W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Dwa różne histogramy dla jednej mocy Subskrybuj
2017-01-12 21:13
  phubmat Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Witam,
Posiadam piec OEP16kW + sterownik eCoal.

Proszę fachowców o wyjaśnienie mi następującej sytuacji: w spalaniu grupowym ustawiłem moc min i moc max na 20 kW. Próbuję znaleźć optymalną moc dmuchawy przy spalaniu ekogroszku (obecnie testuję 38%) i co kilka godzin zaglądam, jak wygląda histogram.
I tu zmierzamy do setna - jak interpretować te dwa wykresy (pamiętając że mam ustawioną jedną moc - 20 kW), kiedy jeden pokazuje zupełnie co innego od drugiego? Histogram dla mocy min - jedna maksymalnie duża kreska przyklejona do prawej krawędzi, czyli teoretycznie zbyt mały nadmuch, natomiast drugi histogram - dla mocy max pokazuje że dwie najwyższe kreski są w ok. 1/3 osi x, czyli wskazuje, że pawie dobrze, ale trochę zbyt duży nadmuch...
Dlaczego jeden wykres pokazuje odwrotną sytuację do drugiego, skoro oba wykresy dotyczą tej samej mocy - 20 kW???


dodane 2017-01-12 21:13
2017-01-12 22:05
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Może to Ci pomoże
dodane 2017-01-12 22:05Może to Ci pomoże
PrzemekP napisał » 2017-01-05 11:07
W spalaniu grupowym ustalasz dwie moce MIN i MAX. Dla MIN ustawiasz moc dmuchawy i to samo robisz dla MAX.
Histogramy pokazują kiedy zakończył się cykl i dorzucona została kolejna dawka paliwa. 
Jeżeli wysokie słupki są przy prawej krawędzi (prawa krawędź to prawa oś Y na wykresie)- świadczy to o tym, że algorytm nie wykrywa w założonym czasie dopalenia paliwa - świadczy to o zbyt małym nadmuchu 
Jeżeli wysokie słupki są przy lewej krawędzi (lewa krawędź to lewa oś Y na wykresie) - świadczy o zbyt dużym nadmuchu.
Nic nie zmienia się jeżeli masz MIN i MAX ustawione na tą samą moc.
Link do tematu podpiętego - https://esterownik.pl/forum/posty,3360/histogram-wreszcie-

2017-01-13 06:56
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
Przestałem na niego patrzyć bo u mnie za każdym razem co innego pokazuje. A też tak chciałem zrobić.
2017-01-13 07:22
  Tommyle Posty: 129 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2017-01-12 22:05
Może to Ci pomoże
dodane 2017-01-12 22:05Może to Ci pomoże
PrzemekP napisał » 2017-01-05 11:07
W spalaniu grupowym ustalasz dwie moce MIN i MAX. Dla MIN ustawiasz moc dmuchawy i to samo robisz dla MAX.
Histogramy pokazują kiedy zakończył się cykl i dorzucona została kolejna dawka paliwa. 
Jeżeli wysokie słupki są przy prawej krawędzi (prawa krawędź to prawa oś Y na wykresie)- świadczy to o tym, że algorytm nie wykrywa w założonym czasie dopalenia paliwa - świadczy to o zbyt małym nadmuchu 
Jeżeli wysokie słupki są przy lewej krawędzi (lewa krawędź to lewa oś Y na wykresie) - świadczy o zbyt dużym nadmuchu.
Nic nie zmienia się jeżeli masz MIN i MAX ustawione na tą samą moc.
Link do tematu podpiętego - https://esterownik.pl/forum/posty,3360/histogram-wreszcie-




No teraz to już wszystko  phubmat zrozumiał.
Nie wiem po co komu takie odpowiedzi, które naprawdę niczego nie wyjaśniają.
Czy to tak trudno zrozumieć, że nie każdy potrafi zrozumieć co w FAQ i poradniku na temat grupowego spalania napisano. To chyba rozumieją tylko jego twórcy twórcy.
A tak od siebie dodam, że też mam kocioł ustawiony na jednej mocy i przestałem na histogram zwracać uwagę co i tobie kolego  phubmat polecam.
2017-01-13 17:34
  phubmat Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Najbardziej trafna to ta od Tommyle...
Czytałem kilka godzin na forum na ten temat i zrozumiałem to w ten sposób, że komputer to nie człowiek i nie wie, że jak ja ustawię moc max i min na np 20 kw, to znaczy że Praca jest na jednej mocy. Komputer - sterownik realizuje pewien algorytm tak jak przepis na ciasto - krok po kroku:
1. Jak temperatura spadnie ponizej pewnego ustawionego pułapu, to piec zaczyna grzać z mocą min (czyli w tym przykładzie 20 kw) i rysuje wykres dla mocy min.
2. Po pewnym czasie kiedy sterownik na podstawie pewnych odczytów stwierdzi, że trwa to zbyt długo i potrzebna jest moc większa aby nagrzać do zadanej temp, to przełącza na moc max (która wynosi też 20 kw) i wtedy rysuje wykres dla mocy max.
3. Kiedy piec sie "rozbuja" i szybko nagrzewa wodę do zadanej temperatury, to w pewnym momencie kiedy już jest blisko do osiągnięcia tej temp. (z uwzględnieniem histerezy) sterownik znów przełącza do mocy min.

Rozbieżność między tymi dwoma wykresami (tak się domyślam) wynika ze specyfiki działania całego układu grzewczego i dużej jego bezwładności. Kiedy np. zadana temp. to 60 stopni, a histereza np. 1 to piec po nagrzaniu ponad 61 staje ale temp siłą bezwładności jeszcze o 2-3 stopnie podskoczy i np. u mnie przez około 20 minut stoi, dopuki temp nie spadnie poniżej 59. Piec zaczyna grzać ale woda z powrotu jest coraz zimniejsza i ta właśnie bezwładność całego układu powoduje, że mimo że piec zaczyna grzać (z mocą min), to temperatury nadal spadają i kilkanaście minut trwa zanim tendencja się odwróci i wskazania zaczną rosnąć. Wtedy sterownik nie wykrywa dopaleń w odpowiednim czasie i rysuje kreski po prawej stronie. Dopiero po kilku minutach, kiedy już wcześniej sterownik przełączy na moc max, temperatury wzrastają coraz szybciej i sterownik rejestruje szybkie dopalania irysuje kreski bliżej lewej strony, ale już na wykresie dla kocy max. Tak sobie tłumaczę dlaczego te dwa wykresy się różnią mimo tej samej mocy -moc jest jednakowa ale warunki są inne dla mocy min tendencja jest jeszcze spadkowa jeśli chodzi o odpowiednie wskaźniki a dla mocy max jest już tendencja wzrostowa.

Strasznie długi wywód wyszedł, ale chciałem aby wszyscy mnie dobrze zrozumieli.
Mam prośbę do osób, które mają kontakt do programistów aby potwierdzili bądż zaprzeczyli czy tak dziala algorytm, jeżeli chodzi o histogramy.
Interesuje mnie też czy w podtrzymaniu też jest rysowany wykres i jeśli tak to dla jakiej mocy - pewnie dla min?
2017-01-13 18:08
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
phubmat wielki szacun za ten wywód , jaki z tego morał , że najlepiej ustawić kociołek w dwóch trybach i wtedy histo będą się rysowały odpowiednio dla zadanych mocy A tak na poważnie to pisanie ,że ktoś napisał coś i nic to nie wnosi , piję do @Tommyle to również nie jest odpowiedź wnosząca coś do tematu , wskazałem Ci kierunek , wnioski wyciągnąłeś sam , a jedyny słuszny to nie ważne są wykresy i statystyki , ważne jest to co na palniku i w popielniku , spalanie to złożony proces i trudno go zamknąć w wykresach histo , to tylko narzędzie pomocnicze ale nie wyrocznia , pozdrawiam
2017-01-13 20:34
  phubmat Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
leON22 dzięki za zainteresowanie tematem, mam szacunek do każdego za to, że poświęca swój czas na czytanie i próbę pomocy innym.
Co do tematu, to ja lubię zgłębić dokładnie temat i jeżeli taka funkcja w sterowniku się pojawiła, to traktuję to jako jedną z rzeczy, która ma mi pomóc w optymalnym ustawieniu pieca, a nie jako zabawka, która ładnie wygląda na monitorze. Myślę sobie, że skoro producent sterownika zadał sobie trud aby to wprowadzić (z tego co czytałem to pojawiło się to stosunkowo niedawno), to może to pomóc w ustawieniu pieca osobom, które nie bardzo znają się na spiekach (żużlowy czy koksowy?) i procesach spalania. Zakładam, że producent oparł to rozwiązanie na mierzalnych konkretnych parametrach i to że pojawiają się wątpliwości różnego rodzaju wynika z tego, że nie jest to dostatecznie dobrze wytłumaczone, również na przykładach, a nie że jest to słabe rozwiązanie, które wprowadza w błąd.
Dlatego napisałem tego posta z myślą, że ktoś kto ma wyczerpującą wiedzę na temat algorytmu, na podstawie którego rysowane histogramy dokładnie to wytłumaczy i wtedy rzeczywiście ludzie będą mieli duże ułatwienie w początkowych nastawach, a nie kolejny problem.
Może ten algorytm trzeba dopracować i będzie wtedy bardziej przydatny...
2017-01-13 22:49
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
phubmat napisał » 2017-01-12 21:13
.........w spalaniu grupowym ustawiłem moc min i moc max na 20 kW.
Dlaczego jeden wykres pokazuje odwrotną sytuację do drugiego, skoro oba wykresy dotyczą tej samej mocy - 20 kW??? - jak interpretować te dwa wykresy (pamiętając że mam ustawioną jedną moc - 20 kW)

Kiedyś - przed modernizacją znalazłbyś odpowiedź
O ile pamiętam to chyba Seba mówił, że jak jest ustawiona moc minimalna i maksymalna ta sama, to histogramy należy odczytać tak jakby były nałożone jeden na drugiego - coś ala tak:

Być może teraz w nowych wersjach jest inaczej - ale to już serwis niech odpowie.
2017-01-14 09:39
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Osobiście dla mnie te histogramy pokazują głupoty co z tego że histogram ładnie wygląda jak na palniku niedopalony węgiel i czarno w kotle ,  zaś jak ustawie ze w kotle OK to histogram pokazuje że za mocno dmucham  
dodane 2017-01-14 09:39


o np teraz namalował taki 
Użytkownicy online: Jan46, Jp1976, ogniwo555, Omega