W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Elektroniczna pompa obiegowa Subskrybuj
2017-10-20 17:23
  yahman Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam.

Zakupiłem piec Ogniwo, (czeka na podłączenie), na etapie doboru pomp natrafiłem na problem.
Flagowi producenci Wilo i Grundfos poinformowali minie, że nie można tych elektronicznych pomp często przełączać.
(Wilo się nie określiło, Grundfos określił max 4 wyłączenia/włączenia na godzinę ). 

Teraz 2 problemy i pytania:

Jak taką pompą sterować. Czy odpuszczenie sterowania pompą i sterowanie tylko zaworem 4D ma sens ? ( w sensie podłączyć pompę na stałe pod zasilanie? ).
Jak często przy normalnej pracy pieca czyli przy trzymaniu temperatury sterownik przełącza stany pompy obiegowej?
Nie chciałbym wydać 500 zł na pompę i zabić jej elektronikę załączaniem ze sterownika.

Druga sprawa to "inteligencja" pompy, w sytuacji kiedy grzejniki się nagrzeją i głowice się pozamykają to pompa zwalnia do minimum i robi się problem z zapewnieniem temperatury na powrocie. Co wtedy z powrotem na kocioł, czy jest sens dokładać kolejną pompę na wymuszenie obiegu w dogrzaniu powrotu zza zaworu? Czy może zrezygnować z dokładnego sterowania temperatury w wymienniku CWU i tym obwodem zabezpieczyć powrót ?

Jeśli coś niejasno opisałem to proszę o uwagi.

Dom 150m, stara instalacja ( częściowo zmodernizowana na miedź,) 13 grzejników, układ otwarty, kotłownia właśnie modernizowana 1 obwód na CO, 2 obwód na CWU, bojler 200L.

2017-10-20 22:40
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Kurczakosy to żart 4 na godzinę?
U mnie pompa pracuje w trybach przerywanych jak nagrzeje to się wyłącza.
Najlepsza ochrona to dodatkowa pompa, taka np. alpha 2 grundfos pobiera 4W lub nawet 3W.
dodane 2017-10-20 22:40P.S.
Jeśli nie przeszkadza Ci wyższa tem. Cwu to możesz też tak chronić powrót.
2017-10-21 08:44
  jorgo Posty: 303 Ostrzeżenie: 0
yahman napisał » 2017-10-20 17:23
Witam.

Zakupiłem piec Ogniwo, (czeka na podłączenie), na etapie doboru pomp natrafiłem na problem.
Flagowi producenci Wilo i Grundfos poinformowali minie, że nie można tych elektronicznych pomp często przełączać.
(Wilo się nie określiło, Grundfos określił max 4 wyłączenia/włączenia na godzinę ). 

Teraz 2 problemy i pytania:

Jak taką pompą sterować. Czy odpuszczenie sterowania pompą i sterowanie tylko zaworem 4D ma sens ? ( w sensie podłączyć pompę na stałe pod zasilanie? ).
Jak często przy normalnej pracy pieca czyli przy trzymaniu temperatury sterownik przełącza stany pompy obiegowej?
Nie chciałbym wydać 500 zł na pompę i zabić jej elektronikę załączaniem ze sterownika.

Druga sprawa to "inteligencja" pompy, w sytuacji kiedy grzejniki się nagrzeją i głowice się pozamykają to pompa zwalnia do minimum i robi się problem z zapewnieniem temperatury na powrocie. Co wtedy z powrotem na kocioł, czy jest sens dokładać kolejną pompę na wymuszenie obiegu w dogrzaniu powrotu zza zaworu? Czy może zrezygnować z dokładnego sterowania temperatury w wymienniku CWU i tym obwodem zabezpieczyć powrót ?

Jeśli coś niejasno opisałem to proszę o uwagi.

Dom 150m, stara instalacja ( częściowo zmodernizowana na miedź,) 13 grzejników, układ otwarty, kotłownia właśnie modernizowana 1 obwód na CO, 2 obwód na CWU, bojler 200L.




Ja używam Wilo Stratos Pico już chyba 3 albo 4 sezon i nie mam najmniejszego problemu przy współpracy ze sterownikiem Ecoal, natomiast ze sterownikiem SPP były problemy. 
Co do cyklicznej pracy pompy to ja uważam, że lepiej jak pompa pracuje w trybie ciągłym.....i nie ze względu na samą pompę ale na kocioł. Sterownik ecoal ma kilka programów i wiele ustawień. Można go spokojnie optymalnie ustawić by uniknąć cyklicznej pracy pompy. . 
W kwestii termostatów, to przy instalacjach na paliwo stałe czyli węgiel przynajmniej jeden grzejnik powinien być bez termostatu. Wtedy jak wszystkie pozostałe się pozamykają to nie ma ryzyka nagłego wzrostu temp. na kotle i w instalacji. Ja jako pompy obiegowej używam pompy cwu. - tu sterownik cola ma również możliwość takiej pracy. 
2017-10-21 12:22
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
Używam 5 pomp  wilo elektronicznych 3 sezon i nie zastanawiałem się nad tym czy one załączają się 100 razy dziennie czy 2.
Działa i nic nie wskazuje by miało być inaczej.
2017-10-21 22:56
  fred Posty: 241 Ostrzeżenie: 0
U mnie także pracuje pompa Wilo w ruchu ciągłym, chyba że temp. CO i pokojowa uzyskają temp. zadaną. Zdarza się to bardzo rzadko, bo zawsze np. w łazience grzejnik grzeje bo tam powinno być najcieplej. Zabezpieczam takze temp. powrotu przy pomocy zaworu trój drogowego. Ten układ pracuje u mnie poprawnie. (jest dostępny)
2017-10-21 23:11
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
polecam pompe IBO tania elektroniczna 
2017-10-22 08:44
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Też myślę nad IBO BETA . Planuje ja podłączyć do bojlera i tu moje pytanie.
Bojler pracuje jako ochrona powrotu i wiadomo pompa co jakąś chwile się uruchamia.
Jak ja ustawić w takiej sytuacji AUTO czy bieg pierwszy? 
Jak ja ster wyłączy i ponownie włączy to na jakim trybie będzie? 
Ciekawe ile wytrzyma. 
2017-10-22 09:25
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Jak wyłączy i włączy będzie w takim jak ustawiłeś.
U mnie chodzą CO na auto ( 7-9W ), druga na małym obwodzie A1  8W
2017-10-22 23:43
  yahman Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Dzięki serdeczne za odpowiedzi ( nie miałem dostępu przez weekend do komputera, więc się nie odzywałem ),
Jutro na spokojnie przeanalizuję jeszcze raz temat, ale chyba stanie na jakimś Wilo + coś małego na ochronie powrotu, nie chciałbym sobie odcinać możliwości kontroli temperatury CWU.

2017-10-23 00:19
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Dwie pompy Grundfos 25-60





pobierają 4W i 3W jedna pracuje 24h druga gdy tem. w salonie spadnie
2017-10-23 12:23
  yahman Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
A,  są jakieś  minusy dogrzewania powrotu poprzez obwód CWU?  ( Poza tym ze będę  mial wodę  zawsze takiej T jaką ustawiłem na min powrotu?. ) 
Koszt małej pompki wilo którą można by zainstalować na wymuszenie ruchu przy ochronie porotu to 320 zł i pytanie czy jest sens ją montować i ponosić koszty.  

2017-10-24 00:31
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Mała pompka może nie chronić powrotu gdy zbyt duża ilość zimnej wody zaleje kocioł. 
W drugim domu mam pompę Grundfosa która pracuje 24h na 5W.
Chroni powrót przez dogrzewanie Cwu ale nie zawsze daje radę, być może dlatego że pracuje na 1 biegu.
Aaaa ta pompa zasila też instalację CO. Stary piec działa 7 rok i wtedy wystarczył powrót ok 40st.
W nowym kotle powrót ustawiony na 55st.
2017-10-24 00:54
  Tomisss Posty: 83 Ostrzeżenie: 0
yahman napisał » 2017-10-23 12:23
A,  są jakieś  minusy dogrzewania powrotu poprzez obwód CWU?  ( Poza tym ze będę  mial wodę  zawsze takiej T jaką ustawiłem na min powrotu?. ) 
Koszt małej pompki wilo którą można by zainstalować na wymuszenie ruchu przy ochronie porotu to 320 zł i pytanie czy jest sens ją montować i ponosić koszty.  




Nie do końca będzie tak jak piszesz. Temperatura cwu zawsze będzie wyższa niż powrotu, bo do kotła wróci jeszcze woda z instalacji. Co do ochrony powrotu przez cwu, to wg mnie jest to dobre rozwiązanie. Mam elektroniczną IBO i śmiga nonstop 3 sezon. Zawór 4d wykorzystuję do reg. temp. w instalacji. Żeby ochrona powrotu działa prawidłowo, pompa musi pracować w trybie ciągłym (temp. cwu ustawiona powyżej zadanej kotła).

2017-10-24 15:43
  czp01 Posty: 141 Ostrzeżenie: 0
Ja od tego roku na CWU mam  pompę Grundfosa Alpha2 25-40 i za namową znajomego włączyłem ją po prostu na stałe do gniazdka ale zblokowałem jej przepływ na 0,2m3 na godzinę.  Taki sposób grzania ciągłego CWU ( 200  litrowy zbiornik ze spiralą) jest bardzo efektywny i się sprawdza a pompa przy tym ustawieniu pobiera tylko 2W. 

Wcześniej przerabiałem już grzanie CWU w priorytecie jak i grzanie  CO i CWU równolegle i zawsze były jakieś skoki czy spadki na kotle. Teraz jest najlepiej.

Idąc tą drogą pompę CO też Alpha2 25-60 włączyłem w tryb pracy ciągłej a grzejniki zaopatrzyłem w termostaty gazowe Danfosa. Takie połączenie jest u mnie optymalne a kocioł pracuje stabilnie   Pompka CO ustawiona tylko na I biegu i ogarnia całą instalację -  pobiera przy tym od 2 do 3W.




Użytkownicy online: Awert, czerskiandrzej, Icebrecker, JJ2153, Koteldomasov130, libortichy, roman19, Sahy, Saxsiarz