W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  PORADNIK PALACZA - DYSKUSJA Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona10 / 109Następna stronaOstatnia strona
2013-02-08 02:01
  krzysIO Posty: 204 Ostrzeżenie: 0
Jak kogoś interesuje temat link do forum - Świadectwa Energetyczne, Audyty Energetyczne, Termowizja
http://forum.it-energo.pl/index.php
2013-02-08 03:18
  mucia Posty: 211 Ostrzeżenie: 0
Wy tak tylko te audyty i audyty aby dobrać kocioł i grzejniki a może by tak dodać punkt,

Dobierz dobrze instalatora, bo moim zdaniem to 80% sukcesu... jak nie więcej.



Pisze i tej godzinie bom jest na nocy w robocie:(((

2013-02-08 09:14
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
ZawiJan napisał » 2013-02-08 07:44
mucia napisał » 2013-02-08 02:18
Dobierz dobrze instalatora, bo moim zdaniem to 80% sukcesu... jak nie więcej.

A jak go rozpoznać?

Wspólnie z Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach wybudowaliśmy w ubiegłym roku Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych, wyposażone w system gromadzenia i wizualizacji danych pomiarowych, taki sam jak wykorzystywany przez nas w badaniach. Można tam "na żywo" zobaczyć wszystko, co się dzieje w kotle w czasie jego pracy. Opracowaliśmy program szkolenia, kończony egzaminem i stosownym świadectwem, adresowany przede wszystkim dla instalatorów, zrobiliśmy akcję informacyjną, sam osobiście byłem w tej sprawie u największych naszych producentów kotłów, myśląc, że powinni być dobrym przekaźnikiem do swoich instalatorów. Myślicie, że były zgłoszenia? Były. Owszem. Ale wszyscy chcieli to mieć za darmo. Na szkolenia nie zgłosił się nikt. Teraz Euro-Centrum załatwiło dofinansowania unijne, zrezygnowaliśmy z zysków - koszt wyszedł około 800zł netto. Zobaczymy, co będzie. Pierwsze szkolenia planowane są na marzec.



Ale przyznam szczerze że się nie dziwię.
Przed budową swojej instalacji rozmawiałem z kilkoma instalatorami (sam już nie wiem z iloma) i wszyscy emanowali wręcz taką pewnością siebie o swojej nieomylności i wszechwiedzy że to oczywiste  iż szkolenia nie są im potrzebne


Jak sądzę przekonani byliby że to Wy powinniście im zapłacić bo to pewnie oni czegoś by Was nauczyli.


O głupotach które gadali to już nie wspomnę, ich wiedza zatrzymała się na stanie z przed jakiś 20-30 lat.
2013-02-08 10:10
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
witam
Zawijan czy moge prosic o jakis kontak pw. mam kilka pytan dotyczacych szkolen o ktorych piszesz.
pozdrawiam andrzej
2013-02-08 10:29
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0

Dobra Koledzy punkt pierwszy chyba zakończony, bierzemy się za drugi.
Strzecha dał już pewien początek.

strzecha napisał » 2013-02-06 09:55
Warto by w tym punkcie dodać jeszcze info o przewymiarowaniu tej części instalacji jaka oddaje nam ciepło do pomieszczeń - kalowyferów. Pół biedy jak ktoś ma:

1. Instalacje z zaworami termostatycznymi
2. Instalacje bez zaworów ale z np. 4D

Słowo komentarza. Jedyną częścią instalacja z jakie nie jestem zadowolony to mocno przewymiarowane kaloryfery na całym piętrze. Tam doborem zajmował się teść z bo piętro pod jego jurysdykcją. Doradzałem, nie odniosło skutku. Finał jest tego taki, że jak do tej pory przez minimum 95% obecnego sezonu puszczam (dzięki 4D) na grzejniki wodę o temperaturze 40-45stopni i to starcza do ogrzania pomieszczeń do temperatury 21 stopni. Grzejniki maja tak dużą powierzchnie wymiany że skutecznie nawet z takiej wody ciepło ładnie oddają. Skutek jest tego również taki że powrót z tej części instalacji (pietra) mam dość zimny. Na parterze gdzie grzejniki są dobrze dobrane mam chłodniej ale tu jeszcze trwa remont i nikt nie mieszka.

Gdyby na pietrze grzejniki były dobrze dobrane to puszczał bym na nie cieplejszą wodę i wtedy obeszło by się prawdopodobnie bez 4D. A tak to gdyby nie ten zawór to albo bym kisił zamiast palić albo przegrzewał.

To są spostrzeżenia na podstawie mojej instalacji. Jeżeli je potwierdzacie to trzeba to w słowa ubrać. Ja chwilowo nie dam rady.



A teraz moja interpretacja i to co moglibyśmy wpisać do poradnika.


2-Pamiętaj że najlepsza instalacja jest możliwie najprostsza, stosownie do wymagań.


Staraj się i wymagaj od instalatora aby nie umieszczał w niej zbędnych elementów, im instalacja prostsza tym łatwiejsza w eksploatacji. Zwróć uwagę na właściwie dobraną moc elementów grzewczych w budynku, za mała co oczywiste nie będzie w stanie ogrzać budynku a za duża poprzez zimne powroty bardzo utrudni eksploatację kotła.
2013-02-10 10:26
  mucia Posty: 211 Ostrzeżenie: 0
Stan

właśnie tak jest większość instalatorow myśli jeszcze starymi kategoriami, dlatego tacy są w mire dobrzy którzy mają ochotę podyskutować z tobą wysłuchać cię.

Ale takich jest mało oj bardzo mało...

Ja też rozmawiałem z paroma aż trafiłem na takich którzy właśnie słuchali mnie a nie tylko ślepo wierzyli w to co umieją ( właśnie z nimi dogadalem się co do tego sprzęgła hydraulicznego).

Czasem w hurtowniach też są bardzo mądrzy ludzie.

2013-02-11 23:39
  jarlev Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
6-Zaproś kominiarza do siebie w celu pomiaru ciągu kominowego. 


Wspomniany pkt. z dekalogu nie zawiera porady! 


tylko ustalenie stanu faktycznego  tj ciągu - brak jest rozwiązania w przypadku kiedy ciąg jest duży albo mały.


Poruszam ten temat bo jestem zainteresowany żywo obniżeniem ciągu. Chciałbym poznać metody, różne pozwalające zapanować nad tym zjawiskiem.    


np. masz wysoki komin zrób ......... 
 masz komin niski ( ok 3 m)  zrób to .............


p.s Liczę na ciekawą dysputę zakończoną finalnym rozwiązaniem pkt 6
2013-02-11 23:55
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
To że masz wysoki ,czy niski komin to nie znaczy że masz duzy lub słaby ciąg
Najlepszym rozwiązaniem jest moim zdaniem regultor ciągu ,ale nie zawsze można go na chwilę obecną ,po zakończeniu robót budowlanych itp. do zrelizowania. Można się ratować róznymi wynalazkami na sam czubek komina : strażaki ,zwężki itp.
Trzeba też wziąść pod uwagę że ciąg zależy od róznicy temp. wychodzącej z pieca i tej na zew. to też jest jakaś droga.......
pozdro 
2013-02-12 15:25
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Ale czy umieszczenie na szczycie komina czegoś co tłumi przepływ spalin nie daje takiego samego efektu jak szyber (przepustnica) ?
Jeśli tak to jedynym sensownym rozwiązaniem takiego problemu jest regulator ciągu.
2013-02-12 15:45
  Andrzej_M_ Posty: 381 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał » 2013-02-12 14:25
Ale czy umieszczenie na szczycie komina czegoś co tłumi przepływ spalin nie daje takiego samego efektu jak szyber (przepustnica) ? ,,,,

Może odniosę się do słowa TŁUMI.
Moim zdaniem my nie możemy "tłumić przepływu spalin", my te spaliny musimy szybko i sprawnie przetransportować na zewnątrz budynku.


2013-02-12 15:49
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał » 2013-02-12 14:25
Ale czy umieszczenie na szczycie komina czegoś co tłumi przepływ spalin nie daje takiego samego efektu jak szyber (przepustnica) ?
Jeśli tak to jedynym sensownym rozwiązaniem takiego problemu jest regulator ciągu.

Pewnie daje tylko zamontowanie przepustnicy wiąże się z ingerencją w coś co jest złożone ,uszczelnione (więcej roboty, trzeba czasem dużo rzeczy przerobić)) a wrzucenie czegoś na czubek komina to kwestia wejścia na dach.
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest regulator ciągu.
pozdro 
2013-02-12 16:13
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Andrzej_M_ napisał » 2013-02-12 14:45
Stan napisał » 2013-02-12 14:25
Ale czy umieszczenie na szczycie komina czegoś co tłumi przepływ spalin nie daje takiego samego efektu jak szyber (przepustnica) ? ,,,,

Może odniosę się do słowa TŁUMI.
Moim zdaniem my nie możemy "tłumić przepływu spalin", my te spaliny musimy szybko i sprawnie przetransportować na zewnątrz budynku.





Dlatego z premedytacją napisałem tłumi, ale co zrobić gdy nasz komin jest za "dobry" w tym zadaniu? Piec pracuje wtedy nie najlepiej. 
Czy jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest regulator ciągu? 


A teraz w drugą stronę, ciąg mamy za mały. 
Zakładamy że przekrój komina jest zgodny z wymaganiami, czy jedyną opcją jest zwiększenie wysokości? 
2013-02-12 16:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dla zainteresowanych ciągiem ,wysokością,średnicą komina ze strony znanej firmy od systemów kominowych






2013-02-12 16:59
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Dla mojego kotła nie robią  
2013-02-19 12:38
  rysfry Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
rysfry napisał » 2013-02-03 14:21
VERB napisał » 2013-02-03 09:49
ZawiJan napisał » 2013-02-02 21:14
.... To tak w skrócie. Myślę nad tym, jak zmodyfikować swoje wpisy w poradniku, aby były napisane językiem jeszcze bardziej popularnym, niż dotychczas......
Poradnik jest napisany czysto i przyjaźnie. Proszę, byś pochylił się i dodał nieco informacji o spalaniu ręcznym. Dla użytkownika zmagającego się z "kiepskim" węglem, to może być dobry sposób na ograniczenie opisanych przez Ciebie kłopotów. Napisz proszę, dlaczego warto doprowadzić do pracy z nadwyżką mocy, jaki wpływ na jakość popiołu ma chwilowa przerwa (jak to nazwać ?... "poleżenie węgla" na palniku ?).

Użytkownicy niebieskiego dostali niedawno nowe możliwości, uważam że należy je wesprzeć wiedzą ekspertów. Odnośnik do Twojego poradnika, powinien być wytłuszczony i umieszczony tak, by rzucał się w oczy za każdym razem, gdy odwiedza się forum.

Witam
Stan, obiecałeś coś na ten temat napisać?? Ja cierpliwie czekam  
2013-02-19 12:48
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Cytujesz Verba i Zawijana a oczekujesz odpowiedzi ode mnie  
Co do pracy w trybie pracy dwustanowej to są tu znacznie lepsi fachowcy niż ja. 
Zagadnienie jest ciekawe ale najpierw w kolejce jest poradnik pracy w trybach automatycznych. 
2013-02-19 13:11
  rysfry Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
VERB napisał » 2013-02-04 15:52
Stan napisał » 2013-02-04 15:43
Że mi to umknęło, Romku czekam niecierpliwie  
Hell[o] Stachu
Masz jeszcze kopie e-maili z niedawnej rozmowy ? Dasz radę z tego coś naskrobać ?
Pisz "od siebie", nie będę Cię ścigał przez ACTA
W razie czego pisz via e-mail, postaramy się coś naknocić skoro jest potrzeba


Cytat Verba i Zawijana, bo myślałem
że będziesz wiedział o co chodzi? A wydawało mi się że
uzgodniliście z Verbem że Ty to napiszesz. A co do pracy w trybie
automatycznym, to ostatnio nic

się nie dzieje więc myślałem że
może coś na ten temat?

Jeżeli nie to pozdrawiam i czekam :-

2013-02-19 13:23
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Ach chodzi o spieki. 
Co się dało już zostało napisane, być może będzie to kiedyś rozwijane ale zagadnienia które nam pozostały są specyficzne dla szczególnych warunków i gdyby to wszystko opisywać to powstałaby praca w rodzaju bloga Zawijanów, ani nie czuję się na siłach ani sensu w powielaniu nie widzę. 
2013-02-19 13:31
  rysfry Posty: 135 Ostrzeżenie: 0

Chodzi mi o sterowanie ręczne, ale być
może ja coś źle zrozumiałem?

Pozdrawiam.
2013-02-19 14:56
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Dokładnie wtedy z Verbem rozmawialiśmy o spiekach, fakt że chodziło o radzenie sobie z nimi w trybie ręcznym. 
Pierwsza stronaPoprzednia strona10 / 109Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: derek71, grzesiu, MaciejSz70, Maksiu, Michal_S, wojciechherman