W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Przegrzewanie kotła Subskrybuj
2017-10-06 21:04
  slawpi Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witajcie, chciałbym zapytać, dlaczego przy ustawionej temperaturze kotła 60 st. czasem dmuchawa wyłącza się przy 61 st. a czasem przy 75 st? Pompy już stoją, temperatura w mieszkaniu osiągnięta ta ustawiona a piec czasem przeciąga o te 15 st. ponad ustawioną. Nie mam ustawionych żadnych innych temperatur np. od CWU (chodzi o podbicie pieca).
2017-10-06 23:02
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Witam , przyczyn może być wiele za mało informacji np. jaki kocioł , jaka instalacja , w jakim trybie palisz auto czy grupowe itp. Przypuszczam że palisz w automacie , a tu już na dzień dobry kociołek podbija temp. zadaną o 5 st. Druga sprawa zbyt duża ilość podań opału , trzecia - za duży nadmuch , czwarta - opał za bardzo kaloryczny do obecnych warunków i zbyt mały odbiór ciepła . Dmuchawa wyłącza się przy 61* przy zadanej 60*, bo widocznie histerezę kotła masz ustawioną na 1 st. to na tyle , pozdrawiam
2017-10-07 01:36
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Aleś Leon nakiełabasił
A w ogóle kojarzysz o co chodzi z tą histerezą? bo wydaje mi się że coś nie bardzo?
Kolega o ile wiem to pali chyba w "świeżym" Bruli a tam automatu nie ma, tyle o ile co kojarzę to jest taki półautomat, bodajże spalanie grupowe czy cuś?
dodane 2017-10-07 01:36
slawpi napisał » 2017-10-06 21:04
Witajcie, chciałbym zapytać, dlaczego przy ustawionej temperaturze kotła 60 st. czasem dmuchawa wyłącza się przy 61 st. a czasem przy 75 st? Pompy już stoją, temperatura w mieszkaniu osiągnięta ta ustawiona a piec czasem przeciąga o te 15 st. ponad ustawioną. Nie mam ustawionych żadnych innych temperatur np. od CWU (chodzi o podbicie pieca).

Podepnij ster do neta i zapytaj kogoś kto coś kojarzy z tymi sterownikami bo na forum ilu userów tyle teorii a każda jest słuszna wg. teorii jaką wyznaje jej głosiciel a nie tej jaką wyznaje sam sterownik
2017-10-07 08:48
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli kociołek pracuje na dość dużych obrotach dmuchawy i nagle pompy stop to temeratura w piecu rośnie bo nic nie odbiera ciepła.
2017-10-07 10:26
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
karoka65 nie będę rozbijał g...na na atomy i pisał wywodu na temat histerezy , bo nie o to koledze chodzło . Jak widać dla jednych to kiełbasa a dla drugich kaszanka , pozdrawiam i smacznego życzę 😉
2017-10-07 11:20
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
slawpi napisał » 2017-10-06 21:04
... Pompy już stoją...
No przecież sam sobie odpowiedziałeś. Pompy stoją a sterownik zawsze musi dokończyć zaczętą grupę. Jak do zadanej doszedł np. w pierwszym podaniu grupy, to i musi ją przewalić zanim grupę skończy. Jak jest ustawiona krótka histereza przejścia na wyższą moc i np. doszedł do zadanej na początku grupy robionej z wyższą mocą, to musi przewalić w ciul zanim grupę robioną z wyższą mocą dokończy. Bo pompy stoją... A Ty Leon też się zastanów zanim coś napiszesz, bo ludzi w błąd wprowadzasz. Na przykład się zastanów w którą stronę się histereza liczy.
2017-10-07 11:52
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Pink fajnie i po chłopsku, jak lubię
A z tą histerezą to jak napisałem wyżej, ile userów tyle teorii
Jak minertu mówi, racja jest jak doopa, każdy ma swoją a sterownik ma swoją zasadę działania i żadna inna teoria nie będzie miała tutaj zastosowania tylko ta która "wszczepił" mu programista.
Pozdrawiam wszystkich i życzę spokojnego weekendu
Pędzę na serwis pod Wrocek bo sterownik zaniemógł i marznie 3 miesięczne dziecię.
2017-10-07 12:39
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ja bym jeszcze dodał ze czasami nawet jak dana grupa skończy się zaraz po osiągnięciu zadanej CO ,  pompy staną,  a na palniku mamy ogień to nawet po zatrzymania dmuchawy to nie gaśnie o tak sobie odrazu,  i właśnie w zależności jak dana grupa się skończyła,  i w którym momencie została osiągnięta temp wew ipompy stanely,  to właśnie tak nam może przebijać zadana CO. 
Leon histereza dział w dół nie do góry  

Do autora,  proponuje ustawić histereze kotła 0,5-1 stopień,  histereze przełączania mocy 2-3 stopnie,  oczywiście najlepiej jak sam zaonserwujesz zachowanie kotła bo wcale to co podałem nie musi być dobre 
2017-10-07 13:11
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Sorki Panowie może faktycznie czegoś nie doczytałem ale u mnie histereza działa w obie strony ( w spalaniu grupowym mam ustawioną  histereze kotła 0.5 *C ) Temp.zadana kotła 57*C dmuchawa wyłącza się gdy kociołek osiągnie temp.57.6*C , a załącza jak temp.spadnie na 56.4*C tak że sam już nie wiem pewny

PS. Teraz zmieniłem histerezę na 0.2*C zobaczymy przy jakiej temp. się wyłączy ? Jak się odstawi przy 57*C to zwracam honor czko
    Odstawił się przy temp.57.4*C tak że Panowie, co z tą histerezą 
2017-10-07 13:58
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Pink01 napisał » 2017-10-07 11:20
... sterownik zawsze musi dokończyć zaczętą grupę. ...
No jak to co?
2017-10-07 14:24
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
No i sała się jasność, czyli tą histereze można o 3 litery roztrzaść 😂
2017-10-07 16:13
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Leon

Zerknąłem na Twoj niebieski kociołek , a więc :

Zgodnie z ustawioną histerezą kotła 0,2 * kocioł załączył sie przy 56.7* nastąpiło  12 podań w trzech grupach na mocy 8kw ,każda grupa 4 podania , każde podanie poprzedza   przerwa  20s  , po skonczeniu grupy ( 4 podania) następuje dopalanie paliwa na podstawie temp spalin około 180s .
U ciebie ostatnia grupa zaczęła sie przy temp CO 56,5* , ostatnie podanie tej grupy skończyło sie przy temp CO 56,8* po czym nastąpiło dopalanie paliwa trwające około 3min , i Twój kociołek niestety nie odstawił się przy 57,3*  a nastąpiło to dopiero wtedy gdy  paliwo sie dopaliło według algorytmu sterownika czyli w Twoim przypadku 57,5*
A więc jak sam widzisz histereza nie działa w górę . 
Natomiast u ciebie widać że jest równy odbiór ciepłą , i mogło się zdażyć tak ze akurat sie odstawiał tak jak pisałeś wyżej
Pozdrawiam  
2017-10-07 17:45
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Ok , thx Piotrek za zainteresowanie , faktycznie mógł to być zbieg okoliczności i stąd moja błędna opinia na temat histerezy ale najważniejsze , że temat wyjaśniony, bez zbędnych uwag i komentarzy , pozdrawiam
2017-10-08 15:20
  AndrzejDol Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Mi też sterownik wariuje, mam ustawioną temp. na 50 a on przy 53-54 załącza dmuchawę i to nawet na 85-95 i podaje ekogroszek. Czy to w związku z brakiem odbioru ciepła?
Użytkownicy online: AniPik, Jurek69, leon, oliwak123, sp3lff