W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona142 / 188Następna stronaOstatnia strona
2022-05-07 23:25
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Takiś kolega madalika ? Miałbyś koło, ale kwadratowe.
2022-05-07 23:57
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Lepszy medalik niż jakiś gość no name  Raków mistrzem 
2022-05-08 10:16
  sebsa Posty: 766 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2022-05-07 22:20

W mojej instalacji grzejnikowej (wszędzie termostaty) wystarcza zasilanie na 46st. Z nudów testowałem gdy było -18 w nocy i -7 w dzień (przez kilka dni było zimno w grudniu) W niektórych pokojach termostaty ustawione na 3 puściły prawie pełny przepływ (pomiar niemiarodajny, ręką). Ze względu na to, że mam jedną pompę tylko testowałem, bo normalnie mam na kotle 55st, coby było dużo ciepłej wody użytkowej. U mnie bez problemu pójdzie Altherma z małym buforem, ale uznałem, że dam gaz. Ja się boję tej całej elektroniki, co ją może byle burza rozpieprzyć w mak.





U mnie kocioł robi już 12 rok. Pamiętam swój pierwszy sezon. Człowiek zaczynał od temperatur zadanych CO 45deg. Myślało się, że się zaoszczędzi na opale. Krzywdy w domu nie było. Niestety kocioł szybko zarastał a i efektywność spalania była marna. Od kilku lat mam zadane 60deg i tak sobie chodzi cały rok. Druga sprawa. Za Twoimi radami zrobiłem małe obejście w obiegu i od kilku lat wszystko zasilane jedną pompą autoadapt. Również chwalę sobie to rozwiązanie. Gorącej wody od ciula. Jak widzę filmiki gdzie przy PC montuje się obowiązkowo ten zawór strefowy to mnie aż mrozi.
2022-05-09 19:21
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Masz rację z wysoką zadaną, może jakieś dekagramy więcej się spali, ale roboty mniej i kocioł ma się lepiej. Mi przy 55 zadanej zatrzymuje się przy 57st, i tyle osiąga CWU. Wyżej nie chcę ustawiać, bo mam zmywarkę i pralkę po ciepłą podłączone, a ich szlauchy ponoć wytrzymują ino 60st Zresztą... mam węgla ino tyle co w zasobniku, jakieś 100kg, to będzie około 20dni, i OE wyjeżdża na wieczne wczasy, Trzeba będzie się przystosować do gazu hehe
2022-05-09 22:51
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Wyjeżdżaj jak najszybciej, jednego" śmierdziela" w okolicy mniej  
dodane 2022-05-09 22:51Ps. Myślę, że w niedługim czasie większość z nas podejmie takie wyzwanie i stanie przed wyborem gaz, czy prąd, żeby dalej nie ciągnąć smrodu w okolicy  
2022-05-09 22:54
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Mi się nie chce wykrwawiać na PC, ot tyle jeśli chodzi o wybór źródła. Czy to dobra decyzja, nie wiem...
2022-05-09 23:10
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Wg mnie  wnusia będzie Ci za to bardzo wdzięczna, Dziadek "zielony" ekolog 
2022-05-10 00:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
I tego qrde nie jestem pewny. Gaz wcale nie jest EKO. Od 80 lat się gada o atomicy, i co ? i nic ! A chyba tylko atomice mogą sprawić, że klimat wyhamuje. Ostatnio oglądałem na NG co się dzieje i chyba ujowo to wygląd - już mamy sprzężenia zwrotne, czyli samonapędzające się zmiany, których nie da się zatrzymać. Myślałem, że Ziemia pozbędzie się ludzi i się odbuduje, ale tak nie będzie. Poszły procesy których nie da się zahamować. I to nie my, cienkie palacze, i właściciele aut za to odpowiadamy, choć próbuje się na nas zwalić.Ogólnie to lipa jest.
2022-05-10 09:29
  sebsa Posty: 766 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2022-05-09 22:54
Mi się nie chce wykrwawiać na PC, ot tyle jeśli chodzi o wybór źródła. Czy to dobra decyzja, nie wiem...




Verb - słuszna decyzja. Masz gaz nie wchodź w PC. U mnie zostało 25 worków. Gaz mam na ulicy ale warunki na przyłącze stare i już nieaktualne. Gdzieś mi się obiło, że Zakład odmawia i nie podpisuje nowych umów. Z kolei sąsiad hydraulik wskazuje, że trzeba czekać dobre 2 lata. Nie mam innej alternatywy poza farelkami.


2022-05-10 12:02
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Ten filmik jest mocno nieaktualny. za 10 ton ekogroszku 7 czy 8 tysięcy? obecnie to bardziej 25 tysięcy a będzie na jesień o wiele wyżej, choćby ta pompa pracowała jak kocioł elektryczny to jej użytkownik będzie się kulał ze śmiechu po podłodze płacąc za prąd zamiast kupując węgiel.
2022-05-10 13:16
  Luke Posty: 241 Ostrzeżenie: 0
Prąd nie będzie wiecznie taki tani. Jeszcze chwila i w ślad za cenami węgla zacznie rosnąć cena prądu. Proporcje pomiędzy cenami węgla, prądu, gazu i pelletu będą takie same jakie były w pierwszej połowie zeszłego roku. Inaczej nie będzie. 
2022-05-10 14:02
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Guzik prawda... każdy podnosi ceny tłumacząc się wojną na Ukrainie. Przykład prądu ok idziemy w tę stronę.
Mamy 1 mln chałup które posiadają PV płaciły one średnio 2000zł rocznie za prąd (1 mln * 2000zł = 2 mld. zł) o tyle spadły dochody zakładów energetycznych. Muszą sobie to jakoś rekompensować, tłumacząc to podwyżkami węgla tylko ZE mają kontrakty długoterminowe na dostawy węgla po stałej cenie. Powiedzmy 500zł/t
Wytłumacz mi co się zmieniło że mówią że prąd w przyszłym roku zdrożeje o 70% ok Węgiel skoczy trochę, znów sprzedamy prawa do emisji za około 30 mld. złotych aby łatać budżet.
Widzisz to głupota rządu i polityka rozdawnictwa prowadzi do ciągłych podwyżek udowodnić Ci to?
Proszę za PO kradli, za PIS rozdają:

Co widzimy z danych GUS`u?
Ano że jak kradli i nie rozdawali inflacja była mniej więcej na stałym poziomie.


Zaczął PIS rozdawać i co się dzieje z wykresem, który kończy się na 2020r a teraz mamy 2022 i inflacja wynosi 13%.

Z tych 1 mln. domów wychodzi dziś 1/4 produkcji energii w Polsce powiedzmy w tej chwili jakieś 5MW przecież jedzą to nasi sąsiedzi których liczniki rejestrują pobór prądu z naszych PV. I co to ZE zysku nie generuje? 1/4 produkcji mają zupełnie za FRAJER:
źródło:




Te instalacje dziś pykną około 30MWh za które ZE dostaną 21 mln. zł tak TYLKO DZIŚ! i teraz * całe lato...
2022-05-10 15:13
  sebsa Posty: 766 Ostrzeżenie: 0

karoka65 napisał » 2022-05-10 12:02
Ten filmik jest mocno nieaktualny. za 10 ton ekogroszku 7 czy 8 tysięcy? obecnie to bardziej 25 tysięcy a będzie na jesień o wiele wyżej, choćby ta pompa pracowała jak kocioł elektryczny to jej użytkownik będzie się kulał ze śmiechu po podłodze płacąc za prąd zamiast kupując węgiel.



Wiesiek - wstawiłem filmik w kontekście gazu na ulicy, ewentualnie już podłączonego w domu. Przykładowo u mnie zapotrzebowanie na poziomie 27-28MWh. Kalkulator z ciepła właściwie prognozuje roczny koszt ogrzewania bez CWU na poziomie 5800PLN dla PC. COP 3,5 wydaje mi się jednak zbyt optymistyczny. Szacowany koszt ogrzewania w przypadku gazu 8000PLN. Jak napisałem, przyłącza i tak nie jestem w stanie w tym roku zrobić - pozostaje iść w PC.
2022-05-11 00:12
  Luke Posty: 241 Ostrzeżenie: 0
marcinbb napisał » 2022-05-10 14:02
 Muszą sobie to jakoś rekompensować, tłumacząc to podwyżkami węgla tylko ZE mają kontrakty długoterminowe na dostawy węgla po stałej cenie. Powiedzmy 500zł/t
Wytłumacz mi co się zmieniło że mówią że prąd w przyszłym roku zdrożeje o 70% 



Widzisz to jest tak, że nawet kontrakty długoterminowe posiadają zawsze klauzulę, które pozwalają stronom renegocjować warunki kontraktu (również cenę) m.in wtedy gdy sytuacja na rynku zmieni się znaczaco w stosunku do sytuacji z momentu podpisania kontraktu. Niemożność osiągnięcia kompromisu w takich sytuacjach daje prawo stronom nawet do rozwiązania umowy. Chodzi o to, żeby np. w czasach takich jakie mamy teraz, gdy następują poważne, nieprzewidywalne i szybkie zmiany, sztywne i niezmienialne zapisy kontraktowe nie doprowadziły do poważnych kłopotów finansowych lub np. prawnych  którejś ze stron (lub obydwu stronom). I tu za chwilę bedziemy mieli wlasnie taką sytuacje. Gdy ceny węgla zostaną już odpowiednio napędzone wtedy spółki węglowe wystapią do ZE z żądaniem renegocjacji kontraktow pod groźba ich rozwiazania. I wtedy spółki węglowe osiągną cel o który zabiegaja od kilku lub kilkunastu miesięcy. Sytuacja na rynkach miedzynarodowych i przeciągająca się wojna będę dla nich bardzo poważnymi argumentami. 
2022-05-11 00:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Spoko skończyłem ekonomię i wiem że zerwanie umowy - To kary za które będziemy becelować kasę I to nie rząd je będzie becelował tylko Ty, ja i reszta Kowalskich i Nowaków,
2022-05-11 07:06
  Luke Posty: 241 Ostrzeżenie: 0
No nie zupełnie. Zerwanie umowy to ostateczność. Trzeba pamiętać, że jest to branża strategiczna z puktu widzenia państwa i państwo nie moze pozwolic na zamieszanie zwiazane z przepychankami  zwiazanymi ze zrwaniem umów i zachwianiem ciągłości dostw i produkcji w sektorze energetycznym. Nie moze tez pozwlić na zbyt duze osłabienie spółek weglowych bo energetyka póki co na nich sie opiera. Oni wszyscy będą starali sie porozumieć (tj. Spółki węglowe, ZE, rząd itd.). Najprawdopodobniej już są umówieni i mają przygotowane aneksy do kontraktów w które wpiszą tylko nowe ceny kontraktowe. Czekają tylko na rozwój wypadko i odpowiedni moment. Teraz przygotowują  grunt czyli nas aby nie było wielkiego poruszenia tylko wręcz zrozumienie dla tych podwyżek. 
Odpowiadam wiec na Twoje pytanie "skąd wiedzą ile może podrożeć prąd?"
No właśnie stąd. 
2022-05-11 21:01
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
sebsa napisał » 2022-05-10 09:29
Gdzieś mi się obiło, że Zakład odmawia i nie podpisuje nowych umów.
Kurde kolego, ja nie mam gazu. Miałem kiedyś, ze 12 lat temu, teraz ino rurka przy ścianie stoi w skrzyni licznikowej. Mogę mieć problem z ponownym podłączeniem ?
2022-05-11 23:28
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Decyzja raczej zapadła LG Therma V na R32 7 lub 9kW dlaczego?
- jej charakterystyka przy -20*C dale całkiem sporo mocy około 6kW
- R32 nie trzeba przechodzić oględzin co rocznych
- cena około 23k zł. z montażem +/- bufor

Haiera darowałem bo jak sprawdziłem jaką moc generuje w okolicach -17*C stwierdziłem że to głupota. Co prawda takich temperatur nie ma za wiele jednak czasami się trafiają.

Jutro trochę pogadać przez telefon, obgadać jak to ogarnąć i kombinować kasę.
2022-05-12 07:25
  Hecktor2 Posty: 28 Ostrzeżenie: 0
U mnie również przesiadka na PC, pomimo że ekogroszem posiadam ledwo 3 lata. Węgiel który kupowałem za 820 złotych teraz kosztuje 3079 złotych. Mam już 10 Kw foto i solary gotowe do montarzu, więc sądzę że ogrzewanie będzie mnie wynosić teoretyczne 0, zamiast około 9000 złotych które spaliłbym w moim kotle. 

Oczywiście to abstrakcyjne wyliczenie, ale przy aktualnej cenie węgla PC "zwróci" się teoretycznie po 4,5 roku. Choć znając naszych czempionów to nie będzie tak kolorowo i zaraz dowalą jakiś podatek np. od PC

P.S. Piec zostaje w instalacji, jak w wielką zimę zerwie linie energetyczne to odpalę mały agregacik prądotwórczy i się ogrzeję przez te kilka dni węglem który mi został z tego sezony.
2022-05-12 08:31
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
marcinbb napisał » 2022-05-11 23:28

- cena około 23k zł. z montażem +/- bufor

Marcin wszystko się niby zgadza ale ta podana cena to bardziej pobożne życzenie
Dowiesz się że to tylko podana cena pompy na 8%, następnie że coś tam, coś tam, masz wykonać montaż hydrauliczny na swój koszt. Te tanie oferty mają CIę złapać, większość chce mieć czyste ręce i zarobić kasę. Byłem u syna kolegi z pracy obejrzeć kotłownię, przyjechali przede mną fachowcy z miasta Wrocławia, popatrzyli na stalowe rury od kotła i było to samo my jak najbardziej sprzedamy chętnie panu pompę ale hydraulikę sam pan ma ogarnąć i podobne rzeczy. Ja Ci życzę żebyś w 40 się zmieścił przy obecnych cenach i dostępności. Jeśli ma być porządny bufor to będziesz musiał jeszcze uskrobać, jeśli będziesz chciał dodatkowo grzać CWU to następna kasa na odpowiedni bojler pod pompę.
Pierwsza stronaPoprzednia strona142 / 188Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: bart1904