W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Sterowanie zaworem 4d - sterownik pogodowy. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2020-09-15 22:05
  sniper12 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
Szanowni Koledzy, 
potrzebuję pomocy w zakupie sterownika pogodowego, który będzie poprawnie sterował zaworem 4drogowym Afriso ARV484 z siłownikiem ARM 343ProClick. Do tej pory na starej instalacji z zaworem 3d wystarczały sterowniki Salus 091FLRF (jeden do podłogówki i jeden do grzejników) ale w nowej odsłonie już się nie sprawdzają. Zawór w automacie zamyka się, wszystko idzie na powrót i tyle. Czy za rozsądne pieniądze kupię sterownik który ma dwa czujniki jeden do podłogówki jeden do grzejników, przetworzy dane i wyreguluje zawór 4d??
Proszę o podpowiedź jak można rozwiązać ten problem. 
Z góry dziękuję za informację. 
2020-09-16 18:02
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
sniper12 napisał » 2020-09-15 22:05
Zawór w automacie zamyka się, wszystko idzie na powrót i tyle.

A kierunek otwierania zaworu w ustawieniach masz dobrze ustawiony? 
Widzę, że masz ecoal, który powinien Ci wysterować siłownikiem, tyle że masz stare oprogramowanie. Podepnij sterownik pod internet i pobierz aktualną wersję. Może problem tkwi w tym, że nie masz dostępu do opcji, które występują w najnowszej wersji?
2020-09-16 23:08
  sniper12 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
Witam,
kierunek otwierania został poprawnie ustawiony. Faktycznie nie mam aktualnej wersji, zaraz popracuję nad tym. Ale wydaję mi się że sama aktualizacja nie pomoże i bez sterownika nie zadziała. Zobaczymy.... 
2020-09-17 06:13
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Widzę że sterownik już po aktualizacji, ale nie masz skonfigurowanego zaworu 4d. W obwodzie CO1 w typie obwodu wybierz pompa CO + zawór 4D i reszta ustawień wg własnego upodobania. Ważne, żeby czujnik temperatury był przymocowany za zaworem w celu poprawnego jego działania. 
2020-09-17 09:48
  sniper12 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
Zrobione, ale odrazu zawór zamyka sie (cała woda idzie na powrót) nie wiedzieć czemu włącza się pompa CO1 i co jakiś czas zgodnie z planem pompa od podłogówki (celem podmieszania cieplej wody) a zawór 4d caly czas zamknięty... Czujniki dobrze są podłączone. Powrót dogrzany, i może głupio ale nadal uważam że to wina braku dobrego sterownika pogodowego. 
2020-09-17 12:51
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
A próbowałeś mimo wszystko zmienić obroty siłownika? Tak żeby to wykluczyć? 
Nie widzę u Ciebie w obwodzie CO1 możliwości położenia czujnika temperatury. 
dodane 2020-09-17 12:51Widzę że zmieniłeś kierunek i siłownik pracuje. Ale coś mi się zdaje że masz zły czujnik temperatury wskazany. Powinien w obwodzie CO1 być ustawiony czujnik na płycie żeby pobierał dane z czujnika za zaworem, o ile jest dobrze podpięty w sterowniku. 
Zawsze możesz podejrzeć moje ustawienia w celu porównania. W moim przypadku w zależności od temperatury zewnętrznej mam ustawioną krzywą grzania dla zaworu 4D, którą czujnik mierzy zaraz za zaworem. Zadana temperatura idzie na grzejniki, które mają termostaty, jak zostanie osiągnięta temperatura w danym pomieszczeniu to termostat "odcina" dany grzejnik. 
2020-09-17 14:35
  sniper12 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
Tak sprawdziłem sam siebie, ale kierunek obrotu zaworu jest dobry. Czujnik wpięty w gniazdo T1 więc też dobrze. U mnie występuję sprawa jeszcze podłogówki, czyli dwa sterownik do dwuch pomp za zaworem. Jak się nagrzeje do zadanych temp. pompa sie odcina i jest dobrze (tylko podłogówka raz na jakiś czas ma na sztywno prace żeby podmieszać wodę). Jak do tej pory, kiedy włączę tak jak książka pisze ochrona powrotu przez zawór 4d, to ten sie zamyka i tyle, grzeje powrót a zasilanie zimne. 
W weekend posiedzę i napewno skorzystam z porady i podejrze Twoje ustawienia. W tej chwili sprawdzam każdą pozycję w ustawieniach czy coś mi nie umknęło. 
2020-09-17 15:51
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Ustaw ochronę powrotu na CWU i powinno być dobrze
2020-09-17 20:00
  sniper12 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
I tak jest, inaczej zawór się zamyka tak samo jeżeli ustawie co1+pompa+zawor4d+regulator pogodowy.
2020-09-17 21:16
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Zawór też może się zamknąć jeżeli temperatura za zaworem jest dużo wyższa niż ustawiona
2020-09-17 21:40
  sniper12 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
Temp. spada do 30 pompa od podłogówki sie uruchamia albo od grzejników a zawór dalej jest zamkniety, i gdyby siłownik działał w kierunku dalszego zamykania to jasna sprawa to co pisałeś wcześniej że w złą stronę działa, ale on na stopie cały czas. Coś źle nim steruję. 
2020-09-18 05:22
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Teraz jest zamknięty bo w CO1 masz ustawione pompa +regulator pokojowy
2020-09-18 08:26
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
sniper Ty sam montowałeś ten kocioł? Pajus dobrze Ci pisze że jak ma Ci działać 4D skoro nie jest uruchomiony w opcjach obiegu 1. Skoro dogrzewasz powrót przez bojler co dla mnie jest opcją ostateczną to właczasz jeszcze ochronę zaworem?  zawór wtedy ma w nosie co dzieje się z CO bo priorytetem jest dla niego utrzymanie temp. powrotu. Przy nastawie pompa CO + regulator pokojowy jak masz teraz zawór w ogóle nie działa.
2020-09-18 14:41
  sniper12 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
Karoka65 ale nie doczytałeś, że w momencie ustawienia w co1  pompa+zawor4d+regulator, zawór sie zamyka i żadna komenda ze sterownika nie uruchamia go, w tej chwili powrót dogrzewany jest przez bojler do momentu aż uda się ustawić w pełni automatyczną prace zaworu. I dla tego są takie ustawienia (tymczasowe) kiedy mam czas na szukanie błędu i próbę ustawienia wszystkiego naturalne jest że ustawiam sterownik we wcześniej napisaną opcję i oczywiście w ochronie powrotu też zmieniam ustawienia. Nie kotła sam nie montowałem... 
2020-09-18 15:43
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
To zamontuj dedykowany czujnik temp. wew. do ecoala i zawór powinien działać jak należy, termostaty to wg mnie zło  
2020-09-18 16:42
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
A gdzie masz czujnik temp. zewnętrznej? dlaczego odczytu nie widać? jak ma zawór działać wg. krzywej pogodowej skoro czujnika pogodowego nie widać? Jak sam nie montowałeś to ktoś to robił dlaczego Ci tego nie poustawiał?
Ja sobie nie wyobrażam żeby zostawić taki rozpiździel.
2020-09-19 20:30
  sniper12 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
IeON22 - i to jest myśl, bo sterownik w piecu nie widzi temp. tylko to czy pompa ma dzialać czy nie. (zastanawiam sie jeszcze czy wypięcie jednego czujnika wew. zmieni coś). Mam nadzieję że po ustawieniu wszystkiego tak jak karoka pisze, co czyniłem nie raz tylko próbowałem wszystkiego żeby wykluczyć jakieś błędy (teraz czujnik temp. zew. z powrotem jest aktywny) z nowym czujnikiem temp. zadziala. Mam jeszcze jedno pytanie w trybie co1 z ustawiona opcją pompa+zawor4d+regulator na "kafelku" z temp. za zaworem mam na czerwono temp. którą nie mogę zmienić...(właściwa wyświetla się normalnie na czarno. Gdzie znajdę funkcję od tego, jak to zmienić?? 
2020-09-19 21:02
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Nie możesz zmienić, bo masz ustawioną "pogodówkę" , czyli aktywny reg.pogodowy za zaworem 4D, który działa wg ustawionej przez Ciebie krzywej grzania, czyli temp. dla +10/-10st.C  
2020-09-19 21:07
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
 na "kafelku" z temp. za zaworem mam na czerwono temp. którą nie mogę zmienić...(właściwa wyświetla się normalnie na czarno. Gdzie znajdę funkcję od tego, jak to zmienić?? 

Jeżeli masz ustawiony Regulator pogodowy aktywny, a masz, to nie możesz tego zmienić. U Ciebie masz podana temperaturę dla +10 = 30 stopni za zaworem a dla -10 = 40 stopni za zaworem i sterownik oscyluje między tym zakresem temperatur w zależności jaka jest temperatura na zewnątrz. Jezeli zaś regulator pogodowy dasz nieaktywny to priorytetem będzie temperatura zadana czyli 50 stopni u Ciebie. 
Teraz u Ciebie na zewnątrz jest 13,3 stopni i masz zawór 4D zamknięty bo dla 10 stopni masz ustawiona temperaturę 30 stopni za zaworem a czujnik pokazuje, że masz 33,5. Wg sterownika temperatura jest wyższa od zadanej i zamknął zawór. 
Zwiększ zakres krzywej grzania to zawór powinien się otworzyć i popłynie ciepła woda na grzejniki. 
2020-09-19 21:37
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
@Pajus76 teraz to jego zawór 4D pilnuje temp. powrotu 49st i ma gdzieś temp.w CO1  
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: marcin_czak