W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona42 / 188Następna stronaOstatnia strona
2018-11-19 17:54
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

błąd mówi: Brak zasilania przez 48h
Jeśli napięcie DC wskazuje 0V od rana do wieczora to coś nie halo z napięciem z paneli lub coś się rozłączyło. czekać na serwis niech kombinują.

@LeOn22 faktycznie u Ciebie to jakieś 3 piętro może choć z włazu sięgniesz panele i możesz zgarnąć śnieg, a jak nie to czekaj aż temperatura się podniesie i stopi śnieg.
2018-11-20 13:28
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
Byli - posprawdzali - wymienili na nowy 
2018-11-20 20:30
  MONAT Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
A ja kurka wodna nadal czekam na dotacje do PV, wlecze się to niemożliwie , za  swoje na razie nie chcę inwestować bo nie wiem ile mi przyznają, podobno ok 50% zużycia, to wychodzi ok 3kWp, dlatego zacząłem od innej strony , kupiłem rekuperator , zakładał ktoś już u siebie? Jakie oszczędności +- %?
2018-11-20 21:12
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Rekuperator... mam stoi czeka na montaż w mojej "dziadkowiźnie z 1951" + dobudówka moja własna z teraz. Zajebista sprawa tylko trzeba jakieś 1,5 tyg. poczytać aby mieć o tym jakiekolwiek pojęcie. Ja czytam już 3 miesiące i doszedłem do etapu aby wiedzieć jak ma być ale jeszcze nie ogarnąłem do końca wymiany powietrza z pomieszczeń.

Ale ogólnie temat BANAŁ jak ktoś ma czas

Oszczędność no jak piszą około 90-95% - realnie 70-80% komfort nieporównywalny z niczym innym.


Lato klima w jednym pomieszczeniu, chłodno i sucho w pozostałych, zima ciepło w jednym pomieszczeniu w pozostałych umówmy się schludne "w miarę" ciepło na jednym poziomie. Po przemyślanej instalacji!

Zdjęcie nieostre ale jest wraz z rurami


2018-11-20 21:39
  MONAT Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Widzę LUNA , też nad nią myślałem , ale ostatecznie wybrałem nowego o3ozon-a z wymiennikiem przeciwprądowym,planuję zamknąć instalację w 3500 pln , ale najgorsze w tym jest to że żona nie  da mi kuć w domu w pokojach przed świętami, trudno będę pruł kanały w piwnicy i pod dachem na spokojnie ,a po nowym roku reszta chałupy , może da się jeszcze coś zaoszczędzić z uciekającego ciepełka w tym sezonie grzewczym
2018-11-20 21:52
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Oj to samo przerabiałem... z elektryką. Co byś nie chciał zrobić jest źle.
Powiedz żonie jak ja... elektryk od punkta bierze 150 PLN - tych punktów dziennie zrobi X ja zrobię tych punktów x/2  znaczy dzień mojej pracy to 75 PLN w kieszeni. A zrobiłem to sam... ile tych punktów było nie wiem - dużo. Zostały mi rolety 6 x 150 PLN... jasne 4 x 0,75mm2.
A później rekuperacja... na dzień dobry skasowali 17000 PLN. No wiesz po ile chodzą rekuperatory, i inne pierdoły. Problem ogarnąć to do całości z własną robotą jakieś MAX 8 dni po robocie.

Wklej schemat chałupy oznaczając pomieszczenia i a powiem co już wiem.

Wracając do O3Ozon zajebisty i tani dobry wybór. Ale generator ozony mam nadzieje odpuściłeś?
2018-11-21 09:09
  MONAT Posty: 135 Ostrzeżenie: 0

oj , ze schematem to już gorzej ,chałupa ma 40 lat , ale ogólnie muszę wykorzystać do maksimum to co mam, czyli stare kanały wentylacyjne. 140x140mm , i jeden 160x160 wentylacja z kotłowni, reku będzie wisiał w kotłowni, przepływ na wywiewach chyba wyreguluję ma przepustnicach, na nawiewach będą  fi 100 do max 15m może  wystarczy na anemometrach, wyciąg : piwnica : pralnio-suszarnia fi 125 , kotłownia fi 50 , parter : łazienka fi 125 , kuchnia  fi 125 , pietro : łazienka  fi 125 , malutka kuchnia fi 100 , korytarz fi 100 ( korytarz piętro+schody na parter +duży holl na parterze).
Nawiew : piwnica :warszatcik - fi 100 , magazynek fi 100, pomieszczenie wejściowe fi 50 , parter : 2 pokoje po fi 100, garderoba + pomieszczenie wejściowe fi 50 , pietro 3 pokoje po fi 100 . Na nawiewach muszę wpuścić rury fi 100 w istniejące kanały , na wyciągu nie ,tylko podłączenie wszystkichkanałów wyciągowych (pod dachem) pod jeden 160x160 który schodzi do kotłowni , tam przejście na  fi 200 i do reku.

dodane 2018-11-20 23:32
osobnego generatora nie brałem , jest jakiś w zestawie  ale podejrzewam że miernej jakości i wydajności.
obecnie mam wentylator nadmuchowy z filtrem hepa i nagrzewnicą wodną podłączoną do kotła , oczywiście wszystko własnej roboty i już kombinuję jakby to jeszcze zgrabnie połączyć z rekuperatorem

dodane 2018-11-20 23:53teorię już mam obcykaną , nie kupuję sprzętu  którego nie potrafiłbym uruchomić i eksploatować . dowiedziałem się jednej fajnej rzeczy o wentylacji z rekuperatorem , " Nawet spieprzona instalacja i tak działa  dużo lepiej od starej grawitacyjnej "

dodane 2018-11-21 09:09Sorki , napisałem "regulacja na anemometrach" miało być na anemostatach , oglądałem w miedzyczasie anemometry na aliekspresie do regulacji tejże instalacji i tam mi sie napisało
2018-11-21 12:35
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Narysuj rzut chałupy oznaczając pomieszczenia, oraz kondygnacje i będziemy kombinować.

Później umieszczając wentylację którymi Ty byś to poprowadził.
Wentylację raczej wykorzystał bym jako wyrzutnię a czerpnię zrobił na ścianie kotłowni.
2018-11-21 17:21
  MONAT Posty: 135 Ostrzeżenie: 0



Wyrzutnię wolę zrobić na północnej ścianie niż wentylacją bo : obniży mi temperaturę ściany kominowej i mogą pojawić się skropliny tym bardziej że sąsiaduje bezpośrednio z kominem
2018-11-21 21:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Przedsionek zostaw samemu sobie nic tam nie ciągaj za duża odległość. czerpnia od wsch OK w Polsce wieją wiatry najczęściej z zach. Ja muszę niestety czerpnie zrobić z zachodu bo sąsiedzi kopcą.

Teoria jest prosta bierzesz powietrze z brudnych pomieszczeń tj. Kuchnia, kuble i pewnie kotłownia oddajesz w te czyste sypialnia, salon itd, itp.
Jednak ja wszystko ze skrzynki rozprężnej jadę kanałami powietrznymi PE flex 75mm a kanały wentylacyjne omijam.
2018-11-22 12:01
  MONAT Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Nie , no jest dokładnie tak jak piszesz ,ja jednak zamierzam wykorzystać już istniejące kanały jako gotowe przepusty między kondygnacjami , zastanawiam się tylko czy wpuścić w kanał 1 x 100mm spiro flex alu +trójnik i anemostat na parterze , oraz kolanko i  anemostat na piętrze i w drugi kanał tak samo ,czy w jednym kanale osobno PE flex 75mm (bodajże 63mm wewnątrz) na parter i piętro w sumie tak miałbym najłatwiej bo przywiąże młotek do rury wpuszczam w kanał i już mam go w piwnicy. Masz może obliczony przepływ  w m3/h  w PE flex 75mm przy 2do 3 m/s ?

dodane 2018-11-22 12:01Ok . Obliczyłem ze przy prędkości 3 m/s i PE flex 75mm ( śr. wewn. 60 mm) przepływ będzie ok 31 m3/h , co przy 8-miu kanałach napowietrzających na PE flex 75 daje ponad 214 m3/h . Tym samym ładnie mi sie zbilansuje wywiew i nadmuch , nie brałem pod uwagę oporów przepływu powietrza , ale myślę ze będę mógł zejść do ok. 1,5-2 m/s, co powinno zapewnic dobry komfort w napowietrzaniu pomieszczeń i ciszę ,szczególnie w nocy. Tak więc klamka zapadła , zamawiam PE flexa.
2018-11-22 13:02
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Od razu stawiałem na pe flexa z tą powłoką antybakteryjną czy jak tam się ona zwała. Rolka 50m to koszt około 350 PLN jednak obawiam się że to będzie za mało bo np. do łazienki i kuchni trzeba jechać 2 rurami i stamtąd brać najwięcej powietrza. Do salonu niestety też 2-3 rury jednak pozostałe pomieszczenia to już tylko po sztuce rur.


Nie brałem się kompletne za przeliczenia ponieważ i tak obroty będę regulował rekuperatorem tam mam dostępnych 6 biegów niestety najwyższy generuje już sporo hałasów. Ja z zamawianiem jeszcze się wstrzymuje bo muszę majątek wydać na okna które pewnie jeszcze w tym roku będę zakładał. Zaraz później muszę wpakować wełnę w dach i dopiero pod wełną będę układał rury aby dobrze je zaizolować od warunków zewnętrznych.


Na razie jeszcze nie czas na zakupy do reku  bo to będzie większa suma szczególnie że muszę zastosować automatykę do wstępnego podgrzewania grzałką czerpni gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 0*C aby nie zamrozić wymiennika.
2018-11-22 14:11
  MONAT Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Łazienki i kuchnia w twoim przypadku tak 2 rury na wyciągu , powinno być ok 50m3/h z takiego pomieszczenia , salon może też na nawiewie, zalezy ile osób w nim przebywa dłuższy czas, ja licze ok 20-30 m3/h na osobę , co przy wydajności mojej  centrali 360 m3/h na max ,będzie pracować na ok.30% mocy ,no może 40% bo planuję dołożyć do filtra G4 jeszcze G7 albo U7,no w każdym razie jakiś antysmogowy,co trochę przydławi centralę , ale przy takim przepływie wymiennik nie powinien się zbyt często rozmrażać
2018-11-22 15:13
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
też mam już 2 obudowy na zewnętrzne filtry i też myślałem o G7 nie jest drogi a 1m2 starczy pewnie na 2-3 lata Ale myślałem też o jakimś filtrze węglowym założonym na czerpnie w sumie to mam nawet 2 takie filtry.
2018-11-22 15:41
  MONAT Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Hmm , wygląda na to że myslimy podobnie , węglowy zatrzyma nawet zapachy z zewnątrz
2018-11-22 19:28
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

No niestety różne zapachy za zewnątrz "latają" jedne lepsze inne gorsze. A w okresach zimowych to już lepiej nie wiedzieć co za oknem lata. Co prawda nie wiem ile wytrzyma taki filtr na czerpni i co ile należało by wymieniać wegiel aktywny w środku. Te filtry węglowe to najlepsze używane od tzw. hodowców "pomidorków" z OLX można kupić za grosze a wymiana węgla już we własnym zakresie.


Bardzo wielu rzeczy można dowiedzieć się z tego http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/Poradnik_REKUPERACJA_13.pdf
Są nawet jak na tacy podane spadki ciśnień w zależności od zagięcia rury,
2018-11-23 15:04
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Panowie , widzę że w wątku o PV powstał nowy, ciekawy  wątek o rekuperacji  Czuję , że w końcu ktoś się zlituje i zrobi tu porządek  Póki co wracam do tematu , pierwsze lody puściły , zawitało słoneczko i zrobiło ponad 5kW 
PS. Do Adminów Forum ES, proszę o  pozostawienie w/w wątku ewentualne utworzenie nowego tematu typu : Różne , Off-Top i podpięcie go w tym miejscu , z góry THX
2018-11-23 15:26
  pumka4321 Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Raczej tylko w przybliżeniu można przeliczyć czas zwrotu
2018-11-23 19:50
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Czas zwrotu czego : rekuperacji,  czy PV 
PS. Jeśli chodzi o PV, to u mnie koszty instalacji zwrócą się za 5 lat, obecnie za prąd nie płacę praktycznie nic, jakieś stałe opłaty za prąd płaciłem 300zeta co m-c, obecnie płace tyle samo ratę w BOŚ, jak ceny prądu będą tak rosnąć, to nastąpi to wcześniej  
2018-11-23 23:30
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
pumka4321 napisał » 2018-11-23 15:26
Raczej tylko w przybliżeniu można przeliczyć czas zwrotu
Też tak myślałem do czasu... później zobaczyłem to:



24MWh wpakowane w bufor przez kolektory słoneczne licząc w g11 24000 * 0,6PLN = 14400 PLN już dawno się zwróciły. Fotowoltaika (ta większa 3,3kW) zrobiła prawie 10MWh * 0,6 = 6000 PLN powiedział bym że w połowie się zwróciła. Dodając ile dni grzałem klimą i grzejnikiem olejowym, później dodając ile czajników elektrycznych puściłem w tym czasie na gotowanie (zamiast na gazie). Tak jestem pewny że za około 2tyg. postawie kolejną instalację 1,8kW (jadą zamówione panele jednak o mocy 300W a nie 275W) więc na dachu będzie prawie 7kW.
Czas zwrotu... co mnie to...??? po wyborach prąd zdrożeje o około 50% i będzie narodowe poruszenie bo prawa do emisji co2 wzrosły o kolejne 200%. A czas zwrotu PV maleje o 50% i ten prąd mogę LEGALNIE marnować grzejąc atmosferę grzejnikiem wystawionym na dworze... wszak jak ma mi przepaść to powietrze ogrzeje dla "somsiaduw".
Pierwsza stronaPoprzednia strona42 / 188Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: aczamuni, emaz