W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Prosba Subskrybuj
2018-01-16 17:11
  Wilenska Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post, chociaż przygodę z nowym piecem zacząłem dokładnie rok temu. Ze względu na różne perturbacje ze starym piecem węglowym, postanowiłem zakupić mamie piec na ekogroszek. Mieszka sama z niepełnosprawnym bratem. Chciałem, aby chociaż tym przestała się zamartwiać, ale jakoś jeszcze nie wychodzi. Oczywiście przez ten okres słuchałem różnych porad, z których korzystałem oraz starałem się przejść przez dużo postów oraz stronę zawijana.

Niestety, wciąż wydaje się, że piec jest nie do końca ustawiony, ponieważ są spieki, dziwne skoki temperatury spalin co w konsekwencji powoduje duże wykorzystanie węgla.

Z bratem, który też przyjeżdża tylko w niektóre weekendy staramy się dokładnie czyścić piec. Także mama co 3-4 dni czyści (a wiadomo, że już nie tak dokładnie, bez wygaszania) piec.

Mimo, że dom-szeregowiec nie jest taki stary (ok. 15 lat) i w miarę dobrze ocieplany to są już nawet zauważalne mostki cieplne, szczególnie przy oknach dachowych. W sumie teoretycznie nie było by problemu, gdyby węgiel był spalany na ogrzewanie, ale mam wrażenie, że dużo idzie z popiołem i do komina. Oczywiście piec jest w trybie automatycznym (retortowy – eCoal), ponieważ raczej nie było by możliwości ciągłego dostosowywania się do zmieniających się warunków pogodowych, chociaż z bratem mamy zdalny dostęp do sterownika. Niestety jedynie co na odległość można zrobić to monitorować temperaturę spalin, pytać mamę jak tam popiół, jak często i ile dorzuca węgla.
Może kilka danych (samo urządzenie udostępnione):
 - dom szeregowy o grzewczej powierzchni ok. 140m2
 - kocioł RBR-EKOUNIWERSAL
 - sterownik powinien być upubliczniony (statystyki wydają się trochę zaniżone)
 - węgiel dobrej jakości, wartość opałowa 25-26 MJ/kg, granulacja 8-25mm, siarka 0,4%, zawartość popiołu 5,5-6,5%, spiekalność(RI) 0
 - regulacja temperatury przez termostaty na kaloryferach.
 - spieki są raczej kokosowe – mają wygląd szary, matowy i jest łatwy do rozkruszenia
 - jakieś dane jeszcze podać?
 - mama twierdzi, że ostatnio ślimak prawie co chwile podaje
 - z tego co wyczytałem, to dla dobra żywotności pieca, nie powinien być ustawiony poniżej 50 stopni, więc tyle jest

Ostatnio z bratem robiliśmy następujące ćwiczenie. W poprzednią sobotę (widać na wykresach z 13 stycznia) piec został przez niego wygaszony i dokładnie wyczyszczony. Rozpiętość spalin była bardzo ładna (pomiędzy 70-120 stopni). Mama, przed 3 dniowym wyjazdem (wtorek, 16 stycznia, koło godz.16) przykręciła termostaty i co ciekawe temperatura spalin wzrosła (na 80-180). Zaczęliśmy to sobie jakoś tłumaczyć, że jak ciepło nie idzie na kaloryfery to musi wypuszczać w komin. Poprosiliśmy brata, aby na noc z powrotem odkręcił na większe grzanie termostaty. Ale niestety temperatura spalin znowu wzrosła na 150-220… Rano znowu przykręcił a temperatura trochę spadła. Obecnie jest około 110-210. Jak to można rozumieć?

Czy mógłbym prosić kogoś z forumowych ekspertów o jakieś rady, co mógłbym jeszcze zrobić/zmienić? Z tego co wyczytałem to na automacie ewentualnie moc dmuchawy… A może jakieś ustawienia półautomatyczne (retortowy-grupowy)?

Czy to niewypalone można bezpiecznie wrzucać z powrotem do podajnika?

Dla takich parametrów i obecnej temperaturze, jaka powinna być pożądana temperatura spalin?
Statystki odnośnie średniego zużycia na dzień pokazują ok. 15kg a mi wychodzi około 20. Z czego to może wynikać (wszystkie zasypy uzupełnione)?


Z góry dziękuję za pomoc.
A.

2018-01-16 18:31
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Są trzy możliwości nadmiernego wzrostu temp. spalin w tym kotle:
- zabrudzony wymiennik
- nie domknięta kierownica spalin
- nie domknięty ( dosunięty do końca ) zawirowywacz
Na wykresie wygląda to bardzo dobrze.
Dla 12kW można spróbować ująć jedno podanie czyli na 3 lub o jeden procent dołożyć wiatru jeśli nie dopala do końca a spieki są miękkie.
Użytkownicy online: