W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Przeróbka powrotu z 4D - montaż pompy Subskrybuj
2019-11-14 18:16
  Jakubw Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Witam ponownie, z uwagi na sprzyjającą pogodę zdecydowałem się na przeróbkę i montaż pompy na powrocie według wskazówek gmaj22, jednak bez sugerowanego przesunięcia i zmiany średnic zasilania i powrotu, bo to za duża przeróbka na ten czas. Poniżej wrzucam zdjęcia układu jaki udało mi się skompletować i zwracam się z prośbą o skontrolowanie czy nie ma tam jakiejś pułapki. Uzupełniająco dodam, że zawór odcinający nad pompę, jest zaraz przy 4D, trójnik z wyjściem na bok i redukcją to miejsce na podłączenie "napełniania", a na sam dół będzie przeniesiony powrót CWU i dodatkowy zawór zwrotny bo na tą chwilę przez klapowy podciąga grawitacyjnie . Przepona podłączona jest dalej przy samym kotle. Dziękuję z góry za wszelkie porady. 
dodane 2019-11-14 18:16
2019-11-14 19:00
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Jest OK. Żeby nie było za dobrze, to zawór grzybkowy ocynkowany do wody. Do CO są skośne czarne lub mosiężne   I kolejność za pompą kotłową: pompa, ZZ, zawór grzybkowy.
Zawór kulowy przy zaworze zwrotnym na powrocie z CWU jest z półśrubunkiem? W razie ewentualnej wymiany uprości to demontaż. Napełnianie instalacji na dwóch zaworach kulowych i złączu elastycznym.

" a na sam dół będzie przeniesiony powrót CWU i dodatkowy zawór zwrotny bo na tą chwilę przez klapowy podciąga grawitacyjnie"

O jakim dodatkowym zwrotnym na obiegu CWU piszesz? Ten co już jest w zupełności wystarczy/


2019-11-14 20:36
  Jakubw Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję za odpowiedź. Kolejność już poprawiona. Co do zaworu grzybkowego to obowiązkowo go wymieniać, czy może zostać ? Napełnianie instalacji się zgadza, trafna uwaga z śrubunkiem powrotu. W temacie zaworów zwrotnych pisałem, że dodatkowy ponieważ w zaznaczonym miejscu jest klapowy zamontowany przez instalatora(którego wolałbym nie usuwać ewentualnie jeśli trzeba i się da to zdemontować klapę?) ale zasobnik nagrzewa się grawitacyjnie nawet do 56* więc przy tej okazji chcę to zjawisko zniwelować montując zasugerowane zawory zwrotne (grzybek zaworu również mosiężny)
2019-11-14 21:07
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Zaznaczony przez Ciebie ZZ klapowy będzie teraz zbędny. Możesz zrobić z niego trójnik usuwając korek z "klapką". W trójnik wkręcisz sobie redukcję i np. termometr w tulei , albo usuniesz klapkę i zakręcisz z powrotem sam korek.

Wymień natomiast ZZ klapowy za pompą CO. Jeśli masz odpowietrznik automatyczny przed bojlerem a rura od pompy CWU do niego jest "pod górkę", nie będziesz miał problemów z zapowietrzaniem pompy CWU.
Co do zaworu grzybkowego zrobisz jak uważasz - napisałem, jaki powinien być
2019-11-14 21:23
  Jakubw Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Ok. czyli rozumiem, że nie ma większych przeciwwskazań do jego zamontowania poza oddziaływaniem ocynk-miedź (nie zaburza jakoś przepływu etc.) Temat ZZ od CO postaram się też ogarnąć jeśli ma znaczenie z czego nie zdawałem sobie sprawy. Dziękuję za porady i ruszam z pracami z nadzieją na usprawnienie instalacji. Pozdrawiam.
Użytkownicy online: bezdymu2019, Dan123, JDziuk2022, kj_24, Michal_S