W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  PORADNIK PALACZA - DYSKUSJA Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona9 / 109Następna stronaOstatnia strona
2013-02-06 00:00
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Jak będziesz miał pytania to pisz na PRIW.Ja mam czas ograniczony trochę ale zawsze ci pomogę.
2013-02-06 00:06
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
minertu napisał » 2013-02-05 23:00
Jak będziesz miał pytania to pisz na PRIW.Ja mam czas ograniczony trochę ale zawsze ci pomogę.



Oczywiście, dzięki za gotowość, ale to było nie tylko do Ciebie  
2013-02-06 00:13
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Wiem,ze nie do mnie
2013-02-06 00:30
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał » 2013-02-05 10:02


Przeczytałem cały wątek od początku i uzupełniłem punkty o znalezione kwestie.
Niektóre punkty zapisałem nie wprost, starałem się po prostu wychwycić intencję.
Teraz dobrze byłoby abyśmy do każdego punktu dodali rozwinięcie, tak więc po kolei podejmujmy punkty do dyskusji.


Żeby nie było dyskusji semantycznych tworzę nowy zamknięty wątek pt."PP - czyli poradnik palacza." i tam w pierwszym poście umieszczę punkty które są poniżej, a później będziemy umieszczać tam ich rozwinięcia (po dyskusji tutaj).






1-Dobierz kocioł do zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu. 
2-Pamiętaj że najlepsza instalacja jest możliwie najprostsza, stosownie do wymagań.
3-Pamiętaj o dobrym uszczelnieniu wszystkich elementów uchylnych kotła oraz samej dyszy palnika (kierunek osadzenia dyszy). 
4-Pamiętaj aby wypraktykować sobie częstotliwość czyszczenia swojego kotła w zależności od stosowanego opału. 
5-Stosuj suchy opał i kupuj w miarę możliwości dużo wcześniej przed sezonem grzewczym. 
6-Zaproś kominiarza do siebie w celu pomiaru ciągu kominowego. 
7-Do kotłowni doprowadzaj tyle powietrza ile potrzebuje Twój kocioł. 
8-Zapanuj nad cyrkulacją powietrza w kotłowni.Duża cyrkulacja i przeciągi destabilizują pracę sterownika eCoal.pl 
9-Sprawdź poprawność osadzenia czujników temperatury w kapilarach i miejscach przeznaczonych do pomiaru. 
10-Jeżeli nie stosujesz priorytetu CWU nie ustawiaj wyższej temp CWU niż zadana CO na kotle
11-Pamiętaj wprowadzaj naraz tylko jedną zmianę i odczekaj kilka-kilkanaście godzin na efekty
12-Jeśli nie musisz nie zmieniaj temperatury CO (trzymaj ją stabilną)
13-Prowadź kocioł z minimalnym nadmiarem powietrza.

witam
no to kilka moich przemyslen na pierwszy punkt.
dobra czynnoscia przed zakupem kotla jest wykonanie audytu energetycznego budynku ktory bedzie ogrzewany. pozwoli to nam poznac prawdziwe zapotrzebowanie na cieplo. przy nowych budowach jest to wymagane i tak wiec nie trzeba tego odkladac na pozniej. i na etapie instalacji CO budynek jest juz na tyle zbudowany ze taki audyt ma sens. przy wyborze pieca nalezy pamietac ze latwiej wyciagnac wiecej mocy z niego( zazwyczaj wieksze zapotrzebowanie jest potrzebne w krotkim okresie czasu) niz obnizac jego moc (wiekszosc czasu piec pracuje z nizsza moca niz moc znamionowa). i pamietajmy to co jest dobre u sasiada nie zawsze bedzie sprawdzalo sie u nas. 
to by bylo narazie tyle jak ktos widzi jakies nieprawidlowosci to prosze o info.
pozdrawiam andrzej


 
2013-02-06 00:34
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
witam
14- pamietaj ze twoj piec potrzebuje odpowiednia i wlasciwa ilosc powietrza. "zetka" jest dobrym rozwiazaniem. 
15- zadbaj o temperature powrotu - odpowiednia i stala temp. stabilizuje prace pieca              
pozdrawiam andrzej
2013-02-06 01:03
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Punkt 14 pokrywa się chyba z 7 i 8


Zmieniłem tytuł wątku, żeby był do pary z poradnikiem, mam nadzieję że nie macie nic przeciw, a szczególnie autor wątku? 
2013-02-06 01:06
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
witam
zgadza sie Stan widzialem 8 ale 7 jakos mi umknela a ze jako jestem na etapie "zetki" to tak napisalem
14 nie akutualna
pozdrawiam andrzej
2013-02-06 10:32
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0

Powtórzę swój post i Koledzy dodawajcie swoje przemyślenia. 

Stan napisał » 2013-02-05 22:32
No to koledzy ostatnio zrobione wersje są już umieszczone w docelowym wątku PP-czyli Poradnik Palacza


Zapraszam do komentowania i pracy nad rozwinięciami poszczególnych punktów. 


Zaczynamy od pierwszego 
1-Dobierz kocioł do zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu.


Najczęstszym błędem tutaj jest kocioł za duży (mówimy przewymiarowany), problemem z którym będziemy się w tej sytuacji zmagać jest bardzo niska sprawność dla małych mocy na których będzie on zmuszony pracować, i z tego powodu będziemy spalać węgiel bardzo nie efektywnie a więc drogo dla kieszeni. Osobną sprawą jest trudność prowadzenia kotła na mocy wielokrotnie mniejszej od nominalnej. 
2013-02-06 10:55
  strzecha Posty: 833 Ostrzeżenie: 0
Warto by w tym punkcie dodać jeszcze info o przewymiarowaniu tej części instalacji jaka oddaje nam ciepło do pomieszczeń - kalowyferów. Pół biedy jak ktoś ma:

1. Instalacje z zaworami termostatycznymi
2. Instalacje bez zaworów ale z np. 4D

Słowo komentarza. Jedyną częścią instalacja z jakie nie jestem zadowolony to mocno przewymiarowane kaloryfery na całym piętrze. Tam doborem zajmował się teść z bo piętro pod jego jurysdykcją. Doradzałem, nie odniosło skutku. Finał jest tego taki, że jak do tej pory przez minimum 95% obecnego sezonu puszczam (dzięki 4D) na grzejniki wodę o temperaturze 40-45stopni i to starcza do ogrzania pomieszczeń do temperatury 21 stopni. Grzejniki maja tak dużą powierzchnie wymiany że skutecznie nawet z takiej wody ciepło ładnie oddają. Skutek jest tego również taki że powrót z tej części instalacji (pietra) mam dość zimny. Na parterze gdzie grzejniki są dobrze dobrane mam chłodniej ale tu jeszcze trwa remont i nikt nie mieszka.

Gdyby na pietrze grzejniki były dobrze dobrane to puszczał bym na nie cieplejszą wodę i wtedy obeszło by się prawdopodobnie bez 4D. A tak to gdyby nie ten zawór to albo bym kisił zamiast palić albo przegrzewał.

To są spostrzeżenia na podstawie mojej instalacji. Jeżeli je potwierdzacie to trzeba to w słowa ubrać. Ja chwilowo nie dam rady.
2013-02-06 13:54
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
strzecha napisał » 2013-02-06 09:55
Warto by w tym punkcie dodać jeszcze info o przewymiarowaniu tej części instalacji jaka oddaje nam ciepło do pomieszczeń - kalowyferów. Pół biedy jak ktoś ma:

1. Instalacje z zaworami termostatycznymi
2. Instalacje bez zaworów ale z np. 4D

Słowo komentarza. Jedyną częścią instalacja z jakie nie jestem zadowolony to mocno przewymiarowane kaloryfery na całym piętrze. Tam doborem zajmował się teść z bo piętro pod jego jurysdykcją. Doradzałem, nie odniosło skutku. Finał jest tego taki, że jak do tej pory przez minimum 95% obecnego sezonu puszczam (dzięki 4D) na grzejniki wodę o temperaturze 40-45stopni i to starcza do ogrzania pomieszczeń do temperatury 21 stopni. Grzejniki maja tak dużą powierzchnie wymiany że skutecznie nawet z takiej wody ciepło ładnie oddają. Skutek jest tego również taki że powrót z tej części instalacji (pietra) mam dość zimny. Na parterze gdzie grzejniki są dobrze dobrane mam chłodniej ale tu jeszcze trwa remont i nikt nie mieszka.

Gdyby na pietrze grzejniki były dobrze dobrane to puszczał bym na nie cieplejszą wodę i wtedy obeszło by się prawdopodobnie bez 4D. A tak to gdyby nie ten zawór to albo bym kisił zamiast palić albo przegrzewał.

To są spostrzeżenia na podstawie mojej instalacji. Jeżeli je potwierdzacie to trzeba to w słowa ubrać. Ja chwilowo nie dam rady.



No to mamy zaczyn do punktu drugiego  
2013-02-06 16:23
  Piotr Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Witam
Wtrącę jeszcze moje trzy grosze odnośnie punktu pierwszego :                                                                                 1-Dobierz kocioł do zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu. aby umieścić pod spodem taki wzór aby koledzy mogli sobie w szybki sposób obliczyć zapotrzebowanie     - ilość metrów kw  x (40 - 50 W/m kw) =.... kW
 np.
 180 m kw. x (40 - 50 W/m kw) = 7,2 - 9 kW.
2013-02-06 17:26
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Tak... Chyba pozostaniemy przy sugestii zrobienia audytu energetycznego  
2013-02-06 19:44
  tesel Posty: 1708 Ostrzeżenie: 0
BHP-Propozycja

-Obsługiwać kocioł może tylko osoba pełnoletnia.
-W czasie obsługi kotła używać rękawic i okularów ochronnych.
-Otwierając drzwiczki nie stać na wprost nich.
-Pilnować poziomu wody(instalacja otwarta)lub ciśnienia wody(instalacja zamknięta).
-W czasie obsługi kotła używać lamp przenośnych o napięciu bezpiecznym.
-Zwracać uwagę na szczelność zamknięć kotła,czopucha i komina.
-W kotłowni powinny znajdować się tylko przedmioty związane z obsługą kotła.
-Wszystkie naprawy przeprowadzać przy odłączonym napięciu zasilania.
-Nie wkładać rąk do gardzieli podajnika oraz palnika przy załączonym zasilaniu    podajnika.
-Do rozpalania Kotła nie wolno używać cieczy łatwopalnych.

Do "zetki"można sięgnąć dopiero po wykonaniu wszystkich czynności przy kotle i przewietrzeniu kotłowni.
2013-02-06 22:03
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Chyba nic dodać i nic ująć  


Jak nikt nie zgłosi zastrzeżeń to jutro dodam to do poradnika, po za tym po pracuję trochę nad resztą. 
2013-02-07 11:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Czy mógłbyś gdzieś zamieścić prośbę, by forumowicze, jak już zechcą coś napisać, postarali się pisać z poszanowaniem ojczystego języka ?
Kiedy widzę posta napisanego językiem GG, to mnie lekko trzepie.
2013-02-07 11:44
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
VERB napisał » 2013-02-07 10:19
Czy mógłbyś gdzieś zamieścić prośbę, by forumowicze, jak już zechcą coś napisać, postarali się pisać z poszanowaniem ojczystego języka ?
Kiedy widzę posta napisanego językiem GG, to mnie lekko trzepie.



Niestety Romku takie prośby nie odnoszą zwykle skutku gdyż ci którzy powinni ich nie czytają


Ale jest na to prosta rada , jeżeli żeby zrozumieć tekst (a przeważnie nie mam z tym problemu muszę go przeczytać kilka razy a i tak nie jestem tego zrozumienia pewien to go ignoruję.
2013-02-07 11:48
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
witam
ciezko niektorych nauczyc ale może z czasem coś zrobią i się poprawią 
pozdrawiam andrzej
2013-02-07 12:44
  strzecha Posty: 833 Ostrzeżenie: 0
zawijan_2 napisał » 2013-02-06 18:07
Tak... Chyba pozostaniemy przy sugestii zrobienia audytu energetycznego 


I tak trzymać.


Koledzy, w związku z wątkiem http://esterownik.pl/forum/posty,891/pytanie-o-dobor-kotla-do-zawijana mam drobną uwagę. Po raz kolejny na forum widzimy totalne bzdury wypisane przez "projektantów". Myślę że trzeba to wyraźnie zaznaczyć w poradniku. Jak sądzę wiele osób nie ma świadomości, że "projektant" w "obliczeniach" mógł się pomylić z doborem kotła o 100% jego mocy. Nie mają też świadomości co powoduje przewymiarowanie kotła a jest to niestety najpoważniejszy z grzechów,  niestety nie do naprawienia.

Zalecajmy wykonanie zewnętrznego audytu w profesjonalnej firmie celem potwierdzenia danych zawartych w projekcie z zaznaczeniem iż projektanci często lekceważą kwestie doboru kotła na paliwo stałe a tylko dobrze dobrany kocioł zapewni spalanie na odpowiednim poziomie.
2013-02-08 00:38
  krzysIO Posty: 204 Ostrzeżenie: 0
Chciałem wtrącić swoje "3 grosze" na temat audytu.
Zajmuje się wykonywaniem audytów energetycznych oraz charakterystyk energetycznych.
Zrobiłem już trochę takich obliczeń .Znam chyba wszystkie programy jakie są dostępne na rynku i mogę doradzić, aby sobie darować jakieś builddeski, ozc itd.
Jedyny program jaki używam to Arkadia termo z dodatkami eko i ekono.
Można sobie demo miesięczne ściągnąć. Program liczy wszystko. ma nawet dobór grzejników. wykonuje takze audyt ktory to polega na wybraniu optymalnego wariantu ekonomicznego i ekologicznego projektu. Dobiera grzejniki dla każdego pomieszczenia.
Do wyboru kotła nie ma potrzeby obliczać audyt, wystarczy policzyć chrakterystyke energetyczną obiektu, zresztą wymaga tego prawo budowlane, na razie tylko dla budynków użyteczności publicznej , usługowych itp., ale już szykują przepisy ze będzie to potrzebne także dla małych budynków.
Obliczenia takie wykonuje od 4 lat i jak ktoś opanuje ten program mozna przy jego pomocy 4 charakterystyki za dniówkę zrobić.
Oczywiście używanie tego programu nie zwalnia nas od myślenia.
2013-02-08 01:41
  andgro Posty: 614 Ostrzeżenie: 0
krzysIO napisał » 2013-02-07 23:38
Chciałem wtrącić swoje "3 grosze" na temat audytu.
Zajmuje się wykonywaniem audytów energetycznych oraz charakterystyk energetycznych.
Zrobiłem już trochę takich obliczeń .Znam chyba wszystkie programy jakie są dostępne na rynku i mogę doradzić, aby sobie darować jakieś builddeski, ozc itd.
Jedyny program jaki używam to Arkadia termo z dodatkami eko i ekono.
Można sobie demo miesięczne ściągnąć. Program liczy wszystko. ma nawet dobór grzejników. wykonuje takze audyt ktory to polega na wybraniu optymalnego wariantu ekonomicznego i ekologicznego projektu. Dobiera grzejniki dla każdego pomieszczenia.
Do wyboru kotła nie ma potrzeby obliczać audyt, wystarczy policzyć chrakterystyke energetyczną obiektu, zresztą wymaga tego prawo budowlane, na razie tylko dla budynków użyteczności publicznej , usługowych itp., ale już szykują przepisy ze będzie to potrzebne także dla małych budynków.
Obliczenia takie wykonuje od 4 lat i jak ktoś opanuje ten program mozna przy jego pomocy 4 charakterystyki za dniówkę zrobić.
Oczywiście używanie tego programu nie zwalnia nas od myślenia.

witam
dzieki za informacje. tak jak pisalem wyzej, program ktory zaproponowalem zostal znaleziony przez wujka google.
Stan: jezeli masz takie mozliwosci to usun post w ktorym proponowalem program do audytow. niechcem aby moje informacje wprowadzaly kogos w blad. 
pozdrawiam andrzej


Zrobione  
Pierwsza stronaPoprzednia strona9 / 109Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: 8yl4NamZ1m4, Adams2016, goldiOEP, pikol7