W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  Moje boje - czyli własny sterownik Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 40Następna stronaOstatnia strona
2015-06-16 01:35
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Własnie dla tego kiedyś wpadł mi do głowy  pomysł na TRK. Żeby nie być zależnym od cudzych rozwiązań i ustawień. Z samego założenia TRK ma umożliwać ułożenie praktycznie dowolnego scenariusza spalania.
2015-08-08 17:38
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
uzi18 - działasz coś w temacie? Czas mija, lato gorące, ale nieuchronnie zbiża się zezon i trzeba coś postanowić. Wywalić do piachu miśka i kupić coś bardziej sensownego, czy dalej kombinować z protezą sterowania.
Pozdrawiam,

Ps. Stan masz może jakieś nowe wieści dla projektu Uzi18 z Twoim udziałem?
Wie, że lato i sam siedzę w ogrodowym basenie, ale to forum cosik zamiera.... jak sterownik  w wersji v.1.
Właściwie ster v.1 już umarł.
2015-08-09 21:34
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Ostatnio jak z nim rozmawiałem to wybierał się na urlop.
Rozwiązane zostało sterowanie dmuchawą a więc sprzetowo nic już nas nie trzyma, tak więc teraz została kwestia przeniesienia oprogramowania na arduino.
2015-09-04 19:57
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Mam jeden problem z ta dmuchawa - z jakiegos powodu czasami stoi, ostatnio byly to problemy z polaczeniami, teraz nie mialem jak przeprowadzic pomiarow, bo musialem na szybko odpalic na ekogroszku dla CWU bo wyjazd mialem.

Druga sprawa w bruli dmuchawa ma najwyrazniej inaczej przeskalowana moc, trudno powiedziec czy to dobrze.
Ale moze to wplywac na to ze inne moce bedzie trzeba wpisywac w nowym rozwiazaniu aby uzyskac ten sam nadmuch.

Dmuchawa musi dzialac Tip-Top inaczej na prozno zabawa, czyli musze znalezc przyczyne 1 problemu, drugi to temat do ewentualnej analizy.

dodane 2015-09-04 19:57Update:
Temat nie wisi w prozni ... dokupilem w tamtym tygodniu ... gniazdo do zaworu 4D
Pora w koncu zmontowac jakas obudowe i/lub polutowac to wszystko solidnie,
nie mozna ufac tym kabelka do "arduino" maja zbyt cienkie igły aby gwarantować pewne połączenia.
2015-09-07 09:48
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
No ja też w zasadzie wszystko już kupiłem, tak więc jak tylko uporam się z solarami to składam układ i zabieram się do testów.
2015-09-07 14:23
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Dzis poprawilem troche algorytm rozpedzania dmuchawy.
Na nizszych predkosciach (30-35%) moja dmuchawa slabo sie rozpedza, czasami wrecz staje.

Reasumujac przez kilka miesiecy sterownik tylko raz sie zawiesil podczas
burzy ale raczej to wina zasilacza - ładowarka od telefonu.
Komunikacja z bruli dziala poprawnie, komunikacja przez strone www tez.

Aktualnie testuje dmuchawe, mam nadzieje ze teraz juz bedzie dzialac bezproblemowo.
2015-09-07 22:27
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
To dobrze, czyli tej zimy przenosimy algorytm spalania do arduino ?
2015-09-08 08:27
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Raczej tak, potrzebuje aby kilka osob przetestowalo sterowanie dmuchawa u siebie ...
2015-09-08 09:21
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
No ja jak Ci już mówiłem jestem gotowy jak tylko uporam się z solarami.
2015-09-10 20:01
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Aby testować trzeba mieć dane do sterownika na arduino (schemat, ewentualnie płytkę + moduły wykonawcze, etc....).
Korzystasz z gotowego modułu aduino? Jeśli tak to z jakiego?
2015-09-10 22:02
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
W zamyśle jest arduino mega, plus moduł ethernet z kartą sd do tego moduł wykonawczy avt na triakach i przystawka do wykrywania przejścia przez zero do sterowania dmuchawą.
Dzisiaj rozmawialiśmy nad koncepcją pośrednią, czyli jakieś małe arduino np nano plus moduł avt z przystawką wykrywania zera podłaczone do rpi.
Na arduino wtedy bylby program wykonawczy do sterowania wszystkim i pomiary, a algorytm spalania na rpi.
2015-09-10 23:24
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Takie rozwiazanie jak pisze Stan pozwoli zachowac pewna kompatybilnosc ze skryptami w python (nie tylko TRK).
Bez wiekszej roznicy jakie to bedzie Arduino.
Za to z pewnoscia Arduino Mega pozwoli po prostu czesc rzeczy/logiki (w tym ze skryptow) przeniesc z RPi do sterownika.
W pewnym momencie bedzie juz taka wersja, ktora nie bedzie potrzebowala RPi jako zarzadcy.
Chcialbym tez przeniesc sprawy krytyczne czasowo do sterownika, aby odciazyc RPi od "czekania" i uzyskac bardziej rzeczywiste czasy zadzialania (z pythonem roznie bywalo) czy to podajnika czy dmuchawy ..., prawdopodobnie wyjdzie to juz w praniu.
Chcialbym tez rozwiazac te wszystkie problemy jakie mialo rozwiazanie na python - podstawowe warunki bezpieczenstwa, przeweglanie, zawieszenie komunikacji, itp.

Arduino bedzie pracowac na poczatku jak sluzacy, podawac temperatury, uruchamiac pompy, dmuchawe na okreslony czas, itp. a z czasem doda sie mu wiecej obowiazków.

U mnie wyglada to aktualnie tak:
bruli==>arduino==>moduly wykonawcze

Docelowo:
( RPi<==> )arduino<==>moduly wykonawcze,czujniki itp.

Dzis podpialem do modulu wykonawczego silownik zaworu 4D. Niebawem dodam tez jego obsluge.
2015-09-11 13:19
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Tak się zastanawiam, czy przy okazji nie zmienić sposobu wykonywania komend, z załącz-3 sekundy-wyłącz, na włącz na 3 sekundy, to oczywiście wykonywane przez arduino a rpi wysłało by tylko komendę.
Wydaje mi się że to by znacznie uprościło konstrukcję algorytmów spalania i poprawiło zdecydowanie dokładność odmierzania czasów.
2015-09-26 20:02
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Wlasnie to mialem na mysli piszac o rzeczach krytycznych czasowo:
uzi18 napisał » 2015-09-10 23:24
Takie Arduino bedzie pracowac na poczatku jak sluzacy, podawac temperatury, uruchamiac pompy, dmuchawe na okreslony czas, itp. a z czasem doda sie mu wiecej obowiazków.


dodane 2015-09-12 21:29OK, sterownik dopisane ma juz manipulowanie zaworem 4D i nawet dziala.
Algorytm bedzie sie testowal w tzw, miedzyczasie - dla zainteresowanych nastawa na 40.0 regulacja t.podlogi na wykresie.

dodane 2015-09-25 14:36Wczoraj przeprowadzalem proby z nowym algorytmem sterujacym dmuchawa,
jest wrazenie ze dziala lepiej ale musze dopisac rozpedzanie dmuchawy, wtedy bede mial porownanie.

dodane 2015-09-26 20:02Udalo mi sie uzyskac rozruch przy niskich obrotach, na zmodyfikowanym algorytmie.
Do dopracowania zostanie tylko jeszcze przyspieszanie i zwalnianie obrotow
dmuchawy - zmiana % - tu tez mam pewien pomysl ale aktualnie nawet i bez tego dziala juz zadowalajaco.
Poza tym zakres % jest w granicach 20-100%.
 % mocy pobierany z bruli obnizam o 10% i wysylam do algorytmu, czyli gdy mam ustawione 45% to realnie idzie na 35.

Dmuchawa sie wlasnie testuje po tych zmianach - zapraszam na wykresy ...
2015-09-26 22:34
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
To fajnie, zapowiada się ciekawa zima  
Ja właśnie uruchamiam instalację fotowoltaiczną, myślałem że zrobię to w ten weekend ale nie dotarły brakujące kable, tak więc mam małe opóźnienie.
2015-09-28 07:50
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
ktos mi tu kiedys pisal o krzywej grzania w zaleznosci od t.zew. chcialem to zaimplementowac ale potrzebuje namiary
mark3k?
2015-09-28 09:10
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
W moim pracującym sterowniku pogodowym są krzywe grzania w zależności od strat budynku.
Sterownik: UMS-4PS.
Instrukcja z wykresami: http://pwkey.eu/oferta/instrukcje/UMS-4PS-PL_9505.pdf
2015-10-01 20:43
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Która krzywa u Ciebie funkcjonuje?
2015-10-01 20:59
  mark3k Posty: 484 Ostrzeżenie: 0
Mój budynek ma dość duże straty ciepła i mam krzywą ustawioną na 43oC przy 0oC na zewnątrz.
Dodatkowo, gdy zdalny sterownik z termometrem pokaże zadaną temperaturę w mieszkaniu, to automatycznie sterownik pogodowy obniża temp. na grzejnikach o zaprogramowaną wartość w oC.
2015-10-01 23:17
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Jak ja dobrales?
U mnie straty sa ogromne - kamienica z lat 30tych.
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 40Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: drewnianysklep, Emil2005, menu, Nadstmar, spawn