W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Mało płynna praca kotła Subskrybuj
2017-01-09 13:36
  DavidPL Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Rzuci ktoś okiem na moje wykresy?
Tak się zastanawiam czym jest spowodowana dość mało płynna praca kotła.
Jedzie z dużą mocą, wysokim nadmuchem i przebijając temperaturę spalin ponad 200 stopni, by za chwilę się ostawić w podtrzymanie, a za jakiś czas znowu z grubej rury.
Nie powinien tego robić "płynniej"?

2017-01-09 14:06
  ooshy Posty: 158 Ostrzeżenie: 0
Jak na moje, za mała moc palnika...
Już mówię po czym wnoszę...

Też będę miał taką rozciągniętą temperaturę CO jeśli nastawię grzanie grupowe na 8 kW, moc niska, odbiór duży. Jak wskoczę na 12kW / 16 kW, to wykresy zaczynają normalniej wyglądać i widać ładną sinusoidę...
Zauważ, że piec grzeje u Ciebie tylko kilkanaście razy dziennie, ale jak grzeje to robi to przez dwie godziny.
Co należy zrobić... pomyśl nad zwiększeniem dawki paliwa z 5 sekund na 7 s, zobaczysz czy coś pomoże... dalej 9 s.... musisz wycyrklować samemu odpowiedni czas podawania. Możesz zmieniać po sekundzie jeśli wolisz... W każdym bądź razie, daj piecu węgiel, więcej węgla...
2017-01-09 14:11
  Michal_T Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Masz bardzo wysoką temp spalin. Kiedy czyściłeś piec? Gdy piec jest zarośnięty dmucha mocniej bo nie może odebrać temp. więc goni.
Masz ustawiony tryb auto w e-Coal, temp pieca dobiera pogodówka. Masz na piecu temp. 57 st. automat przebija w tym trybie o 5st więc goni Ci do 62st. Nie wiem czym palisz ale chyba słabe paliwo, bo ciężko mu dojść do zadanej. Ciekaw jestem jak masz przy takich ustawieniach (dmuchawa +2 przy 5s podawania) na palniku?
Spróbuj wyłączyć pogodówkę, ustaw na piecu 55st i pompy na 1 bieg.
Nie wiem czy masz podłogówkę czy same grzejniki.
Kolega wyżej dobrze napisał, zmień podawanie na 6s i obserwuj co się dzieje na piecu.

2017-01-09 14:26
  DavidPL Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Kocioł czysty, czyszczony w środę. Paliwo to oryginalny Retopal, a w domu mam grzejniki z termostatami i podłogówkę z głowicami RTL na powrocie i siłownikami elektrotermicznymi na zasilaniu pętli. Pompka inteligentna działająca na auto.
Ogólnie jakoś wybitnie mi to nie przeszkadza, raczej pytam z wrodzonej ciekawości. Jeśli popatrzycie na inne dni gdzie temperatura na zewnątrz była wyższa to widać, że kocioł pracował ładnie. Wiadomo, że eCoal nie potrafi pracować płynnie z małymi mocami więc tam jest ładna cykliczna praca, natomiast w momencie kiedy przyszły mrozy i większe zapotrzebowanie na ciepło, to spodziewałem się płynniejszej pracy na średnich mocach, a nie takiego "szarpania".
2017-01-09 14:38
  Michal_T Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Ok, Już widziałem że masz podłogówkę.
Ja mam OEP10 i też palę retopalem. W największe mrozy musiałem mu podnieść podawanie na 6s i dmuchawa +2 bo nie dochodził do zadanej. Ale miałem wcześniej nie czyszczony piec. Jak wyczyściłem do zaczął się odstawiać i od razu spalanie z 21kg zeszło na 17kg/doba. Więc czystość pieca ma znaczenie. Ale ja nie gonię pieca powyżej 60 st bo nie mam takiej potrzeby. Zmniejsz minimalnie przepływ na podłogówce a zobaczysz różnicę.
2017-01-09 14:57
  DavidPL Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Przy mniejszym przepływie na pętlach podłogówki (o ile można w ogóle mówić o zmniejszeniu przepływu za pomocą zaworów RTL) nie osiągało zadanej temperatury w pomieszczaniach ogrzewanych podłogówką dlatego tego raczej nie chciałbym ruszać. Sprawdzę natomiast wyłączenie pogodówki i przede wszystkim zwiększenie podawania, bo faktycznie po odgarnięciu popiołu z rantów palnika, "kopczyk" był jakiś taki płaski, żeby nie powiedzieć, że nawet zapadnięty.
2017-01-09 16:15
  ooshy Posty: 158 Ostrzeżenie: 0
zmniejszysz wianie, będzie mniejsza temp spalin... kopczyk powinien się też poprawić... musisz się pobawić...
2017-01-09 16:29
  DavidPL Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Wianie nie może być mniejsze. Na wentylatorze jest dołożona klapka bo mam za duży ciąg kominowy i wypalało mi dziurę w podtrzymaniu. Stąd też korekta dmuchawy +2. Przy mniejszym wianiu daje dużo sadzy i dymi.
2017-01-09 18:18
  IgnacC Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Proponuję wlać do gniazda gdzie włożony jest czujnik temperatury pieca kilka mililitrów oleju.
Spowoduje to zmniejszenie bezwładności czujnika i mniejsze "przebijanie" temperatury.
Ja na okres mrozów wyjąłem dodatkowo boczne i tylne płyty ceramiki.
Zmniejszyło to bezwładność pieca i zmniejszyło temperaturę spalin o 20 do 30oC.
Przy ciągłej pracy palnika nie pojawia się przy takim układzie sadza.
Palę zwykłym Jaretem prosto z kopalni.
Użytkownicy online: bohuslavice, emaz, krzysiek8621, patmar, tomek70pl, Wilkiel, wujek22, zbigniewmarek