W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Uzupełnianie pojemnika, brak wskazań ilości Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 3Następna stronaOstatnia strona
2018-03-19 15:20
  dziqss79 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za info,
Walczę już ze swoim piecem miesiąc czasu i jak bym nie ustawiał 25/dobę. Dom 90 m2
Może ktoś pomoże lub zerknie w ustawienia co zrobić aby spalanie było na poziomie 16-18kg/ dobę bo takie były założenia. Piec i nastawy można podejrzeć - Marcin-15KW-ino
Może ktoś pomoże.
2018-11-10 16:33
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Chciałbym odświeżyć temat zmodyfikowania algorytmu, żeby sam obliczał kiedy jest 100% itd przy wpisywanym parametrze pojemność zasobnika. 
2018-11-10 17:08
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Przemek to kiedy zrobicie coś z tym  paliwem ? 
Jest to tak nielogiczne i tajmenicze że nawet chyba  w instrukcji nie potraficie tego wyjasniec :
Co użytkownik to nawy temat , 
2023-01-10 07:31
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Chciałbym odgrzać tego kotleta, ponieważ temat dalej nie załatwiony przez Elektro-system.
Wg mnie w sterowniku powinno dać się wpisać dwie dane:
1. Ilość minut pracy podajnika
2. Maksymalna pojemność zasobnika w kg.
Punkt pierwszy mamy w sterowniku w ustawieniach zaawansowanych, natomiast drugiego nie ma, a jest ważny do określenia maksymalnego zasypu, bo wiemy, że różne kotły mają różną pojemność tego zasobnika, a chociażby w DTR-CE Eco Plus M 20 kW jest napisane, że wchodzi 180 kg a mi nie wejdzie więcej niż 150. 
Ale do rzeczy. Mając zapisane dane powyższe jak w moim przypadku 150kg spałam w 755min co u mnie to jest 100%.
Aby poziom paliwa w zasobniku pokazywał jego aktualny stan algorytm powinien wg mnie wyglądać tak:
((Ilość minut pracy podajnika/maksymalna pojemność zasobnika w kg) * ilość zasypanego paliwa w kg * (100/ilość pracy minut podajnika)) + aktualny poziom zasobnika w %.
Wg mojego przypadku:
((755/150)*ilość posypanego paliwa w kg*(100/755))+ aktualny poziom zasobnika w %
Mam nadzieję, że nic nie sknociłem.


2023-01-10 09:41
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Pajus76 napisał » 2023-01-10 07:31
(...) w DTR-CE Eco Plus M 20 kW jest napisane, że wchodzi 180 kg a mi nie wejdzie więcej niż 150.


W DTR widzę 180l, a nie 180kg.
2023-01-10 11:01
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Masz rację, ja dokładnie sprawdzałem na stronie ogniwa, gdzie wartość podana w dm3. Niestety przeglądam na telefonie, gdzie ekran mały. Moje niedopatrzenie. 
Niemniej jednak sterownik do różnych kotłów jest jeden, a pojemność ich zasobników jest różna i zapis o pojemności zasobnika w kg jest niezbędny do prawidłowego pokazywania pojemności paliwa w zasobniku.
2023-01-10 11:46
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
Obecny system jest stosunkowo najprostszy z możliwych. Precyzyjny to on nie jest a bardziej orirntacyjny ale pomocny. Największy problem użytkownikom sprawia czas który w najprostszy sposób można odczytać z poprzedniego zasypu po jego przepaleniu. Twój zamysł jest bardziej precyzyjny ale wymagałby jeszcze dodatkowych danych a to mocno by skomplikowalo życie mniej wymagającym użytkownikom. Znaczna część i tak z tego nie korzysta bo sypią opał z wiadra lub prosto z łopaty a ilość opału jak coś to piszą na oko. 
2023-01-10 13:36
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Obecny system poprzez edycję czasu, to nie jest rozwiązanie, nie w tym przypadku. 
Jak sama nazwa w sterowniku wskazuje, jest to poziom paliwa w zasobniku i jeżeli ktoś dosypie np. jeden worek 25kg do prawie pustego zasobnika, to algorytm powinien to wyliczyć i pokazać ile faktycznie jest paliwa w zasobniku. Robiąc edycję zapisu minut do opróżnienia mamy wartość 100%, co jest nieprawdą, ponieważ zasobnik nie jest pełny. 
Moja propozycja skierowana jest do programistów w celu zmiany w oprogramowaniu sterownika. Jedyne co się zmieni dla końcowych użytkowników, jeżeli taki algorytm dodadzą, to tylko wpis, który każdy właściciel kotła zrobi raz na początku przy pierwszym zasypie, tj. ilość kg jaka wejdzie do zasobnika. Możnaby wpisać tą wartość na sztywno ale każdy z nas ma inne piece, zasobniki mogą być różnej wielkości a i ciężar właściwy paliwa też będzie inny - patrz pellet. 
Dalej po zasypie pewnej ilości węgla do zasobnika trzeba będzie podać ile się dosypało, ale sterownik powinien pokazać rzeczywistą wartość, a nie zawsze 100%.
2023-01-10 15:16
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Ja w tam tym roku zakupiłem luzem dokładnie 3,1t eko i po jego spaleniu wyszło w oprogramowaniu ze właśnie tyle spaliłem. Ustawiałem według instrukcji tutaj na forum, więc twierdzę ze raczej to dokładne są dane. 
2023-01-10 15:44
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Osobiście zasypuję zawsze po 100kg i śmiem twierdzić , że wskazania są miarodajne ( wszystko zależy od prawidłowego ustawienia współczynnika pracy podajnika , do danego rodzaju paliwa , a ten zależy od jego granulacji , inny dla miału ,inny dla ekogroszku , a jeszcze inny dla np.groszek II )
dodane 2023-01-10 15:44PS. Żeby nie mieć przykrej niespodzianki w postaci całkowitego opróżnienia zasobnika i wygaszenia kotła  , mam wsypane 20kg rezerwy
2023-01-10 17:06
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Ja sypię zawsze 30Kg i wychodzi mi 124min. Wiadomo nigdy nie czekasz aż podajnik zejdzie Ci do 0. Przed kolejnym zasypem zawsze sprawdzę ile mi przepracowało minut np.100 i wsypuje kolejne 30Kg i wpisuję 148min. czyli 124+24=148min. Kolejny zasyp 30Kg przepracowane 90min. a było ostatnio 148min to zostało 58+124=182min. i wpisuję, tak w koło, ze zawsze wiem dokładnie kiedy będzie pusty podajnik.

Jak zrobisz pierwszy pomiar na nowym grochu bez pomyłki, to dane są miarodajne.
2023-01-10 17:29
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Zgadza się panowie, nikt nie twierdzi, że jak wpiszecie poprawną wartość do czasu opróżnienia zasobnika, to że nie jest ok. Ale nie o to w tym chodzi. Teraz trzeba wpisać ile wsypaliście paliwa do zasobnika i przeliczyć z kg, które już były w zasobniku na minuty, dodać wartość w minutach dosypanego paliwa i wtedy pomimo załóżmy niepełnego zasobnika mamy na wyświetlaczu 100%, co jest nieprawdą, bo zasobnik nie jest pełny. Natomiast korekcja czasu w ustawieniach zaawansowanych wskaże Wam, kiedy znów zejść do piwnicy. I moim zdaniem teraz jest to skomplikowane. 
Sterownik po zasypie i wpisaniu tylko wartości zasypanego węgla w kg, sam powinien to policzyć i pokazać prawdziwą wartość poziomu paliwa w zasobniku. I moje wskazania dla programistów do tego dążą. Że jak mam 35% paliwa w zasobniku i dosypię 25kg, co w moim przypadku to jest 17%, to sterownik ma pokazać, że aktualnie w zasobniku mam 52% paliwa, bo tyle go faktycznie jest. Nie trzeba wtedy korygować żadnych zapisów w ustawieniach zaawansowanych.



 
2023-01-10 17:34
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Temat wałkowany od dawna , jak widać nie do przejścia dla programistów z ES , widocznie nie jest dla nich priorytetem , a szkoda 
2023-01-10 17:47
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Zgadza się, jak ja wsypię 30Kg to wiem ze pokazuje mi pełen zasobnik ale i wiem ze to oznacza ze mam 100% wsypanego węgla , jeśli pokaże 50% to wiem ze jest go tam ok.15Kg. Z czasem można do tego przybadać ze bardziej się skupiam na dacie i godzinie podanej następnego zasypu niż na grafice ukazującej zasobnik.
Chyba oczekujemy wagi elektronicznej, fabrycznie zamontowanej pod zasobnikiem  
2023-01-12 09:02
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
Ja, na swój użytek zrobiłem w excelu kalkulator, który pomaga mi wyliczyć nowy czas jaki pozostanie do opróżnienia zasobnika po dosypaniu opału.

Poniżej link do pliku na moim dysku google. Może komuś się przyda. Można plik dowolnie modyfikować. Może ktoś go ulepszy ? 

Kalkulator zasypu

2023-01-12 20:56
  Pajus76 Posty: 50 Ostrzeżenie: 0
Fajny kalkulatorek, ale to tylko wylicza czas do opróżnienia zasobnika, czyli opcja, którą stosuje m.in kolega faco.
2023-01-13 20:59
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0

W moim przekonaniu trzeba wykorzystać to co jest.

piterekzioberek  fajne to jest . Ale na prawdę konsekwentnie to prowadzisz?
Do ideału chyba żadna logika programisty nie spełni wszystkich oczekiwań. Chyba, że kiedyś i jakiś producent zastosuje do tego wagę lub jakąś sondę pomiarową stan faktyczny opału w zbiorniku. A to się przełoży na cenę +++.

A póki co to każdy podchodzi do tematu indywidualnie.
Z tego co czytałem to inni nie mają nawet takiego prostego bajeru graficznego czy informacyjnego.
2023-01-13 21:12
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
To fakt, sterownik mnie pozytywnie zaskoczył.
2023-01-13 21:36
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
2023-02-02 17:14
  piterekzioberek Posty: 77 Ostrzeżenie: 0
rj1972
Mam ten plik w telefonie i używam go podczas każdego zasypu. Póki co spełnia swoją rolę. Ale to prawda, że przydatny jest pod warunkiem, że konsekwentnie się go używa. 
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 3Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: chrisp, Dan123, muchy, wiblewan