W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  współpraca z kominkiem / drugim źródłem ciepła - termostat zewnętrzny Subskrybuj
2017-01-14 14:20
  maslak Posty: 69 Ostrzeżenie: 0
cześć,

szybie pytanie z prośbą o rozwianie wątpliwości, temat przeze mnie wielokrotnie wałkowany na forum poprzednim,
ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na swoje własne pytania po czystkach...

pytanie krótkie - jak stosując przełącznik beznapięciowy bez różnicy czy NC czy NO wymusić na sterowniku aby:
- nie wyłączał pomp CO
- sterował zaworem 4d aby utrzymać parametry takie jak przy chodzącym kotle
- sterował CWU / ładowaniem bojlera / pompą cyrkulacji CWU
- nie grzał nawet jak temp. zadana kotła spadnie...

Zgodnie z instrukcją służy do tego opcja "termostat zewnętrzny", jednak z nieznanych mi przyczyn działa odwrotnie do mojej logiki - czyli ma być zwarte, jak rozewrę to przestaje grzać (w teorii jak ustawię typ obwodu +reg. zewn, to bez podłączenia czegokolwiek kocioł nie powinien grzać?? tj. powinien pracować ciągle w trybie podtrzymanie?)

można tak ustawić obwód CO1 i CO2 - jak dokładnie to działa, jaki obwód ma priorytet, jak jakikolwiek z termostatów zadziała - kocioł powinien iść w "chłodzenie"?

ja mam 2 obwody CO, tj. podłogówka z zaworem na CO1 i grzejniki na CO2,
w CO1 potrzebuję regulatora opartego na temperaturze w pomieszczeniu wzorcowym żeby mi chałupy nie przegrzewało, testuję od ponad tygodnia i w sumie jestem zadowolony... bo z lewnistwa nie chcę wdrażać regulatorów pokojowych w całym domu, zmieniają się przepływy w instalacji itp itd...
w CO2 chciałbym ustawić reg. zewnętrzny, tak aby włączenie pompy po osiągnięciu temp. na kominku zapięty równolegle z pompą przekaźnik 230V zwierał / rozwierał odpowiednie styki... i wyłączał na kotle grzanie - do tego stopnia że jak będzie chodził w podtrzymaniu i temp. spadnie na kotle poniżej zadanej to i tak nie odpali się poza cyklem "podtrzymanie"...

czy to tak zadziała?

jest takie coś jak wejście STB w sterowniku - myślę że 90 jak nie 99,99999% użytkowników go nie używa - bo mamy czujniki z termikami - więc jedno wejście parametryczne z seryjnie założoną zworą, można by oprogramować - czy ma to być zabezpieczenie termiczne, czy np. tryb "kominek"


dodane 2017-01-03 23:19odpowiem dobie poniekąd sam,
testowo włączyłem obwód CO2 jako termostat zewnętrzny, poza wyłączeniem pompy nic się nie zmieniło, ponieważ mi zależy na ciągłej pracy pompy dla obwodu CO2 - najchętniej poznałbym jeszcze temp. wody i uzyskał możliwość sterowania drugim siłownikiem zaworu (podobno miało być na ten sezon grzewczy...)

Piec rozpoczął "grzanie" jak tylko temp. spadła poniżej zadanej.

A zatem - jak wymusić aby sterownik pracował wyłącznie w podtrzymaniu, nie pilnował temp. zadanej kotła?
dodane 2017-01-14 14:20Czy nikt z ES nie ma chęci odpowiedzieć na pytanie na forum? jakoś w innych wątkach widzę że się wypowiadacie,
jak wkur*** się że nie ma prostej funkcjonalności w sterowniku - to dowiedziałem się od serwisu że będzie - jest,
ale nie jest taka jak powinna być - bo co mi po zatrzymaniu pomp dla CO1 lub CO2 - nie chcę tego robić, chcę aby piec po prostu przestał dogrzewać instalację... czy to zbyt trudne do zrealizowania - uważacie za niepotrzebne bo nie bardzo rozumiem o co tutaj chodzi...
2017-01-16 07:45
  mnich Posty: 263 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM /SERWIS
W przypadku podłączenia termostatu wywołuje on, poprzez przestawienie styków, odpowiednią reakcję sterownika.
Przy zwartych stykach termostatu na kotle ustalane jest grzanie. W przypadku rozwartych styków sterownik przechodzi w tryb chłodzenia, dodatkowo przy rozwartych stykach możliwa jest cykliczna praca pompy P1, ciągła lub
wyłączona (ustawienie odpowiedniego Czasu pracy i postoju pompy P1).
W przypadku obwodu CO ustawionego z zaworem 4D praca i postój pompy CO nie są brane pod uwagę.
Do sterowania pompą służy parametr: Zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia
Parametr określa czy po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu pompa ma zostać zatrzymana czy tylko obniżona temperatura za zaworem.

Do sterowania obwodem CWU służy czujnik temp. CWU, nie ma opcji wyłączenia grzania CWU za pomocą styku. 

W trybie lato i zima zadaniem sterownika jest utrzymanie temperatury zadanej kotła.  Żaden obwód (CO1, CO2, CWU) nie powoduje obniżenia temp. na kotle.
2017-01-16 08:00
  maslak Posty: 69 Ostrzeżenie: 0
mnich napisał » 2017-01-16 07:45
W przypadku podłączenia termostatu wywołuje on, poprzez przestawienie styków, odpowiednią reakcję sterownika.
Przy zwartych stykach termostatu na kotle ustalane jest grzanie. W przypadku rozwartych styków sterownik przechodzi w tryb chłodzenia, dodatkowo przy rozwartych stykach możliwa jest cykliczna praca pompy P1, ciągła lub
wyłączona (ustawienie odpowiedniego Czasu pracy i postoju pompy P1).
W przypadku obwodu CO ustawionego z zaworem 4D praca i postój pompy CO nie są brane pod uwagę.
Do sterowania pompą służy parametr: Zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia
Parametr określa czy po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu pompa ma zostać zatrzymana czy tylko obniżona temperatura za zaworem.

Do sterowania obwodem CWU służy czujnik temp. CWU, nie ma opcji wyłączenia grzania CWU za pomocą styku. 

W trybie lato i zima zadaniem sterownika jest utrzymanie temperatury zadanej kotła.  Żaden obwód (CO1, CO2, CWU) nie powoduje obniżenia temp. na kotle.

to co napisałeś jest jasne - wynika z instrukcji, jednak od momentu zakupu sterownika wałkowałem ten temat na starym forum i mailowo / telefonicznie z serwisem - dostałem info że funkcja której potrzebuje będzie - jest coś co jest podobne wyłącznie z nazwy, bo działanie nijak ma się do potrzeby.... czekam na stanowisko ES - póki co czuję się oszukany bo zainwestowałem trochę grosza w sterownik i gadżety w postaci czujników temp. a wychodzi na to że nie doczekam się bezpiecznej możliwości użytkowania pieca i kominka w jednej instalacji...

Wyjdzie na to że trzeba będzie skonstruować jakiś moduł przełączający czujnik temp. aby kocioł myślał że jego temp jest powyżej zadanej... i przestał się dogrzewać... ale po co tak kombinować skoro firma zapewniała że będzie wejście wymuszające podtrzymanie?
2017-01-30 09:35
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
1. Wejście termostat nie służy do wymuszenia podtrzymania w sterowniku tylko informuje, że osiągnięto temperaturę zadaną w pomieszczeniu. Ta informacja jest wykorzystywana do uruchomienia cyklicznej pracy pompy w danym obwodzie CO, do zatrzymania pompy lub do obniżenia temperatury za zaworem 4D. 
2. Wejście STB służy do podłączenia zewnętrznego układu zabezpieczającego STB i jest powiązane sprzętowo z wyjściem podajnikowym i dmuchawą. Nie ma możliwości aby wykorzystać to wejście do innego celu niż jest przeznaczone.
Innych wolnych wejść binarnych w sterowniku nie ma. 
Dodatkowo przełączanie sterownika w stan podtrzymania przy pomocy wejścia binarnego to niezbyt dobre rozwiązanie. Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem powinna być analiza temperatury wody wychodzącej z drugiego źródła ciepła i na tej podstawie wyłączenia kotła.
Musimy przeanalizować ten problem i zastanowić się, czy uda się zrealizować rozwiązanie.
2017-01-30 10:59
  maslak Posty: 69 Ostrzeżenie: 0
seba napisał » 2017-01-30 09:35
Dodatkowo przełączanie sterownika w stan podtrzymania przy pomocy wejścia binarnego to niezbyt dobre rozwiązanie.

Dlaczego? Większość sterowników do kotłów i instalacji posiada takie właśnie rozwiązanie...

seba napisał » 2017-01-30 09:35
Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem powinna być analiza temperatury wody wychodzącej z drugiego źródła ciepła i na tej podstawie wyłączenia kotła.

Nie ma to większego sensu - temp. drugiego źródła pilnuje osobny sterownik, który wystawia styk / załącza pompę itp...

seba napisał » 2017-01-30 09:35
Musimy przeanalizować ten problem i zastanowić się, czy uda się zrealizować rozwiązanie.

IMHO - banalnie proste, wałkowałem z Wami ten temat ponad rok temu - dopisać opcję w czujnikach temp. gdzie jest opcja czujnik temp./ termostat.zewn - trzeci parametr "podtrzymanie" - tak zaprogramowane wejście robi 100% roboty dla kogoś kto ma 2 źródła ciepła...

Opcja nieco bardziej pracochłonna - użycie czujnika np. temp CO2 jako "temp. 2-giego źródła" - ale rzekomo Wasz sterownik nie miał być sterownikiem do instalacji (nieco kłóci się to z obsługą np. zaworu mieszającego, oraz kilku pomp)... więc po co dodatkowa funkcjonalność (tu kwestia czasu w jakim jesteście w stanie to zrobić)...

tymczasem:
jak często sterownik sprawdza temperaturę? Wymyśliłem sobie taki "workaround"
- w kotłowni obok sterownika mam pompę od kominka, więc mogę w obwód z pompy zapiąć przekaźnik 230V, który po załączeniu pompy kominkowej przełączy mi czujnik z temp. kotła na np. temp sprzęgła / lub w obwodzie kominka,
dzięki czemu miałbym możliwość obejścia problemu i oszukania sterownika...
kocioł będzie miał zadaną temp - dzięki czemu nie będzie zachodził cykl grzania - jedynie podtrzymanie...

minusy rozwiązania jednak są dość znaczne:
- temp. kominka musi być powyżej temp kotła przynajmniej o temp. histerezy niezbędnej do wyłączenia pomp...
czyli: jak na piecu mam 60stopni, to na kominku muszę mieć 70 - co przy stosunkowo ciepłej chałupie i źródłach z dużą mocą ma problem z bezwładnością układu... przy -20 problemu nie ma - pojawia się przy temp. bliskiej 0 i "potrzebie" napalenia w kominku 16KW - i kiedy temp. w kominku jest np. bliska 65stopni (jeszcze nie pracuje pompa) i kocioł ma powiedzmy 59 i zaczyna cykl grzania - to zdarzały się już takie sytuacje że zanim skończył się cykl grzania temp na kominku i kotle szybowała powyżej 80st.

rozwiązanie z wymuszaniem podtrzymania znane z gazowców, innych sterowników tam sprawdza się OK...
Użytkownicy online: Kiler5, kryskotu123, Szido