W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona27 / 188Następna stronaOstatnia strona
2018-07-12 22:09
  Radek_Skoc ... Posty: 59 Ostrzeżenie: 0

Jeśli sąsiad ma dom pasywny to spokojnie wystarczy....
Inaczej trudno to nawet skomentować...
2018-07-12 22:34
  TAABOO Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
Nie, no pasywny zdecydowanie nie. Budynek ma około 15 lat i budowany był zgodnie z panującymi wówczas standardami. Po prostu zwykły parterowy dom zbudowany z pustaków ceramicznych i ocieplony styropianem. Czyli na takiej mocy (poniżej 10 kW) instalacji FV nie ma szans ogrzać zimą takiego domu? No a opcja z gruntową pompą ciepła z odwiertami pionowymi? Czy taka opcja z instalacją FV poniżej 10 kW ma szansę spełnić swoje zadanie?
2018-07-12 23:12
  Radek_Skoc ... Posty: 59 Ostrzeżenie: 0

Z gruntową pompą tak ale bym zostawił około 9,9kW. Piszesz 300 zł/2m-c czyli ok 2500-3000kWh/rok z tego 30% zużyjesz od razu reszta do tzw magazynu wysyłasz 9000kWh odbierasz 80% -- 7200kWh z tego 2000kWh na bytowe i zostaje Ci dla pompy 5000kWh na rok. Powinno wystarczyć na nieduży dom... bo w sumie 5000kWh uwzględniając sprawność naszych kotłow to ok. 800kg węgla....


Powyższe obliczenia dla pv ustawionych optymalnie wtedy dla uproszczenia 1kW pv produkuje 1000kWh/rok.
wg mnie tak kompleksowo to temat dla entuzjastów koszt 60-80tyś, chyba, że dostanie sie dofinansowania z gminy na poziomie 80-90% to można brać bez zastanowienia ).
Wracając do Twojego pomysłu z grzałkami w buforze grzejąc go w taryfie nocnej na zimę powinno wystarczyć 3-4tyś zł  więc masz kase na 20 lat grzania. Bufor 2tyś litrów i może prądu nie być 24h a w domu ciągle ciepło...
2018-07-15 22:07
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Cuś wątek cichnie
Pogoda nie do końca łaskawa, nikt się nie chwali osiągami
2018-07-16 11:37
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Witam , szału nie ma ale tragedii również Jak na połowę miesiąca - moim skromnym zdaniem , nie jest źle    


dodane 2018-07-16 11:37
2018-07-16 21:25
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Nie jest tak źle:





Wiesław biorąc pod uwagę że masz 6 paneli więcej ode mnie, aż tak bardzo nie odstaję z produkcją od Twoich wyników
2018-07-16 21:37
  and111 Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
Witajcie
Śledząc między innymi Wasze wpisy w tym wątku zainteresowałemsię fotowoltaiką. Już 2 lata temu zadeklarowałem w gminie chęć montażu instalacji fotowoltaicznej. Długo nic się nie działo, ale w końcu udało się pozyskać środki: http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-podkrakowski/a/kocmyrzowluborzyca-beda-tysiace-kolektorow-ogniw-fotowoltaicznych-i-pomp-ciepla-sa-pieniadze-na-odnawialne-zrodla-energii,13328586/
Dziś byłem na spotkaniu w swojej gminie, która uczestniczy w  projekcie OZE realizowanym wspólnie przez kilkadziesiąt małopolskich gmin.
Na razie przedstawiono nam tylko ogólne info. Proszę Was o zdanie, czy przy proponowanych warunkach warto „bawić się” w montaż fotowoltaiki.
Moje średnie roczne zużycie prądu to 4 tysiące kWh. Budynek z dachem dwuspadowym, nachylenie 40 stopni. Połać dachu w kierunku południowo zachodnim. Instalacja 3F.
Na podstawie audytu (nie mam na razie wglądu w jego treść) zaproponowano mi instalację o mocy 3,36 kW. Ja zakładałem, że powinienem mieć 5 kW.
Warunki umowy:
·        Mój wkład własny za 3,36 kW to 7 682,98zł brutto (60% dofinansowania).
·        Instalacja przez 5 lat należy do gminy. Po tym czasie ma być przekazana na moją własność za symboliczną „złotówkę”.
·        Koszty ewentualnych przeglądów są już wliczone.
·        Gmina będzie ubezpieczać wszystkie instalacje, a składkę podzieli proporcjonalnie na użytkowników – koszt na obecną chwilę nieznany.
·        Przetarg na wykonanie instalacji ma być ogłoszony w II półroczu tego roku.
·        Wkład własny muszę zapłacić do lutego 2019 roku.
·        Realizacja do II kwartału 2020 roku.
 
Parametry techniczne projektowanych paneli:
·        Moc maksymalna Pmax: 280 Wp
·        Typ: monokrystaliczny
·        Tolerancja mocy: 0 do+5%
·        Sprawność ƞ 17,4%
·        Napięcie maksymalne UMPP 31,2V
·        Prąd maksymalny IMPP 8,98A
·        Napięcie w stanie jałowym UOC 38,6V
·        Prąd zwarcia ISC 9,56A
·        Maksymalne napięcie systemu: 1000V
·        Obciążenie prądem wstecznym: 15 A
·        Stopień ochrony IP67
·        Ilość celek: 60 szt.
·        Współczynnik temperaturowy napięcia jałowego β:-0.30% stopniaC


UWAGA:


Powyższe  parametry podane    dla standardowych  warunków  testowania STC,  tj.  dla nasłonecznienia  równego 1000  W/m2,  temperatury modułu  25°C  oraz współczynniku  masy powietrza AM wynoszącym 1,5.
Wszystkie montowane panele muszą być identyczne, tego samego producenta i o identycznych parametrach.


 
Falowniki:

Na potrzeby inwestycji zaprojektowano 1-fazowe i 3-fazowe beztransformatorowe inwertery o mocach znamionowych dobranych do mocy zainstalowanych instalacji i zgodnych z tabelą zbiorczą.
Należy zastosować urządzenia w obudowie o stopniu ochrony pozwalającym na montaż „pod gołym niebem”.
Zaleca się mocowanie falowników do konstrukcji wsporczych paneli, przy czym ostateczną lokalizację należy ustalić na etapie realizacji indywidualnie z każdym Użytkownikiem.
Do falownika panele należy przyłączyć w sposób umożliwiający jak najbardziej jego symetryczne obciążenie, tj. aby do wejść przyłączyć stringi o jak najbardziej podobnej konfiguracji.

Następnie podane są parametry kilkunastu falowników 1 i 3 fazowych o różnej mocy. Poniżej podaję parametry falownika 3 fazowego o mocy 3,7kW (kolejne moce w zestawieniu to 4,5kW, 5,0kW, 6,0kW i wyższe).
Falownik 3 fazowy 3,7kW; on-grid:
WEJŚCIE:
·        Max. prąd wejściowy: 16A
·        Max. prąd zwarciowy: 24A
·        Min. napięcie wejściowe: 150V
·        Napięcie startowe: 200V
·        Znamionowe napięcie wejściowe: 595V
·        Max. napięcie wejściowe: 1000V
·        Zakres napięć MPP: 200-800V
·        Ilość wejść DC: 3szt.
WYJŚCIE:
·        Moc znamionowa: 3700W
·        Max. moc wyjściowa: 3700W
·        Max. prąd wyjściowy: 5,9A
·        Napięcie wyjściowe: 400V 50/60Hz
·        Współczynnik mocy 0.7 – 1 ind./poj.
POZOSTAŁE:
·        Stopień ochrony: IP65
·        Pobór energii w nocy: < 1W
·        Zakres temperatury otoczenia: -25 do +60 stopni C
 
Proszę o Wasze zdanie:
·        Co sądzicie o zaproponowanej mocy?
·        Czy 7 682,98zł brutto za 3,36 kW to rzeczywiście atrakcyjna oferta?
·        Czy we wskazanych wymaganiach dla paneli i dla falowników mogą być „pułapki” zawężające wybór do jednego producenta/dystrybutora?
·        Czy wskazane wymagania dla paneli i dla falowników pozwalają na ocenę czy są to typowe dla obecnego rynku i produktów wymagania?
Przepraszam za tak obszerny wpis, ale chciałem podać jak najwięceji nformacji. Gmina dała nam bardzo mało czasu na decyzję. Umowę (o ile się zdecyduję) muszę podpisać do 25 lipca.
2018-07-16 23:32
  Radek_Skoc ... Posty: 59 Ostrzeżenie: 0

and111
ad1 - tak jak piszesz sensownie 4,5-5 kW jednak jak nie planujesz wzrostu zużycia to nie więcej...
ad2 - tak oferta ok zwróci się za 4-5lat pod warunkiem, że kierunek dachu jest bardziej południowy niż zachodni,
link do strony z info jak zależy produkcja od ustawiania panel
ad3 i 4 parametry są ok falownik 3F pasujący i jeden z lepszych

2018-07-18 10:26
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
-adek-rbr-k12 napisał » 2018-07-16 21:25

Nie jest tak źle:





Wiesław biorąc pod uwagę że masz 6 paneli więcej ode mnie, aż tak bardzo nie odstaję z produkcją od Twoich wyników

Zaglądałem kilka razy na PVmonitor, Ty masz lepszy start
Widocznie Twój dach jest bardziej skierowany na wschód, rano zawsze lepsza pogoda i rano Twoja instalacja rusza ostro z kopyta. Ja doganiam Cię dopiero około 14-ej i mam lepszy finisz
Twoja szybciej "gaśnie" a moja jeszcze zbiera dłużej na większej mocy tyle że popołudnia teraz są różne.
2018-07-18 10:50
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
U mnie założyli w poniedziałek panele


a wczoraj podpięli falownik




został tylko zbiornik do założenia





dodane 2018-07-18 10:50And111 mój wkład własny w 4kW ze zbiornikiem 300 l i grzałką 2 kW wyniósł 8220, Miasto dofinansowuje resztę czyli też 60 %, całość wynosi ok 24 tys.
2018-07-18 11:03
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Bodzio robi się też "elektryczny" tylko patrzeć jak wstawi pompę ciepła a łogniwo pójdzie w krzoki
2018-07-18 12:07
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Chyba każdy z nas w niedalekiej  przyszłości ma taki zamiar albo pobożne życzenie ( mowa o pompie ciepła ) Do pełni szczęścia obecnie brakuje nam więcej   U mnie wczorajsza produkcja niecałe 5kWh , dziś nie zanosi się na lepszy wynik 
2018-07-18 14:51
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Wczoraj 9 a dzisiaj jeszcze gorzej będzie, cały czas leje, wczoraj też ale gdzieś trochę więcej wsłynęło.
2018-07-18 17:01
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
u mnie na testach wyprodukował 1 kWh

A dziś montują zbiornik na wodę 😁
2018-07-18 17:16
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
dzisiaj będzie najgorszy dzień odkąd mam zainstalowaną pv

karoka65 napisał » 2018-07-18 11:03
Bodzio robi się też "elektryczny" tylko patrzeć jak wstawi pompę ciepła a łogniwo pójdzie w krzoki




Wiesław może Ty się pochwal coś tam wyczarował skoro pozbyłeś się rbr-a z kotłowni
2018-07-18 17:21
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Sam jestem ciekaw ale Wiesław , to jest taki " z cicha pękł " niby nic , a tu nagle montuje PV nieco ponad 7kWp Nie wiadomo z czym nam tu niebawem wyskoczy , bo obecnie prądu u niego dostatek pewny 
2018-07-18 22:08
  and111 Posty: 29 Ostrzeżenie: 0

Radek_Skoc i bodziasty - dziękuję Wam za odpowiedź. Utwierdzacie mnie w przekonaniu, że jednak warto montować instalację.

W zasadzie jestem już zdecydowany na podpisanie umowy. Liczyłem tylko, że uda się zwiększyć moc instalacji. Niestety dziś na stronie UG pojawiła się taka informacja:

Co należy zrobić, aby zwiększyć moc swojej instalacji?

Odpowiedź:


Umowy organizacyjno-finansowe podpisujemy z mieszkańcami wg. pierwotnych doborów wynikających z audytu. W przypadku chęci zwiększenia mocy przez mieszkańca konieczne będzie wykonanie inspekcji technicznej (audytu) w celu zweryfikowania oraz dobrania mocy instalacji (chęć zwiększenia mocy przez mieszkańca nie zawsze idzie w parze z faktycznym zapotrzebowaniem na energię przez gospodarstwo domowe oraz dostępną powierzchnię przeznaczoną pod instalację). W przypadku takich mieszkańców – po przesłanych zestawieniach ze wszystkich Gmin będziemy mogli (po przeliczeniu sumarycznej mocy całego Projektu) zwiększać moce instalacji – w pierwszej kolejności wolne moce będą rozdysponowane dla mieszkańców danej Gminy. Podsumowując, mieszkaniec chcący zwiększyć moc zostanie przeniesiony na listę rezerwową.


Nie chcę "wylecieć" z kolejki, więc zdecyduję się na to co zaproponowali.
2018-07-19 17:22
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
U mnie dziś koniec montażu - zbiornik na wodę 300 litrów




Teraz podpisanie w energetyce wymiane licznika - do tygodnia ma przyjsc pismo
Potem znowu do tygodnia czasu mają wymienić, i dopiero wtedy uruchomią
dodane 2018-07-19 17:22
karoka65 napisał » 2018-07-18 11:03
Bodzio robi się też "elektryczny" tylko patrzeć jak wstawi pompę ciepła a łogniwo pójdzie w krzoki

Kto wie - jak będzie znowu dotacja to pomyślimy 
2018-07-19 18:45
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Dobry troszkę mnie nie było ale pierwsze wakacje bez laptopa mamy już za sobą - bardzo polecam!

Bodziasty słuszna instalacja i zbiorniczek.

Jak się ogarnę napiszę coś więcej bo na razie staram się wrócić do rzeczywistości i przepraszam się z komputerem.
2018-07-19 19:03
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
To na początek: - tak wygląda klawiatura 

Pierwsza stronaPoprzednia strona27 / 188Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: bruno62, lavrenty, marsza1984, ogien, robertborowicz, UkmBoiler, VaclavT