W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  rbr 12KW czunik pokojowy vs dogrzewanie wody ustawienia pieca Subskrybuj
2018-03-03 00:31
  Duxxx Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Witam, posiadam piec rbr ekouniversal 12kw, próbuje go ustawic ale brak midoswiadczenia   z piecami,



Moze mi pomożecie.
A mianowicie, piec posiada czujnik temperatury zewnętrznej jak i czujnik temperatury pokojowej, lecz mam wrazenie ze piec wyłacznie reaguje na zmienne temperatury zewnętrznej. Na piecu ustawiona  jest temperatura komfortowa na  poziomie 20.5C a w pokoju rzeczywista temperatura  24C. Mimo osiągnięcia temperatury komfortowej, kaloryfery nadal są gorące  piec nie zjeżdża z temperaturą na kotle.
Zawór na piecu 4 D regulacja ręczna, ustawione tak że temperatura jest niższa na wyjsciu o 7-10C niż temperatura na kotle.
Ustawione obniżenie na kotle temperatury o 4C

Ustawienia obwodu CO - typ obwodu P.C0, a może powinno być P.C0+pok ( nie wiem co skrót pok oznacza - pokojowy czujnik???) typ reg pokojowego - czujnik temperatury.

Po drugie dziwi mnie skakanie temperatury większej lub równej mimo temperatury zewnetrznej tej samej, Większe lub równe >>55 C na piecu 60,3 C a 4 min pożniej >>52C a na piecu jest temperatura 59,8 ktoś ma pomysl dlaczego tak jest?
 Dlaczego dmuchawa non stop pracuje gdy parametr na piecu pokazuje wartość powyżej której temperatura kotła ma być >>52 C a wentylator chodzi dalej mimo że na kotle temp wody wskazuje 59 C ?

CWU- nie potrzebuje dogrzewać wody w nocy lecz chcialbym ustawic piec tak żeby na kilka minut w nocy uruchomić  pompę wody aby przepychal zimną wodę z bojlera?Da się tak? 
Pozdrawiam
Adrian


dodane 2018-03-03 00:31
2018-03-05 07:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Witam,typ obwodu należy ustawić "P.CO + pok" a typ regulatora pokojowego "czujnik wewnętrzny" chyba że posiada Pan termostat zakupiony poza zestawem w takim przypadku ustawiamy " termostat zewnętrzny"

Tryb w pełni automatyczny retorta eCoal jest trybem pracy ciągłej. Kocioł nie dąży do wyłączenia się. Dopiero 5 stopni powyżej temp zadanej dostaje sygnał do wyłączenia się ale musi dokończyć cykl pracy.

CWU posiada programator w którym możemy wybrać w jakim dniu oraz godzinie ma pracować pompa.

Na ekranie CWU wybieramy tryb pracy " programator" następnie w obwodzie CWU > "programator" wprowadzamy swoje ustawienia pracy pompy.

2018-03-05 08:01
  olo73 Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
witam duxxx
powiedz czy czujnik tem. wewnętrznej masz w tym samym pokoju co grzejniki ci tak grzeją 
czujnik powinno się umieścić w takim miejscu co jest największa wymiana temperatur i narażony czyli korytarz ,czy salon z dala od grzejników wtedy sobie ustaw tak temperaturę pokojową byś miał tą oczekiwaną , nie tak że zadajesz 20 st.na piecu a w pokoju masz 24 , ustaw sobie temperaturę na tyle byś miał zadowalającą w pokoju .
często czujnik łapie gdzieś zawirowanie powietrza i pokazuje że pokój nie ma jeszcze osiągniętej tem. zadanej a w pokoju gorąco ,po prostu zdejmujesz lub podnosisz tak ustawienia tem . byś osiągną dla siebie zadowalającej tem. w  pokoju 
pozdrawiam
2018-03-06 16:49
  Duxxx Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
olo73 Tak czujnik mam w pokoju gdzie znajduję się grzejnik, lecz zdala od kaloryfera ( przy drzwiach od kuchni zamontował fachman czujnik). Fachman ktory montował piec rozwalił cały system jak tylko mógł, od krzywych rur po zle zamontowany czujnik CWU, zawory wody bez możliwości kryzowania oraz zawor 4D bez silnika sterującego zaworem 4D - i tu tez jest pewnie pies pogrzebany w pracy kotła.
Jeszcze jedno pytanie, mój sterownik ecoal nie ma wyjscia na karte sd, wg wyswietlacza jest to ecoal 3,5, ale wersja 3,5 ma niby wyjscie na karte SD. Czy się mylę i jest to wersja 2,1 lub 2,4? Dzięki za wskazówki.
ES_Serwis dzięki zaraz ide przestawić piec na P.CO + pok
2018-03-06 18:13
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
Zdjęcia wyświetlacza sugerują ster wersji 3.5. Te parametry co chcesz ustawić też sa w ster3.5. Karta Sd jest na pcb. Odkręć pokrywę ster. Karta mikro sd znajduję się na dłuższej krawędzi pcb, na tej stronie co są poprzykrecane czujniki. 
2018-03-07 09:41
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Duxxx napisał » 2018-03-06 16:49
olo73 Tak czujnik mam w pokoju gdzie znajduję się grzejnik, lecz zdala od kaloryfera ( przy drzwiach od kuchni zamontował fachman czujnik). Fachman ktory montował piec rozwalił cały system jak tylko mógł, od krzywych rur po zle zamontowany czujnik CWU, zawory wody bez możliwości kryzowania oraz zawor 4D bez silnika sterującego zaworem 4D - i tu tez jest pewnie pies pogrzebany w pracy kotła.
Jeszcze jedno pytanie, mój sterownik ecoal nie ma wyjscia na karte sd, wg wyswietlacza jest to ecoal 3,5, ale wersja 3,5 ma niby wyjscie na karte SD. Czy się mylę i jest to wersja 2,1 lub 2,4? Dzięki za wskazówki.
ES_Serwis dzięki zaraz ide przestawić piec na P.CO + pok

No z tego co piszesz to raczej był jakiś partacz a nie fachman.
Pewnie jedyna jego zaletą była cena.
Najgorzej jak się szuka wszystko tanio, ktoś żeby się podłożył i sprzedał kocioł na 8%, później pan czesio zamontuje i nieszczęście gotowe. Co będzie dalej jak się coś sypnie można się domyślać.
Na szczęście kończy się era panów czesiów, heniów którzy dorabiają sobie popołudniami.
Nie będzie wpisów i uruchomienia przez osoby uprawione, gwarancja 2 latka i do widzenia.
Zawsze warto też poczytać instrukcję, ta od sterownika zawsze jest w teczce z resztą dokumentów.
2018-03-07 14:37
  pablo Posty: 595 Ostrzeżenie: 0
         karoka65: zapomniałeś dodać że oprócz ceny  fachowca oferują + faktura z częściami bez vat ;-] (która de facto jest większa niż z vat) ek
2018-03-07 14:52
  Duxxx Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Tanio nie było. Fakturę dał. Koleś jeszcze żeby było śmieszne to dobry znajomy teściowej hehe. I fachman z kilkunastoletnim doświadczeniem haha. 



Panowie na ile minut macie ustawioną pracę pieca a na ile minut przerwę w pracy pieca???? Obecnie mam 240min pracy 5min postoju pompy. Trochę chyba to ustawienie sensu nie ma.
2018-03-07 17:20
  olo73 Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
duxxx udostępnij piec zobaczymy co się dzieje , czy przestawiłeś coś tak jak ci mówiłem ?
2018-03-07 21:34
  Duxxx Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Tak przestawiłem. 21.5 w pokoju a na piecu ustawione 20.5 brakuje mi  sterownika zaworu 4d. Bo mimo osiągniętej temperatury pompa dalej chodzi pompując wodę na pion.Wyłącza pompę po 240min pracy na 5 min.
2018-03-08 07:11
  MarcinZ Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Witam. Posiadam kocioł RBR-K 12w. Jestem jego użytkownikiem od kilku miesięcy i podzielę się moimi spostrzeżeniami odnośnie tematu. Moim zdaniem, jak jest kilka grzejników, czyli kilka pokoi, to trudno z jednym czujnikiem pokojowym załatwić sprawę ustawienia temperatury we wszystkich pokojach. Można kombinować ale nie za wiele to da. Ja ustawiam temperaturę zaworami termostatycznymi na grzejnikach i sprawa załatwiona. Prosto i bezboleśnie. Zawór na grzejniku na "3" i mam 22 st. w każdym pokoju. Pompa co pracuje cały czas. Kocioł ma zadaną 52 st. żeby dogrzewał cwu.
 I już nie w temacie ale dodam, to żeby podłogówką sterować na podstawie zmiany temperatury zewnętrznej, sterownik musiałby mieć wbudowany "moduł prognozowania pogody"ek. Przecież to ma taką bezwładność, że dzień czy dwa trzeba czekać na odczuwalną zmianę. Teraz, jak pogoda się poprawia, to zaworem mieszającym na rozdzielaczu podłogówki trochę zmniejszyłem i jutro czy pojutrze będzie efekt. .
Czujniki temp. wew. i zew. mam zamontowane, ale tylko w celach poglądowych.
Używam programatorów temp. kotła żeby w nocy trochę obniżyć, i programatora cwu, żeby obniżyć w okresie niekorzystania z ciepłej wody.
Pozdrawiam.
2018-03-11 00:03
  Duxxx Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
olo73 napisał » 2018-03-07 17:20
duxxx udostępnij piec zobaczymy co się dzieje , czy przestawiłeś coś tak jak ci mówiłem ?
Postaram się w przyszłym tygodniu piec podłączyć, Bo jak na razie piec nawet nie jest zaktualizowany ...
2018-03-11 20:08
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
MarcinZ napisał » 2018-03-08 07:11
Witam. Posiadam kocioł RBR-K 12w. Jestem jego użytkownikiem od kilku miesięcy i podzielę się moimi spostrzeżeniami odnośnie tematu. Moim zdaniem, jak jest kilka grzejników, czyli kilka pokoi, to trudno z jednym czujnikiem pokojowym załatwić sprawę ustawienia temperatury we wszystkich pokojach. Można kombinować ale nie za wiele to da. Ja ustawiam temperaturę zaworami termostatycznymi na grzejnikach i sprawa załatwiona. 

Jako, że wykorzystuję czujnik temperatury wewnętrznej (od 3 lat, instalacja bez zaworów 3 i 4 D, grzejniki bez zaworów termostatycznych, sterownik 2,4) to parę słów w temacie:
1. mam 4 pokoje i bez problemu jest zapewniony komfort temperatury w każdym z nich, czujnik jest umiejscowiony w "najzimniejszym" pomieszczeniu, różnica temperatur między pomieszczeniami nie przekracza 1 stopnia,
2. najprostsze sterowanie temperaturą w pomieszczeniach z dokładnością, u mnie od 22,2 do 22,7.
3. jako, że parę dni przymroziło i opał mam mało kaloryczny, to mogłem parę rzeczy przetestować odnośnie wielkości spalania.
Kocioł chodził chyba w każdej możliwej konfiguracji, nawet udało się na grupowym na 3 podaniach po 5 s doprowadzić do pracy bez odstawiania.
Wniosek jest taki, że zawsze opcja z regulatorem pokojowym (pompa po dogrzaniu pomieszczenia wyłączona) była najbardziej ekonomiczna, a najbardziej ekonomiczny tryb pracy to retortowy ręczny.
Różnica między pracą ciągłą, a z regulatorem to ok 5 kg węgla więcej na dobę w pracy ciągłej kotła.
4. brak  różnicy w spalaniu z włączoną lub wyłączoną pompą cwu (jako ochrona powrotu), a przy włączonej opcji ochrony powrotu temperatura cwu zbliżona do zadanej kotła,
5. kocioł chodzi cały rok w trybie zima i czasami jak w lato jest deszczowo to idzie ciepło na grzejniki i jest to fajne,
6. jeżeli chodzi o przerwę w podtrzymaniu ,to z regulatorem pokojowym, lepiej sprawdzała się opcja z załączaniem podtrzymania pomiędzy trybem praca
7. wady to brzydki wykres i jak na dłużej wyłączy się pompa, to mimo utrzymywaniu się zdanej temperatury w pomieszczeniu, jest tak "nie do końca" ciepło. 

To co napisałem to są wyłącznie moje spostrzeżenia




2018-03-11 23:47
  Duxxx Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Hej, Chyba znalazłem powód przez który pompa CO chodzi non stop mimo osiągniętej temperatury w pokoju, a mianowicie wartość czasu pracy pompy wg instrukcji ma wynosić 0, wtedy pompa się wyłaczy po osiągnięciu temperatury. Chyba się nie mylę Panowie?


Jeszcze pytanie czy przypadkiem jak na foto nr wartość 2 nie powinna być ustawiona jak na zdjeciu 3 ( czyli pół słońce pół snieg) w końcu tryb ma być auto lato. Czy jak obecnie na zdjeciu nr 2 ma wszystko pozostać?
Użytkownicy online: Jan46, marekg