W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Prośba o konsutlację, pompa mieszająca, modenizacja instalacji. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2020-04-06 21:11
  Grzegorzy169 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Skoro tak mówisz, a taki tryb pracy nie wpłynie na szybsze osadzanie się sadzy wewnątrz kotła oraz wpłynie na jego szybsze zużycie? Sądziłem, że powinien trzymać temperaturę zadaną. W trybie lato palnik ruszył w momencie gdy temperatura cwu zbliżyła się do granicy histerezy załączenia cwu (35 stopni), przy temperaturze kotła 43 stopni.
2020-04-07 08:12
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Nikt Ci tego nie zagwarantuje, musisz to sprawdzić sam i stwierdzić, czy warto tak oszczędzać żeby potem skrobać syf z kotła  i ryzykować  jego ewentualny kontakt z "tańczącą rudą"  
2020-04-07 13:14
  Grzegorzy169 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Jak widać nie ma innej opcji i w trybie lato kocioł będzie jedynie pilnował temperatury cwu, a pompa kotłowa wyłączy się przy temperaturze 55 stopni (57 temperatura załączenia pomp, 2 histreza) na kotle, dobrze jakby pompy dodatkowe się wyłączały w momecnie przejścia kotła w tryb wygaszania. Trzeba zebrać więcej danych przy obecnych ustawieniach. 
dodane 2020-04-07 13:14Przy ustawieniu załączenia pomp na 57 stopni, sprawa wygląda następująco, mniej więcej godzinę temu przy temperaturze kotła 53 stopnie pompa cwu przy osiągnięciu dolnej temperatury wymiennika cwu nie włączy się oraz palnik nie ruszy. Ruszył dopiero gdy temperatura kotła spadła poniżej 50 stopni (nie wiem dlaczego wczoraj nie ruszył). Po osiągnieciu 57 stopni pompa cwu rusza, ale temperatura kotła spada szybko co skutkuje wyłączeniem pompy przy 55 stopniach, w związku z tym temperatura bojlera wzrosła o 5 stopni, a powinna o 10, kolejno gdy kocioł ponownie osiągnął temperaturę 57 stopni pompa cwu nie ruszyła gdyż temperatura wody użytkowej była 5 stopni powyżej minimalnej.  
W związku z powyższym przestawiłem temperaturę załączenia pomp na 50 stopni, co powinno rozwiązać powyższy problem, jednakże skutkuje to tym, że pompa na powrocie z zaworu 4D będzie pracować w trybie ciągłym, niepotrzebnie wychładzając kocioł (sprawdzę jeszcze ile czasu to wychładzanie będzie trwało).
Stąd nasuwają mi się pewne rozwiązania, mógłbym zamienić pompę z powrotu 4D na tą która obecnie pracuje na obwodzie CO1, gdyż nie jest ona elektroniczna, stłumić zaworem grzybkowym oraz ustawić ją jako pompę mieszjącą która dogrzewała by powrót gdyby był zimniejszy niż 50 stopni myślę, że sprawdziło by się to w trybie letnim jak i zimowym. Rozwiązanie nie wydaje się zbyt skomplikowane.
Innym rozwiązaniem, które uprościło by instalację to powrócenie do ochrony powrotu za pomocą 4D grawitacyjnie, ale wymieniłbym rurę miedzianą średnicy 28 mm na taką samą jak jest na zasilaniu czyli 35 mm, oraz wymianiłbym dwa kolanka 90 stopni na 45.
2020-04-07 20:22
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Grzesiu ale kombinujesz, ale jak to mówią " potrzeba matką wynalazku" 
2020-04-07 20:38
  Grzegorzy169 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Trzeba kombinować, gdyż stan obecny nie spełnia moich oczekiwań, teraz zbieram za to, że za mało czasu poświęciłem sprawie przed inwestycją, bardziej skupiłem się na wyborze instalatora oraz producencie kotła sądząc, iż resztę ogarną specjaliści. Jak pokazał czas nie do końca tak było, mogłem choć na chwilę zajrzeć na forum. Mam nadzieję, że jeszcze ktoś się odniesie do tego co wyżej napisałem.
2020-04-07 20:48
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Chętnie bym służył radą i pomocą ale jak widzisz mamy dwa różne kociołki , a moja wiedza na temat użytkowania "peleciaka" jest marna żeby nie powiedzieć zerowa, więc wolę się już nie wypowiadać . Może znajdzie się jakiś bardziej "ogarniety" specjalista w tej materii
2020-04-07 21:39
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Grzegorzy169 napisał » 2020-04-07 20:38
bardziej skupiłem się na wyborze instalatora oraz producencie kotła sądząc, iż resztę ogarną specjaliści.

A miałeś tak nie daleko, hehe
Ja osobiście nie znam żadnego specjalisty w promieniu około 130km od nas który znałby ten kocioł, palnik czy sterownik.
To że ktoś te kotły montuje czy sprzedaje w Nysie, Niemodlinie czy Opolu nie znaczy że jest jakimś specjalistą.
2020-04-08 11:48
  Grzegorzy169 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Teraz to jestem mądrzejszy po szkodzie, a sprawa dalej nie daje mi spokoju wiem, że temat skopany od początku. Obecnie staram się zastosować półśrodki, aby choć lepiej poprawić sytuację. Dobrze, że zmieniła mi się koncepcja i palnuję dołozyć obieg podłogówki, wtedy będzie okazja aby to wszystko poprawić. Jeszcze jak sobie pomyślę jak blisko można było znaleźć odpowiednich ludzi.
Obecne ustawienia są dobre dla kotła, ale nie dla kieszeni, może jeszcze miesiąc grzania kotłem a później to tylko grzałka.
dodane 2020-04-08 11:15Dzisiaj kocioł nie utrzymuje zadanego zakresu temperatury, wczoraj przy osiągnięciu dolnej temperatury palnik ruszał. Ustawień nie zmieniałem, jedyne co się zmieniło względem wczorajszego dnia to wyższa o kilka stopni temperatura na zewnątrz.

dodane 2020-04-08 11:48Zaczepłem telefonicznie trochę informacji u Panów z ELEKTRO-SYSTEM, kocioł w trybie lato nie utrzymuje zadanego zakresu temperatury, pilnuje jedynie cwu. A problem z przerwaniem dogrzewania cwu po obniżeniu temperatury załączenia pomp i brakiem załączenia po ponownym osiągnięciu temperatury załączenia pomp, celem dogrzania cwu do górnej granicy, oraz problem z pompą na powrocie z zaworu 4D, która niepotrzebnie pracuje wychładzając wygaszony kocioł, do czasu aż temperatura spadnie poniżej temperatury załączenia pomp. Sprawa zostanie rozwiązana poprzez aktualizację oprogramowania do miesiąca. W drugim przypadku rozwiązane to będzie poprzez sprzężenie pompy dodatkowej z pracą palnika, która po przejściu kotła w tryb wygaszania/stop nie będzie pracować.  
2020-04-08 14:06
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Grzegorzy169 napisał » 2020-04-08 11:48
telefonicznie trochę informacji u Panów z ELEKTRO-SYSTEM, kocioł w trybie lato nie utrzymuje zadanego zakresu temperatury, pilnuje jedynie cwu.

Przecież Ci to pisałem chyba wczoraj czy przedwczoraj? A na lato wyłącz ochronę powrotu przez pompę mieszającą, patrzyłeś ile ma powrót w trybie lato, bez ochrony przez tą pompę? przeważnie powrót wtedy jest trochę niższy niż temp. na kotle czyli bardzo  gorący. Nie bierzesz wody to kocioł stoi i niech sobie tam stygnie, będzie trzeba to się rozpali i dogrzeje wodę to nie węglowiec który musi stać w podtrzymaniu i utrzymywać ogień. Nie czytaj forum a będziesz szczęśliwy i zadowolony.
2020-10-24 09:58
  Grzegorzy169 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Dzwoniłem, gdyż wczoraj kocioł utrzymywał w trybie lato temperaturę w zadanym zakresie, nie mam ustawionej ochrony powrotu przez pompę mieszającą, a przez zawór 4D wspomagany przez pompę na powrocie z tegoż zaworu ustawioną jako pompa kotłowa, aby pracowała ciągle gdyż jest to pompa elektroniczna. Przy ustawieniu jako pompa mieszająca pracuje w cyklu przerywanym. Gdy kocioł będzie pracował całą dobę w trybie lato wtedy mogę wyłączyć pompę, ale są szanse, że wcześniej rozwiąże ten problem wyżej wspomniana aktualizacja. Ongiś wydawało mi się bardzej zasadnym to aby kocioł utrzymywał optymalną temperaturę, teraz po zaczerpnięciu większej ilości informacji stwierdzam, że niekoniecznie musi tak być.
dodane 2020-10-15 12:34Witam, zauważyłem kolejny problem gdy kocioł się wygasi i pracuje pompa na powrocie 4D, to podgrzewa mi CWU, możliwe, że zz na obiegu wężownicy już padł? Czy raczej pompa na powrocie z 4D ciśnie wodę zgodnie z obiegiem częściowo przez obieg CWU? Pozdrawiam 
dodane 2020-10-24 09:58Temperatura zadana CWU 45, a aktualna 60, coś się znowu sypło. 😐
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: dgrabarek, jareckicbr, UkmBoiler