl7yokdod3/AAC0wVwDkE-sLRrtQhUsGXara?dl=0
W nazwach plików data i godzina pozwala dopasować aktualne wtedy ustawienia.

Pozdrawiam
PS. Coraz bardziej rozważam zakup słabszego groszku (???). Na wykresach ostatnie wygaszenia wyglądają dokładnie tak samo jak sytuacja, której obserwację opisałem powyżej, tylko wtedy nadmuch w końcu podniósł piec, a przy wygaszeniach nie. Jeżeli skrócenie odstawienia w podtrzymaniu nie pomoże, to chyba zmiana na słabszy, ale jeżeli pomoże, to też nie wiem, czy to aby nie jest zbyt sztuczne ustawienie...?
2020-11-04 13:05
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Wg fotek wychodzi, że za mocno dmuchasz i to bardzo za dużo. Kanały nadmuchowe masz dużo powyżej żaru.


Jak kocioł Ci się odstawia, to brakuje paliwa w palniku (bo jest go mało) i dlatego Ci się wygasza.
Możesz też na początku ustawić sobie jedną wartość w grupowym np. 12kW ustawić jako min i max.
Po wykresach widać, że kociołek da radę, a będzie się na krócej odstawiał.

Główny jednak problem, to brak paliwa w palniku. Zjedź z nadmuchem, więcej ciepła zostanie w domu, a nie w kominie.
Poza tym popiół nie ma się gdzie przesypywać, tak nisko masz żar.
Zjedź z dmuchawą mocno min 10%, jak będzie nadal krater, to następne 5-10%. 
Jak zacznie przesypywać Ci węgiel lub niedopał, to dopiero zwiększysz dmuchawę.

dodane 2020-11-04 13:05Myślę, że LeON22 się nie obrazi
Obejrzyj sobie filmy LeON22 z jego kanału z youtuba np.:

https://www.youtube.com/watch?v=LYRvD9_77jw

lub
https://www.youtube.com/watch?v=mts_jFpdA7w



albo inne i zobacz jak wygląda palnik w czasie pracy.
2020-11-04 14:02
  Marek123 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Dzięki slaw007,
Tak jak napisałeś zmniejszyłem nadmuch o kolejne 5% (dzisiaj wcześniej też o minus 5%)i ustawiłem tymczasowo min/max = 12kW. Pod wieczór sprawdzę stan krateru / kopczyka i poprawię oraz prześlę zdjęcia.
Pozostawiłem natomiast 15 min odstawienia w podtrzymaniu, gdyż w ostatnich obserwacjach (pisałem wcześniej) to właśnie w tym momencie piec się wygaszał (wczoraj po 22 minutach ledwo się podniósł, a w nocy nie podniósł się wcale.
Mam jeszcze pytanie, czy po tym wszystkim warto aktualizować sterownik do 0.1.17.22 (mam 0.1.17.14)?

Pozdrawiam

PS. Dodam tylko, że obecne ustawienia (a dokładnie ich widoczne działanie) to skutek walki z nowym groszkiem i kondensatorami, oraz w tym czasie próbą bezwarunkowego dopasowywania do histogramów.
Obejrzałem filmiki, dziękuję. Piecyk ustawiałem poprzednio jakieś 7 lat temu, więc widać wyraźnie, że odświeżenie wiedzy było/ jest konieczne
2020-11-04 15:01
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Chyba kupowaliśmy "piecyki" w podobnym czasie. Twój numer sterownika jest o 4 większy od mojego
Ja już chyba pale ostatni sezon w tym kociołku. Szkoda, że dopiero od marca tego roku z palnikiem Batory 10. 
W przyszłym roku z racji dotacji wymiana kotła. Kocioł pójdzie na szrot szkoda nowego palnika, no chyba że do garażu Szkoda tylko nowego palnika, może go odsprzedam
Właśnie szukam coś co będzie z EcoDesignem i raczej Max 16kW
2020-11-04 15:22
  sebsa Posty: 766 Ostrzeżenie: 0
slaw007 napisał » 2020-11-04 15:01
Chyba kupowaliśmy "piecyki" w podobnym czasie. Twój numer sterownika jest o 4 większy od mojego
Ja już chyba pale ostatni sezon w tym kociołku. Szkoda, że dopiero od marca tego roku z palnikiem Batory 10. 
W przyszłym roku z racji dotacji wymiana kotła. Kocioł pójdzie na szrot szkoda nowego palnika, no chyba że do garażu Szkoda tylko nowego palnika, może go odsprzedam

Właśnie szukam coś co będzie z EcoDesignem i raczej Max 16kW



Jeżeli nie masz dosyć węgla to może spróbuj kupić samą skorupę. Np RBR-a. Dołożysz swojego Batora i sterownik. Teoretycznie będziesz miał zestaw z 5-klasą w niedużych pieniądzach. Musiałbyś ewentualnie przegadać to z np Karoką albo którymś z chłopaków którzy sprzedają te kotły.
2020-11-04 16:47
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Marek123 czyli tak jak myślałem , ciepło wylatuje kominem w/g mnie jeszcze za ostro dmuchasz  Zjedź z tą dmuchawą do 43% dla 12kW , a dla 16kW 45% . Nie wiem czy przeczytałeś temat o spalaniu grupowym pewny Może spalanie w trybie ręcznym będzie dla tego opału najodpowiedniejsze , wg mnie jak najbardziej ale kombinuj , kierunek już znasz , w końcu to Twój kociołek i Ty widzisz co się w nim dzieje
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: karkut4, wiblewan, Zibibak68