W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku

User profile

rksterownik

 

rksterownik

Registration: 2015-08-19 19:33

Login: 2024-02-09 09:55

Devices: 1

Topics: 0

Posts: 5

user posts 
2016-12-22 21:59 Topic: eCoal.pl v3.5 » Prośba o pomoc. Szybki spadek temperatury pieca i duże spalanie.
  rksterownik Posts: 5
Wysoka temperatura spalin świadczy o trudności w odbiorze ciepła przez ścianki kotła, a bardziej po ludzku o zabrudzonym wnętrzu kotła. Sadza, która osadza się już po kilku dniach palenia skutecznie izoluje  i nie dopuszcza do przekazania maksymalnie możliwej ilości ciepła ze spalin do wody w płaszczu kotła. Można to zauważyć, jeżeli istnieje możliwość oglądania wykresów spalania, a przede wszystkim temperatury spalin, która opada znacznie, natychmiast po usunięciu nalotu sadzy.
Jeszcze jedna informacja dodatkowa - retortowy e-coal lubi podkręcić temperaturę(np. przyłoży dmuchawą 100%), a więc spróbój przejść na "Retortowy grupowe" - ustawiasz dwie moce, najlepiej różniące się o jeden stopień, (oczywiście bez ingerowania w fabryczne ustawienia dmuchawy i powtórzeń), np. 12 kW pierwsza i 16 kW druga i obserwujesz czy sobie kocioł radzi. W przypadku zbyt szybkiego nagrzewania systemu i zbyt wysokiej temperatury spalin (200 st. C i więcej)  schodzisz na 8 kW i 12 kW. Przepraszam, jeżeli użyłem złych wartości, bo ja mam OEP 26 kW, ale zasada jest podobna i to jest wystarczająca wiedza na ten temat. Pozostałe ustawienia parametrów pozostaw bez zmian-automat ma się do nich dostosować.
Zbyt szybkie schładzanie to z kolei zbyt szybki odbiór ciepła przez odbiorniki, czyli grzejniki i podłogówkę. Musisz sam znaleźć przyczynę strat ciepła. Niewątpliwie nowy dom (a właściwie każdy na początku sezonu) wymaga wysuszenia i nagrzania ( jak wspomniano w jednym z wcześniejszych komentarzy) i zajmuje to czasem kilka dni ostrego palenia, ale przyczyna może też tkwić np. w otwartych drzwiach na nieocieplony strych, albo w braku otworu dostarczającego powietrze do kotła. Brak takiego otworu powoduje, że kocioł ciągnie już ogrzane powietrze z wnętrza budynku, a budynek, żeby wyrównać ciśnienie, ciągnie zimne powietrze wszystkimi możliwymi szparami i zamiast ogrzewać, to schładzasz-taka "Syzyfowa praca". Ostatecznością jest zamówienie ekipy pomiarowej, która przyjedzie z kamerą termowizyjną i ujawni wszystkie słabe punkty ocieplenia i ścieżki, którymi umyka ciepło, po czym wystawi stosowny rachunek, wręczając piękne pomarańczowo-czerwone zdjęcia.
Pomysły, które przedstawiłem są bardzo ogólnej natury, ale czasem szukamy skomplikowanych rozwiązań, a odpowiedź jest banalna, więc może akurat pomogą.