W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  PORADNIK PALACZA - DYSKUSJA Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona8 / 109Następna stronaOstatnia strona
2013-02-04 16:43
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
VERB napisał » 2013-02-03 18:33
rysfry napisał » 2013-02-03 14:21
VERB, czy Ty ze swojego doświadczenia mógł
byś coś więcej na ten temat napisać.
Hej Rycho
Ja nie potrafię ładnie ubrać w słowa. Być może coś naskrobię, Stan skoryguje i coś z tego wyjdzie ?



Że mi to umknęło, Romku czekam niecierpliwie  
2013-02-04 16:52
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał » 2013-02-04 15:43
Że mi to umknęło, Romku czekam niecierpliwie  
Hell[o] Stachu
Masz jeszcze kopie e-maili z niedawnej rozmowy ? Dasz radę z tego coś naskrobać ?
Pisz "od siebie", nie będę Cię ścigał przez ACTA
W razie czego pisz via e-mail, postaramy się coś naknocić skoro jest potrzeba
2013-02-04 16:56
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
OK, zerknę na emalię i zobaczę co da się z tego wycisnąć  


Jakby nic to się odezwę  
2013-02-04 16:59
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał » 2013-02-04 15:56
Jakby nic to się odezwę  
NO WIESZ !
2013-02-04 17:58
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
VERB napisał » 2013-02-04 15:59
Stan napisał » 2013-02-04 15:56
Jakby nic to się odezwę  
NO WIESZ !



To mam NIE! )) 
2013-02-04 18:30
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0

Przenoszę na koniec coby nie umknęło i komentujcie 

Stan napisał » 2013-02-04 11:00
Następne poprawki, czekam oczywiście na uwagi..



Spieki:
Bardzo  dobry materiał na ten temat i wiele innych znajdziesz tu spieki
Jest to poradnik naszych forumowych ekspertów Zawijanów, z naszej strony dostaniesz kilka praktycznych rad jak radzić sobie ze spiekami. Ale najpierw jeszcze jeden cytat Zawijana_2


1.Spieki koksowe - jak sama nazwa wskazuje - to taki marny koks, powstający z węgla. Ma wygląd szary, matowy i jest łatwy do rozkruszenia choćby młotkiem.
Gdy trafiasz na takie coś, to aż się prosi, aby zwiększyć nieco nadmuch oraz skrócić nieco czas podawania.
2. Spieki żużlowe - jak sama nazwa wskazuje - to stopione części mineralne z popiołów o niskiej temperaturze mięknięcia i topnienia. Wyglądają tak, jak stopione szkło z wtrąceniami ziarenek kamienia. Barwy najczęściej brązowej.
Gdy trafisz na takie coś, to aż się prosi, aby zmniejszyć nieco nadmuch oraz wydłużyć nieco czas podawania.



Po pierwsze , czy jest się w ogóle czym przejmować ? Zanim odpowiemy na to pytanie musisz wiedzieć  że spiekalność to jest właściwość węgla i jeśli masz spieki to dla tego że masz taki węgiel który się spieka. Czy można coś z tym zrobić ? Można i to w obie strony, czyli można poprawić ale również pogorszyć, czasem niestety to i to. Zaraz wszystko będzie jasne.


Kiedy trzeba się przejmować i walczyć ze spiekami – po pierwsze gdy spiek koksowy tworzy nam duży niedopał w wyniku powstawania koksu który  nim zdąży się spalić trafia do popielnika, i po drugie gdy spiek żużlowy tworzy tzw. kalafior tej wielkości iż blokuje on pracę palnika. Postępowanie dla obu przypadków całkowicie odmienne – w pierwszym przypadku zalecane jest zwiększenie nadmuchu i jeśli to możliwe to wydłużenie czasu podawania i przerwy, a w drugim zmniejszenie nawiewu. 


Problemem z jakim możemy się zetknąć jest fakt iż to co ładujemy do zasobnika to często są mieszanki różnych węgli i wówczas możemy mieć problem ze spiekami obu rodzajów, i np. minimalizując stratę niedopału poprzez zwiększenie nawiewu a co za tym idzie podnosząc temperaturę aby dopalić koks powodujemy topnienie popiołu i ”kalafior” gotowy. Jadąc w drugą stronę czyli obniżając nawiew aby zmniejszyć ilość i wielkość spieków żużlowych zwiększamy niedopał. Innym przypadkiem ale z podobnym efektem jest spalanie węgla o wysokiej spiekalności - tworzą nam się wtedy niedopały w postaci koksu a więc podnosimy nawiew, rośnie temperatura aż do przekroczenia progu mięknienia (topnienia) popiołu i olbrzymi "kalafior" gotowy.
Nie ma na to idealnej rady, musimy znaleźć kompromis między niedopałem a żużlem.


Tworzeniu spieków sprzyja praca ze zmienną mocą, tzn. kocioł pracuje z mocą powiedzmy 3kW bo to pokrywa aktualne potrzeby domu a my z różnych względów nagle zmuszamy go do pracy z mocą 16kW.


Sprzyja im również zbyt duży ciąg kominowy, wszelkie nieszczelności drzwiczek , wyczystek czy też połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi kotła.



Gdy nie wiesz co zrobić, proponuję prosty test który pozwoli Ci określić kierunek dalszego postępowania. Test trwa trzy doby, tak to długo ale  przyzwyczaj się że instalacja grzewcza posiada olbrzymią bezwładność i wszelkie zmiany potrzebują czasu.
Wyczyść popielnik, ustawienia które teraz masz traktujemy jako punkt odniesienia, będzie to prawdziwe o ile w ciągu tych trzech dób nie wystąpią znaczące zakłócenia pracy kotła (duża zmiana temperatury na zewnątrz itp.). Po jednej dobie wybierz popielnik i  wysyp i zostaw w jakimś  miejscu do porównania. Zwiększ nawiew o 1% i poczekaj kolejną dobę, po czym wybierz popielnik i wysyp obok poprzedniej kupki. Teraz zmniejsz nawiew o 1% w stosunku do dnia porównawczego i po dobie wybierz popielnik i wysyp obok poprzednich dwóch kupek.
Teraz porównaj popiół ze wszystkich kupek, pod względem znajdujących cię w nim niedopałów, koksu i wielkości  kawałków żużla.
Ten który będzie najlepszym kompromisem wskaże Ci kierunek w którym należy pójść.



Jeżeli tworzy Ci się olbrzymi „kalafior” i zejście z nawiewem wprawdzie pomaga ale wtedy nie jesteś w stanie uzyskać odpowiedniej ilości ciepła dla domu to masz  tylko jedno wyjście. Ponieważ węgiel który posiadasz ma olbrzymią spiekalność , musisz tę spiekalność obniżyć poprzez domieszkę paliwa o zerowej spiekalności np. pelletu.

2013-02-04 20:26
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Myślę że dyskusja nad spiekami dobiega końca, uzupełnienie tekst o informacje które jeszcze wyszły i umieszczę w poradniku. 


Teraz daję pod dyskusję tekst który podesłał mi Minertu. 


1-Pamiętaj o dobrym uszczelnieniu wszystkich elementów uchylnych kotła oraz samej dyszy palnika (kierunek osadzenia dyszy). 
2-Pamiętaj aby wypraktykować sobie częstotliwość czyszczenia swojego kotła w zależności od stosoanego opału. 
3-Stosuj suchy opał i kupuj w miarę możliwości dużo wcześniej przed sezonem grzewczym. 
4-Zaproś kominiarza do siebie w celu pomiaru ciagu kominowego. 
5-Do kotłowni doprowadzaj tyle powietrza ile potrzebuje Twój kocioł. 
6-Zapanuj nad cyrkulacją powietrza w kotłowni.Duża cyrkulacja i przeciągi destabilizują pracę sterownika eCoal.pl 
7-Sprawdź poprawność osadzenia czujników temperatury w kapilarach i miejscach przeznaczonych do pomiaru. 
8-Jeżeli nie stosujesz priorytetu CWU nie ustawiaj wyższej temp CWU niż zadana CO na kotle.
2013-02-04 20:32
  tesel Posty: 1708 Ostrzeżenie: 0
8-Jeżeli nie stosujesz priorytetu CWU nie ustawiaj wyższej temp CWU niż zadana CO na kotle.

Mogę wiedzieć dlaczego?Jak chcę aby pompa CWU chodziła non stop,to lepiej przełączyć na cyrkulacyjną z zerowym czasem postoju?
2013-02-04 20:41
  jarlev Posty: 10 Ostrzeżenie: 0

Dekalog ( dekalogos, dziesięć
słów) inaczej Dziesięć
przykazań


 


Etymologicznie jak nazwa wskazuje dekalog zawiera
tylko 10 najważniejszych zasad chyba że nazwać to inaczej
2013-02-05 07:44
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
tesel napisał » 2013-02-04 19:32
8-Jeżeli nie stosujesz priorytetu CWU nie ustawiaj wyższej temp CWU niż zadana CO na kotle.

Mogę wiedzieć dlaczego?Jak chcę aby pompa CWU chodziła non stop,to lepiej przełączyć na cyrkulacyjną z zerowym czasem postoju?



Pewnie dlatego że w zależności od softu w sterowniku możesz nie mieć w czym się wykopać. 


Ale może Minertu miał co innego na myśli. 
2013-02-05 08:11
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
Teraz daję pod dyskusję tekst który podesłał mi Minertu do którego dodałem jeden punkt. 
Skupiamy się teraz nad poradami dla zupełnie świeżych palaczy pracujących w full automacie. 

1-Dobierz kocioł do zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu. 
2-Pamiętaj o dobrym uszczelnieniu wszystkich elementów uchylnych kotła oraz samej dyszy palnika (kierunek osadzenia dyszy). 
3-Pamiętaj aby wypraktykować sobie częstotliwość czyszczenia swojego kotła w zależności od stosoanego opału. 
4-Stosuj suchy opał i kupuj w miarę możliwości dużo wcześniej przed sezonem grzewczym. 
5-Zaproś kominiarza do siebie w celu pomiaru ciagu kominowego. 
6-Do kotłowni doprowadzaj tyle powietrza ile potrzebuje Twój kocioł. 
7-Zapanuj nad cyrkulacją powietrza w kotłowni.Duża cyrkulacja i przeciągi destabilizują pracę sterownika eCoal.pl 
8-Sprawdź poprawność osadzenia czujników temperatury w kapilarach i miejscach przeznaczonych do pomiaru. 
9-Jeżeli nie stosujesz priorytetu CWU nie ustawiaj wyższej temp CWU niż zadana CO na kotle
2013-02-05 10:40
  strzecha Posty: 833 Ostrzeżenie: 0
Stan napisał » 2013-02-04 19:26
Myślę że dyskusja nad spiekami dobiega końca, uzupełnienie tekst o informacje które jeszcze wyszły i umieszczę w poradniku.


Pozwolę sobie jeszcze jedno zdanko dopisać. Tchnęło mnie bo właśnie w kotłowni byłem. Otwieram drzwiczki a tam produkcja koksu niemal na skalę przemysłową (węgiel zmieniałem i muszę nadmuchy dopracować).

Do rzeczy. Kryterium rozróżnienia spieków koksowych od żużlowych może być ich waga. Spieki koksowe są zazwyczaj bardzo lekkie, strukturą przypominają pumeks.
2013-02-05 10:53
  strzecha Posty: 833 Ostrzeżenie: 0
Odnośnie nowego tematu poradnika.

Jeżeli pomimo przeczytania Instrukcji Obsługi Sterownika eCoal (do pobrania www.ecoal.pl) oraz Instrukcji pieca (DTR) i prześledzeniu FAQ na stronie www.esterownik.pl nadal masz problemy i wątpliwości a twój instalator nie potrafi pomóc śmiało zadawaj pytanie na forum. Opisz dokładnie swój problem i instalację. Z chęcią pomożemy.

Słowo komentarza. Nie chce nikogo odsyłać z kwitkiem masz dokumenty to czytaj i spadaj. Uważam jednak że w wielu przypadkach dużo łatwiej pomóc osobie która ma ta lekturę za sobą.
2013-02-05 11:02
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0


Przeczytałem cały wątek od początku i uzupełniłem punkty o znalezione kwestie.
Niektóre punkty zapisałem nie wprost, starałem się po prostu wychwycić intencję.
Teraz dobrze byłoby abyśmy do każdego punktu dodali rozwinięcie, tak więc po kolei podejmujmy punkty do dyskusji.


Żeby nie było dyskusji semantycznych tworzę nowy zamknięty wątek pt."PP - czyli poradnik palacza." i tam w pierwszym poście umieszczę punkty które są poniżej, a później będziemy umieszczać tam ich rozwinięcia (po dyskusji tutaj).






1-Dobierz kocioł do zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu. 
2-Pamiętaj że najlepsza instalacja jest możliwie najprostsza, stosownie do wymagań.
3-Pamiętaj o dobrym uszczelnieniu wszystkich elementów uchylnych kotła oraz samej dyszy palnika (kierunek osadzenia dyszy). 
4-Pamiętaj aby wypraktykować sobie częstotliwość czyszczenia swojego kotła w zależności od stosowanego opału. 
5-Stosuj suchy opał i kupuj w miarę możliwości dużo wcześniej przed sezonem grzewczym. 
6-Zaproś kominiarza do siebie w celu pomiaru ciągu kominowego. 
7-Do kotłowni doprowadzaj tyle powietrza ile potrzebuje Twój kocioł. 
8-Zapanuj nad cyrkulacją powietrza w kotłowni.Duża cyrkulacja i przeciągi destabilizują pracę sterownika eCoal.pl 
9-Sprawdź poprawność osadzenia czujników temperatury w kapilarach i miejscach przeznaczonych do pomiaru. 
10-Jeżeli nie stosujesz priorytetu CWU nie ustawiaj wyższej temp CWU niż zadana CO na kotle
11-Pamiętaj wprowadzaj naraz tylko jedną zmianę i odczekaj kilka-kilkanaście godzin na efekty
12-Jeśli nie musisz nie zmieniaj temperatury CO (trzymaj ją stabilną)
13-Prowadź kocioł z minimalnym nadmiarem powietrza.
2013-02-05 11:09
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
strzecha napisał » 2013-02-05 09:53
Odnośnie nowego tematu poradnika.

Jeżeli pomimo przeczytania Instrukcji Obsługi Sterownika eCoal (do pobrania www.ecoal.pl) oraz Instrukcji pieca (DTR) i prześledzeniu FAQ na stronie www.esterownik.pl nadal masz problemy i wątpliwości a twój instalator nie potrafi pomóc śmiało zadawaj pytanie na forum. Opisz dokładnie swój problem i instalację. Z chęcią pomożemy.




Mi się podoba, umieściłbym to na początku poradnika, tylko dodałbym 


Polecamy też lekturę http://zawijan.wordpress.com/
2013-02-05 23:32
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
No to koledzy ostatnio zrobione wersje są już umieszczone w docelowym wątku PP-czyli Poradnik Palacza


Zapraszam do komentowania i pracy nad rozwinięciami poszczególnych punktów. 


Zaczynamy od pierwszego 
1-Dobierz kocioł do zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu.


Najczęstszym błędem tutaj jest kocioł za duży (mówimy przewymiarowany), problemem z którym będziemy się w tej sytuacji zmagać jest bardzo niska sprawność dla małych mocy na których będzie on zmuszony pracować, i z tego powodu będziemy spalać węgiel bardzo nie efektywnie a więc drogo dla kieszeni. Osobną sprawą jest trudność prowadzenia kotła na mocy wielokrotnie mniejszej od nominalnej. 
2013-02-05 23:39
  tesel Posty: 1708 Ostrzeżenie: 0
A może by tak dodać punkt o bezpieczeństwie przy obsłudze kotła?
Przepraszam,że tak późno.Teraz mię tak naszło.
2013-02-05 23:43
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Stan widzę,że się przydało
2013-02-05 23:44
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
tesel napisał » 2013-02-05 22:39
A może by tak dodać punkt o bezpieczeństwie przy obsłudze kotła?
Przepraszam,że tak późno.Teraz mię tak naszło.



Nie krępuj się, naskrob coś - to wrzucę do poradnika  
2013-02-05 23:46
  Stan Posty: 2564 Ostrzeżenie: 0
minertu napisał » 2013-02-05 22:43
Stan widzę,że się przydało



No oczywiście  


Teraz popracujmy nad rozwinięciami poszczególnych punktów, pierwszy już coś zacząłem. 
Pierwsza stronaPoprzednia strona8 / 109Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Bogdan52, dgrabarek, giker64, Rafaho, Robik85, roman19, Slawek0981, Vanitas