W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  Algorytm retortowy-Proporcjonalny - na podstawie pomyslu Janusza - python Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona28 / 38Następna stronaOstatnia strona
2015-11-07 22:25
  janusz Posty: 540 Ostrzeżenie: 0
Napisałem sobie dodatkowe "net-cudo" które odczytuje mi o pełnej godz czas pracy podajnika
i teraz jestem niezależny od plików sync które generuje sterownik
Mogę być widoczny na zewnątrz i mam podgląd na sterownik w pracy
2015-11-08 18:28
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
tez zwykle skrypty testuje przez wifi
dodane 2015-11-08 18:28janusz a te dane o podajniku do czegos wiecej Ci sluza?
2015-11-08 18:44
  janusz Posty: 540 Ostrzeżenie: 0
Do własnych wykresów widzę godzinowe  zużycie opału i mam linię trendu
widzę czy spalanie wzrasta czy maleje z wykresem temp wiem więcej  co tam
w kociołku  się dzieje


2015-11-09 22:31
  adkwapniewski Posty: 408 Ostrzeżenie: 0

@Uzi - dane z podajnika do własnych statystyk - czasami jest potrzeba korekty tego co "niby - na niby " namielił ...(jak się zblokuje i zawleczki nie zerwie)  


@Janusz może mono na rPi ? Nie mam jeszcze rPi ale serwerek na debianie ... miałem dzisiaj troszkę czasu odpaliłem vnc + gnome , dorobiłem backgroundWorker (odczyty w osobnym wątku)  i spoko uruchamia się na mono
 


Myślę jak to sensownie spiąć z google.sites ... bez stałego ip za podwójnego nat`a ... google drive + sheets ?

2015-11-09 23:46
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
adkwapniewski napisał » 2015-11-09 22:31

@Janusz może mono na rPi ? Nie mam jeszcze rPi ale serwerek na debianie ... miałem dzisiaj troszkę czasu odpaliłem vnc + gnome , dorobiłem backgroundWorker (odczyty w osobnym wątku)  i spoko uruchamia się na mono
 


Myślę jak to sensownie spiąć z google.sites ... bez stałego ip za podwójnego nat`a ... google drive + sheets ?


Jesli sheets-y sa w stanie pobierac dane z drive to moze to jakis sens jest.
Realnie, co chcialbys osiagnac? esterownik nie wystarcza?
2015-11-10 00:20
  adkwapniewski Posty: 408 Ostrzeżenie: 0

arkusze leżą na google drive, rPi/Serw wpisuje do nich dane a stronka je czyta (wsio za free) idealny byłby sql -ale sensowny kosztuje ...

https://www.blockspring.com/blog/google-spreadsheet-as-database
https://open.blockspring.com/donpinkus/query-google-spreadsheet

Do arkusza można też wpisać aktualny IP zew i dyndns nie potrzebny ...
Nie wystarcza - np brak "selectów" z min temp zew z danego okresu ... Brak info o pracujących pompkach - niby widać po temp powrotu  ale nie do końca (dwa obiegi podłogówki)



2015-11-10 01:34
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
To jest juz wymyslone ..., gdzies podawalem linka, pozwala dostac sie do strony www serwowanej wewnatrz sieci nat.
Co prawda placilo sie za to, chyba raz na rok ale cena przystepna.
Moj sterownik ma swoja stronke na ktorej sa wszystkie dodatkowe rzeczy (stan,wykres, itp), ktorymi steruje, a bruli nic o tym nie wie

dodane 2015-11-10 01:34akdwapniewski: w sumie to w ten sposob mozna zmieniac wygodnie konfiguracje jakiegos skryptu Czesto te dane logujesz? W jaki sposob dopisujesz je do arkusza?
2015-11-12 00:16
  adkwapniewski Posty: 408 Ostrzeżenie: 0
Na razie plik bin ... ~1,5KB/min ~2,2MB/24h zapis co 1s bez kompresji i optymalizacji ...



2015-11-12 20:49
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
adkwapniewski: jak dodajesz te dane do arkusza? moze bym z tego skorzystal wlasnie do konfiguracji skryptu, wystarczy link/namiar.

dodane 2015-11-12 00:56chyba znalazlem, faktycznie proste rozwiazanie ..., trzeba to wyprobowac ...

dodane 2015-11-12 20:49mark3k, Stan: co sadzicie o parametrach w arkuszu googla?
2015-11-13 21:49
  elektrom67 Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
Witam szanowne grono
wiem że, zasada obliczania nowych parametrów spalania w/g delty była objaśniana, ale nowa przerwa-postój jest liczona chyba inaczej.
Pytam bo, w skrypcie jest jakiś błąd: przy delcie -4 zamiast wydłużyć czas postoju do max, wstawił min. 
pozostałe parametry były poprawne.
2015-11-14 11:01
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2015-11-12 20:49
adkwapniewski: jak dodajesz te dane do arkusza? moze bym z tego skorzystal wlasnie do konfiguracji skryptu, wystarczy link/namiar.

dodane 2015-11-12 00:56chyba znalazlem, faktycznie proste rozwiazanie ..., trzeba to wyprobowac ...

dodane 2015-11-12 20:49mark3k, Stan: co sadzicie o parametrach w arkuszu googla?



Dla mnie parametry w arkuszu na stronce googla mogą być, bo będzie dostęp z zewnątrz, ale super by było, gdyby lokalnie była jednak stronka z wizualizacją i możliwością edytowania parametrów pracy algo.
Chyba jednak się spóźniłem z wpisem, gdyż jak teraz przeczytałem zawieszasz pracę nad sterownikiem na czas bliżej nieokreślony. 
2015-11-14 12:34
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
mark3k, nie chciało mi się na maila, leniwiec jestem.
Tu widać efekt.... gdy się zapomni, że algo jest w kagańcu



Poszedł w dół bardzo - efekt otwarcia okien "na silny przeciąg".
Jak pisałem w porannym mailu, chyba nie ma sposobu na przełamanie tego efektu, nawet bez kagańca jedynie mniej by się zapadł.
2015-11-14 13:03
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Nie będę walczył o prostą kreskę. U mnie nie jest to możliwe, a nie jest niezbędne. Przyspieszenie działania algo powoduje duże przeregulowania na +.
Chciałem jedynie zrobić bardziej dopracowany algo z szybszą reakcją na spadek tempCO, ale bez przesady. Nie ma sensu ustawiać w algo na max. moc kotła przy takich temperaturach jakie mamy za oknem. 
Bolecki coś takiego zrobił, że czasami palnik idzie na 100% mocy, ale jest to proces krótkotrwały.
Można napisać program tak, aby duża moc palnika trwała do momentu zatrzymania spadku tempCO. Jeśli spadek zostaje zatrzymany na określony czas, lub jeśli tempCO zaczyna rosnąć, to algo natychmiast znacznie ogranicza moc palnika. Taki plan powinien wypalić.
Chciałbym umieć coś takiego napisać, choć kto wie. Na naukę nigdy nie jest za późno. Idzie zima, czasu wolnego więcej, parce na ogrodzie zakończone (prawie oczko z rybkami zabezpieczone na zimę, i czas wolny....
2015-11-14 17:41
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
mark3k: pisalem o sterowniku a nie algorytmach w python, chcialbym cokolwiek dopracowac
jesli chodzi o skrypt to moze nie byc trywailne dodanie takiego dzialania,
jak dotad nie skupialismy sie chyba nad tym zadaniem aby reakcja byla mozliwie szybka,
skrypt jesli wziac Twoj na baze (tak naprawde jest to zlepek skryptu VERBa i Twoich pomysłów z rzeczami które napisalem w TRK - co mi sie osobiscie podoba bo laczy rzeczy potrzebne)
wymaga troche pracy aby to zadzialalo , nie wiem czy pozniej bedzie taki czytelny ... ale mozemy sprobowac.
...
Po namysle nie mam juz pewnosci, w ktory skrypt bardziej sie pchac ... 
z jednej strony plusz ma juz wiele pozadanych rzeczy ale jest do przepisania aby byl bardziej zwiezly i dziala w recznym,
z drugiej strony retortowy-P dziala w "automacie" i nie ma tych wszystkich bajerow, ale latwo w nim zaszczepic odpowiednie reakcje ... i przetestowac.

Druga sprawa dmuchawa - czytalem tu i tam ze wymiana WPA07 na WPA06 bardzo duzo daje ... 06 ma wieksze sprezanie i wieksza moc.
Przypadkiem nadzialem sie na WPA 12V - czyli stalopradowa, spory sprez ale nie ma podane jakie wymiary ..., nie pamietam czy ktos juz o niej pisal? Moze ktos rzuci "to moj" pomysl ?

dodane 2015-11-14 17:41probowalem cos ruszyc z tymi parametrami w arkuszu ale stanalem na tym ze skrypt nie widzi mi arkusza
2015-11-14 17:48
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Może rozwijać retortowy-P ?
Jest bardziej bezpieczny w razie zerwania połączenia.
Trzeba by dorobić kickstart i obowiązkowo dopalanie, bo nie zawsze da się palić w sposób ciągły ( i nie chodzi mi tylko o ekonomię).
Plus ma kilka ciekawych i wartościowych rozwiązań: kickstart, dodatkowy przedmuch, po odstawieniu zwiększoną dawkę paliwa na start , dopalanie, ewentualnie tło dla chcących i możliwość dowolnego doboru mocy palnika dla poszczególnych mocy w kolejce.
Każdy z nich ma wady i zalety.
Jestem za retortowy-P, a jeśli nie uda się osiągnąć zamierzonych i oczekiwanych rezultatów, pozostanie Plus z pełną optymalizacją kodu no i tryb "ręczny". U mnie działa naprawdę stabilnie i bez zarzutu.
Dmuchawki na razie nie zmieniam. Jest co prawda mułowata, ale z kickstartem daje radę.
2015-11-14 17:57
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
kickstart i dopalanie moge osiagnac na swoim sterowniku jakby obok ...,niestety tylko ja bede mogl to przetestowac
nie wymyslilem jak to zrobic w automacie, sterownik ES zyje swoim zyciem ... mozna by sprobowac przechodzac w tryb reczny i znow wchodzac w automat ale to skrajne rozwiazanie nie podoba mi sie i chcialem tego uniknac

teraz rozumiesz ze po to chcialem zlozyc sterownik aby miec w koncu swobode dzialan ...
2015-11-14 18:04
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Nic nie stoi na przeszkodzie. Dopracujmy algorytm i dorobimy sterownik. Ja tak to widzę i w takiej kolejności.
Część modułów już zakupiłem i leżą w pudełku.
2015-11-14 18:17
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
OK, wiec dopracujmy fragmenty a pozniej moze uda sie to jakos wszystko zlozyc do kupy.

moze uda sie to w latwy sposob gdzies zaszczepic - zmiane mocy.
U mnie sprawdziloby sie wlasnie zaczynac od sporej mocy i schodzic wraz dochodzeniem do zadanej.

a co z WPA 06/WPA12V?
2015-11-14 18:25
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Patrzyłem trochę w necie i można zakupić niedrogie dmuchawy (wentylatory) ze sporym sprężem i odpowiednią wydajnością. Na 100% są lepiej sterowalne poprzez PWM i mają mała bezwładność w porównaniu do dmuchaw 230V AC. Pozostaje jedynie dołożenie dodatkowego zasilacza 12 lub 24V DC o prądzie w okolicach 2 do 3A i małych gabarytach.
2015-11-14 18:27
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
WPA 12V jest na 12V 400Pa 3500obr*min-1 45W

dodane 2015-11-14 18:27Jakis przykład?
Pierwsza stronaPoprzednia strona28 / 38Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Janiec, jerzyw99, KKIMCZ, stajur