W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  TRK czyli mój sposób na tryb ręczny. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona5 / 21Następna stronaOstatnia strona
2014-08-31 14:49
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0

Uzi18 do puki nasze oprogramowanie to tylko algorytm spalania i to niekoniecznie dopracowany to układ że Coala czy Bruli pracują jako końcówki wykonawcze jest moim zdaniem idealny, gdyż można w razie "wywrotki" natychmiast uruchomić kocioł z niego.
Dla tego moim zdaniem lepiej mieć niż nie mieć, ale Ty możesz mieć inne poglądy na ten temat.
Gwarancja sterownika nie ma nic do sterowania za pomocą biblioteki w pythonie , tak więc ja brałbym coś co ma gwarancję .
Jak tylko będę mógł to wypróbuję Twoje zmiany w TRK.
dodane 2014-08-31 12:49
mark3k napisał » 2014-08-31 11:09
Witam.
Sezon się zbliża i temat zaczyna być aktualny. Super.




No oczywiście , ja go nie porzuciłem, musiałem tylko nieco przyhamować gdyż remont domu i wokół domu zbyt mnie zaabsorbował, po za tym lato i tak jest kiepskim czasem na testy  
2014-08-31 18:17
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Przedwczoraj przerzucilem zawor 3D z przed pompy CO (podmieszanie) za pompe CO (rozdzielanie).
Zauwazylem ze teraz goraca woda grawitacyjnie wraca powrotem, przez zawor 3D do instalacji CO.
Zobaczymy co to bedzie. Mialem czasem problemy ze piec nie dawal sobie rady i lykal wegiel jak nieopamietany.
Pomijam juz jakosc algorytmow z Elstera - sterownik Expert PID ZZ mam porownanie do starszego Expert (tu byl inny algorytm).
Ostatni ich pomysl przekonal mnie ze trzeba cos innego uruchomic - moze tym bardziej swojego.

Stan, wiec biore bruliego, najwyzej sie go odsprzeda za jakis czas ;D
Bede pewnie potrzebowal pomocy przy ustawieniu tego aby pracowal tak jak powinien - wiec licze na to forum.

Jak sprawdzisz moje modyfikacje to wprowadz jeszcze ta zmiane z while co pisalem.
Zrob liste rzeczy do zrobienia to dopisze cos dalej - python to bardzo wygodny jezyk i latwo sie go nauczyc.
Zeby bylo smieszniej czesto firmom sluzy do testowania algorytmow bo szybko sie w nim pisze, pozniej przepisuja je na C/C++ itp. jezyki.

Czy na brulim da sie wygodnie rozpalac awaryjnie, aby pompka CWU i CO chodzila?
2014-08-31 18:53
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Czy awaryjnie, tzn na ruszcie awaryjnym ?
Jest specjalny algorytm do tego, zasypowy , ja nigdy go nie używałem ale w/g relacji kolegów którzy to robili sprawuje się bardzo dobrze.
2014-08-31 20:56
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Czy to normalne ze ciepło z pieca szło powrotem przez zawor 3D na zasilaniu.
Mialem zawor roznicowy kiedys ale kilkukrotnie go zakladalem i zdejmowalem,
niestety blokowal sie i nie domykal, wiec ostatecznie wylecial.

Prosilbym o liste rzeczy do zrobienia Sprawdzanie poprawnosci wpisanych danych na razie mozemy sobie
darowac, bo z zalozenia skrypt uzywaja osoby ktore wiedza co robia.
2014-08-31 21:27
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2014-08-31 18:56
Czy to normalne ze ciepło z pieca szło powrotem przez zawor 3D na zasilaniu.



Jest to możliwe, daj schemat instalacji to się zastanowimy.
dodane 2014-08-31 19:27
uzi18 napisał » 2014-08-31 18:56

Prosilbym o liste rzeczy do zrobienia Sprawdzanie poprawnosci wpisanych danych na razie mozemy sobie
darowac, bo z zalozenia skrypt uzywaja osoby ktore wiedza co robia.



Jak masz ochotę to popracuj nad algorytmem pracy dmuchawy w zależności od temperatury spalin.
Podstawowy problem to bezwładność i trzeba wymyślić jakiś dobry sposób na załatwienie tego.
W skrócie ma to działać tak , zadajemy wartość temperatury spalin a algorytm tak steruje siłą nadmuchu aby ją utrzymać. 
W moim zamyśle w TRK ma to być moduł wywoływany w bloku zamiast (oczywiście o ile palacz tak zdecyduje  podania sztywnej mocy nawiewu i ma być to jeden z elementów pewnej automatyzacji procesu spalania.
Zanim przyszło lato nad tym własnie pracowałem.
2014-08-31 22:07
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Nalezaloby to zrobic w jakims watku. Aby pracowalo niezaleznie od reszty.
Robilem takie testy kiedys - temperatura spalin jest pewnym stopniu proporcjonalna do sily nadmuchu.
Bezwladnosc czego? Uzywalem golej termopary wsunietej w rure odprowadzajaca spaliny co dawalo mi pomiar bez opoznien.
Podejrzewam ze w brulim/ecoal pt100 jest w metalowej rurce ... i to moze powodowac bezwladnosc - rurka musi sie wpierw nagrzac lub wychlodzic aby czujnik mial rzeczywista temperature.
Np.: ustawienie 200 jako moc nadmuchu uruchamia automat do dynamicznej regulacji nawiewu.
Jesli nie ma sensu temperatura spalin nizsza niz 100 to mozna taki warunek wykorzystac - wpisanie 122 powoduje regulacje spalin na 122.
Swoja droga jakiej temp. powinny byc spaliny?
2014-08-31 22:37
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Chodzi o bezwładność układu, zwiększenie lub zmniejszenie nawiewu powoduje reakcję temperatury spalin po dłuższym czasie, algorytm musi umieć sobie z tym poradzić.
Celowo nie podaję przykładu jak chciałem to zrobić żeby Cię nie sugerować tym bardziej że to co zrobiłem dobrze nie działało.

Nie ma czegoś takiego jak prawidłowa temperatura spalin, u jednego będzie to 60 stopni a u drugiego 260 stopni i obie mogą być dobre, zależy od pieca, instalacji kominowej i sposobu prowadzenia pieca.
Z jednej strony im niżej tym mniejsza strata kominowa ale też tym większe ryzyko wody w kominie lub nawet w piecu.
2014-08-31 23:43
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Mozemy wziac gotowy algorytm PID, co ty na to?
Dlatego napisalem Ci ze jak uzylem termopary to reakcja temperatury spalin byla w kilka sekund.
Temperatura spalin aby dotrzec do czujnika PT100 w rurce potrzebuje dluzszej chwili bo
rurka robi za oslone zabezpieczajaca czujnik a wiec czesciowo izoluje.
Przyjdzie bruli to zrobie testy bedziemy mieli porownanie
2014-09-01 14:53
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Mój pomysł był niewypałem więc nie chcę Cię niczym sugerować, może być PID.

Co do bezwładności to myślę że jednak większy wpływ ma czas rozdmuchania żaru i jego wyhamowanie.
2014-09-01 23:53
  Andrzej_M_ Posty: 381 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2014-08-31 20:07
,,,, Robilem takie testy kiedys - temperatura spalin jest pewnym stopniu proporcjonalna do sily nadmuchu. ,,,, 

Temperatura spalin nie ukazuje gęstości strugi spalin, a także nie odzwierciedla rozrzedzenia strugi spalin powietrzem. 
Jak masz zapał, i nie sprawia Ci to większych trudności, to mierz temperatury panujące w innych częściach kotła. 

Podaje dla przykładu wykres temperatur w moim kotle.



Gruba czerwona linia to trendy temperatury spalin panujące u wylotu zwężki Verturiego mieszczącej się na pograniczu komory spalania i komory wymiennika kotła.
Cienka czerwona linia to temperatura strugi spalin w czopuchu kotła.
Żółta linia to temperatura wody w kotle.
Niebieska linia ukazuje napięcie skuteczne podawane na główną dmuchawę w kotle.


ps. 
Kurcze obrazka z wykresem nie potrafię wstawić.

dodane 2014-09-01 21:53



ps2.
Udało się w kmońcu.
2014-09-02 00:32
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Czym to rejestrowales? Mozliwe ze moj FLUKE 289 moze rejestrowac przebiegi wolnozmienne.
W sumie to dobry pomysl z tym dodatkowym pomiarem,
 biorac pod uwage ze mamy tylko temperature spalin to nadal nie wiemy co sie dzieje w procesie spalania.

Jednoznacznie widac ze dmuchanie na żar powoduje chwilowy spadek temp. spalin za komora spalania i przesuniecie ich na czopuch (tam rosnie temp.), a zarazem rozpalenie wegla. Tylko jak ustalic ile czasu i jak mocno powinnismy dmuchnac ...

Edit:
OK. dmuchamy do pewnej max temperatury spalin i przestajemy/zmniejszamy nadmuch.
Moc zalezy w zasadzie od opalu, wiec urzytkownik powinien ja dobrac.
2014-09-02 09:43
  Andrzej_M_ Posty: 381 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2014-09-01 22:32
Czym to rejestrowales?  ,,,,

Mam taki prosty, tani a przy okazji efektowny system sterowania i wizualizacji. 
Poszukaj informacji o Hall2007.


uzi18 napisał » 2014-09-01 22:32
,,,, Jednoznacznie widac ze dmuchanie na żar powoduje chwilowy spadek temp. spalin za komora spalania i przesuniecie ich na czopuch (tam rosnie temp.), a zarazem rozpalenie wegla. Tylko jak ustalic ile czasu i jak mocno powinnismy dmuchnac  ,,,,

Nie jest to zapewne proste zadanie.
Na tym wykresie nie widać dodatkowego wentylatora połączonego w szereg z wentylatorem głównym.
Ten dodatkowy wentylator (obecnie 4 W bez regulacji) pracuje cały czas. 
2014-09-03 22:44
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Gdzies to chyba widzialem ... moze w Elektronice Praktycznej?
Te temperatury mierzyles DS18B20, bo one maja chyba zakres do ok 120 stopni?

dodane 2014-09-03 20:44Uff! Bruli uruchomione ...
2014-09-03 23:55
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
No to teraz tylko podpiąć RPi i można szaleć  
2014-09-04 00:15
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Kompa mam z linuxem wiec moge to testowac nawet na laptopie
Mam jakas koncowke miału do wypalenia i tak troszke przygasa ... co jakis czas.
Bruli ma pieknie zaprojektowane wnetrze
2014-09-04 06:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2014-09-03 22:15
Bruli ma pieknie zaprojektowane wnetrze
Zapoznaliście się, to mów - umiesz to zawirusować czy nie.
2014-09-04 11:50
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2014-09-03 22:15
Kompa mam z linuxem wiec moge to testowac nawet na laptopie
Mam jakas koncowke miału do wypalenia i tak troszke przygasa ... co jakis czas.



Komp do testów jest ok , ale do dłuższej pracy nie bardzo.


Przygasa, może za mało dmuchasz, miał trzeba mocniej dmuchać niż groszek.
2014-09-04 20:54
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Przetestujcie sobie update do sterownik.py
Robie tez testy z watkami  (threading) ... jak na razie dzialaja

Docelowo sterowanie CWU,CO,Dmuchawa i Podajnikiem,
mysle wrzucic w oddzielne wątki bedzie łatwiej tym zarządzać.

Tak, poprawilem dmuchanie, mysle ze raczej problemem byly zapchane dysze od popiolu.
Paląc drewnem popiół sypał sie do palnika Musze jeszcze jakoś pozbyć sie smoły na ściankach wymiennika.
Moj sterownik znajdziesz pod nazwą Łaska
2014-09-05 09:52
  Andrzej_M_ Posty: 381 Ostrzeżenie: 0
uzi18 napisał » 2014-09-03 20:44
,,,, Te temperatury mierzyles DS18B20, bo one maja chyba zakres do ok 120 stopni? ,,,,



Dane katalogowe mówią, że do 125 *C. 
W praktyce cyfrowy mikroprocesor temperatury mierzy temperaturę do 127*C, powyżej nie przesyła sygnału.


Mnie to wystarcza do pomiaru strugi spalin w czopuchu.


Natomiast temperaturę pomiędzy komorą spalania a komorą wymiennika mierzyłem termoparą.
Z tym, że nie możemy tutaj mówić o jakimkolwiek pomiarze temperatury a jedynie o wskaźniku temperatury.

Pomiar napięcia na dmuchawie dokonywałem poprzez transformator separujący, mostek Graetza, pasywny filtr RC i dzielnik napięcia.
W taki prosty sposób można odczytać sposób sterowania dmuchawą.
2014-09-05 17:39
  uzi18 Posty: 1346 Ostrzeżenie: 0
Czyli trafo 1:1? Nie rozumiem czemu w brulim zastosowano czujnik CO z termikiem - ktory odcina 12V na przekaznik od zalaczania dmuchawy. Tak jakby chciano sie zabezpieczyc przy ewentualnym zwarciu na triaku.
Pierwsza stronaPoprzednia strona5 / 21Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: bozena, liquir, wiblewan