W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  ogniwo eko plus m - poprawne ustawienie pomp Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 6Następna stronaOstatnia strona
2023-11-26 14:04
  marek_rM11 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Na początek 13:23 usunąłem te cegły . Idę zobaczyć na ten czujnik powrotu (ale wydaje mi się, że wszystko jest dobrze) na wczorajszych ustawieniach normalnie dobijało (można zobaczyć to z historii dni poprzednich)

dodane 2023-11-26 14:04podniosłem temp kotła o 2 stopnie

Przesyłam zdjęcia czujnika powrotu








Nie wydaje mi się, żeby tutaj był jakiś problem bo w dniach poprzednich normalnie dobijało do zadanej temperatury


2023-11-26 14:19
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Jest OK, możesz tą izolację na czujniku owinąć jakaś pianką termoizolacyjną będzie dobrze. 
2023-11-26 14:36
  marek_rM11 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
dałem pompę z powrotu na 2 tryb i obniżyłem temp kotła do 60 stopni. Wydaje się, że dobija już. Obserwuje dalej
2023-11-26 15:21
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Mam takie pytanie jeśli czyścisz kocioł co ok. 4dni to czy wymiennik rurowy pionowy też? Drapiesz dobrze górną część kotla? Te nowe kotly z 2 drzwiami mają taki dyskomfort że rzadko kto dobrze czyści górę bo nie jest to wygodne szczegolnie jak się to robi na ciepłym kotle. Brudna góra nie odbiera ciepła a to idzie dołem do komina. Patrząc na wykres to kocioł był czysty ok. 1 listopada. 
Jeśli chodzi o ustawienia to ja bym zaproponował 8/16 dmuchawa 36/39 powtorzenia 5/6 histereza kotla 0 i przejście na moc max. 1,2st. 
Ale na razie niech sobie popracuje jak jest.
Możesz jeszcze sprawdzić jakie masz kalibracje dla czujników temp.
Pytałeś o powrót. Im więcej puścisz ciepła na dom tym więcej dostaniesz zimnej wody i czasem pompa nie daje takiego silnego podbicia. Ale fajnie ze jest.
Zawór masz 3D a nie 4D jak wynika ze zdjęcia
2023-11-26 16:02
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Mógł byś przejść na retortowy ręczny chyba lepiej by się ustawiło piec 🤔


Dokąd prowadzi ta rura:


Jak to jest podłączone wyżej co zasłania rura z czopucha:

2023-11-26 17:33
  marek_rM11 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2023-11-26 15:21
Mam takie pytanie jeśli czyścisz kocioł co ok. 4dni to czy wymiennik rurowy pionowy też? Drapiesz dobrze górną część kotla? Te nowe kotly z 2 drzwiami mają taki dyskomfort że rzadko kto dobrze czyści górę bo nie jest to wygodne szczegolnie jak się to robi na ciepłym kotle. Brudna góra nie odbiera ciepła a to idzie dołem do komina. Patrząc na wykres to kocioł był czysty ok. 1 listopada. 
Jeśli chodzi o ustawienia to ja bym zaproponował 8/16 dmuchawa 36/39 powtorzenia 5/6 histereza kotla 0 i przejście na moc max. 1,2st. 
Ale na razie niech sobie popracuje jak jest.
Możesz jeszcze sprawdzić jakie masz kalibracje dla czujników temp.


faco napisał » 2023-11-26 16:02
Mógł byś przejść na retortowy ręczny chyba lepiej by się ustawiło piec 🤔


Dokąd prowadzi ta rura:


Jak to jest podłączone wyżej co zasłania rura z czopucha:

Re
Pytałeś o powrót. Im więcej puścisz ciepła na dom tym więcej dostaniesz zimnej wody i czasem pompa nie daje takiego silnego podbicia. Ale fajnie ze jest.
Zawór masz 3D a nie 4D jak wynika ze zdjęcia


@rj1972
Tak wszystko. Co do tej góry kotła to stronę "od tyłu pieca" zawsze porządnie z tą częścią od frontu aż tak się do tego nie przykładałem bo moimi narzędziami ciężko tam w ogóle dojść. Jedynie da się tą szczotką, ale szczotka jednak nie jest tak twarda
Może polecasz jakiś zestaw narzędzi do czyszczenia pieca tak co by objęło tą górę od frontu.

To zostawiam te ustawienia i obserwujemy dalej.


@faco

Retortowego ręcznego jeszcze nie próbowałem ale jestem otwarty na nowe ustawienia.

Dokąd prowadzi ta rura:
Ta rura jest złączona z powrotem

Jak to jest podłączone wyżej co zasłania rura z czopucha:

do kotła i do góry przed zaworem 4D / 3D już sam nie wiem

Daje więcej zdjęć:












i zdjęcia z aktualnej sytuacji w palniku:














2023-11-26 18:21
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Nie mam do tego skutecznego narzędzia bo ja ma 3 drzwi i dostęp jak w lodówce. Niestety wiem że w tym temacie jest problem. 
Trzeba jedak popracować nad tymi spalinami bo są zdecydowanie za wysokie. 
Możliwe że tryb ręczny będzie zdecydowanie lepszy i niepotrzebnie kontynuujmy w grupowym.
Na piecu masz chyba manometr. Jakie masz ciśnienie w układzie?  Uklad otwarty?
2023-11-26 18:44
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Dziwny kombinejszyn 🤔😁
Zróbmy tak, wyłącz pompę tą na dole i zamknij przy niej zawór.
Zobaczymy co się stanie i napisz jak to zrobisz.
2023-11-26 18:58
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Co w tym dziwnego? Ja mam dokładnie tak samo. Bypas. 
2023-11-26 19:11
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
RJ Masz 4D czy 3D 🤔
Zobaczymy.
2023-11-26 19:19
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Z nadmuchem można zjechać na obu mocach max oczko w dół czyli 36/38% inaczej Karlik będzie syfił kocioł  Ja tam widzę grubą warstwę syfu na ściankach bocznych, trzeba to zeskrobać do gołej blachy. Najlepiej dać palnikowi w doope. Można wyciągnąć czujnik spalin i wrzucić jakieś drewno żeby płomień był większy, oczywiście odpowiednio otworzyć wszystkie zawory żeby odprowadzić nadmiar ciepła z kotła w instalację. 
dodane 2023-11-26 19:19
2023-11-26 19:40
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Też to widziałem ale juz nie podnosiłem bo jeszcze by mi zarzucono coś tam. Ten kocioł ma grubo nagaru. Żeby to usunąć trzeba by chyba go wygrzać na drewnie. 
Faco ja mam 4D. Ten uklad ochrony powrotu to prawdziwy uklad kotłowy i działa bez względu jaki masz zawór mieszający.
2023-11-26 21:12
  marek_rM11 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2023-11-26 18:21
Nie mam do tego skutecznego narzędzia bo ja ma 3 drzwi i dostęp jak w lodówce. Niestety wiem że w tym temacie jest problem. 
Trzeba jedak popracować nad tymi spalinami bo są zdecydowanie za wysokie. 
Możliwe że tryb ręczny będzie zdecydowanie lepszy i niepotrzebnie kontynuujmy w grupowym.
Na piecu masz chyba manometr. Jakie masz ciśnienie w układzie?  Uklad otwarty?


Układ otwarty z zbiornikiem wyrównawczym. To zbliżenie na ciśnienie :



Jak tryb ręczny ma pomóc to jak najbardziej jestem za. Natomiast teraz w tygodniu nie będę miał aż tak dużo wolnego czasu. Więc myślę, że to może poczekać do następnego napełniania zbiornika z paliwem.


faco napisał » 2023-11-26 18:44
Dziwny kombinejszyn 🤔😁
Zróbmy tak, wyłącz pompę tą na dole i zamknij przy niej zawór.
Zobaczymy co się stanie i napisz jak to zrobisz.


Trochę nie rozumiem tego eksperymentu, skoro ta pompa tam jest to chyba po coś została podłączona?

leON22 napisał » 2023-11-26 19:19
Z nadmuchem można zjechać na obu mocach max oczko w dół czyli 36/38% inaczej Karlik będzie syfił kocioł  Ja tam widzę grubą warstwę syfu na ściankach bocznych, trzeba to zeskrobać do gołej blachy. Najlepiej dać palnikowi w doope. Można wyciągnąć czujnik spalin i wrzucić jakieś drewno żeby płomień był większy, oczywiście odpowiednio otworzyć wszystkie zawory żeby odprowadzić nadmiar ciepła z kotła w instalację. 
dodane 2023-11-26 19:19



Za chwilę będę zamawiał jakiś zestaw narzędzi do czyszczenia pieca, po tej sugestii że piec nie jest czysty w pełni się zgadzam że od frontu u góry nie jest. Tylko brakuje mi czegoś żeby skutecznie to wyczyścić.


Myślę, że temat trzeba trochę uporządkować. Zebrać wszystkie informacje w całość żeby to było w jednym miejscu i następnie dokonywać tych zmian. Wydaje mi się że teraz robimy to bardzo chaotycznie a sam piec nie chodził aż tak źle przed rozpoczęciem dokonywania zmian. Postaram się to jutro uporządkować

Jestem ciekawy na ile wystarczy paliwa przy tym ustawieniu.


26-11-2023  21:00 napełniłem zbiornik 120kg - jak wystarczy do czwartku 21:00 to ja będę zadowolony i dokonamy tylko lekkich korekt. Jak nie wystarczy to raczej pójdę w stronę tego trybu ręcznego.



@leON22 jako, że praktycznie 90 % zmian to Twoje sugestie. Masz jeszcze jakąś sugestie co możemy zmienić?



2023-11-26 21:21
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
marek_rM11 napisał » 2023-11-26 21:12

@leON22 jako, że praktycznie 90 % zmian to Twoje sugestie. Masz jeszcze jakąś sugestie co możemy zmienić?


No to fajnie ze masz swojego guru i doprowadzi piec do perfekcji 👍
2023-11-26 21:58
  marek_rM11 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
co do czyszczenia tego frontu kupiłem takie szczotki:

https://allegro.pl/oferta/wycior-szczotka-piecowa-100-mm-solidna-jakosc-5499825085

https://allegro.pl/oferta/wycior-szczotka-kominowa-srednica-200-mm-fv-5594805071

https://allegro.pl/oferta/szczotka-do-pieca-wycior-50-mm-promocja-5499808505

https://allegro.pl/oferta/szczotka-80-mm-do-czyszczenia-pieca-pret-gietki-11414373434

https://allegro.pl/oferta/szczotka-60-mm-do-czyszczenia-pieca-pret-sztywny-11414472419

Może uda się jakoś tam dostać i to dobrze wyczyścić. Mam już taką szczotkę tylko wydaje się, że pręt tej szczotki nie jest aż tak "giętki" żeby dostać się tam do frontu tej góry.


Wcześniej w temacie padło zdanie o czujnikach temperatury pokoju i zewnętrznej (na ten moment ich nie mam). Jakie dokładnie czujniki kupić do tego pieca?

https://sklep.esterownik.pl/kategoria/7

Czy praca tego pieca z czujnikami będzie stabilniejsza a konfiguracja łatwiejsza?

Teraz ich nie mam ale może ktoś przerabiał już temat że kupił jedne po roku wymienił na inne?










2023-11-26 22:15
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
faco napisał » 2023-11-26 21:21
marek_rM11 napisał » 2023-11-26 21:12

@leON22 jako, że praktycznie 90 % zmian to Twoje sugestie. Masz jeszcze jakąś sugestie co możemy zmienić?


No to fajnie ze masz swojego guru i doprowadzi piec do perfekcji 👍

Sugestii mam co niemiara , tylko po co to komu pewny Marek , skoro "piec" chodził OK , przed zmianami, to po co to było zmieniać  Jak chodził, to "widać, słychać i czuć ..." jak śpiewał klasyk  po wyglądzie wymiennika 
Co do , czujników to są dwie szkoły .Skoro masz termostaty na grzejnikach to ustawiasz stałą temp.za zaworem 3D/4D np.45s-50st i kręcisz gałami przy grzejnikach . Mając czujniki możesz bardziej zautomatyzować pracę instalacji . Bez wchodzenia do kotłowni możesz sobie zmienić temp.za zaworem albo ustawić ją z automatu tzw.pogodówka Można też ustawić temp.obniżoną za zaworem jak temp.wew. przekroczy zadaną wartość w pomieszczeniu z czujnikiem temp.wew. itd... jest dużo wodotrysków do zabawy
2023-11-26 22:25
  marek_rM11 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
może źle się rozumiemy, bardziej mam na myśli to że w moich poprzednich ustawieniach nie było aż tak źle (w sensie że to wszystko chodziło w miarę poprawnie)  . Prawda jest taka, że nie mogłem doprowadzić do zwiększania % otwierania zaworu - co aktualnie udało się osiągnąć. No ale wydaje mi się że trochę teraz brakuje, ten wykres nie jest taki równy jak był (może się mylę) może nie musi być aż taki równy?.

No i myślę, że bez sensu ustawiać teraz tryb ręczny skoro jesteśmy tak blisko w tym?

Myślę też że ten kocioł musi trochę popracować z tymi ustawieniami aby się czegoś dowiedzieć? Zobaczymy jak szybko będzie schodziło paliwo?
2023-11-26 22:26
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Jedna z sugestii - dokładnie wyczyścić wymiennik
Druga - histereza # kotła 0st  Hist,przejścia na moc max 1,5st ( jak radzi @rj1972 ) sam tak kiedyś miałem jak jechałem na grupowym
Trzecia - zmiana trybu spalania na ręczny 
Czwarta - praca w automacie 
Piąta - zmniejszyć temp.wew. bo pisałeś że masz 24-25st ale nie  ma komfortu 
Szósta - odpalić statystyki żeby mieć podgląd ile spalasz opału ( właśnie ile spalałeś do tej pory ? )
Wszystko można wykręcić na tym sterowniku

2023-11-26 22:36
  marek_rM11 Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
co do wymiennika chodzi o takie dokładne czyszczenie na wygaszonym piecu ?

https://www.youtube.com/watch?v=QjXxCqHX-Lo

Postaram się jutro wygasić piec i tak to wyczyścić.

Czyli warto kupić te czujniki temperatury zew. i pokoju?

https://sklep.esterownik.pl/produkt/120 2 sztuki tego mi wystarczą?

to jest teraz niedostępne na sklepie :
https://sklep.esterownik.pl/produkt/100


Zmieniłem histereza # kotła na 0st  Hist,przejścia na moc max na 1,5st

2023-11-26 22:38
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3

Wg histogramu wynika ( wysokie słupki z lewej strony ) mieszanka za bogata , za duży nadmuch . 
Ustaw 8/12kW - 36/37%
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 6Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Pilot