W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Za niska temperatura spalin Subskrybuj
2020-10-23 18:45
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Ponieważ jestem nowym forumowiczem w tym miejscu więc chciałem się przywitać i pozdrowić wszystkich. Od kilku tygodni jestem nowym użytkownikiem kotła Ogniwo Eko Plus M 20 kW i mam kilka problemów. Przede wszystkim nie mogę zwiększyć temperatury spalin które oscylują w przedziale ok .55 - 75 stopni C. Do tej pory paliłem w starym kotle zasypowym i nie miałem problemów  kominem. Obecnie w kominie na dole zbiera się woda, prawdopodobnie z powodu niskiej temperatury spalin, doszło nawet do tego, że ściana poniżej wyczystki robi się ciemna i mokra a z dna tejże wyczystki gąbką wybieram czarną wodę. Już nie wiem co robić, nawet wyjąłem środkowy zawirowywacz, ale to nic nie dało. Komin 5 m z segmentów ceramicznych fi 20, powyżej dachu (1,5 m) cegła klinkierowa. Temp. zadana to 54 *C, dochodzi do ponad 60, podawanie 5 sek. kocioł chodzi w automacie. Węgiel 29 J, oczywiście wg. producenta. W tej chwili ogrzewa CWU oraz kilka małych grzejników, piec w środku suchy, chociaż przez pierwsze dni było w nim mokro ( ale to chyba z mojej winy, nastawiłem za niską temp. powrotu, a i piec był nowy). Od wczoraj mam udostępnione parametry przez internet więc można podejrzeć. Proszę o pomoc bo ten mokry komin już mi się śni po nocach. Nie chciałbym podnosić temperatury na piecu gdyż przy obecnych wysokich temp. na dworze to chyba nie ma sensu. Jeżeli potrzeba więcej danych to chętnie podam. Jeszcze raz pozdrawiam i czekam na pomoc.
2020-10-24 00:00
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Richard nie rozumiem "nie mogę zwiększyć temperatury spalin"  W spalaniu w trybie grupowym lub ręcznym możesz rozgrzać Twój kocioł i komin do czerwoności, w automacie zresztą również  Nic nie wiemy o Twojej instalacji , w/g schematu wynika , że jest "prosta" , może kocioł przewymiarowany Nie piszesz ile m2 ogrzewasz , czy dom ocieplony  Opał jest mocny , mam nadzieję  , że równie suchy pewny Co do odpowiednio wysokiej temp. zadanej na kotle, to wszystko ma sens pod warunkiem , że ta temp.ma swój odbiór ( powrót , cwu ) do tego potrzebny jest zawór 4D albo termostaty na grzejnikach  
2020-10-24 09:01
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Ja to bym pierwsze zapytał co Ty grzejesz kotłem 20kW? w tym roku zamontowaliśmy na domy jednorodzinne nie więcej jak pewnie ze 3 max 4 kotły o mocy 19kW a te domy to stare domy w okolicach 350m2.
2020-10-24 11:19
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję za zainteresowanie się moim problemem. Instalację mam faktycznie prostą, pompka CO, CWU i cyrkulacyjna. Mam też zawór 3-drogowy sterowany ręcznie do puszczania wody prosto z pieca na instalację lub powrót, który i tak jest chroniony przez powrót z bojlera 120 l. Grzejniki dwupłytowe 12 sztuk różnej wielkości oraz 3 drabinki (bez podłogówki). Zawory termostatyczne (oprócz drabinek). W tej chwili pracują dwa płytowe i drabinki. Dom przedwojenny po kapitalnym remoncie 10 lat temu, okna, drzwi wymienione, ściany styropian 12 cm, dach wełna mineralna. Nie chciałbym dawać za wysokiej temperatury na piecu gdyż w domu i tak jest ciepło. Tak myślę, że chyba jednak źle mi doradzono z tą mocą kotła, niestety już pozamiatane. Tak myślę, może kupić dobry ale słabszy węgiel? Wiecie jaki? Albo z Waszą pomocą zmienić parametry pieca. Proszę o pomoc bo nie mogę patrzeć jak ściana pod wyczystką robi się ciemna (wyczystkę mam na zewnątrz domu). Pozdrawiam.

dodane 2020-10-24 11:19Dodam jeszcze, że węgiel suchy, PLATINUM 29 MJ. 


2020-10-24 12:04
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Może spróbuj podnieść temp. zadaną kotła na 60st, grzej powrót i CWU innego wyjścia nie masz póki na dworze jest jak jest czyli w miarę ciepło Przejdź na spalanie grupowe albo ręczne to też może pomóc, bo w tych trybach sam dobierasz moc dmuchawy i ilość albo czas podania. 
2020-10-24 15:07
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Ale jakie nastawy dać np. na grupowym, boję się dać na 60 stopni żeby się nie rozbujał jeszcze więcej. Ale spróbuję. A co myślisz leON22 o słabszym węglu? Dzięki na razie za sugestie, pozdrawiam. 
2020-10-24 16:05
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Przy odpowiednich ustawieniach nie powinien się "rozbujać" . Słabszy węgiel to też jest opcja , kociołek będzie dłużej dmuchał żeby dojść do zadanych temp. a jak dmucha to grzeje przy okazji komin Ogólnie rzecz biorąc, Twój kociołek ma pracować na okrągło i się nie odstawiać , taka jest zasada grzania w trybie auto , czyli retortowy eCoal
2020-10-24 16:16
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
leON22, a jakie byś widział ustawienia dla mnie? Nadmieniam, że trochę spieka mi się węgiel, ale to tak, że jak wezmę w ręce to się lekko kruszy. Pozdrawiam. 
2020-10-24 16:46
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Kurde znowu mam wyciągnąć "szklaną kulę" żeby Ci to ustawić  
2020-10-24 18:42
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Jak byś mógł...... Byłbym wdzięczny 🙂
2020-10-25 02:02
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Ok , odezwij się na PW
2020-10-25 11:30
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Tak się zastanawiam jakby Richard ustawił typ kotła 15 kW zamiast Eko Plus M czy to coś zmieni ? komin jest na zewnętrznej ścianie budynku ?
2020-10-25 20:29
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Romnix, tak, komin jest na zewnętrznej ścianie budynku. Ale jak na razie dzięki pomocy leON-a22 jest wielka poprawa. Dzięki jego podpowiedziom przeszedłem z automatu na spalanie grupowe, podał ustawienia i ewentualne korekty i jest dużo lepiej. Zobaczymy co będzie dalej ale dzięki niemu zaczynam mniej więcej rozumieć o co tu chodzi. Dobrze, że jest takie miejsce, gdzie można liczyć na pomoc bardziej obytych z problemami palenia w tych nowoczesnych kotłach. Pozdrawiam. 
2020-10-25 21:58
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Skoro komin jest na zew.ścianie, to mam nadzieję, że go odpowiednio ociepliłeś  
2020-10-25 22:31
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Komin stawiała firma podczas remontu domu, składa się z elementów ceramicznych a powyżej dachu ok. 1,5 m z cegły klinkierowej. Przyznam się, że nawet nie wiem jak to zrobili. W tamtym czasie nie miałem zielonego pojęcia o kotłach a tym bardziej kominach. Dzisiaj pewne rzeczy zrobiłbym inaczej i lepiej dopilnował. Niestety, brak wiedzy kosztuje - i kasę i nerwy. Pozdrawiam. 
dodane 2020-10-25 22:31Ja teraz dopiero zajarzyłem, przecież ściana z kominem jest ocieplona styropianem 12 cm, tylko nie wiem co z górą.
2020-10-25 23:00
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Do ocieplenia kominów stosuje się raczej wełnę skalną ( mowa o kanale dymnym ) , styro bardziej dla kominów z wkładami dla kotłów kondensacyjnych na gaz ale jak komin na zewnątrz , to może ok ale do końca nie jestem pewien jak to wygląda w/g prawa budowlanego dla kominów systemowych pewny Na pewno są lepsze niż tradycyjny , stary jednowarstwowy komin z cegły z zaprawą wapienno-piaskową , tak jak u mnie . Na starym "śmieciuchu" miałem z nim niezłe przygody nawet z zapaleniem sadzy 
2020-10-26 22:10
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Ja to źle opisałemten komin nie jest na zewnętrznej ścianie, on jest wewnątrz kotłowni ale na ścianie zewnętrznej i styropian ociepla ścianęi przy okazji komin tylko gorzej z górnym odcinkiem. Pozdrawiam. 
dodane 2020-10-26 22:08Witam, jeszcze raz proszę o pomoc. Otóż po wczorajszej zmianie ustawień temperatura spalin poszła w górę i jest dużo lepiej. Tylko na palniku zrobił się taki większy kopczyk spieczonego żaru. Zrzuciłem go pogrzebaczem na dół, praktycznie trzymał się w całości. Co musiałbym zmienić w ustawieniach żeby tego nie było. Pozdrawiam. 
dodane 2020-10-26 22:10
2020-10-26 22:26
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Wywalić cegły, zmniejszyć ilość podań o jedno i o oczko w dół dmuchawa na obu mocach  
2020-10-26 22:53
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Dzięki, jutro zaraz po pracy tak zrobię. A właściwie po co są te szamotki z boków, już wcześniej się nad tym zastanawiałem? A teraz szybko spać, 4:30 "z wozu". Pozdrawiam i dobranoc. 
dodane 2020-10-26 22:53Jednak nie wytrzymałem i ustawienia już zmieniłem a szamotki jutro. 
Użytkownicy online: emaz, krzysiek8621, mariosob, patmar, tomek70pl, zbigniewmarek