User profile

krzych_boch-og20

 

 

Registration: 2018-11-28 19:23

Login: 2021-12-03 07:26

Devices: 1

Topics: 1

Posts: 131

user posts 
First pagePrevious page6 / 7Next pageLast page
2019-03-06 07:42 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
leON22 napisał » 2019-03-06 06:50
Krzysiu jak masz pompę mieszającą do ochrony powrotu , to w Ustawieniach-Zaawansowane-Pompy-Funkcja pompy dodatkowej - ( ustaw ) Pompa mieszająca , tak dla czytelności schematu No chyba , jej nie masz pewny ( na pierwszej stronie nic o niej nie wspomniałeś , tylko o cwu że nie masz  )  to nie było tematu

W układzie mam tylko jedną pompę za zaworem 4 drożnym tak jak na schemacie. wszystkie czujki podłączone ale nie korzystam z sterowania nimi bo nie zdaje to egzaminu. Wczoraj próbowałem zmniejszyć temperaturę zadaną na piecu żeby obniżyć za zaworem ale nie za bardzo zdaje to egzamin bo zmniejszając na piecu o dwa stopnie za zaworem zmniejszyłem zaledwie o 0,5. Tak więc jedno doświadczenie mam za sobą. Próbowałem też pogodówką do pieca (oczywiście bez ruszania zaworem) ale wszystkie wartości zaczęły lecieć nagle w dół i z 60 zadanej pogodówka pieca ustawiła mi na 48 to i powrót zaraz szybko zaczął spadać i zrezygnowałem z tego. Tak więc doszedłem do drógiego wniosku że sterowanie temperaturą pieca przez pogodówkę nie ma sensu. Tak czy tak doszedłem do tego co już pisaliście tu wcześniej w moim układzie mogę sterować pogodówką i temperaturą wewnątrz ale tylko zaworem 4 drożnym. Warto było sprawdzić. Teraz kwestia przemyślenia czy zawory termostatyczne na wszystkie grzejniki oprócz drabinek łazienkowych czy zainwestować w siłownik. Część zaworów już mam natomiast siłownika nie mam. Na allegro siłownik to 360 zeta to pewnie dokupienie zaworów wyjdzie taniej a przy okazji wyrównam nimi temperaturę między pomieszczeniami od północy i południa. Ale mogę się mylić.
2019-03-05 18:59 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Aaa rozumiem. Człowiek się uczy całe życie. Dzięki za wytłumaczenie. Mam jeszcze trochę czasu więc kombinuję co będzie w mojej sytuacji najlepsze a co może mi teraz ułatwić życie i zmniejszyć spalanie zanim pozmieniam zawory lub założę siłownnik. Dzięki za wszystkie opcje.
2019-03-05 18:30 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
leON22 napisał » 2019-03-05 18:20
Bez siłownika "pogodówka" za zaworem 4D nie będzie działać, bo niby jak zawór ma reagować na zmiany temp. na zewnątrz ? Pogodówka na kotle temp. na kotle a za zaworem 4D to dwie różne sprawy Możesz kombinować z tą krzywą temp. na kotle ale jak sam zauważyłeś temp. powrotu również spadnie  

Czyli pogodówka może sterować temperaturą na kotle. Tylko jak to zrobić w sytuacji gdy mam zawór bez siłownika? 
2019-03-05 17:58 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
leON22 napisał » 2019-03-05 15:19
Ogólnie zasada jest taka że co za dużo to niezdrowo, bo będzie się to gryzło :( Chociaż wszystko można ustawić tylko wymaga to więcej obserwacji i zabawy Jak już pisałem wyżej dla mnie sprawdza się zawór 4D z siłownikien ( brak zaworów termost.) Siłownik do zaworu 4d wcale nie jest taki drogi. Natomiast komfort jest taki, że możesz sobie z dowolnego miejsca, bez biegania do kotłowni, obniżyć albo podwyższyć temp. w domu za pomocą aplikacji mobilnej Można również sterować tzw. pogodówką ( odpowiednio i ustawiona krzywa grzania temp. za zaworem 4D dla temp. - 10st /+10st na zewnątrz ) oczywiście wybór należy do Ciebie  

Rozumiem że w sytuacji regulacji za pomocą pogodówki muszę zaistalować siłownik. A czy da się sterować temperaturą na piecu przy pomocy pogodówki i ręcznym ustawieniu zaworu 4 drożnego? Jeżeli była by taka możliwość to przy ustawieniach jakie mam na wieczór piec mi zmniejszy temperaturę grzania w dzień ? To by było dobre zanim pozmieniam zawory lub założę siłownik.  Pewnie za dużo kombinuję ale biorę pod uwagę każdą możliwość. teraz mogę za pomocą aplikacji  obniżyć zadaną temperaturę na piecu bez ruszania zaworu 4 drożnego ale z automatu i temperatura powrotu leci na dół. a potem jak podniosę znowu dogrzewa to może pogodówka by mogła to robić sama? Ale co wtedy z ochroną powrotu? Mam założony czujnik zewnętrzny ale nie kumam z tą krzywą.
2019-03-05 14:51 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
oxalis3 napisał » 2019-03-05 14:23
krzych, a czy znasz przyczynę niedogrzania lub przegrzania pomieszczeń oraz czy podjąłeś jakieś kroki np. regulację przepływów w swojej instalacji.

Opisałem instalację w pierwszym poście. Co do przepływów to reguluję na tę chwilę na części kaloryferów zaworami starego typu i tu nie ma problemu a te na których nie ma zaworów grzeją cały czas i jest  wszystko ok. Wszystko ok  jeżeli jest stała temperatura na zewnątrz i wewnątrz lub byłbym w domu. Mi głównie o to chodzi aby w takim okresie jak teraz gdzie na zewnątrz temperatura jest zmienna mieć w domu w miarę przyzwoitą temperaturę. I jak już pisałem reguluję ja zaworem 4 drożnym ręcznie ale gdy wychodzę do pracy i rano jest przyzwoicie to jak wracam w pomieszczeniach od południa już jest przegięcie a od północy bez zmian. Jak zmniejsze na zaworze 4 drożnym to zmniejsze wszędzie i po jakimś czasie od południa jest ok a od północy juz wtedy zimno. I znowu latam do kotłowni aby zwiększyć temperaturę i tak w kółko. Co za tym idzie piec nie chodzi stabilnie i żadnych oszczędności nie ma. Dlatego moje pytanie było czy jak założę zawory w częci pomieszczeń które przez dzień sie nagrzewają zbytnio to nie będę musiał co chwilę regulować na zaworze 4 drożnym. Ot cały mój problem. Jednak z tego co widze to zawory termostatyczne albo wcale albo wszędzie. Tak wiec przyczyna to słońce od południa a zimno od północy. 
2019-03-05 12:57 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
verb napisał » 2019-03-05 12:32
Dajcie chłopu spokój. Wypytuje bo nie chce błędu popełnić, i nawet to rozumiem. Niech przejdzie tę swoją "ścieżkę zdrowia" hehe...

Dzięki VERB za poparcie i pomoc. W końcu kto pyta nie błądzi a uzbierać osprzętu do CO to nie jest problem i tu już nie chodzi o koszty tylko o same przeróbki tego wszystkiego czas i nerwy. Kto chce to pomoże i doradzi kto nie chce nie musi sie wypowiadać. I fajnie że jest takie forum gdzie można dowiedzieć się coś właśnie od osób które już przeszły tą ścieżką zdrowia. A może i przez moją dociekliwość ktoś skorzysta. 
2019-03-05 12:44 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
anaana napisał » 2019-03-05 12:23
To nie masz pomoy CO? 🙄😲
Nawet do grawitacji są zawory termostatyczne o zwiększonym przepływie. 🙂👍
Jeśli już zakładasz to wszędzie bo:
gdy sterownik zamknie zawòr to pomieszczenia z termostatami mogą być niedogrzane.
U mnie termostaty, puszczają tak, że kaloryfer jest  np. letni.
Jak kolega napisał wyżej zaświeci słońce i znowu regulacja w łeb weźmie.

Mam pompę mieszającą z 3 zakresami za zaworem 4 droznym. Co do zaworów to właśnie pisałem na samej górze że jestem w posiadaniu 5 takich zaworów które chciałem założyć i teraz widze że będę musiał dokupić jeszcze 6 aby były na wszystkich grzejnikach. Teraz jak bym musiał kupywać wszystkie zawory z zwiększonym przepływem bo tamte będą blokować to nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem było by założyć właśnie siłownik do zaworu i regulować temperaturą w pomieszczeniu gdzie potrzebuje optymalną dla mnie temperaturę.
2019-03-05 12:10 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
anaana napisał » 2019-03-05 11:20
A jednak ładujesz się w koszty, siłownik nie jest tani, posłuchaj kolegi Verb.
Termostaty i w każdym pomieszczeniu temperatura jaką chcesz bez zbędnych ceregeli. 🙂👍

Bo to jest ciężki orzech do zgryzienia a najgorsze w tym wszystkim  jest to że przy każdej takiej próbie muszę spuszczać wodę z układu a potem napełniać. Dlatego szukam jak najlepszego i najmniej ingerencyjnego w układ sposobu na obniżenie kosztów spalania. Fakt zawory w każdym pomieszczeniu pewnie by rozwiązały problem ale z drugiej strony czytając wcześniejsze komentarze i jeżeli te zawory mają juz same przez siebie zmniejszone przekroje to obawiam się że nawt przy całkowicie otwartym zaworze termostatycznym na piętrze może to już nieprzejść z tąd pomysł z siłownikiem i częściową wymiana zaworów. Opisałem swoją propozycję i dzięki za podpowiedzi. Wiem że teoretycznie najlepszym sposobem na uzyskanie tego co chcę jest wymiana wszystkich zaworów ale mam właśnie obawy co do przekrojów tych zaworów termostatycznych. Mam zasilanie i powroty zrobione z stalowych rur gdzie piony (5szt) to 1 cal i wyżej 3/4 a do grzejników 1/2 a grzejniki blaszane żeberkowe starego typu.
2019-03-05 09:47 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Z tego co widze to wszystko wskazuje na to że co bym nie zastosował to i tak nie minie mnie metoda prób i błędów. Na początek zawory założę tam gdzie w tej chwili mam zakręcone grzejniki a i tak jest ciepło. Zainwestuję w siłownik zaworu czterodrożnego bo skoro już jest zawór i sprawdza sie przy ręcznej regulacji to nie będę przerabiał i nie chciałbym też pchać sie w koszt montażu pompy dodatkowej między zaworem 4 drożnym a powrotem.  Zaworem 4 drożnym spróbuję regulować temperaturę właśnie w tych pomieszczeniach gdzie będzie najchłodniej. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale z Waszych porad takie wnioski wyciągłem. Co się stanie zobaczymy. No chyba że są jeszcze jakieś propozycje bo jestem otwarty na każde sugestie a zmiany poczynię jak wyłączę ogrzewanie. Przez cały czas miałem na piecu ustawione 60C i tak śmigało a regulowałem ręcznie na 4 drożnym. Nie mam podłogówki i zbiornika.
2019-03-01 14:39 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Męczę ten temat na forach od kilku dni żeby tu śmietnika nie robić. To co napisałeś VERB ma sens a już z Twoich rad korzystałem wcześniej za co dziękuję. 
Wychodzi na to że muszę dokupić zaworów. A co w sytuacji gdybym te zawory które mam założył na dwóch grzejnikach na parterze które są w tych pomieszczeniach najbardziej nagrzanych a piętro regulował nadal zaworem czwórdrożnym? Czy jest szansa że to zadziała?

 Zastanawia mnie jeszcze co w sytuacji kiedy zamkną się wszystkie zawory. i co będzie chronić piec kiedy spadnie temperatura powrotu poniżej 40C a w układzie nie mam innej ochrony jak ten czterodrożny 
2019-03-01 11:46 Topic: eCoal.pl v3.5 » Czy montować zawory termostatyczne?
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Witam wszystkich serdecznie.
 Palę w piecu na ekogroszek pierwszy sezon w kotle ECO PLUS M 20. Co prawda jestem zadowolony lecz człowiek dąży do doskonałości. Wymieniłem tylko piec natomiast cała reszta pozostała z starej instalacji. Założony mam zawór czterodrożny bez siłownika którym steruję temperaturę na grzejniki. Przy części grzejników mam stare zawory a przy części nie ma wcale (korytarz, klatka schodowa.) W sumie 11 grzejników. 2 na parterze 3 na korytarzach 1 w łazience 1 w kuchni.reszta w pokojach na piętrze. Nie mam zbiornika na ciepłą wodę. Problem w tym że nie we wszystkich pomieszczeniach jest fajnie. Jak w jednym jest za gorąco to w innym za zimno. Chciałbym założyć zawory z głowicami termostatycznymi i tu moje pytanie. Czy muszę założyć je w każdym pomieszczeniu i przy każdym grzejniku czy wystarczy tylko w pomieszczeniach gdzie zależy mi na utrzymaniu stałej temperatury. Czy nie okaże się że z racji małego przepływu cieczy przez taki zawór grzejnik blaszany żeberkowy nie będzie dogrzewany i w pomieszczeniu będę miał zimniej niż teraz.
Dom z lat 90 pustak chaszowy z przerwą pomiędzy nie ocieplony. Dwie kontygnacje 160m2 z ocieplonymi stropami i oknami plastikami.
Może ktoś z doświadczonych forumowiczów doradzi to ma w ogóle jakiś sens.
Powiem jeszcze że mam już 5 zaworów które właśnie chciałbym wykorzystać do tego celu. w pomieszczeniach gdzie jest najcieplej i najzimniej. Teraz mam wszystkie zawory odkręcone i steruję na zaworze czwórdrożnym tylko często muszę regulowac ręcznie i jak wychodze do pracy i wracam to w domu ukrop a jak zmniejsze na zaworze to za jakiś czas jest znów chłodno i wtedy zaobserwowałem że jak zwiększe na zaworze 4 drożnym to piec długo dogrzewa .
Czy jest sens zakładania takowych zaworów do takiej instalacji?
Dodam jeszcze że założone mam czujki zewnętrzną wewnętrzną oraz tę za zaworem tylko jako podgląd. 
Prosze o poradę.
2019-02-07 17:04 Topic: eCoal.pl v3.5 » Agregat prądotwórczy do pieca
  krzych_boch-og20 Posts: 131
grzegorzps napisał » 2019-02-06 08:51

leonnapoleon napisał » 2019-02-04 22:33
Teoretycznie OK, mam lpg więc wyjdzie taniej, ale nie wiem, czy auto może sobie tak pyrkać godzinami na wolnych?Nie, nie może. Na wolnych obrotach pompa oleju nie wytwarza odpowiednio wysokiego ciśnienia do poprawnego smarowania silnika. W ostateczności, silnik może pracować na wolnych, ale kosztem jego trwałości.

Skąd takie teorie odnośnie większego zużycia silnika na wolnych obrotach.??? I że pompa olejowa nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia na wolnych obrotach???
2019-01-27 11:12 Topic: eCoal.pl v3.5 » OGNIWO EKO PLUS M 26 - czarna magia
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Patrząc na zdjęcie proponuję wyczyścić piec wewnątrz i kanały. U mnie nie dogrzewał mimo wysokiej temperatury spalin. Po wyczyszczeniu temp spalin spadła a efekt grzania o niebo lepszy. Mimo że dwa tygodnie wcześniej czyściłem piec. 
2019-01-26 10:04 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ustawienie kotła Ogniwo Eko Plus M 20kw
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Mam taki sam kocioł i taką samą sytuację z domem czyli nie ocieplony i lata 90 ten sam metraż. Też kombinowałem aż teraz doszedłem (oczywiście dzięki pomocy kolegów z forum) do super jak dla mnie wartości. Sprawdź sobie moje ustawienia statystyki i wykresy jeżeli coś pomogę to super. spalanie w zakresie 28-31. Grupowe spalanie polecam bo u mnie automat poniżej zera na zewnątrz świruje. Nie patrz na ustawienie zaworu bo jest sterowany ręcznie a czujki tylko dla podglądu przez neta.
2019-01-23 18:58 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ustawienia pieca OGNIWO EKO PLUS M 20 kW
  krzych_boch-og20 Posts: 131
LiMat napisał » 2019-01-23 18:36
msmonter napisał » 2019-01-23 17:21
Witam,
Pisałem już wcześniej mam 3-drogowy, 60 s. otwarcie. Zobaczę po 18 jak wygląda sytuacja na palniku.
Rano zmniejszyłem o 1% dmuchawę na minimalnych i teraz czekam po pracy zerknę i zobaczymy co dalej.
Dzięki


Spróbuj dodać jedno podanie dla 12. W tej chwili 5 x 7= 35 i 5 x 9=45 dla 16kW.
16kW dobrze/lepiej ciągnie temp. a więc dla 12kW - 6 x 7=42 z podmuchem 36% na początek.
Ciekawe, że CWU nie osiąga u ciebie temp. kotła a tak powinno być, przy praktycznie ciągłej pracy pompy CWU dla ochrony powrotu?


dodane 2019-01-23 18:36
krzych_boch-og20 napisał » 2019-01-23 18:09
Witam.
Skoro mowa o ustawieniach pozwolicie że się podepnę? 
Ustawiłem piecyk na grupowym ale wciąż brak mi pewności co do moich ustawień. Porównywałem tu z innymi siedziałem wieczorami i nocą jednak myślę że jest jeszcze coś do dopracowania. Teraz mam dostęp do neta i prosiłbym aby ktoś z doświadczony sprawdził te moje ustawienia. Bardzo będę wdzięczny.    
 

Wygląda poprawnie, chociaż spaliny lekko ponad 150. To nie jest źle, ale może trzeba wyczyścić kanały wymiennikowe aby zeszło do np.100-110. Zużycie też wydaje się realne.
Trochę dziwna praca zaworu 4D lub 3D. 

Tak bo zawór czterodrogowy nie jest sterowany automatycznie. Czujka wpięta żebym widział temperaturę za zaworem. Założony mam też regulator ciągu kominowego bo wcześniej nie mogłem zapanować nad wiatrem i dmuchawą. 
Dzięki za info.
2019-01-23 18:19 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo E+M z eCoal3.5 spadek sprawności/wzrost spalania? Help
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Kto pyta nie błądzi. Przy tych ustawieniach które podałeś verb nie szło palić więc kombinowałem. Doszedłem przy 8kw na 5x i 29 dmuchawa.To było najlepsze i tak się paliło. W poniedziałek przeszedłem na pełny automat i palę tak do teraz. Piec utrzymuje temperaturę w okolicy zadanej. Mam tylko za duży ciąg kominowy bo zauważyłem już wcześniej że jak piec idzie w podtrzymanie to wentylator śmiga dalej jak szalony a jeszcze tej nocy przy wietrze to już całkiem. Dziś kurirr ma mi dostarczyć regulator ciągu kominowego który zamontuję z nadzieją że to ustabilizuje spalanie.
Mój pic  można już podglądnąć więc wszelkie sugestie mile widziane.
Jeszcze raz dzięki za dotychczasową pomoc.
dodane 2019-01-15 20:10Stabilizator zamontowany i widać że ładnie działa teraz tylko zobaczę czy ma to oddziaływanie na wynik spalania bo jeżeli chodzi o stabilność na palniku to ma.
dodane 2019-01-17 10:17Witam. Od zamontowania regulatora ciągu przeszedłem na automat i od tej pory nic nie ruszałem. Teraz moja prośba czy ktoś z doświadczonych palaczy może sprawdzić moje ustawienia i wypowiedzieć się coś na ich temat?

dodane 2019-01-23 18:19Sterownik udostępniony. Proszę sprawdźcie moje nastawy.
2019-01-23 18:09 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ustawienia pieca OGNIWO EKO PLUS M 20 kW
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Witam.
Skoro mowa o ustawieniach pozwolicie że się podepnę? 
Ustawiłem piecyk na grupowym ale wciąż brak mi pewności co do moich ustawień. Porównywałem tu z innymi siedziałem wieczorami i nocą jednak myślę że jest jeszcze coś do dopracowania. Teraz mam dostęp do neta i prosiłbym aby ktoś z doświadczony sprawdził te moje ustawienia. Bardzo będę wdzięczny.    
 
2019-01-22 18:06 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko plus M 20kw bardzo duże spalanie oraz różnice temperatur
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Dzięki ujec za radę. Przerabiałem dziś i zwiększenie i zmniejszenie czasu. Fakt na 6 idzie lepiej ale nadal wynik nie zadawalający. Po kontakcie z serwisem eCoal przechodzę na grupowe i powiem szczerze że piec przy ustawieniach na 8kw/12kw daje sobie radę i nawet teraz od 3 godź chodzi na 8kw i trzyma między 59,5 a 58,2 na wyższy przechodzi po przekroczeniu 58. Na tę chwilę wydaje mi się że jest to dobra opcja. jutro zobaczę na statystyki. Na automacie spalanie dochodziło do 30 kg. To moje drugie podejście do grupowego. Tym razem mam więcej czasu to muszę to ogarnąć.
2019-01-22 08:24 Topic: eCoal.pl v3.5 » Ogniwo Eko plus M 20kw bardzo duże spalanie oraz różnice temperatur
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Witam.
Jako że temat o spalaniu mam pytanie.
Palę w automacie piec ogniwo ECO PLUS M 20 w nocy zwiększyło się spalanie poszła do góry moc dmuchawy i teraz jest problem bo mimo automatu i ustawień podajnika 5sek (taki był do tej pory) robią się spieki i zapada sie palenisko a piec nie może dobić i strasznie niestabilnie pracuje. Dom nie ocieplony 92r. okna plastiki 160m2.
Czy w automacie trzeba zwiększyć czas pracy podajnika czy zmniejszyć? 
Powiem jeszcze że próbowałem przejść juz na grupowe ale niestety brak czasu aby to wszystko dostroić.
Proszę o jakieś wskazówki. Aby przy tym spadku temperatury piec pracował normalnie do weekendu.
2019-01-20 08:03 Topic: eCoal.pl v3.5 » Agregat prądotwórczy do pieca
  krzych_boch-og20 Posts: 131
Sprawdzałem kiedyś ceny agregatów prądotwórczych na allegro. Agregat musi mieć pełny sinus. Ceny zaczynają się od 25k. i mocy 1kw. Do zasilania kotła spokojnie by taki wystarczył. Po rozmowie z fachowcem doszedłem do wniosku że mimo wszystko lepiej sprawdza się przetwornica z UPS i  akumulatorem żelowym. Tu jednak czas podtrzymania zależy od pojemności akumulatora i pobieranej mocy. Niestety czas nie jest oszałamiający bo przy akumulatorze o pojemności 70 to zaledwie parę godzin. cały zestaw na necie aku+przetwornica to jakieś -600 - 1000 zł w zależności od pojemności akumulatora.
U mnie raczej nie zdarzają się przerwy w dostawie więc na razie odpuściłem.
First pagePrevious page6 / 7Next pageLast page