W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Temperatura wewnętrzna a temperatura za zaworem - JAK USTAWIĆ Subskrybuj
2018-03-13 17:09
  raf456 Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Witam. Szukałem odpowiedzi na forum ale nie znalazłem pasującej do mojego problemu. Kocioł Ogniwo Eko Plus 25 kW, sterownik eCoal 3.5, zawór czterodrożny Afriso z nastawnikiem, pompa obiegowa CO, czujnik temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Nic więcej - ani podłogówki, ani CWU. Korzystam z programatora temperatury wewnętrznej i w zimie wszystko działało w miarę dobrze ale zrobiło się ciepło i coś mi się bałagani. Wydawało mi się, że skoro jest ustawiona temperatura wewnętrzna przy użyciu programatora temperatury wewnętrznej to sterownik dąży do jej utrzymania. Ale żeby działał zawór 4D musi być ustawiona opcja  "Pompa CO + Zawór 4D + Regulator pokojowy" i wtedy muszę określić "Temperaturę zadaną za zaworem" bo inaczej się nie da. I sterownik wtedy pilnuje tej temperatury a nie temperatury w pokoju. Jeśli ustawię tylko "Pompa CO + regulator pokojowy" nie działa zawór 4D. Nie wiem czy ja to źle rozumiem ale interesuje mnie zadana temperatura w pokoju a nie pilnowanie temperatury za zaworem, zwłaszcza kiedy w dzień mnie nie ma w domu a na dworze zrobi się ciepło. Jest jakiś sposób ustawienia sterownika, żeby pilnował zadanej temperatury w pokoju? Bo w instrukcji go nie znalazłem.
2018-03-13 17:36
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Witam, poprawnym ustawieniem jest P.CO +4D +reg pok. Przy takim ustawieniu ważnym parametrem jest "zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia"
Jeżeli jest ustawione na TAK to po osiągnięciu temp zadanej w pomieszczeniu pompa CO się zatrzyma a zwór zamknie. Ruszą ponownie po spadku temp w pomieszczeniu poniżej zadanej. 
Jeżeli jest ustawione na NIE pompa CO będzie pracowała non stop,zawór się nie zamknie ale zacznie działać parametr "temperatura obniżona za zaworem"
Spowoduje to ciągłą cyrkulacje wody w instalacji i przy dobrym ustawieniu tego parametru utrzymywanie stałej temperatury żądanej w pomieszczeniu.
2018-03-14 00:36
  lukaszledwon Posty: 86 Ostrzeżenie: 0
Jeśli masz czujnik zewnętrzny to niech pogodówka pilnuje temp. Za zaworem i spokój. 
2018-03-14 21:02
  raf456 Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję za odpowiedzi. Muszę mieć włączoną pompę cały czas, bo część instalacji działa na grawitacji a część była przerabiana i niestety nie działa bez pompy. Spróbowałem dziś ustawić tak jak radzi ES_Serwis i jest lepiej ale to nie to czego się spodziewam, bo mimo wszystko można ustawić tylko dwie temperatury za zaworem - normalną i obniżoną. Może jest jakiś inny sposób, żeby sterownik płynnie reagował na zmiany temperatury na zewnątrz i trzymał zadane temperatury w pokoju? Może termostat zewnętrzny? Mogę zainwestować w dodatkowe elementy.
2018-03-14 23:32
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Zawór to jedno a temperatury w pokojach to drugie i jedno i drugie można ustawić.
Nie możesz dogrzac pomieszczeń przy jakiejś zadanej za zaworem to ustawiasz wyżej krzywą i tyle.
Nie licz też że jeden czujnik utrzyma Ci temperatury w kilku pomieszczeniach na równo bo to jest niemożliwe.
W teorii tak może być ale nie widziałem jeszcze tak idealnego domu w praktyce raczej nie.
Trzeba było pozakładać termostaty wtedy miałbyś możliwości. 
2018-03-16 07:13
  seep Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Witam 
pytanie do ES_Serwis 
mam Ten sam problem co raf456 tylko z zaworem 3D Przy opcji zatrzyj pompę po dogrzaniu zamyka się zawór i nie ma obiegu wody w kotle (ogniwo-14kw) Kocioł działa na potrzymaniu ale palnik jest rozgrzany i podnosi się temperatura wody w kotle, Z powodu braku ruchu cieczy w kotle nie zawsze czujnik temperatury kotła wyłapuje skok temperatury  do takiego stopnia ze potrafi zagotować wodę w kotle. Pompa cwu jest ustawiona na (ochronę powrotu) ale nie zawsze temperatura powrotu zdąży spaść żeby zamieszać wodę w kotle.
Czy jest inne ustawienie żeby np.zawór się nie domykał i działał grawitacja w tym momencie 
Pompa jest za zaworem 3D ustawienie na NIE wyłącznie po go graniu temperatura w domu żyje własnym życiem stała mimo ustawień programatora  
2018-03-16 08:22
  mnich Posty: 263 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS
Witam
W związku z nagłym wyłączeniem odbioru kocioł zostaje z dużą mocą przez co mocno się przegrzewa. Jedyne wyjście to przełączenie spalania na grupowe i dobranie odpowiednich mocy w taki sposób żeby kocioł mimo braku odbioru nie przegrzewał się w tak znaczącym stopniu.
Proponuję ustawić moc min i max na poziomie 8-12 kW
8kW/34%/4 powtórzenia
12kW/36%/4 powtórzenia
Po ustawieniu parametrów poobserwować spalanie i wprowadzić korekty jeśli będzie to konieczne.

2018-03-16 10:58
  gesy1974 Posty: 26 Ostrzeżenie: 0
Witam.Mam pytanie o czujnik za zaworem.Gdzie ten czujnik powinien być umieszczony na wyjściu z zaworu w kierunku pompy CO.Bo po zamontowaniu siłownika zaworu siłownik zamyka zawór i temperatura wody w kierunku pompy CO leci na łeb na szyje.A na kotle gwałtownie rośnie.
2018-03-16 11:22
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
gesy1974 napisał » 2018-03-16 10:58
Witam.Mam pytanie o czujnik za zaworem.Gdzie ten czujnik powinien być umieszczony na wyjściu z zaworu w kierunku pompy CO.Bo po zamontowaniu siłownika zaworu siłownik zamyka zawór i temperatura wody w kierunku pompy CO leci na łeb na szyje.A na kotle gwałtownie rośnie.

Ze 40 do 50cm za pompą. Przecież to chyba normalne że jak zawór się zamknie to wszystko wraca do kotła i temp. rośnie?
Tak się zastanawiam kto instaluje Wam te kotły?
Bo jak czytam to chyba piekarze.
2018-03-16 15:26
  gesy1974 Posty: 26 Ostrzeżenie: 0
Kocioł kupiłem na już w wyniku awarii. Dodam jeszcze że kocioł mam od miesiąca. Firma która go instalowała dokonała uruchomienia kotła i nic mi nie tłumacząc spakowałem się i pojechała. Więc proszę mi wybaczyć moje pytania. Sam doszedłem jak palić w tym kotle bo nikt nie był zainteresowany tym aby mi to wytłumaczyć. Teraz pytanie odnośnie tego czujnika. Gdzie mam go wpiąć na płycie sterownika. 
2018-03-16 15:33
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Witam,czujnik za zaworem wpinamy na płycie pod wejście czujnik T1
pozdrawiam
Użytkownicy online: wiesiekk1