Od dnia 16.10.2024 zostały wyłączone stacjonarne numery telefonów. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 574 443 555.
Forum  eCoal.pl v3.5  Dziwny wykres Subskrybuj
2024-10-15 09:31
  Razor136 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam,

Zauważyłem dziwne zachowanie zaworu na wykresie. Zadana temperatura na chwile się zmieniła na wyższą, zawór się otworzył bardziej, później wróciła do poprzedniej wartości a zawór już tego nie zrobił. Temperatura za zaworem jest taka jak ma być ale zastanawiam się o co chodzi?

Wykres:

Pozdrawiam
2024-10-15 11:38
  MateoKoc Posty: 503 Ostrzeżenie: 0
Może pompa CO kończy swój żywot.
2024-10-15 11:52
  Razor136 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
W sumie od jakiegoś czasu coś tam w niej stuka jak pracuje.
2024-10-15 12:42
  MateoKoc Posty: 503 Ostrzeżenie: 0
Przy takiej zmianie otwarcia zaworu, temperatura za zaworem powinna znacząco wzrosnąć, a tak się nie stało.
edit.:
U nas też kiedyś pompa CO zaczęła wydawać dźwięki. Takie terkotanie.
Pomogło lekkie zwiększenie obrotów. To było w zeszłym roku.
Póki co działa, ale mam świadomość, że może zakończyć posługę.
2024-10-17 18:45
  Asterix Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Pompa CWU Ci się włączyła 
2024-10-17 20:36
  Razor136 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Zmienilem funkcje pompy dodatkowej na pompe kotłową z mieszającej i wygląda to lepiej.
2024-10-22 15:51
  faust66 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0

Ja mam podobny problem jak  autor tego posta.

Zawór się otwiera (ciemny zielony kolor)  temperatura za zaworem nie rośnie (jasny zielony), zawór się otwiera bardziej i nic, a potem trach szybko temperatura rośnie i się stabilizuje. Już rok temu to zaważyłem, ale rzadko się to zdarza.
Ale końcowy efekt dziwi, zawór otwarty na 45% a potem na ok 60% a temperatura za zaworem prawie identyczna.


W układzie nic się nie zmieniło, pompka działa na 1-szym biegu, pompka ma 4 lata, działa ok. Myślałem ze to kwestia filtra przed pompą ale to nie to. Czy ktoś potrafi takie dziwne zachowanie wytłumaczyć?
2024-10-22 17:17
  Asterix Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Naprawde tak cieżko WAM jest zaobserowować że tak się dzieje w momęcie kiedy  na wykresie widać że temperatura CWU rośnie ?
Gdy włącza się pompa CWU , automatycznie   spada przepływ wody przez zawór  i temperatura za zaworem , wiec chyba logiczne że siłownik otwiera zawór zeby utrzymać temperature zadaną za zaworem ,   oczywiscie jeszcze jest wieksze zapotrzebowanie na moc więc i temp na kotle spada , przcież to wszystko widac na wykresie i tutaj niczego nie trzeba tłumaczyć ,jak i nic dziwnego się tutaj nie wydażyło .
2024-10-22 17:40
  faust66 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
To jak kolega jest taki mądry to niech postawi diagnozę biorąc pod uwagę że pompa cwu działa u mnie 24h/dobe jako pompa mieszająca.
2024-10-22 18:00
  Razor136 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Bardziej chodzi o to czemu zawór jest otwarty pierw na 30% a pozniej dla takiej samej temperatury na ponad 50% nawet jak juz sie wszystko ustabilizuje.

2024-10-22 22:20
  rj1972 Posty: 1044 Ostrzeżenie: 0
@faust66 sugeruję sprawdzić poprawność zabudowy siłownika na zaworze.  Nie zauważyłem aby w trybie lato siłownik się zamykał do 0. 
Dlaczego masz wyłączoną pompę CWU? Twj status pokazuje CWU wyłączone. Nie ma?
Jak fizycznie w układzie jest zabudowana pompa dodatkowa?
Za wysoko grzejesz ten kociołek chociaż technicznie dobrze ale Twój czujnik cwu często przekracza 65st.
Dziennie albo prawie dziennie o 12 Twój czujnik temp zew ma dziwny impuls i w tym samym czasie reaguje mocno siłownik. Widziałem autolato i regulator pokojowy. To też jest do obserwacji.
Ale parametry siłownika do sprawdzenia na dzień dobry. To że kręci to nieznaczy że dobrze działa z zaworem. 
A jaki to zawór? 
2024-10-23 10:49
  faust66 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Hej, pik temperatury zewnętrznej o ok godziny 12:00 wynika z tego że słońce się odbija od okna sąsiada i pada na obudowę czujnika (zauważyłem to dopiero kilka dni temu), pomijając te kilka minut to jest cały dzień w cieniu.

Kabel zasilający pompę CWU przepiąłem w miejsce na sterowniku dla pompy dodatkowej/Mieszającej, jakoś 2 lata temu i jest ustawiona tak ze działa non stop. Zrobiłem to aby podnieść temp. powrotu która była niska ok 40-45st, oraz poprawiło to stabilność całego systemu. Wcześniej jak nalewałem wodę do wanny i ruszała pompa CWU to wytrącało mój piec dość bardzo, temp. na piecu potrafiła spaść o 10st, mijały 2-3 godziny zanim wykresy się stabilizowały. Teraz działa wszystko stabilnie, piec ustawiłem na 65st (tak instrukcja pieca podaje), powrót jest w granicy 60st (min wg instrukcji to 50st), minus jest taki ze woda w bojlerze zrównuje się z temp pieca. No i mam nadzieje że korozja nie zawita dość szybko przy takich ustawieniach temperatury.

Pompa CWU jest między wyjściem na piecu a wejściem do bojlera (załączam schemat)

Regulator pokojowy jest tylko i wyłącznie do wskazywania temperatury w pokoju i nic więcej, poprostu czasami patrze sobie na wykres temp w pokoju, jego wskazania nie maja żadnego wpływu na ustawienia grzania.

Odnośnie zaworu to jest to zawór mieszający AFRISO 4D z siłownikiem. Prześledziłem starsze wykresy i tez te zjawisko występowało czasami. Dzisiaj w nocy ok 3 też wystąpiło. Nie rozumiem tego dziwnego zachowania, może ten typ zaworu tak ma.

Jakie parametry siłownika są do sprawdzenia? Jedyną rzecz którą kiedyś zmieniłem to czas reakcji z 120s na 180s bo za szybko reagował i wykresy potrafiły się rozjeżdżać.

Dodam ze obie pompy działają na 1-szym biegu - Grundfos ALPHA1L, pompa dla CWU jest trochę słabsza niż dla CO, nie pamiętam teraz parametrów (chyba 20-40 i 25-60). 
Montaż pieca i osprzętu wykonała firma zajmująca się instalacją kotłów na co dzień, generalnie wszystko działa dobrze od 4 lat.


2024-10-23 12:18
  Razor136 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Wczoraj u siebie zmienilem wsp. Wzmocnienia z 1.0 na 0.7. Widać po wykresie gładkie przechodzenie do zadanej temperatury. Zobaczymy później co się stanie jak temperatura w pomieszczeniu spadnie na tyle żeby wskoczyla temperatura z obnizonej na zadana.
Użytkownicy online: Bartek1194, gabrysks, KorkosinskaK, krzysiek, Mariuszj, ondrej00, Pawe89, pieter11114, rokobd, roman19, Sterownik_M8, wajha69