W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  sterowanie zaworem 4D Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2017-11-08 20:56
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Panowie

Proszę o podpowiedź co trzeba zmienić w ustawieniach zaworu 4D żeby puszczał cieplejszą wodę na grzejniki. Po założeniu siłownika temp. na grzejniki mimo zadanej min 40 osiąga w porywach do 35, dlaczego czy to przez ochronę powrotu?

Druga sprawa mam problem z utrzymaniem kopczyka na palniku, mimo aż 18 sek podawania po przerwie w paleniu kopczyk jest praktycznie zapadnięty. 

Może ktoś doświadczony a widzę tu parę osób miałby chwilę żeby doradzić jak ustawić kociołek żeby utrzymywać na nim stabilną temperaturę bo ewidentnie coś robię źle, a nie radzę sobie z tym do tego stopnia że przeszedłem na palenie ręczne.
2017-11-08 21:02
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dokładnie tak jak masz ochronę powrotu realizowana za pomocą zawory 4d wtedy ,  4d reguluje temp powrotu , zmien ochrone powrotu na np pompa cwu 

Co do kopczyka sprawdz ciag kominowy , czy czasem nie wypala ci wegla w postoju , 
2017-11-09 18:57
  grafik1979 Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Ameno25 napisał » 2017-11-08 21:02
Dokładnie tak jak masz ochronę powrotu realizowana za pomocą zawory 4d wtedy ,  4d reguluje temp powrotu , zmien ochrone powrotu na np pompa cwu 

Co do kopczyka sprawdz ciag kominowy , czy czasem nie wypala ci wegla w postoju , 

A jak sprawdzić ciąg kominowy?
2017-11-09 19:38
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Ja sprawdzałem w ten sposób że po zakończeniu grzania odczekałem około 10 minut i sprawdzałem wzrokowo czy kopczyk nie posiada płomieni, czyli czy nadal się pali węgiel. 

Może jednak jest inny lepszy sposób, sam chętnie się dowiem.
U mnie kopczyk niby się nie pali ale i tak wydaje mi się że za bardzo idzie wszystko w komin, nie mam żadnej przysłony miedzy kotłem a kominem, a komin mam na wielkość cegły.
2017-11-09 19:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jest cos takiego jak RCK regulator ciagu kominowego 
2017-11-09 20:17
  grafik1979 Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
No mam regulator ciągu kominowego RCP ustawiony na 20Pa, ale przy 4 podaniach na 8kw kopczyk zapadnięty
2017-11-10 07:52
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Ameno25 napisał » 2017-11-09 19:44
Jest cos takiego jak RCK regulator ciagu kominowego 



Ameno25, słyszałem i czytałem o tym ale wiedziałem o montowanych do komina nie natomiast do dmuchawy.
Warto zastosować taki regulator do dmuchawy? 
Jak go ewentualnie ustawić czy tylko na zasadzie sprawdzania czy nie wypala kopczyka?
2017-11-10 08:36
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Walduli , a kto napisał , że RCK jest do dmuchawy  
2017-11-10 13:20
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
@grafik1979 sprawdzenie ciągu po odstawieniu możesz wykonać prostym sposobem, podpalasz kartkę papieru, gasisz i gdy leci dym to zbliżasz do dmuchawy. Jeśli przez dmuchawę wciąga mocno dym, to masz obraz jak powietrze przepływa przy wyłączonej dmuchawie.
2017-11-10 13:41
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Dlaczego nikt nie napisze, że RCK nie wolno stosować przy kotłach z nadmuchem. Nawet stosowny zapis w karcie jest.
2017-11-10 15:40
  tryt Posty: 486 Ostrzeżenie: 0
Trochę mnie zaskoczyłeś, gmaj22. Mam zabudowany RCK, szukam w DTRce kotła zakazu stosowania regulatora i nie znajduję. Może źle szukam - podaj gdzie to jest zapisane?
2017-11-10 16:27
  grafik1979 Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
mamut napisał » 2017-11-10 13:20
@grafik1979 sprawdzenie ciągu po odstawieniu możesz wykonać prostym sposobem, podpalasz kartkę papieru, gasisz i gdy leci dym to zbliżasz do dmuchawy. Jeśli przez dmuchawę wciąga mocno dym, to masz obraz jak powietrze przepływa przy wyłączonej dmuchawie.



Dzięki sprawdzę
2017-11-10 18:14
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
RCK montowany na kominie, czopuchu słuzy do regulacji NATURALNEGO ciągu kominowego, a więc podciśnienia w kominie. Wentylator zaś wytwarza nadciśnienie.
Do wentylatorów są inne, montowane pomiędzy wentylatorem a podajnikiem (niektówe wentylatory mają już zintegrowany regulator). Informacje zaczerpnąłem ze stron darco.pl oraz czysteogrzewanie.pl
Tak to wygląda:

2017-11-10 21:56
  tryt Posty: 486 Ostrzeżenie: 0
I dlaczego regulacja naturalnego ciągu kominowego (jego stabilizacja) przeszkadza według Ciebie w układzie z wentylatorem? Czym grozi? Uważam, że niczym, a pomaga. Stosuję od roku, sprawdza się. W żadnej DTR ce nie znazłem zakazu jego stosowania. Wskaż, gdzie jest ten "stosowny zapis w karcie" jak piszesz, bo to ważne. 
2017-11-10 22:15
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2017-11-10 08:36
Walduli , a kto napisał , że RCK jest do dmuchawy  



leON24 - fakt, nikt nie napisał ale poszperałem w necie i znalazłem to o czym pisze gmaj22
gmaj22 napisał » 2017-11-10 18:14
RCK montowany na kominie, czopuchu słuzy do regulacji NATURALNEGO ciągu kominowego, a więc podciśnienia w kominie. Wentylator zaś wytwarza nadciśnienie.
Do wentylatorów są inne, montowane pomiędzy wentylatorem a podajnikiem (niektówe wentylatory mają już zintegrowany regulator). Informacje zaczerpnąłem ze stron darco.pl oraz czysteogrzewanie.pl
Tak to wygląda:


2017-11-10 23:29
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
tryt napisał » 2017-11-10 21:56
I dlaczego regulacja naturalnego ciągu kominowego (jego stabilizacja) przeszkadza według Ciebie w układzie z wentylatorem? Czym grozi? Uważam, że niczym, a pomaga. Stosuję od roku, sprawdza się. W żadnej DTR ce nie znazłem zakazu jego stosowania. Wskaż, gdzie jest ten "stosowny zapis w karcie" jak piszesz, bo to ważne. 


Jest ukryte w Deklaracji Właściwości Użytkowych
Pkt 8 Deklarowane właściwości użytkowe
Tabelka pkt9 Sposób pracy komina:   Podciśnieniowy N
Co oznacza:
pracujący w podciśnieniu – gdy ciśnienie wewnątrz komina jest niższe od atmosferycznego (ciąg grawitacyjny)
N oznacza: N dla kominów podciśnieniowych badanych w nadciśnieniu 20 lub 40 Pa
Z tego co wiem to w oep dmuchawa ma do 150 Pa
Więc jakby coś się stało to napisane jest, i wtedy może ukaże się ostrzeżenie

Dużo lepszym rozwiązaniem jest ograniczenie wlotu powietrza do wentylatora ( przesłona ) konsultowane z kominiarzem.
2017-11-11 07:28
  tryt Posty: 486 Ostrzeżenie: 0
RCK nie powoduje, że w kominie znika podciśnienie. Można go wyregulować tak, aby ciąg z pieca był optymalny. W przypadku zapadającego się stożka przy dużym ciągu kominowym przesłona na wentylatorze nic nie da, bo nadal masz jedną drogę przepływu powietrza (i podciśnienia) od wentylatora poprzez palnik do komina. RCK pozwala zmniejszyć ten ciąg dzięki otwarciu bocznej ścieżki dla przepływu. 
2017-11-11 07:49
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
Napiszę tylko tyle: gdyby RCK nadawał się do instalacji z piecem nadciśnieniowym (posiadającym dmuchawę) producent na pewno zachwalał by na swojej stronie jakie są zalety stosowania tego urządzenia do takiego typu pieca.
Zresztą co za problem w dzisiejszych czasach zadzwonić  do firmy (nie do przedstawiciela). I zapytać czy można jak tak to ok a jak nie to dlaczego nie.



2017-12-21 17:00
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Witam ponownie

Żeby nie zakładać nowego tematu podepnę się pod stary bo również dotyczy to sterowania zaworem 4D.

W ustawieniach "obwód CO - zawór 4D" mam ustawione:
regulator pogodowy aktywny, 
krzywa grzania -10: 50*
krzywa grzania +10: 38*
ale jakoś wydaje mi się żę nie funkconuje to tak jak powinno, dziś przy -1* za zaworem było 47*.

Pytanie czy w ustawieniach "obwód CO1 ogólne" nie powinienem wybrać pompa co + zawor 4D + regulator pokojowy, i ustawienie regulator pokojowy dać na termostat zewnętrzny? 
W tej chwili mam:
typ obwodu: pompa co + zawor 4D
typ regulatora pokojowego: czujnik temperatury

Jeszcze pytanie odnośnie temp zadanej, jaką pełni ona funkcję w przypadku ustawień krzywej grzania?

Prosżę o podpowiedź jak to ustawić a może po prostu tylko mi się wydaje że jest źle?Obwód CO 1 - zawór 4DObwód CO 1 - zawór 4D
2017-12-21 17:24
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Narysuj sobie oś "x "i oś "y "  jedna oś to -10 druga +10 , zrób sobie 2 kratki(1cm )  to 1*
zaznacz na osiach 50*i 38* punkty przecinające wyznaczają grzywą grzewczą . 
Jeśli wybierzesz w obwodzie CO1 " pompa+ 4d+ reg.pok." wtedy masz możliwość dodatkowo obniżać temp za zaworem , poprzez czujnik temp wewnętrznej , w tym przypadku programator temp. za zaworem musi byc ustawiony na temp zadaną , dlatego że jeśli tam ustawisz w rożnych godz  temp obnizona to programator ma pierszenstwo nad regulatorem czyli czujnikiem .
Temp zadana nie jest brana pod uwagę jak masz włączoną pogodówke 
Do sterowania pogodowego wykorzystywany jest tylko czujnik zewnętrzny , 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Bolo123, Ecofirepoland, heniekwi, slawekwasilewski, tomaszstan, Ustronna