W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Wowas - oficjalne powitanie :-) / OEPM 20 kw jak to waszym zdaniem wygląda ? Subskrybuj
2019-07-20 12:00
  wowas Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Zatem po trochę trudnych bojach z przewiertami przez 40 cm ściany udało się dołączyć ze sterownikiem do platformy , Na forum jestem już od kilku dni i zacząłem zgłębiać powoli widzę której jest tu całe mnóstwo. Zapewne minie jeszcze trochę czasu zanim w pełni zrozumiem wszelkie zależności oraz to jak właściwie ale i ekonomicznie palić w moim nowym nabytku - Dla mnie to milowy skok bo wcześniej paliłem przez 6 lat śmieciuchem więc właściwie na niewiele rzeczy zwracało się uwagę!

Ale do rzeczy, uprzejmie was proszę o podgląd moich ustawień i ewentualne sugestie co zmienić by było zgodnie ze sztuką, oczywiście zależy mi na oszczędności paliwa jak chyba każdemu ale też aby piec pracował długo i bezpiecznie.

Póki co po kilku dniach pracy na retorowy-ręczny po lekturze forum 1,5 dnia temu przeszedłem na tak polecany tutaj retorowe-grupowe.

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki
Pozdrawiam
Wowas


2019-07-20 20:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Witamy Ciebie.
Na początek powinieneś wiedzieć że masz za duży piec na te swoje 140m2, ja mam don z lat 50-tych około 75m teraz dobudowałem kolejne 75m i do tego ogrzewam 35m zaizolowanego 2 cm styropianu budynku gospodarczego i mam 10kW.
To na początek.

Napisz coś więcej o radosnej twórczości Twojego hydraulika, zrób jakieś fotki. Czy pomyślał o zaworze 4D z silownikiem lub bez, czy zainstalował pompę mieszającą, czy przy starych grzejnikach pomyślało sprzęgle hydraulicznym?
2019-07-20 21:42
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
marcinbb napisał » 2019-07-20 20:44


Napisz coś więcej o radosnej twórczości Twojego hydraulika, zrób jakieś fotki. Czy pomyślał o zaworze 4D z silownikiem lub bez, czy zainstalował pompę mieszającą, czy przy starych grzejnikach pomyślało sprzęgle hydraulicznym?

bo inaczej nie będzie długo a o bezpiecznie to za mało danych.
2019-07-29 14:37
  wowas Posty: 6 Ostrzeżenie: 0

Witam ponownie,

Na początek to wyjaśnienie w kwestii doboru pieca, tak wyszło z audytu chyba słusznie bo póki co dom nieocieplony , dach nieocieplony, poddasze nieużytkowe ok 70-80 m2 które w przyszłości będzie zaaranżowane na mieszkalne.

Co do twórczości instalatora mam nadzieję że nie popełnił błędów w szczególności takich które trudno będzie naprawić , załączam zdjęcie pomp i zaworu.


Póki co grzeję tylko cwu i szukam optymalnych ustawień na lato, obecnie spalanie średnie ok 3,5 kg, groszek bartex black power 24MJ. Widzę jednak że mam kilka problemów i dlatego proszę was o porady :

1. Niska wręcz bardzo niska temp spalin, średnio 55-60st i tutaj pierwsze pytanie, dlaczego, czy powinienem się bać?
Dodam że komin systemowy typu schiedel , fi200 nowy.

2. Wysoka temperatura CWU 50 st. w stosunku do zadanej 44st. i tutaj pytanie dlaczego ? jak to zmienić? skoro ustawiam 44 to tyle chce mieć ewentualnie z toleracją +/- 2 tak jak Co, Ochrona powrotu jest ustawiono przez cwu, pompy mieszającej brak.


3. Stosunkowo niska temperatura powrotu 46-48 st., czy jest możliwość jej podniesienia odpowiednimi ustawieniami ? i co mam ustawione nie tak ?


Wszystkie moje ustawienia dostępne do podejrzenia.

ps.
dodam że czytałem i nadal czytam forum ale powyższych kwestii przeskoczyć na razie nie potrafię :-(






Pomóżcie zostać dobrym palaczem

dodane 2019-07-29 14:37
2019-07-29 15:09
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
wowas w/g mnie wszystko jest OK , 3.5kg na grzanie CWU, to bardzo dobry wynik
Ad.1 ) Jak widać jesteś wyjątkiem , bo spora grupa użytkowników OEPM gani go za to, że ciepło wypuszcza kominem . Jeżeli jest sucho w kominie , nie powinieneś się niczego bać . Wiadomo mamy lato , zimą może to wyglądać inaczej ale nie musi
Ad.2 ) Przy ustawionej ochronie powrotu przez pompę CWU to standard , zapomnij o programatorze i zadanych temp. cwu , bo priorytetem jest ochrona powrotu i temp. CWU będzie zbliżona do temp. zadanej kotła .
Ad.3 ) Pytanie , czy czujnik powrotu jest zamontowany w odpowiednim miejscu , odpowiednio "przytulony" do rury i zaizolowany oraz skalibrowany  Widzę ,że instalacja zrobiona z PVC jeżeli czujnik powrotu jest na tej rurze to pewnie przekłamuje temp.powrotu pewny
PS. Czy opał dobrze się spala ? Jak wygląda "to" na palniku i w popielniku ?
                
dodane 2019-07-29 15:09
Czytaj dalej Forum , bo to nie boli Na pewno znajdziesz tu sporo odpowiedzi na większość Twoich pytań. Jak nie, to "wal jak w dym" zawsze ktoś pomoże ( mam nadzieję )  
2019-08-01 12:42
  Walter Posty: 169 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2019-07-29 15:09
wowas w/g mnie wszystko jest OK , 3.5kg na grzanie CWU, to bardzo dobry wynik
Ad.1 ) Jak widać jesteś wyjątkiem , bo spora grupa użytkowników OEPM gani go za to, że ciepło wypuszcza kominem . Jeżeli jest sucho w kominie , nie powinieneś się niczego bać . Wiadomo mamy lato , zimą może to wyglądać inaczej ale nie musi


Nie jest wyjątkiem, nie jest problemem osiągnąć takie spalanie nawet na automacie, tylko niektórzy nie chcą się wdawać w niepotrzebne dyskusje z wiedzącymi lepiej ( i nie mówię tu o sobie) 
2019-08-05 23:59
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Walter mam nadzieję , że nie masz na myśli mnie pewny , bo na pewno nie wiem więcej od "niektórych" na Tym Forum , cały czas się uczę swojej "niebieskiej strzały" , a w niedługim czasie czeka mnie przesiadka na ogrzewanie gazowe ( dla wtajemniczonych kocioł kondensacyjny ACV Kompakt Hr Eco24 Solo + zasobnik 130l ze stali nierdzewnej ) i znowu wyzwanie i kolejne forum Myślę , że tym razem będzie łatwiej  
2019-08-06 10:32
  Walter Posty: 169 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2019-08-05 23:59
Walter mam nadzieję , że nie masz na myśli mnie pewny , bo na pewno nie wiem więcej od "niektórych" na Tym Forum , cały czas się uczę swojej "niebieskiej strzały"
Nie o Tobie mowa   do 2-3 lat też  przejdę na gaz, bo mam taką mozliwosc, przy tym zapotrzebowaniu na ciepło bez problemu na gazie objadę na luźno.
Użytkownicy online: aczamuni